نقد و بررسی فیلم Widows – بیوه‌ ها

استیو مک‌کوئین که چند سال پیش با «12 سال بردگی» اسکار را به خانه برده بود، در سال 2018 با یک درام جنایی به عرصه سینما بازگشت. فیلم Widows یا بیوه‌ ها تا دلتان بخواهد بازی‌های عالی و قدرتمندی دارد اما در بخش‌هایی از فیلمنامه لنگ می‌زند. از وایولا دیویس گرفته تا دنیل کالویا که او را از فیلم Get Out (برو بیرون) می‌شناسیم؛ هنرنمایی خوبی در فیلم داشته‌اند. بیوه ها ستارگانی مانند کالین فرل و لیام نیسون را هم دارد که البته بازی‌ قدرتمند شخصیت‌های زن، جای زیادی برای آن‌ها باقی نگذاشته است. در ادامه با نقد فیلم همراه ما باشید.

in post ad

فیلم بیوه ها وایولا دیویس

گیلین فلین که کتاب‌های فوق‌العاده‌ی Gone Girl (دختر گمشده) و Sharp Objects (اشیا تیز) را به رشته تحریر درآورده و اقتباس‌های بسیار موفقی هم از رویشان تولید شده، در این فیلم به همراه مک‌کوئین فیلمنامه را نوشته است. فیلمنامه بیوه‌ ها به پختگی آثار قبلی فلین نرسیده و انتظارات را برآورده نکرده اما می‌توان گفت که فیلم Widows به لطف بازی‌های جذاب و عالی، بسیاری از ضعف‌های فیلمنامه را مخفی کرده است. وایولا دیویس اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای در نقش ورونیکا دارد و به خوبی زنی رنج‌کشیده که همسر و فرزندش را از دست داده، به نمایش گذاشته است. الیزابت دبیکی هم شخصیت تاثیرگذار آلیس را به خوبی معرفی می‌کند. این دو بازیگر شخصیت‌هایی را به تصویر کشیده‌اند که مخاطب به راحتی بتواند با آن‌ها ارتباط بگیرد. در بخش بازیگران مرد، دنیل کالویا را باید بهترین بازیگر بدانیم. فیلمنامه زمان مناسبی را برای انجام دادن انواع شرارت در اختیار وی قرار داده و او هم به خوبی از عهده‌ی نقش برآمده است.

می‌توان گفت که فیلم Widows به لطف بازی‌های جذاب و عالی، بسیاری از ضعف‌های فیلمنامه را مخفی کرده است.

الیزابت دبیکی بیوه ها

مک‌کوئین فیلمی درباره زنان ساخته که شوهران خود را از دست داده‌اند و حالا باید گلیم خود را از آب بیرون بکشند. نه‌تنها شخصیت‌های فیلم، زنانی بیوه هستند بلکه باید افتضاح شوهران خود را هم جمع کنند. (شوهران پول زیادی را از فردی بانفوذ به نام جمال ربوده بودند) نمایش قدرت زنان در نوع خود موضوع بدی نیست اما فیلمنامه در این زمینه به پختگی کامل نرسیده، چراکه در طول فیلم به بسیاری از معضلات اجتماعی و سیاسی اشاره می‌کند. بدین ترتیب، مخاطب فیلم حس می‌کند با یک اثر سرقت‌محور و هیجان‌انگیز نیست، بلکه به تماشای فیلمی انتقادی نشسته که البته سعی دارد موضوعات بسیار مختلفی را از نژادپرستی پلیس گرفته تا خیانت، مشکلات زنان در خانه، جامعه و … را پوشش دهد.

بیوه ها سعی می‌کند موضوعات اجتماعی و حتی سیاسی زیادی را پوشش دهد که شاید فراتر از گنجایش آن باشد

دنیل کالویا بیوه ها

ممکن است موضوع فیلم، یعنی زنانی که به یک دزدی بزرگ روی می‌آروند، برخی را به یاد دیگر فیلم سرقت‌محور سال 2018 با حضور بازیگران زن یعنی Ocean’s 8 (هشت یار اوشن) بیندازد. خب، باید گفت که هر دوی این فیلم‌ها روی قدرت زنان تمرکز دارند و ایده آن‌ها نیز اجرای یک نقشه سرقت است اما بیوه ها اثر عمیق‌‌تر (و البته بسیار خشن‌تر) محسوب می‌شود و نمی‌خواهد مانند Ocean’s 8 تبدیل به سرگرم‌کننده‌ای یک بار مصرف شود. همان طور که اشاره شد، بیوه ها سعی می‌کند موضوعات اجتماعی و حتی سیاسی زیادی را پوشش دهد که شاید فراتر از گنجایش آن باشد و  غیرضروری به نظر برسد. در انتها می‌توان گفت که فیلم Widows یک اثر تماشایی است اما می‌توانستند فیلمنامه‌ آن به شکلی تهیه کنند که بیشتر روی داستان سرقت تمرکز داشته باشد و اینقدر با پریدن به شاخه‌های مختلف، بیننده را سردرگم نکند.

70%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar