سریال Game of Thrones: دو فصل کوتاه مشکل اصلی در این پایان‌بندی است

در حال نزدیک شدن به قسمت پایانی سریال گیم آف ترونز هستیم، با اینکه نمی‌دانیم چگونه پایانی خواهیم دید، اتفاقات دو فصل گذشته ما را به جایی رسانده که انتظار یک پایان ارزشمند و شایسته را نداشته باشیم. در ادامه همراه ما باشید تا درباره مشکل اصلی و غیرقابل انکار این سریال یعنی جمع‌بندی سریع و قسمت‌های کمِ دو فصل اخیر صحبت کنیم.

 

تبلیغات و رپورتاز آگهی با قیمت مناسب - کلیک کنید

بهبود سئوی سایت شما

این مقاله ترجمه‌ای از وبسایت معتبر Forbes است، نویسنده به مشکلاتی اشاره می‌کند که شورانرها بخاطر بی‌میلی به ادامه تولید مجموعه، برای آن ایجاد کرده‌اند.
برخی از مشکلاتِ مهم، مربوط به تصمیماتی است که شورانرهای سریال یعنی «دیوید بنیاف و دی. بی. وایس» گرفتند. آن‌ها دیگر در پرتوی هدایتِ کتاب‌های مارتین نبودند اما هرچه به پایان نزدیک شدیم، مشخص شد که مشکل اصلی بخاطر برنامه‌ریزی شورانرها در تولید یک فصل 7 قسمتی، یک سال استراحت و سپس تولید فصل 6 قسمتی ایجاد شده است.
بی‌شک بهتر بود که همانند گذشته شاهد دو یا سه فصل می‌بودیم که همان فرمت استاندارد و قدیمی 10 قسمتی را داشتند. اما شورانرها این کار را انجام ندادند و در نهایت تنها کسی که ضرر نکرد، خودشان بودند، چراکه قصد داشتند روی پروژه‌هایی به غیر از سریال Game of Thrones کار کنند.
هیچ کس نمی‌خواست دو فصل پایانی این قدر کوتاه باشد، هیچ کس به جز خودشان. در ادامه به یک مصاحبه در سال 2015 اشاره می‌کنم. حتی شبکه HBO به ادامه دادن سریال راضی بود. مایکل لومباردو که در آن زمان رئیس بخش برنامه‌ی شبکه بود، در مصاحبه با مجله EW اظهار کرد:
این بخشِ دشوارِ کار ماست. ما این ماجراجویی را به همراه دن و دیوید آغاز کردیم و این سریال محصول دیدگاه و تلاش آن‌هاست. آیا من هم دوست نداشتم به عنوان یک طرفدار و مدیر شبکه، تا 10 سال دیگر شاهد تولید سریال باشم؟ قطعاً دوست داشتم شرایط اینگونه باشد. اما آن‌ها چندان راحت نبودند که بیش از 7 فصل بسازند. من به آن‌ها اعتماد می‌کنم که شاید تصمیم درست را گرفته باشند، با این حال موضوع برایم شوکه‌کننده است.

حتی اخیراً متوجه شدیم شبکه HBO پول و زمان بیشتری را به شورانرها پیشنهاد کرده بود تا حداقل چند اپیزود دیگر به فصل آخر سریال اضافه کنند، اما آن‌ها قبول نکردند. دیوید بنیاف در مصاحبه‌ دیگری با EW گفت:

HBO دوست داشت سریال ادامه پیدا کند، و اینکه تعداد قسمت‌های بیشتری در فصل هشتم داشته باشیم. ما همیشه بر این عقیده بودیم که این سریال حدود 73 ساعت است. هرچند که آن‌ها ساعات بیشتری می‌خواستند، متوجه شدند که داستان همین جا به انتها می‌رسد.

حتی جرج آر. آر. مارتین که در گذشته از حذف شدن بسیاری از بخش‌های داستانی در کتاب گله‌مند بود و باور داشت فصل‌های 10 قسمتی بهتر است 13 قسمتی باشند، سال گذشته اعلام کرد که می‌شد گیم آف ترونز را تا 13 فصل ادامه داد، چراکه هنوز محتوای کافی وجود داشته. او گفت:

می‌توانستیم سریال را تا فصل ۱۱، ۱۲ یا ۱۳ ادامه دهیم. اما فکر کنم سازندگان سریال می‌خواهند به زندگی خود برسند. اگر رمان‌های من را خوانده باشید؛ می‌دانید که محتوای کافی برای فصل‌های بیشتر در آن وجود دارد.

جیمی فصل هشتم بازی تاج و تخت

و حالا نتیجه‌ این شده که با یک فصل بسیار شتاب‌زده طرف هستیم و تقریباً همه طرفداران این موضوع را متوجه شده‌اند. مشکل کوتاه بودن دو فصل نهایی، ضربه‌های بسیاری به داستان زده است. مثلاً به رابطه جان و دنی نگاه کنید که باید مهم‌ترین رابطه‌ی موجود در سریال باشد اما بسیار عجولانه و سریع پیش رفته است. این دو نفر در پایان فصل هفتم با یکدیگر همراه شدند و در واقع رابطه‌شان آغاز شد اما می‌بینیم که جان در همین چند اپیزود، به شدت به دنریس وفادار شده و حالا که دنریس به ملکه دیوانه بدل گشته، شتابِ بی‎سابقه اتفاقات کاملاً حس می‌شود.

بخش‌های داستانیِ نامتناسب و ازکارافتاده در همه جای فصل به چشم می‌خورد. شخصیت‌ها به سمت یک هدف اصلی پیش می‌روند اما مسیرِ رسیدن به این هدف، نادیده گرفته شده است. مثلاً جیمی را می‌بینیم که در قسمت 2 از فصل هشتم با عنوان «شوالیه هفت پادشاهی»، بریین را شوالیه می‌کند اما در قسمت 5، هرآنچه در طول 6 سال گذشته به شخصیت‌ او اضافه شده را دور می‌ریزد و در کنار سرسی می‌میرد، چراکه هیچ چیز جز او برایش اهمیت ندارد. در قسمت 2، جان و دنریس در حال اژدهاسواری به سَبک انیمیشن‌های دریم‌ورکس هستند اما فقط 2 اپیزود طول می‌کشد تا دنی نیمی از ارتشش را به همراه جوراه مورمونت و میساندی از دست بدهد. در همین حین از هویت واقعی جان مطلع می‌شود و ایده‌ی کشتار دسته‌جمعی مردم به ذهنش خطور می‌کند. مشکل این نیست که چرا این اتفاق افتاده، منظورم این است که زمانِ کافی برای پرداخت این مسائل صرف نشده و سازندگان فقط سریال را به چنین نقاط داستانی رسانده‌اند، بدون اینکه آن‌ها را به دست آورند. به همین دلیل است که بخش داستانی این دو شخصیت، باعث رنجش خاطر طرفداران شده است.

موضوع دیگر، تلپورت شدن شخصیت‌هاست که در فصل‌های قبل هم به آن انتقاد شده بود. سریال Game of Thrones همیشه این سفرهای طولانی و حماسی از مکانی به مکان دیگر را داشته. در همین سفرهاست که بخش مهمی از پرورش یا تحولات شخصیتی را شاهد هستیم. اما پس از شش سال، مسئولان سریال به این نتیجه رسیدند که دیگر وقتی برای این موضوعات وجود ندارد، آن هم فقط بخاطر ضرب‌الاجلی که برای خودشان معین کرده بودند. این کار موجب شد که بخشی اساسی از دنیای سریال نادیده گرفته شود اما مهم‌تر از آن، باید گفت که به طور کلی بی‌نظمی و شلختگی وارد سریال شد، به طوریکه برخی اتفاقات پشت سرهم و بدون وقفه شکل گرفتند.انگار که سریال می‌خواهد با تمام توان، مسابقه دوی ماراتون را برنده شود اما توانش را خیلی قبل‌تر از رسیدن به نقطه‌ی پایان از دست می‌دهد.

به راحتی این امکان وجود داشت که به جای 13 قسمت، شاهد 20 الی 30 قسمت در دو فصل پایانی باشیم. در صورتی این اتفاق می‌افتاد که شورانرها عجله نمی‌کردند، بودجه‌ی کافی را از شبکه HBO می‌گرفتند، به نظر نویسنده کتاب‌ها احترام می‌گذاشتند و خدمت‌گذارِ هوادارانی می‌شدند که تا سال‌ها بعد نیز از آن‌ها حمایت می‌کردند و به سریال وفادار می‌ماندند. اما آن‌ها تصمیم دیگری گرفتند. خواستند کارشان را زودتر تمام کنند و به پروژه‌های دیگرشان مانند فیلم جدید Star Wars در سال 2022 برسند. حالا کسانی که در این ماجرا ضرر کرده‌اند، همان طرفداران سریال هستند. تصمیمات دیوید بنیاف و دن وایس، چنین نتیجه عذاب‌آوری را برای سریال و طرفداران بی‌شمارش رقم زده است.

 

منبع Forbes
مطالب مرتبط

3
بخش دیدگاه‌ها

avatar
2 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
3 تعداد نویسندگان
ghostامین موسویمحسن افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
محسن
کاربر مهمان
محسن

کاملا با این مقاله موافقم. این سریال دیگه دل سازنده هاش رو زده بود .
البته اگر از طرف اونا نگاه کنیم در این ده سال فقط همین اثر توی کارنامشون هست و این براشون حکم درجا زدن رو داشت. همه این سریال رو به عنوان تنها یک اثر در کارنامه ی این دو نفر میبینن و توجه نمیکنن چند سال وقت واسش گذاشته شده . برای مثال برکینگ بد، چه 5 فصل بود چه 8 فصل ذهنیت ما نسبت به سازندش تفاوتی نمیکرد.
بهرحال این حرفا توجیهه، ای کاش دو سه سال استراحت میکردن و پروژه های دیگشون رو انجام میدادن و بعد بر میگشتن سراغ ادامه ی گات

امین موسوی
سردبیر
امین موسوی

ممنون از نظرتون. به نظرم حکم درجا زدن نداشت براشون، چراکه قبل از این سریال احدی این دو نفر رو نمی‌شناخت. وقتی شهرت و ثروت نصیب آدم بشه، مشخصه که دیگه دل به کار نمیده. تازه آقایون اصرار داشتن سریال 7 فصله تموم بشه و با منت فصل هشتم Game of Thrones رو ساختن. همون طور که در مقاله اشاره شده، از نظر بودجه و شبکه هم هیچ مشکلی نبوده، فقط D&D بودن که قصد داشتن همه چیز رو زود تموم کنن.

ghost
کاربر مهمان
ghost

باور کنید بی‌خودی به Dumb & Dumber معروف نشدن! سریال به این بزرگی رو خراب کردن که سریع برن استار وارز بسازن. آدم میمونه چی بگه –:( این جوری زحمات تیم فنی، بدلکاری ، جلوه ها بصری و صدها آدمی که روی سریال کار کردن کم اهمیت شد