نقد و بررسی فیلم Hobbs and Shaw – سریع و خشن: هابز و شاو

0

اسپین‌آف دنیای «سریع و خشن» در حالی که تخیلی‌‌ترین و فاقد فیلمنامه‌ترین اثر در این مجموعه‌ی محبوب است، می‌تواند دقایق خوشی را با استفاده از تمام کلیشه‌هایی که انتظار می‌رود، رقم بزند، به این شرط که خیلی از مشکلات آن نادیده گرفته شود. در ادامه با نقد و بررسی فیلم Hobbs and Shaw – هابز و شاو همراه ما باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

بریکستون در فیلم Hobbs and Shaw

بعضی فیلم‌ ها از همان دقایق ابتدایی تکلیف خود را با مخاطب مشخص کرده و می‌گویند: داستان اینجا اهمیت ندارد، اگر می‌خواهید یک ماجراجویی اکشن با جنبه‌های تخیلی، شخصیت‌های قهرمانی و ضدقهرمانیِ مملو از کلیشه و صحنه‌های محیرالعقول و خالی از منطق تماشا کنید، خوش‌آمدید! مطمئناً این تعریفی است که می‌توان برای فیلم Hobbs and Shaw در نظر گرفت، فیلمی که از نام فرنچایز پرفروش «سریع و خشن» نیز برای تبلیغات تجاری‌اش استفاده کرده اما شباهت‌های اندکی به مجموعه دارد. بالاخره راک آنقدر ستاره بزرگی هست که زیر سایه وین دیزل نماند، و یک فیلم جدید برای شخصیت خودش داشته باشد. شاید اختلافات پشت صحنه راک و دیزل یکی از دلایل جدا شدن راه آن‌ها و تولید همین فیلم تلقی شود، اما آنچه تهیه‌کنندگان را به ساخت چنین فیلمی که حتی ایده خلافانه و نابی ندارد، ترغیب کرده، شانس بالای آن برای موفقیت در باکس آفیس است. داستانِ فیلم ذره‌ای درگیرکننده نیست، تنها نقطه قوتی که دیوید لیچ به عنوان کارگردان می‌تواند به آن‌ اتکا کند، چهار بازیگر اصلی فیلمش یعنی دواین جانسون (هابز)، جیسون استاتهام (دکارد شاو)، ونسا کربی (هتی شاو) و ادریس البا (شخصیت منفی – بریکستون) هستند که هریک به‌خوبی از پس نقش‌های خود برمی‌آیند.

فیلم هابز و شاو 2019

به‌شدت واضح است که «هابز و شاو» یکی از آن فیلم‌های اکشنِ تجاری است که از حضور بازیگرانی همچون دواین راک جانسون و جیسون استاتهم به عنوان دو ستاره‌ی پول‌ساز و موفقِ فیلم‌های بلاک‌باستری، بهره می‌گیرد. این فیلم ساخته شده تا مخاطب به احمقانه بودنِ داستان و اتفاقاتش بخندد، با صحنه‌های اکشن و پرزد و خورد آن به وجد آید و همچنین از تلاش بی‌وقفه‌ی شخصیت‌های لوک هابز و دکارد شاو برای ضایع کردن یکدیگر لذت ببرد. وقتی که مخاطب در تریلر، هابز را در حالِ پایین‌ کشیدن یک هلیکوپتر با اندام قدرتمندش می‌بینید، دقیقاً می‌داند که با چه انتظاراتی به سراغ فیلم برود. در این‌گونه فیلم‌ها قهرمانان تا جای ممکن، شکست‌ناپذیر و استثنایی هستند، بنابراین هنگام تماشای چنین اثری، باید این واقعیت را پذیرفت که فیلم به چه مقاصدی تولید و عرضه شده است. بدون تردید این فیلم ادعایی ندارد، چراکه هرگز سعی نمی‌کند داستانِ تکراری و در مواقعی احمقانه‌ی خود را در مرکزِ توجه مخاطب قرار دهد. همواره قهرمانان داستان و مسیری که برای نجاتِ دنیا (این بار از دست یک کمپانی پیشرفته که نوعی ویروس کشنده تولید کرده!) طی می‌کنند، اهمیت بیشتری نسبت به سایر جنبه‌های فیلم دارد و مشخص است که تعقیب و ایجاد دردسر برای آنان باید توسط شخصیت خبیثِ ماجرا که انگیزه‌هایی کاملاً تکراری دارد، اتفاق بیفتد.

ونسا کربی در فیلم هابز و شاو 2019

این‌ها را نگفتم که به این نتیجه برسم Hobbs and Shaw اسپین‌آف شایسته‌ای برای مجموعه اصلی است، مطمئناً آنقدر مشکلات متعددی در این اثر سینمایی وجود دارد و در بخشِ فیلمنامه آنقدر سهل‌انگاری صورت گرفته، که نمی‌توان آن را در دسته آثار خوبِ سال 2019 قرار داد، اما می‌توان اعتراف کرد که به مهم‌ترین هدف خود یعنی سرگرم‌کنندگیِ محض، دست می‌یابد. فیلم پر از موقعیت‌هایی است که با واقعیت منطبق نیست یا با عقل و منطقِ فرد سالم جور درنمی‌آید، طرفداران با چنین صحنه‌هایی در مجموعه «سریع و خشن» بیگانه نیستند اما این فیلم، همه چیز را وارد مرحله‌ای دیگر می‎‌کند. به طوریکه اگر اعلام کنند قرار است هابز و شاو در قسمت بعدی، وارد یک پایگاه فضایی شوند و از تهاجم موجودات فضایی به زمین جلوگیری کنند، تعجب نمی‌کنم.

50%
  • Criteria
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar