نقد و بررسی فیلم Escape Room – اتاق فرار

فیلم Escape Room را می‌توان اثری جمع‌وجور و کم‌خرج دانست که توانسته بعضی از ایده‌های اصلی مجموعه Saw (اره) را کپی کند و در بهترین حالت به فیلمی متوسط تبدیل شود. در ادامه با نقد و بررسی فیلم همراه ما باشید.

تبلیغات و رپورتاز آگهی با قیمت مناسب - کلیک کنید

بهبود سئوی سایت شما

*توجه: این مطلب بخشی از پایان فیلم را فاش می‌کند.

امکان ندارد هنگام تماشای این فیلم به یاد مجموعه‌ی Saw و حتی فیلم Cube (مکعب) نیفتید. حتی صحنه‌ی افتتاحیه‌ی فیلم که در آن یکی از شخصیت‌ها قرار است توسط یک دیوارِ متحرک لِه شود، نسخه‌ کپی‌شده اما کمتر خشنِ یکی از فیلم‌های «اره» است که برای القای دلهره به مخاطب در فیلم گنجانده شده است که نمی‌تواند ترسناک باشد. سومین فیلمی که هنگام تماشای «اتاق فرار» در ذهنم تکرار می‌شد، The Belko Experiment (آزمایش بلکو) بود که شباهت‌های انکارناپذیری به داستان فیلم و پایانِ آن دارد. حدس زدن پایان فیلم (مواجه شدن برندگان با ذهنِ پشت‌پرده‌‌ی اتفاقات که البته خودش بخشی از بازی است) برای فردی که «آزمایش بلکو» را دیده است، دستِ کمی از آب خوردن ندارد. بنابراین فیلم Escape Room اثر اوریجینال و جدیدی نیست و نویسندگان کاری جز کپی‌کردن ایده‌ی دیگران و دستکاری قسمت‌هایی از آن انجام نداده‌اند! با این حال می‌توان گفت که این فیلم، در ابتدا نویدِ هیجان را می‌دهد و سعی دارد بیننده را با سکانس‌های دلهره‌آور و سریع، در تنگنا قرار دهد. همچنین برای هر یک از اتاق‌های فیلم، طراحی منحصر به فرد و جالبی در نظر گرفته شده است که جزو اندک نکات مثبت آن محسوب می‌شود.

بررسی فیلم Escape Room

داستان از این قرار است که چند آدم برای یک بازیِ مرگبار در ساختمانی حبس می‌شوند. راه خروجی وجود ندارد و این شخصیت‌ها باید با هوش و تجربیات خود، معماهای هر اتاق را حل کرده و وارد مراحل بالاتری شوند. البته هوش و ذکاوت تاثیر چندانی بر حل این معماها ندارد و اصلاً هدف از طراحیِ آن‌ها، سنجشِ آی‌کیوی آدم‌ها یا حتی آزمایشی فوق‌سری برای تحلیل رفتار انسان در شرایط بحرانی نیست. چراکه می‌بینیم تمام رازهای فیلم به نوعی به سرگذشت شخصیت‌ها و اتفاقات ناگواری که در گذشته برایشان افتاده، ربط پیدا می‌کند. در واقع از این موضوع استفاده شده تا شاهد فلش‌بک‌هایی چندثانیه‌ای و کاملاً غیرضروری به گذشته‌ی شخصیت‌ها باشیم و بیشتر از قبل، به آن‌ها اهمیت ندهیم!

در «آزمایش بلکو»، شرایط مرگباری برای کارکنان یک شرکت ایجاد شده بود تا مرزهای محدویت انسان بررسی شوند و شخصی که بیشترین صلاحیت برای بقا را دارد، زنده بیرون بیاید. در «اتاق فرار» آدم‌های داستان در شرایطی قرار گرفته‌اند که برای بقا بجنگند اما به همکاری و تعاون هم نیاز دارند و قرار نیست یکدیگر را برای به شکلی فاجعه‌بار بکشند. در حقیقت اکثر شخصیت‌ها در اثر «شانس» و دور زدنِ قانون احتمالات زنده مانده‌اند. یکی از سقوط هواپیما جان سالم به در برده، یکی از جنگ، یکی از تصادف و …. اما این خروج از این اتاق‌ها بر اساس بخت و اقبال نیست و تا حد زیادی به همکاری و بهره‌گیری از تجربیات شخصی محتاج است. پس دلیل انتخاب شدنِ این افراد هم چندان منطقی جلوه نمی‌کند.

فیلم اتاق فرار 2019

فیلم Escape Room برای افرادی که بیشتر جنبه‌ی معمایی ماجرا را می‌پسندند و می‌خواهند تجربه‌ای تکراری اما سرگرم‌کننده داشته باشند، قابل تماشا است. به نظرم نه آنقدر خوب است که آن را تحسین کنم و نه آنقدر بد که بگویم یک کپی دستِ سوم و بی‌کیفیت از فیلم‌های دیگر است. نه بازیگرِ توانمندی در فیلم حاضر شده و نه شخصیتی در داستان وجود دارد که بتوان برایش کوچک‌ترین اهمیتی قائل شد. پس باید رک و راست گفت که «اتاق فرار» بخاطر ضعف در داستان و پایان‌بندیِ افتضاح، انتظارات یک تماشاگر حرفه‌ای سینما را برآورده نمی‌کند اما با وجود این مشکلات، شاید برای سرگرمی آخر هفته و زمانی که فیلم بهتری برای تماشا کردن ندارید، گزینه‌ی بدی نباشد.

40%
  • نمره فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

1
بخش دیدگاه‌ها

avatar
1 گفت و گوها
0 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
1 تعداد نویسندگان
امین موسوی افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای