نقد فیلم Spider-man: Far From Home – مرد عنکبوتی: دور از خانه

0

فیلم Spider-man: Far From Home / مرد عنکبوتی: دور از خانه ، هم جسورانه‌تر از نسخه قبلی است، و هم سرگرم‌کننده و فوق‌العاده تماشایی بر پرده سینما ظاهر می‌شود. در ساده‌ترین تعریف، یکی از بهترین فیلم‌هایی است که مارول و سونی در سال‌های اخیر، روانه سینما کرده‌اند. در ادامه با نقد و بررسی این اثر سینمایی همراه ما باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

خبر تلخ و غمناکی که احتمالاً از آن مطلع هستید، خروج اسپایدرمن از دنیای سینمایی مارول است. این خبر مخصوصاً پس از تماشای «دور از خانه» تاثیر بیشتری دارد، چراکه می‌فهمید پتانسیلِ استثناییِ اسپایدرمنِ تام هالند تا چه انداره از دست خواهد رفت. نمی‌خواهم در این بررسی، مقایسه‌ای بیهوده بین اسپایدیِ توبی مگ‌وایر یا اندرو گارفیلد داشته باشم، چراکه اسپایدرمن برای نخستین بار، آن هم در قامت یک نوجوان کم‌تجربه و خام، در دنیای سینمایی مارول قرار گرفته است. این موهبتی است که مگ‌وایز و گارفیلد از آن برخوردار نبودند، بنابراین اجازه دهید به جای چنین مقایسه‌ای، به رشد احساسی و شخصیتیِ تام هالند در یک دنیای سینمایی توسعه‎‌یافته که البته کاملاً خالی از اشکال نیست، توجه داشته باشیم.

میستریو و مرد عنکبوتی

پیتر پارکر در این فیلم هنوز خام است، نوجوانی که فشارهای زیادی را تحمل می‌کند و مسئولیت‌هایش در نبودِ تونی استارک، دوچندان شده است. در فیلم Spider-man: Far From Home این فرصت وجود دارد، که پیترِ کم‌تجربه به نسخه‌ای باهوش‌‌تر، بهتر و قهرمان‌تر تبدیل شود. با اینکه انتظار می‌رود اولین فیلمِ پسا اِندگیمی در فضای تیره‌‌تری شکل بگیرد، این اتفاق نمی‌افتد، چراکه مشخصاً با یک فیلم بر اساس سلیقه نوجوانان و جوانانِ امروزی طرف هستیم. «دو از خانه» در معمولی‌ترین شکل ممکن، ما را از بازگشت اوضاع به حالت قبلی مطلع می‌کند؛ قطعاً در دنیای واقعی همه چیز به این سادگی اتفاق نمی‌افتد و پیامدهایی وجود دارد؛ که این فیلم سعی کرده تا حد ممکن واردِ آن قلمرو نشود. حالا قرار است پیتر و جمعی از دوستانش به چندتا از شهرهای مهم اروپا از جمله ونیز و لندن بروند و ماجراجویی‌های خود را بیرون از فضای تکراریِ نیویورک ادامه دهند. این تصمیم بسیار هوشمدانه‌ای است، حضور مرد عنکبوتی در اروپا حرکت جسورانه‌ای تلقی می‌شود که شاید شرکت سونی هرگز به‌تنهایی نمی‌توانست به آن دست یابد. دنیای پویا و گسترده‌ی مارول این امکان را فراهم آورده تا این شخصیت از شهر و محله‌ی همیشگی‌اش دور شود، اما ماجراجویی‌هایی به همان اندازه جدید و هیجان‌انگیز داشته باشد.

*در ادامه بخش‌هایی از داستان فیلم فاش می‌شود.

پیتر پارکر فیلم دور از خانه

از نقاط قوت دیگر فیلم می‌توان به بازی جیک جیلنهال در نقش میستریو اشاره کرد. همه می‌دانستیم که بر خلاف آنچه تریلرهای فیلم وعده می‌دهند، امکان ندارد میستریو رابطه دوستانه‌ای با پیتر پارکرِ نوجوان داشته باشد، اما به هرحال می‌توان گفت که میستریو، جذابیت‌های بیشتری نسبت به خبیثی همچون والچرِ مایکل کیتون دارد و پیتر را تا سرحد مرگ به چالش می‌کشد. تنها ایرادی که باید به به ضدقهرمان داستان و همراهانش گرفت، عدم وجودِ زمینه‌های قابل قبول برای دشمنی با اسپایدی است. این فیلم، دقیقاً از همان انگیزه‌ی ضدقهرمان قبلی (والچر) استفاده می‌کند، یعنی مشکلات شخصیتِ منفی با «تونی استارک». شخصاً انتظار داشتم کوئنتین بک (ملقب به میستریو) انگیزه‌ای خاص برای دشمنی با شخصِ پیتر پارکر داشته باشد، نه اینکه در نیمه‌های فیلم، بالای سکو برود و پس‌زمینه تحقیر شدنِ خود و همراهانش توسط تونی استارک را توضیح دهد. به غیر از این مورد، جیلنهال در این نقش، عملکردی بسیار عالی را از خود به جا گذاشته، او به‌شکلی دوست‌داشتنی این شخصیتِ منفی را به تصویر می‌کشند، شخصیتی که باوجود ضدیت با قهرمان، نمی‌توان خیلی از آن متنفر شد.

تریلر فیلم مرد عنکبوتی

داستانِ قهرمانی را می‌بینیم که سعی دارد اشتباه خود را جبران کند، او شاید در ابتدا از زیر بار مسئولیت دربرود اما بالاخره به به عنوان یکی از الهام‌بخش‌ترین قهرمانانی که می‌شناسیم، خودش را ثابت می‌کند. شاید زمانی که پیتر، کنترل ایدِث (عینک هوشمند استارک) را به میستریو می‌دهد، به هوش و ذکاوت وی شک کنیم، اما یادمان نرود که او یک نوجوان است. نوجوان همواره در حال آزمون و خطاست، اما همین پیتر در پرده پایانی فیلم، خودِ واقعی‌اش را پیدا می‌کند. شاید هیچ ویلینی بهتر از میستریو نمی‌توانست، از پیتر پارکر یک قهرمانِ بهتر بسازد.

نکته دیگری که نباید از آن غافل شویم، نقش اساسی اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول و خلاء بزرگی است که در نبودِ وی حس خواهد شد. مارول معمولاً در برنامه‌ریزی‌هایش دچار چنین خطاهایی نمی‌شود، اما در مورد این شخصیت، قضیه حساس است. حق مالکیت اسپایدی در سینما متعلق به سونی است، در تمام این مدت، اسپایدیِ تام هالند مانند بازیکنی قرضی به دیزنی داده شده بود تا هردو از این موضوع، سود ببرند. بعد از حضور تام هالند در پنج فیلم، این شخصیت تازه جایگاهش را به عنوان یک «اونجر» در دنیای سینمایی پیدا کرده بود. حالا سوال این است که با وجود این مشکلاتِ قابل پیش‌بینی، چرا دنیای مارول از پیتر پارکر به عنوان «آیرون من بعدی» و وارث او یاد می‌کند؟ حالا که توافق به‌هم خورده، و تمام تلاش‌های فیلم فیلم Spider-man: Far From Home برای اثبات پیتر پارکر به عنوان بزرگ‌ترین قهرمانِ بعدی دنیای سینمایی از بین رفته، باید منتظر چه آینده‎‌ای باشیم؟

فیلم اسپایدرمن دور از خانه 2019

بدون تردید مارول همواره راهی برای سرگرم‌کردن مخاطبانش پیدا می‌کند، فاز چهارم و پس از آن نیز، مملو از شخصیت‌هایی هستند که مردم برای دیدنشان به سینما خواهند رفت، اما اسپایدی چیزِ دیگری است، او یکی از محبوب‌ترین قهرمانان در سراسر دنیاست، حضورش در دنیای سینمایی و در کنار بقیه قهرمانان رویایی بود که برای مدتی کوتاه محقق شد، ما نیز همانند تعداد زیادی از طرفداران این شخصیت، امیدواریم زمینه بازگشت به دنیای سینمایی فراهم شود. «دور از خانه» نشان داد که می‌توان از دیدگاهی متفاوت به شخصیت اسپایدی نگاه کرد، نظر طرفداران فیلم‌های سم ریمی که خودم از جمله‌ی آنان هستم، محترم شمرده می‌شود اما آنچه استودیوی مارول  و شخصِ تام هالند به شخصیت اسپایدی اضافه کرده‌اند، نوآورانه و قابل تقدیر است.

خبر تکمیلی: در این نقد به خروج مرد عنکبوتی از دنیای مارول اشاره شده، در تاریخ 5 مهر 98 مشخص شد که سومین فیلم با حضور تام هالند در این نقش و با همکاری سونی و مارول، تولید خواهد شد.

80%
  • Criteria
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar