نقد و بررسی فیلم Overlord – اورلرد

0

فیلم جدید استودیوی جی. جی. آبرامز یک اثر زامبی‌محور قابل قبول است اما چیز خاصی برای غافلگیر کردن مخاطب ندارد. البته فیلم Overlord به کارگردانی جولیوس ایوری را می‌توان نسبت به بقیه‌ی فیلمهایی که اتفاقات هولناک جنگ جهانی را با مفاهیم ترسناک غیرواقعی ترکیب کرده‌اند، سرگرم‌کننده دانست. در ادامه با نقد فیلم همراه ما باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

پوستر فیلم Overlordوقتی که نام جی. جی. آبرامز به پروژه‌ای چسبیده باشد، ناخودآگاه توجه ویژه‌ای به آن جلب می‌شود. هرچند هم که این فیلم ناامیدکننده باشد، خود را برای تماشای آن آماده خواهید کرد. استودیوی «بد ربات» کارهای خلاقانه و خوبی را روانه سینما کرده اما ‌فیلم‌های بسیار افتضاحی مانند Cloverfield Paradox (پارادوکس کلاورفیلد) را هم در لیست خود دارد! فیلم Overlord هم یکی از آن ایده‌های جذابی بود که می‌توانست به فاجعه‌ای بدتر از کلاورفیلد تبدیل شود. خوش‌بختانه این فیلم آنقدر که انتظار داشتم، بد نیست اما به قدری هم خوب از کار درنیامده بخواهم به تحسین آن بپردازم. داستان در روز عملیات بزرگ نظامی موسوم به اورلرد در خاک فرانسه (که توسط آلمان نازی اشغال شده)، اتفاق می‌افتد. در این عملیات قرار بر این بود که خطوط ارتباطی دشمن قطع شود تا نیروهای متحدین که تمام قوای خود را جمع کرده‌اند با یورشی عظیم به نازی‌ها، شکست‌های پی‌درپی ارتش هیتلر را آغاز کنند.

شروع فیلم، حاوی برخی از هیجان‌انگیزترین سکانس‌های آن است اما در ادامه این هیجان به‌شدت کاهش می‌یابد. وقتی که گروهی از سربازان در یک هواپیمای نظامی و در آسمان دشمن باشند، انتظاری غیر از تماشای صحنه‌ سقوط هواپیما، کشته شدن سربازان و سقوط سریع آن‌ها به سمت زمین نداریم. گروهی از سربازان آمریکایی از مرحله اول کشتار جان سالم به در برده‌اند، با دختری محلی آشنا شده و به روستای کوچکی در فرانسه پناه می‌برند. آن‌ها یک ماموریت مشخص دارند اما به تدریج متوجه می‌شوند که نازی‌ها در حال انجام آزمایشاتی سری بر روی اهالی روستا هستند.

فیلم Overlord

فیلم بیشتر بر روی شخصیت بویس که یک سرباز آمریکایی سیاه‌پوست است (با بازی جوآن آدپو)، تمرکز دارد و آن را به پروتاگونیست خود تبدیل کرده است. یکی دیگر از شخصیت‌ها، گروهبان فورد است که ملاحظات اخلاقی بویس را ندارد و قادر است هر بلایی بر سر نازی‌ها بیاورد. ماموریت این گروه از سربازان این است که یک پایگاه رادیویی مخفی در کلیسا را نابود کنند اما طولی نمی‌کشد که آزمایشات سری و مخوف نازی‌ها روی ساکنان دهکده‌ی فرانسوی لو برود. در این شرایط بویس که همان نماد اخلاق‌گرایی و درست‌کاری است، مصمم می‌شود آزمایشگاه نازی‌های شرور را با خاک یکسان کند.

فیلم Overlord

شخصیت منفی داستان هم یک افسر آلمانی است که پیلو اسبک (بازیگر Game of Thrones) ایفای نقشش را بر عهده دارد. مورد خاصی در مورد این شخصیت و در کل این فیلم، به ذهنم نمی‌رسد زیرا با یک اثر کاملاً متوسط مواجه هستیم که نه‌تنها با یک ایده‌ی ساده و نه چندان نوآورانه ساخته شده، بلکه در اجرا و بهره‌وریِ همان ایده اصلی نیز دچار مشکل است. فیلم Overlord بیشتر به بخش داستانی زامبی‌محور نسخه‌ای از بازی‌ «کال آف دیوتی» شباهت دارد. فیلمنامه‌ی آن کلیشه‌ای و قابل پیش‌بینی است اما تعدادی از صحنه‌های اکشن آن، تماشایی به نظر می‌رسد. می‌توان گفت که سازندگان دقیقاً می‌دانند چه نوع فیلمی ساخته‌اند.

40%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید

بخش دیدگاه‌ها

avatar