نقد و بررسی انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse

0

انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse – مرد عنکبوتی: به سوی دنیای عنکبوتی را باید بخاطر جاه‌طلبی و نوآوری‌اش تحسین کرد. این فیلم سعی دارد چندین کار فوق‌العاده را در آنِ واحد انجام دهد و اغراق نیست اگر بگوییم، در رسیدن به تمام اهدافش موفق بوده است. اسپایدرمن جدید بی‌‎شک بهترین انیمیشن سال 2018 است و به راحتی «شگفت‌انگیزان 2» از دیزنی را پشت سر می‌گذارد. در ادامه با نقد و بررسی همراه ما باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

اگر تریلرهای انیمیشن را دیده باشید و یا بعد از تماشای انیمیشن این نقد را می‌خوانید، می‌دانید که سبک بصری هنرمندانه‌ی این اثر، نخستین چیزی است که توجه شما را جلب می‌کند. «به سوی دنیای عنکبوتی» احتمالاً دیوانه‌‍وارترین صحنه‌های یک انیمیشن کامیک بوکی را دارد و علاوه بر آن، ترکیب بی‌نظیری از احساس، مفهوم مسئولیت‌پذیری، طنز و اکشن است. سازندگان، انواع خلاقیت‌ها را به کار گرفته‌اند تا تجربه مخاطب به صفحات کامیک بوکی نزدیک شود. هرچقدر هم که بخواهیم هنر عوامل فیلم را ستایش کنیم، کافی نیست چراکه توجه به جزئیات بسیار خیره‌کننده است. از علامت‌های «حس عنکبوتی» در اطراف سر شخصیت‌ها گرفته تا تعریف داستان اوریجین کامیکی شخصیت‌ها توسط خودشان!

انیمیشن مرد عنکبوتی

مایلز مورالز (با صداپیشگی شمیک مور) یک نوجوان است که به زودی زندگی‌اش دگرگون می‌شود. در دنیای او، پیتر پارکر مرد عنکبوتی محسوب می‌شود اما طولی نمی‌کشد که کینگ‌پین او را به قتل برساند و مایلز مجبور شود مسئولیت‌های بزرگی را بر عهده بگیرد، مسئولیت‌هایی که شاید فراتر از حد تحمل و توانایی‌های یک نوجوان باشد. انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse حس و حال کاملاً منحصر به فردی دارد، تا دلتان بخواه به اسپایدرمن‌های قبلی (به ویژه توبی مگوایر) اشاره می‌کند و می‌داند که همه ما آن فیلم‌ها را دیده‌ایم و لحظات به یادماندنی آن‌ها در ذهنمان ثبت شده است. در واقع کمپانی سونی ادای دینی به آثار قبلی خود دارد اما داستان اوریجین مایلز مورالز را تبدیل به چیزی خاص و تماشایی کرده است که مانند آن را حداقل در میان آثار کامیک بوکی نمی‌توان یافت. 

«به سوی دنیای عنکبوتی» احتمالاً دیوانه‌‍وارترین صحنه‌های یک انیمیشن کامیک بوکی را دارد و علاوه بر آن، ترکیب بی‌نظیری از احساس، مفهوم مسئولیت‌پذیری، طنز و اکشن است.

 

داستان فقط درباره فردی به نام مایلز نیست؛ بلکه به چندین شخصیت از دنیاهای موازی (یا مولتی‌ورس) می‌پردازد. از جمله گوئن اسپایدر (با صداپیشگی هیلی استاینفلد) که در دنیای خودش جای مرد عنکبوتی را پر کرده تا پیتر بی. پارکر از دنیایی دیگر که در آن 22 سال در لباس ابرقهرمان محبوب نیویورک حضور داشته و اکنون کمی سالخورده و بی‌حال است و حتی در زندگی با مری جین هم شکست خورده! این دو نفر به همراه چند شخصیت دیگر سعی دارند به دنیای خودشان بازگردند. در این حین، مایلز که به تازگی قدرت‌های عنکبوتی خودش را به دست آورده، باید تزلزل را کنار بگذارد و توانایی‌هایش به عنوان یک مرد عنکبوتی جدید را به اثبات برساند. (برخی قدرت‌های او بسیار جالب هستند. بهتر است خودتان ببینید!)

مایلز مورالز مرد عنکبوتی

 انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse فقط برای کودکان را نوجوانان ساخته نشده. یک فرد بزرگسال هم می‌تواند به سادگی از تماشای آن لذت ببرد. این فیلم سعی دارد در انتها پیام‌های مفیدی را نیز منتقل کند، از مسئولیت‌پذیرفتن در زندگی که به خوبی با داستان مایلز و تبدیل شدن تدریجی او به یک قهرمان ترکیب شده تا اهمیت خانواده و دوستان. «به سوی دنیای عنکبوتی» به شعار معروف «قدرت زیاد، مسئولیت زیادی به همراه دارد» و اینکه هر فردی می‌تواند در زندگی واقعی قهرمان داستان خودش باشد، به پایان می‌رسد که یقیناً لبخند رضایت استن لی فقید را نیز به همراه دارد. احتمالاً این فیلم را باید شانس اصلی اسکار 2019 در بخش بهترین انیمیشن بدانیم و امیدوار باشیم که به حقش دست یابد.

  • توصیه می‌کنم صحنه پس از تیتراژ این انیمیشن را از دست ندهید! دو نسخه بسیار متفاوت اسپایدرمن، غافلیگری جالبی برای شما دارند 🙂
100%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar