آیا مجموعه «نابودگر» توسط فیلم Terminator: Dark Fate نابود شده است؟

باتوجه به شکست سنگین فیلم Terminator: Dark Fate / نابودگر: سرنوشت تاریک احتمالاً باید فاتحه این مجموعه را خواند. شاید هنوز این موضوع رسمی نشده باشد (معمولاً استودیوها به چنین شکست‌هایی اعتراف نمی‌کنند) اما «ترمیناتور» آن قدر عملکرد پایین‌تر از حد انتظاری داشته، که احتمالاً باید با آن خداحافظی کنیم. در ادامه همراه ما باشید، تا دلیل این شکست مفتضحانه را بررسی کنیم.

in post ad

فیلم Terminator: Dark Fate قرار بود نجات‌دهنده فرنچایز باشد، چراکه بارها برای احیای مجموعه پس از Terminator 2 تلاش شد، که همگی بی‌ثمر بود. اما تیم میلر و جیمز کامرون وعده داده بودند که با داستانی جدید و درگیرکننده بازگشته‌اند؛ آن‌ها گفتند که می‌خواهند هر 3 دنباله پس از T2 را به فراموشی مطلق بسپارند (البته خیلی از تماشاگران قبلاً این کار را کرده بودند!). این همان استراتژی مجموعه Halloween / هالووین برای بازگشت مایکل مایرز بود، که البته با موفقیت مواجه شد، «هالووین» توانست با کسب 255 میلیون دلار در باکس آفیس، بزرگ‌ترین فیلم اسلشر تاریخ شود.

جیمز کامرون ترمیناتور سرنوشت تاریک

در فیلم جدید نابودگر، دوباره شاهد بازگشت آرنولد شوارتزنیگر هستیم، او در Rise of the Machines (قیام ماشین‌ها) در سال 2003 و Genisys (جنسیس) در سال 2015 نیز به ایفای نقش پرداخته است، بنابراین حضور دوباره‌ی او نمی‌توانست برای نجات مجموعه کافی باشد. همچنین شاهد بازگشت جیمز کامرون بودیم، اما این‌بار نه در نقش کارگردان بکه به عنوان تهیه‌کننده و ناظر مجموعه، او کارگردانی را به تیم میلر سپرد.

«نابودگر: سرنوشت تاریک» نقدهای بعضاً مثبت و اکثراً متوسطی را دریافت کرد، اما خیلی‌ها روی یک نکته اتفاق نظر داشتند: «این فیلم بهترین دنباله از زمان T2 محسوب می‌شود.» با ابن وجود، عملکرد فیلم در باکس آفیس و فروش پایین آن، نشان می‌دهد که عموم تماشاگران دیگر علاقه‌ای به دنبال کردن داستان تکراری مجموعه ندارند. گفته شده بودجه فیلم حدود 185 میلیون دلار است، و تحلیل‌گران نیز انتظار داشتند فیلم در افتتاحیه خود حدود 30 تا 40 میلیون دلار به دست آورد، اما در نهایت مبلغ 29 میلیون دلار فروخت که نسبت به بسیاری از فیلم‌های دنباله‌دار و اکشنِ سال 2019، کمتر است. در ادامه می‌توانید نگاهی به فروش افتتاحیه چندتا از این فیلم‌ها داشته باشید، «نابودگر» حتی نتوانسته بالاتر از «مردان سیاه‌پوش: بین المللی» قرار بگیرد.

  • 56 میلیون  – John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • 47 میلیون  – Godzilla: King of the Monsters
  • 32 میلیون  – Dark Phoenix
  • 30 میلیون  – Men in Black: International

پس از فروش 433 میلیون دلاری فیلم Rise of the Machines در سال 2003، شاهد دو تلاش دیگر برای احیای مجموعه بودیم. در سال 2009 یک نسخه آخرالزمانی و متفاوت به نام Salvation (رستگاری) روانه سینما شد، که سعی کرد داستان جدیدی را در آینده روایت کند، همچنین از بازیگران قدیمی استفاده نشده و بازیگرانی همچون کریستین بیل و سم ورثینگتون روی کار آمدند و رده سنی نیز از R (بزرگسال) به PG-13 (مناسب برای افراد 13 سال به بالا) تغییر یافت. جیمز کامرون هیچ نقشی در تولید آن فیلم نداشت اما بعداً در مصاحبه‌ای گفت «آن‌قدرها که انتظار داشتم از فیلم متنفر نشدم». البته فیلم Salvation مورد انتقادات فراوانی قرار گرفت، با این حال در نهایت فروشی معادل 371 میلیون دلار داشت.

فیلم Terminator Salvation

شش سال بعد، حق مالکیت فرنچایز به کمپانی Annapurna سپرده شد و آن‌ها نیز در همکاری با Paramount / پارامونت سعی کردند، داستان را ریبوت کنند، که این موضوع نیز موجب ایجاد تناقضاتی در خط زمانی اتفاقات شد. آرنولد در نقش T-800 بازگشت اما این بار نقش سارا کانر را «امیلیا کلارک» بازی می‌کرد. نقدها به نوعی حتی بدتر از فیلم Salvation بودند اما کامرون سعی کرد از این اثر حمایت کند، البته بعداً اعتراف کرد که این موضوع فقط بخاطر رفاقتش با آرنولد بوده است. قرار بود این فیلم نیز اولین در سه‌گانه جدید باشد، اما همه چیز تغییر کرد، آن هم زمانی که خود کامرون به همراه کارگردان Deadpool یعنی تیم میلر، آستین‌ها را بالا زدند و به سراغ این پروژه رفتند.

با وجود اینکه افتتاحیه فیلم Terminator: Dark Fate یک شکست به شمار می‌رود، هم‌چنان 2 میلیون دلار بالاتر از افتاحیه فیلم Genisys است و نقدهای بهتری نیز دریافت کرده است. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که بودجه «سرنوشت تاریک» حداقل 30 میلیون بیشتر از فیلم قبلی است، همچنین شاهد عملکرد مناسبی در بازاراهای جهانی نبوده‌ایم. کارشناسان و تحلیل‌گران تخمین می‌زنند که ضرر فیلم به مبلغی در حدود 110 الی 130 میلیون دلار می‌رسد، بدین ترتیب نباید هیچ‌گونه امیدی به ادامه داستان «سرنوشت تاریک» داشت.

آرنولد شوارتزنیگر و لیندا همیلتون

اما سوالِ مهم است، چه اشتباهی رخ داد؟ مشکل اصلی به عقیده بسیاری از افراد، این است که در واقع ششمین فیلم فرنچایز هیچ چیز جدیدی برای عرضه ندارد، و به نوعی همان تکرار مکررات است. مغز شش نفر درگیر ساخت فیلمنامه ابتدایی این اثر سینمایی بوده است! پس از آن نیز جیمز کامرون و تیم میلر بحث و صحبت‌های زیادی درباره نسخه نهایی داشته‌اند، کامرون اخیراً در مصاحبه‌ای گفت:

خونِ پاشیده شده روی دیوار، از نبردهای عقیدتی سختی که من و تیم میلر داشتیم، هنوز در حال پاک شدن است. این فیلم از درون آتشِ آهنگران بیرون آمد، تیم (میلر) می‌خواست این فیلم را بسازد، من هم گفتم که یک چیزهایی درباره دنیای این مجموعه می‌دانم.

همچنین کامرون گفته بود که داستانی سه فیلمی را در نظر دارد، اما همه چیز به موفقیت مالی فیلم اول وابسته است:

ما چند هفته مشغول موشکافی و بررسی داستان بودیم تا متوجه شویم می‌خواهیم آن را به چه شکلی روایت کنیم. آستین‌ها را بالا زدیم  و شروع کردیم به موشکافی داستان و در نهایت به داستانی رسیدیم که در سه فیلم به تصویر کشیده می‌شود. بنابراین داستانی بزرگ‌تر وجود دارد. اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشیم و «سرنوشت تاریک» بتواند فروش خوبی را تجربه کند، دقیقاً می‌دانیم که با فیلم‌های بعد از آن چه خواهیم کرد

*در پاراگراف بعدی، یک نکته داستانی مهم فاش می‌شود.

برخی از واکنش‌های منفیِ اولیه، مربوط به توئیست و اتفاق غیرمنتظره در ابتدای فیلم است که طرفداران مجموعه چندان از آن راضی نبودند. «جان کانر» در همان دقایق ابتدایی کشته می‌شود و این فیلم، یک زن مکزیکی (به نام دنی راموس) را تبدیل به فردی می‌کند که باید از نابودی دنیا در آینده جلوگیری کند. «سرنوشت تاریک» همان داستان قبلی را تکرار می‌کند، فقط این بار به جای اسکای‌نت، نیروی اهریمنی به نام Legion / لژیون کنترل را به دست گرفته و ترمیناتورِ خود را برای از میان برداشتنِ مهم‌ترین فرد در آینده‌ی این خط زمانی (دنی)، فرستاده است.

برنامه‌هایی برای ساخت سه‌گانه جدید وجود داشته، که باتوجه به شکست سنگین این فیلم، سازندگان باید قید آن را بزنند. بنابراین مجموعه «ترمیناتور» دچار تاریک‌ترین سرنوشت شده است، وقت آن فرارسیده که هالیوود به دنبال ایده‌های نوآورانه‌ای باشد و دست از سر مجموعه‌های نوستالژیک و محبوب بردارد.

منبع Guardian
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar