بهترین فیلم های ابرقهرمانی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در telegram

بهترین فیلم های ابرقهرمانی و کمیک بوکی تاریخ سینما (لیست ۲۳ تایی)

فیلم های ابرقهرمانی یابهتر است بگوییم اقتباسی از داستان کامیک بوک هیچ‌گاه اینقدر محبوب نبوده‌اند. در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از شروع به کار دنیای سینمایی مارول (MCU)، شاهد ورود بسیاری از شخصیت‌های کتاب‌های مصور به پرده نقره‌ای سینما بودیم، این شخصیت‌ها توانسته‌اند به پول‌سازترین پدیده سال‌های اخیر سینما تبدیل شوند، هم‌اکنون «اونجرز: پایان بازی» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ است. اما همه چیز در دستاوردهای اقصادی و مالیِ استودیو خلاصه نمی‌شوند، این فیلم ها محبوبند چراکه می‌توانند طیف گسترده‌ای از احساساتِ تلخ و شیرین، به مخاطب بدهند. هر شخصیت داستان اوریجین، آغاز و پایانِ منحصربه‌فردی دارد،بنابراین همه سلیقه‌ها می‌توانند از آثار موجود در این ژانر لذت ببرند، درباره آن صحبت کنند و برای آثار بعدی آماد شوند. در این لیست سعی کردیم ۲۳ تا از بهترین فیلم های ابرقهرمانی و کامیک بوکی تاریخ سینما از نگاهِ خودمان را گردآوری کنیم، بی‌شک شما هم می‌توانید نظرتان را به اشتراک گذاشته و درباره آثار انتخاب شده (*که محصول سال ۲۰۰۰ به بعد هستند) صحبت کنید. دعوت می‌کنیم همراه ما باشید.

بهترین فیلم های ابرقهرمانی سینما

توجه: این فیلم ها به ترتیب بر اساس سال تولید (۲۰۰۰ میلادی تاکنون) رتبه بندی شده‌اند و بالا یا پایین‌تر بودن رتبه در لیست، ربط مستقیمی به کیفیت یا برتری آن‌ها نسبت به هم ندارد. 


*این مقاله قبلاً با عنوان بیست فیلم برتر ابرقهرمانی تاریخ سینما منتشر شده بود. در آپدیت جدید (۲۷ آذر ۹۸)، ۳ فیلم دیگر شامل «جوکر» و «جنگ ابدیت» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» اضافه شده‌اند.

فیلم Unbreakble

Unbreakable / شکست ناپذیر

 • سال اکران: ۲۰۰۰
 • کارگردان: ام. نایت شیالامان

با اینکه فیلم Glass (شیشه) تا حدی زیادی ناامیدکننده بود و نتوانست پایانی مناسب را برای شخصیت دیوید دان رقم بزند، هنوز هم می‌توان اولین فیلم در سه‌گانه ابرقهرمانی شیالامان (به ترتیب شکست‌ناپذیر در سال ۲۰۰۰، شکاف در ۲۰۱۶ و شیشه در ۲۰۱۹) را ساختارشکن و عالی توصیف کرد. شیالامان با این فیلم، نگاه متفاوتی به مفهوم کامیک بوک، ابرقهرمانان و دشمنان (ویلین) آنان ارائه کرد که نظیرش در فیلم دیگری قابل مشاهده نیست. تقریباً دو دهه از زمان اکران فیلم گذشته اما تفکری که شیالامان به‌وسیله آن «شکست ناپذیر» را ساخته، کهنه و قدیمی نشده است. تنها حسرتی که باقی می‌ماند این است: ای کاش شالامان «شیشه» را بهتر می‌ساخت!

فیلم مرد عنکبوتی 2

Spider-Man 2 / مرد عنکبوتی ۲

 • سال اکران: ۲۰۰۴
 • کارگردان: سم ریمی

سم ریمی نشان داد که یک شخصیت کامیک بوکی مانند اسپایدرمن، تا چه حد می‌تواند در دنیای سینما بدرخشد. مطمئناً خیلی‌ها هنوز فیلم‌های این شخصیت با بازی توبی مگوایر را در خاطر دارند. سه‌گانه مرد عنکبوتی به کارگردانی ریمی در دورانی ساخته شد که خبری از دنیای سینمایی مارول نبود و سونی کاملاً حق پخش را در اختیار داشت. اما نقطه اوج این سه‌گانه، قسمت دوم آن بود. مرد عنکبوتی ۲ همواره به عنوان یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ در ذهن هر طرفداری شناخته می‌شود. ریمی داستان‌هایی بسیار وفادار به کامیک را به پرده نقره‌ای آورد و شعار قدرت زیاد، مسئولیت بزرگی به همراه دارد را در عمل به نمایش گذاشت.

فیلم Hellboy 2004

Hellboy / پسر جهنمی ۲۰۰۴

 • سال اکران: ۲۰۰۴
 • کارگردان: گیلرمو دل تورو

ریبوت فیلم پسر جهنمی که در سال ۲۰۱۹ با بازیگرانی متفاوت و رده سنی بزرگسال به سینما آمد، تا جای ممکن توسط منتقدان و طرفداران طرد و تحقیر شده است. بسیاری فیلم جدید را یک فاجعه می‌دانند و آرزو می‌کنند ای کاش گیلرمو دل تورو می‌آمد و قسمت سوم از مجموعه Hellboy خود را تولید می‌کرد. (دل تورو به این کار علاقه داشت، اما استودیو قبول نکرد!) «پسر جهنمی» در سال ۲۰۰۴، از هر جهت یک فیلم یکتا است اما نمی‌توان آن را بی‌نقص دانست. صدالبته در مقایسه با ریبوت افتضاحش، یک شاهکار به شمار می‌رود. دل تورو توانسته حس و حال کامیک بوکی را وارد فیلم کند و شخصیت‌هایی را به پرده سینما بیاورد که توانایی برقراری ارتباط با مخاطب را دارند. ران پرلمن هم نقش‌آفرینی فوق‌العاده‌ای داشت که از یاد نمی‌رود.

فیلم Batman Begins

Batman Begins / بتمن آغاز می‌کند

 1. سال اکران: ۲۰۰۵
 2. کارگردان: کریستوفر نولان

نولانِ با تولید این فیلم، ابرقهرمان‌های کامیک بوکی و دنیای‌شان را وارد عصر جدیدی کرد. این آغازگر سه‌گانه شاهکاری که کریستوفر نولان از خود برجای گذاشت و هنوز هم تماشایش لذت‌بخش است. این کارگردان، با ساخت فیلمی مفهومی، نمادین، واقع‌گرایانه و امروزی از شخصیت «بروس وین / بتمن» کاری کرد که دیگر کسی به افتضاح بودنِ «بتمن و رابینِ» جوئل شوماخر اهمیت ندهد. پس از فیلم شوماخر، تا ۸ سال خبری از بتمن در سینما نبود اما کریستین بیل در این نقش، به همراه نولان کاری غیرمعمول و موفقیت‌آمیز انجام دادند. نولان به این انقلاب در زمینه فیلم های ابرقهرمانی راضی نشد و سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۸، با فیلم «شوالیه تاریکی» و شخصیت جوکر به سینما برگشت.

Iron-man-1-movie

Iron Man / مرد آهنی

 • سال اکران: ۲۰۰۸
 • کارگردان: جان فاورو

رابرت داونی جونیور شایسته‌ترین انتخاب برای ایفای نقش مرد آهنی بود. او از همان نخستین فیلم مارول نشان داد که این دنیای سینمایی چه پتانسیل عظیمی برای خلق داستان‌های فراموش‌نشدنی دارد. فیلم Iron Man یک قدم روبه جلوی مستحکم برای دنیای سینمایی عظیمی بود که با تلاش کوین فایگی و بقیه اعضای مارول در سال‌های بعد از آن بنا شد. این  اثر همان خشت اول ضروری در MCU بود که کاملاً صحیح در جایش قرار داده شد. تونی استارک در این فیلم از میلیاردری بی‌خیال تبدیل می‌شود به مدافع بی‌گناهان و فردی که حاضر است برای نجات مردم، بزرگ‌ترین ایثارها را بپذیرد. این اثر آغازی عالی مسیر یازده ساله‌‌ی استارک در دنیای سینمایی بود، البته دو فیلم بعدی «آیرون من» موفق نشدند بهتر از فیلمِ نخست باشند.

فیلم شوالیه تاریکی

The Dark Knight / شوالیه تاریکی

 • سال اکران: ۲۰۰۸
 • کارگردان: کریستوفر نولان

شاهکار جاودانه‌ی کریستوفر نولان یعنی «شوالیه تاریکی» هرگز از اذهان طرفداران خارج نمی‌شود. می‌توان این فیلم را که دنباله‌ی «بتمن آغاز می‌کند» است، بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ دانست. فیلم اول بتمن، شروع خیلی خوبی برای سه‌گانه بود اما شوالیه تاریکی توانست این ژانر را به سطح بسیار بالاتری برساند. درون‌مایه ابرقهرمان و دشمنان او را با مفاهیمِ خاصی ترکیب کرد و آن را به شکل یک فیلم بلاک‌باستری درآورد به نحوی که ذهن و احساسات هر بیننده‌ای را درگیر خود می‌کند. قطعاً شوالیه تاریکی بدون بازی بی‌نظیر هیث لجر در نقش جوکر، تبدیل به چنین اثر ماندگاری نمی‌شد. بازی جوکر، نه فقط در میان فیلم‌های ابرقهرمانی مثل و مانندی ندارد، بلکه می‌توان آن را در لیست بهتری بازی‌های تاریخ سینما قرار داد. لجر، جوکری تکرارنشدنی را به تصویر می‌کشد. ای کاش این بازیگر توانمند زنده بود تا بتوانیم بازهم شاهد چنین عملکردهایی از سوی او باشیم. تقابل او و کریستین بیل در نقش شوالیه تاریکی، از جمله ماندگارترین روایت‌های کامیکی در دنیای سینما است.

فیلم سینمایی Watchmen

Watchmen / واچمن

 • سال اکران: ۲۰۰۹
 • کارگردان: زک اسنایدر

بخش بزرگی از شاهکار بودن این فیلم نه به اسنایدر، بلکه به منبع اقتباس بسیار معروف آن یعنی مجموعه کامیک Watchmen نوشته‌ی آلن مور مربوط می‌شود. کامیک‌بوکی که در سال ۱۹۸۶ غوغا به پا کرده بود، در دنیای سینما هم فیلمی بسیار وفادار اما تاریک و خشن؛ بر اساس آن تولید شده که تمام علاقه‌مندان به فیلم های ابرقهرمانی نباید فرصت تماشای آن را از دست بدهند. واچمن همان متریالی بود که اسنایدر برای کار به آن نیاز داشت، او تغییراتی هم در داستانِ اصلی ایجاد کرد اما درنهایت بسیاری از صحنه‌های نمادین و فراموش‌نشدنی کامیک را به‌شکلِ تحسین‌برانگیزی به سینما آورد، البته این کارگردان سعی کرد همین سبکِ دنیاسازی را به DCEU (دنیای توسعه یافته دی‌سی) منتقل کند اما نتوانست به هدف نهایی که در ذهن داشت، برسد.

فیلم اونجرز 1

The Avengers / انتقام‌جویان

 • سال اکران: ۲۰۱۲
 • کارگردان: جاس ویدون

تماشای گروه اونجرز بر پرده بزرگ سینما، آرزوی دیرینه خیلی از طرفداران داستان‌های مصور مارول بود که در سال ۲۰۱۲ به حقیقت پیوست. The Avengers برای طرفداران این ژانر، اثری خارق‌العاده و فراموش‌نشدنی است و باعث شد جهان سینمایی مارول به موفقیت بی‌سابقه‌ای در سطح بین‌المللی دست یابد. حتی پس از این همه سالی که از اکرانش می‌گذرد، می‌تواند برای طرفداران کامیک بوک، یک فیلم جذاب، خوشایند و هیجان‌انگیز باشد. تا قبل از این، گردهمایی قهرمانان در سینما چنین هیوهایی در دنیا به پا نکرده بود. شش عضو اصلی اونجرز یعنی آیرومن من، کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، هاکای و بیوه سیاه باید از دنیا در برابر بیگانه‌های چیتاری حفاظت کنند اما این به تنهایی کافی نیست، چراکه آن‌ها در آینده مجبور می‌شوند انتقام دنیا را خبیث بزرگِ کهکشان یعنی تانوس، بگیرند. نخستین فیلم اونجرز باتوجه به دستاوردهایش، قطعاً در لیست بهترین فیلم های ابرقهرمانی قرار می‌گیرد.

فیلم مرد پولادی

Man of Steel / مرد پولادین

 • سال اکران: ۲۰۱۳
 • کارگردان: زک اسنایدر

«مرد پولادین» اولین قدم زک اسنایدر در سر و شکل دادن به دنیای سینمایی DC بود که بازخوردهای متفاوتی به همراه داشت. او نسخه‌ای از بزرگ‌ترین قهرمان دنیا ارائه کرد که با تصویر ایده‌آل و آرمانیِ پیشین فاصله داشت. سوپرمن با بازی هنری کویل، در این فیلم قدرت‌های خود را به دست می‌آورد و هم‌زمان باید بینِ خانه اصلی‌اش یعنی کریپتون و خانه‌ای که در آن طعم زندگی را چشیده یعنی زمین، یکی را انتخاب کند. سوپرمن سعی دارد زمین را از تهدید ژنرال زاد (با بازی مایکل شنون) نجات دهد و در همین زمان، با لوئیس لین هم آشنا می‌شود. کار اسنایدر در این فیلم از حیثِ کارگردانی صحنه‌های اکشن فوق‌العاده است. شخصیتی که او از مرد پولادین نشان داده، نمی‌تواند همه را راضی کند اما باید قبول کنیم که این نسخه‌ای واقع‌گرایانه‌تر از حضور قدرت برتر در میان انسان‌هاست. در این فیلم شاهد اوج گرفتن قهرمانی هستیم که تازه در حال کشف پتانسیل درونی‌اش است، مانند هر انسانی دچار خطا می‌شود و بی‌نقصِ مطلق نیست.

فیلم مردان ایکس: روزهای آینده گذشته

X-men: Days of Future Past / مردان ایکس: روزهای آینده، گذشته است

 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • کارگردان: برایان سینگر

در «روزهای آینده گذشته» جهش‌یافته‌ها در معرض انقراض به وسیله ربات‌های فوق پیشرفته سنتینل قرار گرفته‌اند، به همین دلیل لوگان به گذشته فرستاده می‌شود تا به کمک چارلز اگزاویر جوان آینده را تغییر دهد. منتقدان آن را فیلم خوبی می‌دانند که توانسته بدون گیج کردن مخاطب از موضوع «سفر در زمان» بهره گرفته و حس و حال کامیکی را منتقل کند. از طرفی، شخصیت‌های مختلفِ معرفی شده در مجموعه «مردان ایکس» چه قدیمی‌ترها و چه نسخه جدید را در این فیلم می‌بینیم که حضورشان در خدمتِ داستان جذاب این اثر سینمایی به کارگردانی برایان سینگر است.

فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

Captain America: Winter Soldier / کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • کارگردان: برادران روسو

این فیلم نخستین اثر رسمی برادران روسو در دنیای مارول بود، فیلمی با فضای متفاوت نسبت به دیگر آثار مارول، با داستانی جدی، جذاب و پراز غافلیگری که به توطئه عظیمی در ساختار گروه شیلد می‌پرداخت. همچنین استیو راجرز (با بازی خوب کریس ایوانز)، با دوستی قدیمی به نام «باکی» ملاقات می‌کند. شخصیت‌هایی مانند ناتاشا رومانوف (بلک ویدو) و سم ویلسون (فالکون) نیز نقش بااهمیتی در داستان دارند. این فیلم حاوی صحنه‌های اکشنِ فوق‌العاده‌ و کم‌نظیری در دنیای مارول است. «سرباز زمستان» یک پیشرف و جهشِ اساسی در ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی توسط مارول بود، اگر همین اثر را با «نخستین انتقام‌جو» مقایسه کنید، کاملاً متوجهِ پیشرفت و صعود این استودیو در فیلم‌سازی و جذب مخاطب خواهید شد. در مجموع فیلم سرباز زمستان را می‌توان برترین فیلم کاپیتان آمریکا و یکی از بهترین ساخته‌های استودیو مارول دانست.

فیلم نگهبانان کهکشان 2014

Guardians of the Galaxy / نگهبانان کهکشان

 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • کارگردان: جیمز گان

فضای خاص، هیجان‌انگیز و فان این فیلم که به لطف کارگردان توامندی به نام «جیمز گان» در آن وجود دارد، باعث شده که گروه «نگهبانان کهکشان» در نزد هواداران مارول بسیار محبوب شوند. سال ۲۰۱۴ دوران بسیار تعیین‌کننده‌ای برای مارول بود که آن‌ها با انتشار این فیلم و «سرباز زمستان» نشان دادند که یک دنیای موفق و آینده‌دار ساخته‌اند. شاید کسی فکرش را نمی‌کرد که مجموعه‌ای از کاراکترهای کمتر شناخته شده در کهکشان که یک درخت و راکون (!) جزو اعضایش هستند، بتواند تا این حد موفق باشد. اما این هنرِ مارول است، آن‌ها قادرند محتوایی که در دست دارند را تبدیل به یک فیلم مخاطب‌پسند کنند.

بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت

Batman v Superman / بتمن علیه سوپرمن

 • سال اکران: ۲۰۱۶
 • کارگردان: زک اسنایدر

«بتمن علیه سوپرمن» اثر سینمایی بدی است؟ نه. پس چرا مخالفان و منتقدانِ زیادی دارد؟ به این دلیل که مخالفان، چیزهایی را در این فیلم می‌بینند که به مذاقشان خوش نمی‌آید. زک اسنایدر دیدگاه ویژه‌ای نسبت به ابرقهرمانان دارد که صرفاً بد نیست، فقط متفاوت است، اسنایدر آنان را شخصیت‌های منزه درنظر نمی‌گیرد، بلکه برای هر کدام سیرِ شخصیتی تعریف می‌کند. داستانی که اسنایدر قصدِ ارائه آن را داشت، شامل پنج فیلم کامل بود اما جنجال‌های «بتمن علیه سوپرمن» و مشکلات متعددی که در تولید و اکران «لیگ عدالت» پیش آمد، باعث شد این کارگردان کنار برود و نتواند در هدفِ خود به موفقیت برسد. این فیلم در لیست برترین فیلم های ابرقهرمانی قرار می‌گیرد، چراکه از به چالش کشیدنِ تصویر مقدسی که برخی درباره به این شخصیت‌ها در ذهن دارند، هراس ندارد، به هرحال، می‌دانیم قطعاً فیلمی نیست که همه با تماشایش راضی شوند اما باید کارگردانی، فیلم‌برداری، موسیقی و صحنه‌های اکشن را در این فیلم تحسین نمود، و از نظر ما نمی‌توان تمام دستاوردهای آن را زیر سوال برد.

فیلم ددپول 2016

Deadpool / ددپول

 • سال اکران: ۲۰۱۶
 • کارگردان: تیم میلر

ددپول، رایان رینولدز است و برعکس! این بازیگر آنقدر با یکی از شخصیت‌های کامیکی مارول یعنی ددپول عجین شده که انگار بخشی ناگسستنی از وجودِ اوست. ددپول شخصیتی تخریب‌ناپذیر، شوخ‌طبع و بذله‌گو است که قادر است مخاطب را بخنداند و در عین حال، مهارت خود در کار با اسلحه و شمشیر را به رخ بکشد. فیلم اول Deadpool به کارگردانی تیم میلر، دقیقاً همان چیزی بود که طرفداران می‌خواستند، چراکه سازندگان تاجای ممکن، اخلاقیات و ظاهر او را همانند کامیک‌ها به تصویر کشیدند و سعی کردند تصویر اشتباه و افتضاحی که در گذشته (فیلم خاستگاه مردان ایکس) وجود داشت، از ذهن بینندگان پاک کنند. این فیلم در زمان خودش توانست، تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم رده سنی R (بزرگسال) در تاریخ سینما شود، البته امسال «جوکر» به صدرنشینی ددپول پایان داد.

فیلم Logan - لوگان

Logan / لوگان

 • سال اکران: ۲۰۱۷
 • کارگردان: جیمز منگولد

«لوگان» وداع به یادماندنی هیو جکمن و شخصیتِ لوگان است که استادانه، تاریک، خشن و تراژیک به تصویر کشیده شده. باید در بررسی این فیلم، نسبت به تمام آثار سینمایی دنیای X-men تمایز قائل شد و آن را یک پله بالاتر قرار داد، زیرا «جیمز منگولد» فیلمی ساخته که یک خداحافظی و پایانِ باشکوه با شخصیت پرطرفدار ولورین است و مهم‌تر از آن، احساسات بیننده را عمیقاً درگیر می‌کند. داستان فیلم در عصری است که تقریباً همه میوتنت‌ها به وسیله دستکاری ژنتیکی مواد غذایی از بین رفته‌اند و حالا یک لوگانِ پیر و فرسوده که قدرت و توانایی سابق را ندارد، باید از «دکتر اگزاویر» که قادر به کنترل نیروهایِ ذهنی خطرناک خود نیست، محافظت کند. اما طولی نمی‌کشد که متوجه شود، یک کمپانی از روی او، کودکی با عنوان X-23  تولید کرده. این اثر موفق شد علاوه بر راضی کردن تماشاگران، نظر مثبت بسیاری از منتقدان را هم به دست بیاورد.

فیلم Wonder Woman

Wonder Woman / زن شگفت‌انگیز

 • سال اکران: ۲۰۱۷
 • کارگردان: پتی جنکینز

فیلم «واندر وومن» یا «زن شگفت‌انگیز» لحظات ناب، حماسی و احساسی فراوانی دارد و همه چیزِ آن به اندازه است. فیلمی که شاید خیلی‌ها با توجه به حضور کوتاه شخصیت دایانا پرینس در «بتمن علیه سوپرمن» به موفقیت آن امید زیادی نداشتند. «واندر وومن» که کارگردانِ هوشمندی به نام پتی جنکینز هدایت آن را برعهده داشته، یکی از فیلم‌های خوبِ ابرقهرمانی در سال‌های اخیر است که اوریجین شخصیت، تفکرات، احساسات و دلایل ورود او به دنیایی تازه را به خوبی به مخاطب نشان می‌دهد. این فیلم علاوه براینکه به موفقیت مالی تبدیل شد، از سوی منتقدان هم نمرات مناسبی گرفت و توانست الگویی برای فیلم‌هایی با یک شخصیتِ مونث در نقش اصلی باشد. «واندر وومن» داستانه عاشقانه و حماسی در بحبوحه جنگ جهانی اول دارد و گل گدوت هم نقش‌آفرینی خوب و باورپذیری را به همراه شخصیتِ مکمل استیو ترور (کریس پاین) به نمایش گذاشته است.

فیلم ثور 3: راگناروک

Thor: Ragnarok / ثور: راگناروک

 • سال اکران: ۲۰۱۷
 • کارگردان: تایکا وایتیتی

اگر بخواهیم لیستی با موضوعِ بدترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ بسازیم، بی‌شک این امکان وجود دارد که به فیلم‌های «ثور» و «ثور: دنیای تاریک» هم اشاره کنیم اما وقتی صحبت از یک فیلم ابرقهرمانی ماجراجویانه، خنده‌دار با فضا و شخصیت‌هایی بسیار متفاوت می‌شود، «ثور: راگناروک» جزو اولین و بهترین انتخاب‌هاست. تغییر رویکرد مارول در ساخت سومین فیلم مستقل ثور جواب داده و طرفدارانِ بسیاری را راضی کرده است، «تایکا وایتیتی» توانست حس و حالی مثبت و متفاوت نسبت به دو فیلم قبلی را وارد پیکر «راگناروک» و فیلمی تماشایی را راهی سینما کند. هالک، لوکی و شخصیتِ جدید والکری در این فیلم ترکیبی طلایی هستند که موجبِ بهبود شدیدِ وضعیت اثر نسبت به دو نسخه قبلی شده است.

انیمیشن به سوی دنیای عنکبوتی 2018

Spider-Man: Into the Spider-Verse / مردعنکبوتی: به سوی دنیای عنکبوتی

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: پیتر رمزی، باب پرسیچتی و رادنی راثمن سبک

سبک بصری هنرمندانه‌ی این انیمیشنِ شرکت سونی، نخستین چیزی است که توجه شما را جلب می‌کند. «به سوی دنیای عنکبوتی» احتمالاً دیوانه‌‍وارترین صحنه‌های یک انیمیشن کامیک بوکی را دارد و علاوه بر آن، ترکیب بی‌نظیری از احساس، مفهوم مسئولیت‌پذیری، طنز و اکشن است. سازندگان، انواع خلاقیت‌ها را به کار گرفته‌اند تا تجربه مخاطب به صفحات کامیک بوکی نزدیک شود. مایلز مورالز (با صداپیشگی شمیک مور) یک نوجوان است که به زودی زندگی‌اش دگرگون می‌شود. در دنیای او، پیتر پارکرف مرد عنکبوتی اصلی است اما طولی نمی‌کشد که کینگ‌پین او را به قتل برساند و مایلز مجبور شود مسئولیت‌های بزرگی را بر عهده بگیرد، مسئولیت‌هایی که شاید فراتر از حد تحمل و توانایی‌های یک نوجوان باشد. این نوجوان با چند شخصیت دیگر از جمله «گوئن اسپایدر» و «اسپایدر نوآر» و … آشنا می‌شود که هریک از دنیای دیگری آمده‌اند اما هدف مشترک‌شان باعث همکاری آن‌ها با یکدیگر  برای غلبه بر کینگ‌پینِ شرور می‌شود.

فیلم پلنگ سیاه

Black Panther / پلنگ سیاه

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: رایان کوگلر

«پلنگ سیاه» یکی از آثار برتر مارول و در مجموع، یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی است. نه فقط به این خاطر که پیام‌هایش را با قدرت و جرئت ارائه می‌کند، بلکه موفق می‌شود بالاخره یک فیلم با ساختارِ کم‌نقص باشد، آن هم در مارولی که دچار فرمول‌های شدیداً تکراری شده بود. این سخن به معنی فاصله گرفتن کامل فیلم Black Panther از فرمول‌های همیشگی مارول نیست اما مطمئناً از بسیاری جهات، پیشرفت مناسبی برای این استودیو به شمار می‌رود. شخصیت‌ها واقعاً در این فیلم اهمیت دارند، داستان جذاب است و البته شخصیت‌های شرور داستان، به حد کافی قهرمان را به چالش می‌کشند. این فیلم علاوه بر اینکه موفقیتِ مالی عظیمی برای مارول و دیزنی بود، توانست در جمعِ نامزدهای اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۸ قرار بگیرد. جایزه بهترین فیلم به این اثر نرسید اما پلنگ سیاه ۳ جایزه اسکار در بخش‌های دیگر، برنده شد.

فیلم اونجرز: جنگ ابدیت

Avengers: Infinity War / انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: برادران روسو

«انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» قبل از اینکه دباره ابرقهرمانان نام آشنای کمپانی مارول باشد، به شخصیتِ منفیِ معروف این دنیای سینمایی یعنی «تانوس» ملقب به تایتان دیوانه تعلق دارد. در این فیلم، برای نخستین بار شاهد حضور تعداد بسیار زیادی از شخصیت‌های دنیای سینمایی در کنار هم بودیم، «جنگ ابدیت» اثر فوق‌العاده‌ و نفس گیری است که برای تماشایش نیاز به دنبال کردنِ فیلم‌های قبلی مارول دارید. اونجرز پس از اتفاقات «جنگ داخلی» از دور شده‌اند و رابطه استیو راجرز و تونی استارک همچنان سرد است. اما این‌بار پای یک تهدید کهکشانی به نام تانوس به ماجرا بازمی‌شود که شکست دادنش به فقط با همبستگی و اتحاد تمام قهرمانان ممکن خواهد بود.

spider-man-far-from-home-poster

Spider-Man: Far From Home / مرد عنکبوتی: دور از خانه

 • سال اکران: ۲۰۱۹
 • کارگردان: جان واتس

«مرد عنکبوتی: دور از خانه» پایان بخش فاز ۳ دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود و یکی از بهترین فیلم‌های مستقل این شخصیت محبوب، در سینما است. تام هالند که زمزمه‌های جدایی او از دنیای مارول، خیلی از طرفداران را ناراحت و عصبانی کرده بود، تاکنون در دو فیلم مستقل و سه فیلم مشترکِ مارول حضور یافته و به اسپایدرمنِ محبوبِ نسل جدید طرفداران تبدیل شده است. در فیلم «دور از خانه» نیز، پیتر پارکر با چالش بسیار سختی مواجه می‌شود و باید ثابت کند که پس از اتفاقات «پایان بازی» می‌تواند همان قهرمانِ مسئولیت‌پذیری باشد که انتظار داریم. «میستریو» انتخاب مناسبی به عنوان شخصیت منفی است  و جیک جیلنهال به‌خوبی از پسِ ایفای نقش برآمده. فیلم مرد عنکبوتی ۳ با حضور تام هالند در سال ۲۰۲۱ اکران خواهد شد.

فیلم Avengers: Endgame

Avengers: Endgame / انتقام‌جویان: پایان بازی

 • سال اکران: ۲۰۱۹
 • کارگردان: برادران روسو

فیلم Avengers: Endgame فقط چهارمین قسمت از انتقام‌جویان نیست، بلکه نماینده‌ی همه دنیایی سینمایی مارول از سال ۲۰۰۸ تا زمان اکران این فیلم است. اثری که پایانی قاطعانه بر بخش داستانی تعدادی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها و پایان‌بخشِ حماسه ابدیت تلقی می‌شود. این همان فیلمی است که طرفداران شاید هرگز تصور نمی‌کردند در زندگی‌ خود تماشایش را تجربه کنند. «پایان بازی» در صدرِ لیستِ بلند فیلم‌های مارول قرار می‌گیرد و حتی از فیلم قبلی یعنی «جنگ ابدیت» فراتر می‌رود. این یک وداع باشکوه است، برای قهرمانانی که سال‌های زیادی را همراه ما بوده‌اند. برادران روسو فیلمی ساخته‌اند که برای مارولی‌ها حقیقتاً حکم پایانِ یک بازی طولانی و هیجان‌انگیز را دارد اما پایانی که نقطه‌ی اوج است و در عین حال بهترین هدیه برای طرفدارانی که قلب و ذهنشان توسط این شخصیت‌های خیالی، تسخیر شده بود.

فیلم جوکر 2019

Joker / جوکر

 • سال اکران: ۲۰۱۹
 • کارگردان: تاد فیلیپس

«جوکر» برخلاف اکثر فیلم‌ها و شخصیت‌های حاضر در این لیست، درباره یک ابرقهرمان نیست. این فیلم سعی می‌کند یک سوال مهم را جواب دهد: «جوکر چگونه و چرا متولد شد؟» اما به همین موضوع بسنده نمی‌کند و به ریشه‌های مشکلات روانی، اتفاقات ویران‌کننده و تاثیرات جامعه هم می‌پردازد. Joker یکی از شخصیت‌های مهم در تاریخ کامیک بوک و اکنون در سینمای کامیک بوکی است. این فیلم به کارگردانی تاد فیلیپس، ما را با «آرتور فلک» همراه می‌سازد، فردی تنها، گوشه‌گیر و طرد شده از جامعه آلوده‌ی گاتهام که تحملش لبریز شده است. فیلم از منظر هنری باارزش است و اثری است که حتی باوجود تیره و دارک بودنش، می‌تواند مخاطب را همراه خود کند. رکوردهای مختلفی را هم شکانده، از جمله پرفروش‌ترین فیلم سینما با رده سنی R و همچنین دریافت جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز که برای آثاری در این ژانر، بی‌سابقه است.

مطالبمرتبط

توجه: هرگونه استفاده یا کپی برداری از این مطلب تنها در صورت ذکر نام سایت و لینک مستقیم به منبع مجاز است.

Subscribe
Notify of
۲۸ Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

به حساب خود وارد شوید

فرم زیر را برای ثبت نام تکمیل نمایید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

28
0
Would love your thoughts, please comment.x