10 مشکل بزرگ اپیزود چهارم فصل آخر Game of Thrones

7

به زودی شاهد به پایان رسیدن یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین سریال‌های دنیا خواهیم بود. سریالی که میلیون‌ها بیننده در سراسر جهان دارد اما به نظر می‌رسد در فصل آخر با مشکلاتی جدی مواجه شده که از محبوبیت شدیداً کاسته است. متاسفانه اپیزود چهارم فصل هشتم سریال Game of Thrones به نام «آخرین عضو استارک‌ها» (The Last of the Starks) کم‌ترین نمرات تاریخ سریال را از سوی منتقدان و تماشاگران دریافت ان کرده است. با اینکه نمی‌توان اشتباهات فصل هشتم را انکار کرد، هنوز برخی از طرفداران، ایرادات را نادیده گرفته‌اند و می‌خواهند از تماشای سریال لذت ببرند. اگر تاکنون از این فصل رضایت کامل داشته‌اید و هرگونه نقد و ایراد را نمی‌پسندید، این مقاله برای شما مناسب نیست!

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید، از وبسایت معتبر Forbes ترجمه شده و نویسنده‌ی آن Erik Kain است. در این مقاله 10 مشکل منطقی و واضح قسمت چهارم توضیح داده می‌شوند.

1 – دو اپیزود در یک اپیزود 78 دقیقه‌ای خلاصه شده بود

به نظر می‌رسد شبکه HBO دو اپیزود 60 دقیقه‌ای کامل را در یک مینی فیلم 78 دقیقه‌ای گنجانده است، بخاطر همین، در اپیزود چهارم مسائل بسیار مختلفی مطرح می‌شوند. این مشکل در واقع اصل ماجراست و باعث بروز مشکلات دیگری شده که در همین لیست مطالعه خواهید کرد.

همین مشکل را می‌شد در اپیزود هفته‌ی قبل یعنی The Long Night (شب طولانی) مشاهده کرد. نایت کینگ حداقل باید یک اپیزود دیگر برای شمال خطر و تهدید ایجاد می‌کرد تا به یک شخصیت شرور و منفیِ قابل قبول تبدیل می‌شد. اما دیدیم که در همان قسمت توسط آریا نابود شد.

در قسمت چهارم نیز بسیاری از صحنه‌های مهم نادیده گرفته شدند، مثل جایی که برن و جان درباره هویت واقعی جان با سانسا و آریا صحبت می‌کردند. ما حتی نتوانستیم واکنش این دو نفر به موضوع را مشاهده کنیم! قرار نبود «گیم آف ترونز» به سریالی تبدیل شود که ساده از صحنه‌های مهم عبور کند. از طرفی حتی نحوه دستگیر شدن میساندی را ندیدیم. او یک لحظه کنار کرم خاکستری بود و چند دقیقه بعد در کینگزلندینگ! با اینکه سرسی یک فرد خودخواه و بی‌رحم است، فکر نمی‌کردم حاضر شود به همین راحتی گروگانِ ارزشمندی مانند میساندی را اعدام کند. همه این‌ها نشانه‌ی شتاب سریال برای رسیدن به انتها هستند. حالا باید ببینیم چگونه پایانی برای سریال رقم می‌خورد.

 

2 – نادیده گرفتن گوست

طرفداران سریال، پس از پخش اپیزود چهارم واکنش‌های زیادی در توییتر نشان دادند که بسیاری از آن‌ها مربوط به دایرولف جان یعنی «گوست» بود. جان تصمیم گرفت گوست را به همراه تورموند به «شمال واقعی» بفرستد. با فرستاده شدن این دایرولف به شمال مشکلی ندارم اما اینکه جان حتی حاضر نمی‌شود دستی بر سر گوست بکشد و با او خداحافظی کند، به همان مشکل قبلی یعنی خلاصه کردن دو اپیزود در یکی، مربوط است.

از اینکه سریال به‌شدت گوست را نادیده گرفته، متنفرم. تغییراتی زیادی در رابطه گوست و جان نسبت به کتاب، ایجاد شده است. در کتاب‌های جرج آر. آر. مارتین، حتی آریا قابلیت وارگ کردن دارد. او می‌تواند به دایرولف خودش یعنی نایمریا وارگ کند و با گله‌ای از گرگ‌ها همراه شود. جان هم می‌تواند در گوست وارگ کند اما در سریال، فقط برن این قابلیت را دارد. رابطه‌ی اعضای خاندان استارک با دایرولف‌هایشان بسیار بااهمیت است. اما شبکه HBO تصمیم گرفته تا جای ممکن این موارد را نادیده بگیرد، که گناهی نابخشودنی است.

 

3 – رابطه جیمی و برین، موجب نابودی دوستی آن‌ها و صدمه زدن به شوالیه شدن برین شده است

برین شوالیه هفت پادشاهی

شاید رابطه جیمی و برین در این اپیزود را بتوانم بدترین بخش آن بدانم.  مشخص است که این رابطه بیشتر از روی دلسوزی بود اما بدانید که این موضوع میان جیمی و برین، مشکل مهم‌تری را به وجود آورده است. در چند فصل گذشته، شاهد شکل‌گیری تدریجی دوستی بی‌نظیر و احترام متقابلی میان این دو نفر بودیم و حالا کار به کجا رسیده؟

رابطه این دو تا زمانی که جنبه جنسی نداشت بسیار بهتر و قابل‌ قبول‌تر بود. این قسمت، صحنه‌ی شوالیه شدن برین در قسمت دوم فصل هشتم را به کلی زیر سوال می‌برد. به عقیده بسیاری، آن صحنه در «شوالیه هفت پادشاهی» نقطه اوج و پایانِ دوستی دیرینه‌ی این دو شخصیت بود. در آن صحنه، برین و جیمی حقیقتاً به شکلی تاثیرگذار و خاص، پیوند برقرار کردند.

در ادامه جیمی، او را ترک می‌کند تا همه چیز بدتر شود. آیا جیمی می‌خواهد به سرسی کمک کند یا در نهایت او را بکشد؟ برین هنگام رفتن جیمی به گریه و زاری روی می‌آورد که به نظرم بسیار بد بود و من را از آن صحنه متنفر کرد.

 

4 – یورون بیش از حد قوی نشان داده می‌شود

یورون سعی کرده خود را شخصیتی دلربا نشان دهد و برخی کارهای وحشیانه‌ی رمزی را هم انجام نمی‌دهد. یورون در این اپیزود، با اسلحه‌ی قدرتمندش یکی از اژدهایان دنی را کشت (با دقتی بسیار زیاد) و ناوگانش را نابود کرد. این را در نظر بگیرید که یورون توانست ناوگان عظیمش را در چند هفته بسازد. توانست یارا را به طور کامل شکست دهد و رهبران دورن را اسیر کند. بنابراین سریال سعی کرده او را بسیار قدرتمند نشان دهد.

در صحنه کشته شدن ریگال، مثل اینکه دنی نمی‌تواند از آن ارتفاع اطرافش را ببیند. از طرفی یورون به شکل فوق‌العاده‌ای برای او کمین کرده، اژدهای دنی را به سادگی می‌کشد، ناوگانش را از بین می‌برد و میساندی را اسیر می‌کند. (که ندیدیم چطور این اتفاق افتاد)

با اینکه از یورون به عنوان یک شخصیت خوشم می‌آید، نحوه‌ی به کار گرفتن او در سریال بسیار غیرمنطقی است. او تبدیل به سلاحِ نهایی سرسی شده است. هرجا که لازم باشد سروکله‌اش پیدا می‌شود و هرکاری که سرسی بخواهد انجام می‌دهد. این موضوع چندان قابل قبول به نظر نمی‌رسد. در کتاب‌، یورون شیپوری دارد که قادر است کنترل اژدها را به وسیله‌ی آن به دست بگرید، اگر این شیپور را در سریال می‌دیدیم، شاید وضعیت بهتر از این می‌شد.

 

5 – از قدرت اژدهایان در سریال کاسته شده است

هرچقدر که یورون قدرتمند است، اژدهایان دنی در سریال بازی تاج و تخت ضعیف شده‌اند. در فصل 7، به لطف فیلمنامه احمقانه‌ای که نوشته شده بود، ویسریون به دست نایت کینگ افتاد. یک نیزه‌ی یخی کافی بود تا یکی از قدرتمندترین موجودات دنیا کشته شود. قرار بود سه اژدهاسوار در مقابل نایت کینگ داشته باشیم، این اتفاق نیفتاد و حالا دیگر نمی‌توانیم شاهد سوار شدن جان بر ریگال باشیم. جان حق دارد که یکی از اژدهایان را متعلق به خود بداند. یورون با آن کمانِ عظیمش یا بهتر است بگوییم بالیستا، یکی دیگر از این موجودات فوق‌العاده را از پا درآورد. وقتی می‌خواهید اژدها را حذف کنید، اصلاً چرا آن را وارد سریال می‌کنید؟ جان و ریگال در «شب طولانی» تقریباً کاری انجام ندادند و حالا ریگال کشته شده؟ چه خبر است؟

از طرفی، دروگون هم کاملاً در مقابل ناوگان یورون، بی‌خاصیت بود و حتی به یکی از آن‌ها صدمه نزد. هدف وجود این هیولاها در سریال چیست؟

 

6 – خبری از تفکر و تاکتیک نظامی نیست

بدترین نکته درباره اپیزود چهارم فصل هشتم Game of Thrones این بود که تاکتیک نظامی واضحی وجود نداشت. در «شب طولانی» دیدیم که دوتراکی‌ها حمله‌ای را به سمت دشمنی که نمی‌توانستند مشاهده کنند، آغاز کردند و به کلی متلاشی شدند! کدام فرمانده‌ای این کار را می‌کند؟ این صحنه فقط برای باحال بودنش و ورود شمشیرهای آتشین دوتراکی به دل تاریکی، به تصویر کشیده شده بود.

پس از کشته شدن ریگال، دنریس به سمت ناوگان یورون هجوم می‌برد اما موفق نمی‌شود بخاطر بالیستا به آن‌ها نزدیک شود. او ترجیح می‌دهد به همراه دروگون از صحنه نبرد فرار کند. خیلی خب. چرا دنریس از پشت به ناوگان یورون حمله نکرد؟ مطمئناً آن‌ها نمی‌توانستند برگردند و به دروگون شلیک کنند، چونکه بادبان‌ها مزاحم این کار می‌شد. کشتی‌ها می‌توانستند دور بزنند اما این کار طول می‌کشید و دنریس می‌توانست از سرعت اژدهای خود استفاده کند. به جای این کار، او تمام دوستان و نیروهایش را رها می‌کند و می‌رود؟

تنها دلیلش این است که سازندگان گفته‌اند نباید این اتفاق بیفتد. بخاطر اینکه نویسندگان می‌خواستند ناوگان دنریس نابود شود و میساندی به دست سرسی بیفتد. این موضوع نشان می‌دهد که سریال دیگر دقتِ فراوان نوشته‌های مارتین را ندارد. دفاع هوشمندانه‌ی تیریون در مقابل استنیس (نبرد بلک واتر – فصل 2) را می‌توان بهتر از تمام این جنگ‌های هالیوودی و بزرگ دانست.

 

7 – بخش داستانی دنی، حس زورکی بودن دارد

جان و دنریس تارگرین

مدت‌هاست که می‌گویم، این حس وجود دارد که دنریس در حال تبدیل شدن به شخصیت منفی ماجراست. با پخش اپیزود چهارم، انگار حدسم درست بوده اما از درست بودنش، خوش‌حال نیستم.

نویسندگان می‌خواهند به ما القا کنند که دنریس تشنه‌ی قدرت است و به زودی به «ملکه دیوانه» تبدیل می‌شود. توضیح خاصی درباره دلیل این اتفاقات داده نمی‌شود. چرا دنریس از یک شخصیت قهرمانانه و دلسوز، به شخصی تبدیل شده که به هر قیمتی، به دنبال تخت آهنین است؟

در ابتدا فکر کردم شاید سریال می‌خواهد به جهت دیگری برود. دنریس از آریا تشکر کرد، گندری را به یک لرد تبدیل نمود و برای مدتی همانند یک انسان باوقار رفتار کرد. اما بعد می‌بینیم که قصد دارد جان را فریب دهد و از او می‌خواهد که هویتش را برای هیچ کس فاش نکند. در ادامه به‌شدت با سانسا درباره استراحت کردن نیروها مخالفت می‌کند که این هم با عقل جور درنمی‌آید.  بی‌شک سربازان خسته، بدرد جنگ هم نمی‌خورند.

وستروس قاره‌ای پهناور است، پس لشکرکشی از وینترفل تا کینگزلندینگ می‌تواند چند ماهی طول بکشد. حالا سربازانی را داریم که تازه از جنگ بزرگ وینترفل خلاص شده‌اند و باید ماه‌ها پیاده‌روی کنند تا به جنگ بعدی برسند. حتی حرکت با ناوگان دریایی هم در نوع خودش خسته‌کننده است.

پس دلایل زیادی وجود دارد که رفتارهای دنریس را نپسندیم، اما این موضوع چه دلیلی جز وارد شدنِ سریع به نبرد با سرسی دارد؟ دنریس چه زمانی تبدیل به این حکمران ظالمی شد که سریال قصد دارد به تصویر بکشد؟ مثل این می‌ماند که روند تبدیل شدن او به چنین شخصیتی را بر خلاف والتر وایت در Breaking Bad مشاهده نکرده باشیم. چه چیزی باعث این تغییر اساسی شد؟

دوتراکی‌ها فقط بخاطر نویسندگی بد، از بین رفتند. دو نفر از مورداعتمادترین همراهان دنریس یعنی جوراه و میساندی در دو اپیزود گذشته کشته شدند. بخش بزرگی از ارتش آنسالید از بین رفت و حتی مشاوران او (واریس و تیریون) قصد دارند علیه او نقشه بریزند. باید بیشتر از قبل دلمان به حال دنریس بسوزند، چراکه نویسندگان شرایط بدی برای او رقم زده‌اند و البته همه‌ی این‌ها زورکی و اجباری به نظر می‌رسد.

 

8 – بران

بران به طرز معجزه‌آسایی وارد وینتزفل شد، از تمام نگهبانان عبور کرد و تیرکمانش را به سمت جیمی و تیریون نشانه گرفت. او گفت که سرسی حکومت ریورران را وعده داده و تیریون دو برابر آن یعنی هایگاردن را پیشنهاد می‌دهد. از آنجا که بران روی باختن سرسی شرط می‌بندد، قبول می‌کند فعلاً آن دو را نکشد.

هدف این بخش چیست؟ بران دوست تیریون و جیمی بوده و هنوز مطمئن نیستم چرا با سرسی همراه شده و برای او کار می‌کند. بهتر بود بران را به همراه جیمی به شمال می‌فرستادند به جای اینکه حالا او را برای قتلش بفرستند. تمامِ این بخش داستانی، چیزی جز اتلاف وقت به نظر نمی‌رسد.

 

9 – دوباره فست تراول (Fast Travel)

میانه‌ی چندان خوبی با فست تراول (جا‌به‌جایی ناگهانی شخصیت‌ها از نقطه‌ی یه نقطه دیگر) ندارم. این هم نتیجه‌ی قرار دادن دو اپیزود در یکی است. برخی از بهترین داستان‌ها در مسیرِ جابه‌جایی بین مکان‌ها به وجود می‌آیند. حالا تنها چیزی که می‌بینیم، کمین کردن ناگهانی یورون در دریا و اشاره‌ای به سفر آریا و سندور کلیگن به جنوب است. به احتمال زیاد آن‌ها هم زمان با رسیدن ارتش جان به کینگزلندینگ؛ در آنجا حضور خواهند داشت.

بران با استفاده از فست تراول به وینترفل رسید. یورون به راحتی کمین کرد چونکه احتمالاً می‌دانسته دنریس و اژدهایان او چه زمان از راه می‌رسند. سپس میساندی را با همان فست تراول به کینگزلندینگ می‌برد. دنی هم سریع به آنجا می‌رود و شاهد مذاکره نابخردانه او با سرسی هستیم.

منظورم این نیست که تمام طول راه نشان داده شود، اما جابه‌جایی شخصیت‌ها و در وقع تلپورت شدن آن‌ها نباید به این شکل باشد. تیریون اشاره کرده که وستروس قاره‌ای بزرگ با میلیون‌ها نفر ساکن است، اما در سریال این حس به وجود آمده که که وستروس مکان کوچکی است.

 

10 – مذاکره با سرسی

در مذاکره‌ی آخر اپیزود، میساندی کشته می‌شود اما سرسی اجازه می‌دهد ملکه‌ی رقیبش به راحتی از آن مکان برود؟ او تیریونی را که به بران دستور قتلش را داده، نمی‌کشد؟ چرا؟ سرسی می‌توانست دستور کشته شدن تیریون را بدهد و این موضوع به راحتی با شخصیت سنگدل او هم‌خوانی دارد. او می‌توانست دستور شلیک بالیستا به سمت دنریس و آنسالید را بدهد و سپس سواره‌نظام را برای نابود کردن باقی مانده آن‌ها بفرستد.

این همان زنی است که تمام دشمنانش را در سپت بیلور جع کرد و آن‌جا را با وایلدفایر به هوا فرستاد. این همان زنی است که بران را مامور قتل دو برادرش کرد. مرگ میساندی بی‌هدف بود البته گفته شدن عبارت «دراکاریس» به عنوان سخن نهایی، جالب به نظر رسید. این مرگ بیشتر بخاطر خشمگین‌تر کردن دنریس و توجیه کردن تبدیل شدنش به ملکه دیوانه بود.

حالا فرض کنید سرسی، تیریون را هم می‎‌کشت. این موضوع یک غافلیگری به شمار می‌رفت، البته راضی نبودم چنین صحنه‌ای را ببینم اما اگر این اتفاق می‌افتاد، جیمی دلایل بیشتری برای کشتن سرسی به دست می‌آورد. تمام صحنه‌ای مربوط به مذاکره با سرسی، عبث و ابلهانه بودند و نمونه‌ای از اتلاف وقت سریال در آخرین فصل آن تلقی می‌شوند.

امیدوارم سریال Game of Thrones این اشتباهات را در دو قسمت باقی‌مانده نداشته باشد و شاهد قسمت‌هایی راضی‌کننده و عالی باشیم. اپیزود پنجم در تاریخ «23 اردیبهشت 98» و ساعت 5.30 صبح به وقت ایران پخش خواهد شد.

 

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع Forbes
مطالب مرتبط

7
بخش دیدگاه‌ها

avatar
5 گفت و گوها
2 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
5 تعداد نویسندگان
Amir shariatiNazgolامین موسویمصطفیسپهر افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
سپهر
کاربر مهمان
سپهر

درود دوستان

سپهر
کاربر مهمان
سپهر

سپاس از روشنگری ها شما ، یک پرسش ؟ در تریلر قسمت پنجم یورون وقتی به اسمان نگاه میکنه بسیار متعجب میشه ؟؟؟ و اگر دقت کنیم این قسمت تریلر رو در لحظه اخر هم گذاشته اند … خیلی ها میگن احتمالا اژدهاهای بیشتری تو اسمون دیده چون در قسمتی از فصل هفتم گویا جورا و تریون اژدهایی رو تو اسمون دیده بودن !!!! یا اینکه ریگال زنده هستش ، یا اینکه دراگون به فولاد والرین مجهز شده >>>

امین موسوی
سردبیر
امین موسوی

سلام. حدس های مختلفی زده شده، شاید همین صحنه غافلگیری بزرگی باشه. ولی فعلاً باید فرض کنیم همون دروگون هست که میاد و ناوگان یورون رو نابود میکنه.
یک تئوری درباره برن میگه که قدرت هایی شبیه نایت کینگ داره، یعنی میتونه مردگان رو هم برگردونه (مثل جان و بریک) – حالا برخی طرفداران میگن شاید بتونه ریگال هم برگردونه. من فکر کنم احتمال چنین چیزی کم هست.
در کل اینکه همون دروگون زره پوش شده باشه، بهتر از این هست که ناگهان اژدهای جدید بیاد. البته همین تئوری زره هم کمی ایراد داره، چونکه عملاً قدرت حرکت و مانور اژدها رو کم میکنه.

مصطفی
کاربر مهمان
مصطفی

همه حرفات درست اما بران وارد وینترفل نشد چجوری هیچکی متوجه صحنه قبلش نشدین قبل اینکه جیمی و تیریونو نشون بده یه کافه بیرون قصرو نشون میده که اینا اونجان و بران اونجا میره سراغش دیگه نویسنده ها هرچقد ابله باشن به این قسمت فکر کردن

امین موسوی
سردبیر
امین موسوی

درسته الان چک کردم، بیرون قلعه‌ی وینترفل بود.
اما بازم این سکانس زیاد جالب نیست، اینکه میاد راحت و بی‌دردسر دست ملکه (تیریون) و جیمی رو تهدید میکنه و میره …
دقت خوبی داشتید.

Nazgol
کاربر مهمان
Nazgol

ولی به نظر من سکانس گریه‌ی برین واقعا تلخ, واقعی و تاثیر گذار بود. داشت به وضوح نشون میداد که پشت بعضی از شخصیت های محکم و به اصطلاح خشن و بی احساس چه روحیه لطیف و زیبا و شاید زنانه (!) ای نهفته که فقط منتظر یک زمینه و یا تلنگره که خودش رو نشون بده!
اینکه آدم در کنار تمام موفقیت هاش میتونه چقدر تو برخی زمینه ها ضعیف باشه.
و در کل چقدر انسان ها میتونن در شرایط متفاوت و جدید غیرقابل پیشبینی رفتار کنند!

Amir shariati
عضو سایت
Amir shariati

بنظر من — برین و جیمی و جدایی اینجوری خیلی مسخره بود
این معنیش اینه که جیمی فقط بخاطر حسادت نسبت به تورموند اومد سراغ برین و وقتی برین بهش دل بست خیلی راحت گفت من آدم خوبی نیستم و خدافظ
همونطور که توی این سریال دیدیم جیمی از یه نقش منفی به مرور به نقش خاکستری تبدیل شد
ولی باز دوباره خیلی عجولانه دارن جیمی رو خراب میکنن