فیلم Endgame – چرا تغییر ندادن تاریخ توسط استیو راجرز غیرممکن است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در پایان فیلم Avengers: Endgame برای همه طرفداران ایجاد شد، سرنوشت استیو راجرز یا همان کاپیتان آمریکا بود. نویسندگان سعی کردند برداشت خود را توضیح دهند و ما هم قبلاً در مقاله «بررسی مفهوم سفر در زمان در فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی» به این موضوع پرداخته بودیم. اما با کمی تفکر می‌توان گفت که عقیده نویسندگان درباره سرنوشت راجرز دارای تناقضاتی است که باور آن را دشوار کرده است. برای توضیحات بیشتر همراه ما باشید.

تبلیغات و رپورتاز آگهی با قیمت مناسب - کلیک کنید

بهبود سئوی سایت شما

*توجه: در ادامه این متن، بخشی از پایان فیلم فاش می‌شود.

در انتهای فیلم مشاهده کردیم که راجرز برای بازگرداندن سنگ‌های ابدیت به زمان و مکانِ خودش، به گذشته سفر کرد اما در نهایت نسخه سالخورده او را دیدیم که موجب سوالات زیادی در ذهن طرفداران شد. در جریان کامیک کان 2019 سن دیگو، کریستوفر مارکوس به عنوان یکی از نویسندگان Avengers: Endgame گفت:

من و همکارم استفن [مک‌فیلی] این ایده را داشتیم که استیو به گذشته برمی‌گردد و به نحوی همیشه در گذشته بوده و زندگی کرده است. ما او را به گذشته بازگرداندیم تا بتواند به تکامل شخصیتی برسد. او بالاخره از جنگ برگشته بود، نمی‌خواستیم به گذشته برود و ماجراجویی‌اش را ادامه دهد، می‌خواستیم به او استراحت دهیم. تنها راهی که می‌توانستیم به این نتیجه برسیم، وجود دو کاپیتان آمریکا بود، که من با این موضوع مشکلی ندارم.

مارکوس قبلاً در مصاحبه‌ای درباره سرنوشت استیو راجرز گفته بود:

ما در زمینه سفر زمانی متخصص نیستیم. اما آنشنت وان در فیلم گفت که وقتی سنگ ابدیت را بردارید، تایم لاین (خط زمانی) جدیدی ایجاد خواهد شد. پس اینکه استیو به گذشته رفته، باعث ایجاد خط زمانی جدیدی نمی‌شود. من تئوری زندگی کردن استیو در خط زمانی آلترنیت (جایگزین) را رد می‌کنم.

استیو راجرز پیر
استیو راجرزِ پیر در پایان فیلم Avengers: Endgame – این شاید یک پایان خوب برای شخصیت باشد، اما مشکلاتی را در بخش سفر در زمانِ فیلم به وجود آورده و سوالات زیادی برای طرفداران ایجاد کرده است.

طبق گفته‌ی آقای مارکوس، استیو راجرز سنگ‌ها را به جایی که تعلق داشتند بازگردانده و خط زمانی را تغییر نداده است، که به عقیده وبسایت CBR و برخی از طرفداران، باید آن را غیرممکن دانست. در این فیلم، مفهوم سفر زمانی به شکلی بود که «با سفر به گذشته و تغییر آن، آینده دچار هیچ تغییر و تحولی نمی‌شد، بلکه تایم لاین یا خط زمانی جدیدی شکل می‌گرفت.» در فیلم Captain America: Winter Soldier (کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان) پگی کارتر گفت که با خوشحالی ازدواج کرده و صاحب فرزند شده بود، بعداً هم تایید شد که همسر او همان استیو راجرز بوده است. اما مسئله اینجاست که وجود استیو راجرز در گذشته و داشتن یک خانواده، قطعاً خط زمانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرزندان استیو و پگی کارتر بالاخره باید تاثیری هرچند کوچک بر خط زمانی داشته باشند. اینکه راجرز بدون هیچگونه تغییری در خط زمانی، سال‌ها زندگی کرده و حتی فرزند داشته، حتی در حالتی خوش‌بینانه غیرممکن به نظر می‌رسد.

موضوعی که نویسنده فیلم مطرح می‌کند، نه‌تنها قوانین دنیای سینمایی مارول را درهم می‌شکند، بلکه با شخصیت استیو هم جور درنمی‌آید. راجرز ثابت کرده که یکی از شریف‌ترین انسان‌ها در دنیای مارول و قهرمانی است که جلوی ظلم و زورگویی می‌ایستد. شاید او به گذشته بازگردد و دیگر یک سرباز جان برکف نباشد، اما هرگز نمی‌تواند از انجام کار صحیح خودداری کند. او تقریباً از تمام حوادث مهمی که در دوران زندگی‌اش اتفاق افتاده، خبر دارد اما هیچ کاری برای جلوگیری یا اصلاح آن انجام نمی‌دهد. با این فرض می‌توان گفت که استیو از وجود هایدرا و تانوس و همچنین اتفاقات تاریخی وحشتناکی که در تمام سال‌های آینده (پس از بازگشت وی) اتفاق می‌افتد، باخبر است. پس استیو هرگز درباره مسائلی مانند نفوذ هایدرا به شیلد چیزی نگفت یا زمانی که باکی تبدیل به یک قاتل شده بود، برای نجاتش اقدامی نکرد. آیا این همان استیو راجرزی است که می‌شناسیم؟ او زندگی بدون دغدغه را ترجیح داده و هیچ‌گاه خودش را درگیر مسائل مهمِ پیرامونش نکرده است؟

کاپیتان آمریکا و پگی کارتر

بدون تردید این یک پایان راضی‌کننده برای شخصیت استیو راجرز است که اجازه می‌دهد او پس از سال‌ها یکی زندگی عادی و شاد را تجربه کند، اما با نگاهی عمیق‌تر به این نتیجه می‌رسیم که پایان فیلم Avengers: Endgame به نوعی این شخصیت و اصول اعتقادی‌اش را زیر سوال برده‌ و طرفداران را گیج کرده است. پایانی متناقض که حتی توضیحات نویسندگان و موارد اشاره شده درباره سفر در زمان، نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد.

چهارمین قسمت انتقام‌جویان به کارگردانی برادران روسو، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما بدون احتساب نرخ تورم لقب گرفت. بازیگران فیلم عبارتند از: کریس ایوانز، جاش برولین، اسکارلت جوهانسون، رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، بری لارسون، مارک روفالو، جرمی رنر، آنتونی مکی، کریس پرت، زویی سالدانا، بردلی کوپر، اوانجلین لیلی، پل راد، دیو باتیستا، کارن گیلان، چادویک بوزمن، بندیکت کامبربچ و الیزابت اولسن.

منبع CBR آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar