برندگان جشنواره کن 2019 ؛ Parasite از کره جنوبی نخل طلا را برد

به گزارش وبسایت نیویورک تایمز، برندگان جشنواره کن 2019 (هفتاد و دومین دوره) مشخص شدند. در ادامه همراه ما باشید تا لیست برندگان این رویداد سینمایی را بررسی کنیم.

in post ad

جایزه Palme d’Or یا همان نخل طلایی در جشنواره امسال به فیلم Parasite – انگل به کارگردانی بونگ جون-هو رسید. این نخستین باری است که یک فیلم از کره جنوبی موفق به فتح جشنواره کن می‌شود. همچنین سیلوستر استالونه، جایزه Grand Prix (جایزه بزرگ) که دومین جایزه مهم در کن محسوب می‌شود، را اهدا کرد. متی دیوپ برای اولین فیلم خود به نام Atlantics برنده این جایزه باارزش شد.

جایزه سوم یعنی Jury Prize (جایزه هیئت داوران) توسط مستندساز آمریکایی یعنی مایکل مور اهدا شد. او از فرصت استفاده کرد و به دونالد ترامپ هم تیکه پراند: «ترامپ دروغی است که باعث دروغ‌های بیشتری می‌شود.» جایزه ژوری یا داوران، به طور مشترک به دو فیلم Les Misérables (بینوایان) از فرانسه و فیلم Bacurau (باکورائو) از کشور برزیل تعلق گرفت.

کوئنتین تارانتینو در جشنواره کن 2019

کارگردان فرانسوی یعنی سلین اسکیما موفق شد جایزه بهترین فیلمنامه را برای Portrait of a Lady on Fire (تمثال زنی روی آتش) به دست آورد. این فیلم یکی از محبوب‌ترین آثار منتقدان در جشنواره کن 2019 بود.

یکی از غافلگیری‌های این مراسم، مربوط به جایزه بهترین کارگردان بود. جایی که براداران داردن از بلژیک، برای فیلم Young Ahmed (احمد جوان) موفق به دریافت جایزه شدند. برادران داردن قبلاً دو بار جایزه نخل طلایی را گرفته‌اند اما منتقدان، فیلم جدیدشان را یک اثر ناامیدکننده می‌دانند.

اما از نکات جالب کن، این بود که کارگردان محبوب سینما یعنی کوئنتین تارانتینو و نهمین فیلمش با عنوان Once Upon A Time In Hollywood (روزی روزگاری در هالیوود) با بازی ستارگانی همچون برد پیت، لئوناردو دی‌کاپریو و مارگو رابی، هیچ جایزه را دریافت نکرد. در مجموع می‌توان کن 2019 را یکی از بهترین‌های چند سال اخیر دانست چراکه کارگردانان بزرگی مانند پدرو آلمادوار، کوئنتین تارانتینو و ترنس مالیک با فیلم‌هایشان حضور داشتند و اکثراً نقدهای مثبتی هم دریافت کردند. با این وجود، هیچ کدام جایزه‌ای به خانه نبردند.

فیلم Parasite - انگل

نخل طلای کن:

جایزه بزرگ:

  • فیلم Atlantics به کارگردانی متی دیوپ

بهترین کارگردان:

  • برادران داردن برای کارگردانی فیلم Young Ahmed (احمد جوان)

بهترین فیلمنامه:

  • سلین اسکیما برای فیلم Portrait of a Lady on Fire (تمثال زنی روی آتش)

بهترین بازیگر مرد:

  • آنتونیو باندراس برای بازی در فیلم Pain and Glory (رنج و افتخار)

بهترین بازیگر زن:

  • امیلی بیچام برای بازی در فیلم Little Joe (جوی کوچک)

جایزه هیئت داوران به طور مشترک برای دو فیلم:

  • فیلم Les Misérables (بینوایان) به کارگردانی لاج لی
  • فیلم Bacurau به کارگردانی کلبر مندونسا فیلیو و جولیانو دورنلی

جایزه دوربین طلایی اولین فیلم بلند:

  • سزار دیاز برای کارگردانی فیلم Our Mothers (مادران ما)

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه:

  • فیلم The Distance Between the Sky and Us (فاصله میان ما و آسمان) به کارگردانی وایلیس ککاتوس

 

منبع nytimes
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar