نقد فیلم John Wick 3 : Parabellum / جان ویک 3 : پارابلوم

آقای ویک در سومین ماجراجویی خون‌بارش در سینما، حتی بیشتر از دو قسمت قبلی دشمنانش را سلاخی می‌کند و از طرفی می‌توان گفت که این مجموعه از هر نظر وسیع‌تر شده است. اما مشکل اینجاست که این بزرگ‌تر شدن مقیاس در جان ویک 3 : پارابلوم ، لزوماً باعث پیشرفت و بهتر شدن مجموعه نشده. در ادامه با نقد فیلم همراه ما باشید.

تبلیغات و رپورتاز آگهی با قیمت مناسب - کلیک کنید

بهبود سئوی سایت شما

فیلم John Wick 3

جان ویک همان فردی است که در فیلم اول و دوم دیدیم. اما رویکرد نویسنده و کارگردان (چاد استاهلسکی) برای وسعت بخشیدن به دنیای قاتلان و هم‌زمان زنده نگه داشتن کیانو ریوز در بحرانی‌ترین شرایط ممکن، فیلمی را رقم زده است که از جهاتی به قبلی‌ها شبیه نیست. بله، ویک هنوز همان ماشین آدم‌کشی است که حتی The Table با آن همه قدرت و سیادتی که در دنیای قاتلان دارد، نمی‌تواند جلوی او بایستد. اگر ویک 1 و 2 درباره انتقام و خالی کردن عقده‌های شخصیت اصلی روی یک سری خلافکار بدانیم، فیلم سوم تبدیل به ماراتونی شده که دونده‌اش همان جان است و باید خود را از نقطه آغاز به پایان برساند اما در نهایت متوجه می‌شود که نقطه آغاز و پایان در واقع یکی است. چپتر دوم یک دنباله ایده‌آل برای فیلم اول با پایان عالی و شاید بهترین فیلم در این سه‌گانه است، اما همین سخن را نمی‌توان به پارابلوم نسبت داد.

کیانو ریوز فیلم John Wick 3

دو فیلم قبلی دنیای محدودتری داشتند اما آثاری فروتن‌تری در ژانر خودشان محسوب می‌شدند، مشکلی که همواره این گونه فیلم‌ها دارند این است که نمی‌توانند دنیاسازی خود را به طور صحیح به مخاطب بفروشند. در مورد این مجموعه حداقل می‌توان گفت که در دو فیلم اول در بحث دنیاسازی و برآورده کردن انتظار مخاطبان به خوبی عمل کرده است اما فیلم سوم، تمایل دارد اکشنی شدیداً پاپ‌کورنی باشد. مطمئناً کارگردان فیلم می‌خواسته راه‌های بیشتری را برای به وجد آوردن مخاطب در صحنه‌های اکشن امتحان کند و تا حدی هم موفق بوده است اما به نظر می‌رسد به همان اندازه، به روند اتفاقات بی‌توجهی شده است. چاد استاهلسکی در کارگردانی همانند یک هنرمند خلاق عمل می‌کند اما برخی اتفاقات این اثر سینمایی آن‌قدر اغراق‌آمیز هستند که حتی نمی‌توان آن‌ها را با توجه به شرایط فیلم اول و دوم توجیه کرد. این هم یکی دیگر از مجموعه‌هایی است که مارولی بودن را ترجیح داده و طوری رفتار می‌کند که انگار شخصیت اصلی‌اش از کامیک‌های این کمپانی بیرون آمده، لباس ابرقهرمانی خود را در خانه جا گذاشته و کت و شلواری ضدگلوله به تن کرده است.

 

از نظر صحنه‌های اکشن، شاهد تنوع بیشتری در جان ویک 3 هستیم و به طور کلی کوریوگرافی بسیار بادقت کار شده است. در این قسمت سامورائی‌هایی شمشیر به‌دست هم اضافه شده‌اند تا به‌کارگیری سلاح سرد نیز بیشتر از گذشته در دستور کار آقای ویک قرار بگیرد. او روی اسب و موتور سیکلت هم آدم می‌کشد اما فقط می‌کشد، و به چندان به چالش کشیده نمی‌شود. در بسیاری از صحنه‌های این اثر، مبارزه به چیزی فراتر تبدیل نمی‌شود، در حالیکه مثلاً درگیری کاسیان و ویک، علاوه بر به‌یادماندنی بودنش، فراتر از یک مبارزه معمولی برای زنده ماندن بود. یکی از نکات مثبت چپتر دوم، حضور قاتلی به نام کاسیان بود که درگیری جالبی با ویک داشت، به طوریکه همیشه می‌توان آن بخش‌ها را به خاطر آورد و در لیست لحظات درخشان مجموعه قرار داد. اما در چپتر سوم، چنین حریفی که بتواند ویک را به مبارزه بطلبد، وجود ندارد. سامورایی کچلی که حتی نامش در یاد باقی نمی‌ماند، نمی‌تواند کاسیانِ این فیلم باشد. شخصیت دیگری که اضافه شده، سوفیا با بازی هلی بری است، که به‌جز سگ‌هایش چیزی به فیلم اضافه نمی‌کند. سازنده سعی می‌کند بالاخره به یک زن هم میدان بدهد تا ده‌ها مرد تا دندان مسلح توسط او نابود شوند.

*توجه: در پاراگراف بعدی پایان فیلم فاش می‌شود.

شاید بزرگ‌ترین مشکل منطقی فیلم به لحظات پایانی آن بازگردد، جایی که بسیاری از تماشاگران نمی‌توانند آن را به سادگی هضم کنند. اینکه جان ویک از گلوله و تصادف با ماشین و خنجری زیر گلویش به سادگی جان سالم به درمی‌برد، قابل چشم‌پوشی و از آن تصمیماتی است که می‌توان گفت برای پیشبرد داستان توسط شخصیت اصلی، گرفته شده است. اما افتادن از بام یک هتل ده‌ها طبقه چطور؟ شاید خیلی‌ها با این قضیه کنار نیایند، شاید در حالت ایده‌آل این می‌شد پایان کار جان ویک و پایان سه‌گانه این شخصیت. اما این طور نشد، چراکه جان ویک 4 نیز در سال 2021 از راه می‌رسد، به هرحال می‌توان گفت جان ویک 3 : پارابلوم هم با وجود ضعف‌هایی که نسبت به فیلم‌های پیشین دارد، هنوز در بسیاری از دقایق کاملاً تماشایی، هیجان‌انگیز و دوایی برای عاشقان سینمای اکشنِ بی‌منطق است، هر چقدر کمتر به اتفاقات آن اهمیت بدهید، لذت تماشا نیز فزونی می‌یابد.

60%
  • نمره فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

3
بخش دیدگاه‌ها

avatar
2 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
3 تعداد نویسندگان
امین موسویghostsaeedarmstrong افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
saeedarmstrong
کاربر مهمان
saeedarmstrong

فیلم نامه که نسبت به دو اثر قبلی کاملا افتضاح و نابوده و تکلیفش با خودش و شخصیت هایش مشخص نیست. تعدد کاراکتر های به شدت تک بعدی که فقط میان و میرن. حتی شخصیت پردازی خود جان ویک هم نسبت به دو فیلم قبلی تعریفی نداره. علی رغم اکشن هیجان انگیزش اتفاقا فکر میکنم نسخه دوم اکشنی کاملتری رو ارائه میده و در اینجا بیشتر تکرار همان هاست به جز مبارزه بر روی اسب و موتور سیکلت یا مبارزه در مکان هایی که با استفاده از تمهیدات متناسب همان مکان ها دشمان خودش رو مغلوب میکنه نظیر کتاب خونه با استفاده از کتاب یا در استبل با استفاده از جفتک اسب

ghost
کاربر مهمان
ghost

سلام
به نظر منم با اینکه Parabellum اکشن خوبی داشت، نسبت به قسمت قبلی تا حدی ضعیف تر بود، مخصوصا اونجایی که میره کازابلانکا خیلی بد بود. اگر تمام داستان تو هممون نیویورک اتفاق میفتاد بهتر میشد …
مورد دیگه این بود که راحت تو مکانای عمومی همدیگرو میکشتن چطور کسی متوجه نمی شد؟ اینجاش دیگه خیلی تخیلی بود !!