نقد و بررسی فیلم Robin Hood 2018 – رابین هود

رابین هود را شاید بتوان یکی از قدیمی‌ترین الگوهای قهرمانانه‌ی بشر دانست که به عنوان حامی مردم فقیر و خاری در چشم حاکمان مستبد و ظالم ناتینگهام به حساب می‌آمد. در طول سال‌ها، شاهد نسخه‌های متفاوتی از این شخصیت بودیم اما فیلم Robin Hood به کارگردانی اوتو باتهرست ، یکی از ضعیف‌ترین اقتباس‌های آن است. در ادامه با نقد فیلم همراه ما باشید.

in post ad

وقتی که هالیوود ایده‌های کافی نداشته باشد، یا به سراغ بازسازی داستان‌های قدیمی می‌رود، یا مجموعه‌های محبوب را ریبوت می‌کند یا دنباله‌های غیرضروری برای فیلم‌ها می‌سازد. داستان رابین هود نیز بارها و بارها در نسخه‌هایی متفاوت گفته شده و کمتر کسی با آن آشنایی ندارد، با این وجود، حضور بازیگران خوبی مانند تارون اگرتون، جیمی فاکس و بن مندلسون، ما را امیدوار کرده بود که فیلمی قابل توجه را شاهد باشیم. متاسفانه تمام استعداد این بازیگران، بخاطر فیلمنامه‌ای مشکل‌دار و کارگردانیِ ضعیف، حیف و میل شده و حتی طراحی صحنه، لباس و گریم بازیگران بسیار غیرواقعی و دو از آن چیزی است که انگلستان قرون وسطا، به آن شبیه بوده است. بنابراین، یک اشتباه بزرگ فیلم را می‌توان سعی در مدرنیزه کردن همه چیز دانست.

فیلم رابین هود 2018

تارون اگرتون در نقش رابین لاکسی، یک اشراف‌زاده انگلیسی حضور دارد که برای جنگ صلیبی به سرزمین‌های اسلامی فرستاده می‌شود. او در نهایت به ناتینگهام بازمی‌گردد و ظلم داروغه را از نزدیک می‌بیند. همچنین متوجه می‌شود که عشق زندگی‌اش ماریان (با بازی ایو هیوسان)، فکر کرده که او در جنگ کشته شده و به همین دلیل، او را فراموش کرده است. ادامه داستان هم مشخص است، رابین نقابی برمی‌دارد، تیر و کمانش را آماده می‌کند و به غارت خزانه ناتینگهام مشغول می‌شود تا ثروت ربوده شده از مردم را به آنان بازگرداند. داستان او همانند بروس وین/بتمن است. یعنی پسر ثروتمندی که تنهاست، برخی اوقات نقش یک فرد پولدار را بازی می‌کند که مردم عادی برایش اهمیت ندارند اما هم‌زمان با عنوان «هود» در بین مردم به شهرت به می‌رسد.

چه کسی در سال 2018 حوصله تماشای داستان تکراری رابین هود را دارد؟ از آن مهم‌تر چه کسی می‌خواهد یک فیلم بد از این شخصیت مشاهده کند؟

ایده‌ی اصلی که ثابت است و هرکه به تماشای رابین هود می‌نشیند، می‌داند که شاهد برخواستن قشر عادی در مقابل ظلم و چپاول حاکم شهر خواهد بود. ایده فیلم Robin Hood هم چیزی جز این نیست، اما تغییراتی که در داستان ایجاد شده، نه منطقی است و نه هیجان خاصی را به مخاطب منتقل می‌کند. مثلاً جان (دوست و همراه همیشگی رابین) را داریم که در این فیلم، یک جنگجوی عرب معرفی شده و در ادامه تبدیل به دوست رابین می‌شود. یا در مورد رابطه عاشقانه رابین و ماریان، باید گفت که این رابطه اصلاً شکل نمی‌گیرد که بخواهد وارد فاز فراز و نشیب، جدایی و بازگشت شود! بهتر است درباره شخصیت داروغه ناتینگهام هم خیلی صحبت نکنم، چونکه بن مندلسون در این نقش یکی از بدترین بازی‌های خود را ارائه داده است. این ضعف را کاملاً گردن مندلسون نمی‌اندازم، به این دلیل که شخصیت‌پردازی او ضعف‌های اساسی دارد.

داروغه ناتینگهام بن مندلسون

در اینجا یک سوال مهم مطرح می‌شود، چه کسی در سال 2018 حوصله تماشای داستان تکراری رابین هود را دارد؟ از آن مهم‌تر چه کسی می‌خواهد یک فیلم بد از این شخصیت مشاهده کند؟ احتمالاً پاسخ صحیح به این دو سوال «هیچ کس» است. یک مورد جالب درباره فیلم Robin Hood این است که در سکانس نهایی، زمینه را برای تولید فیلم دوم مهیا می‌کند! این موضوع من را به یاد فیلم «گرین لنترن» انداخت که خودش را زیادی جدی گرفته بود و زمینه را برای دنباله‌ای که هیچ وقت ساخته نشد، آماده کرد.

20%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

1
بخش دیدگاه‌ها

avatar
1 گفت و گوها
0 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
1 تعداد نویسندگان
رضا افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
رضا
کاربر مهمان
رضا

سلام
فیلم خوبیه
ایتقد وارد جزییاتش نشید
برا 2 ساعت سرگرمی خوبیه هستش