نقد و بررسی فیلم Mortal Engines – موتورهای فانی

0

فیلم Mortal Engines با وعده‌هایی بزرگ پا به میدان می‌گذارد اما در نهایت، چیزی جز یک اثر توخالی و حوصله‌سربر نیست. فیلمی که سعی کرده از نام پیتر جکسون برای تبلیغات خود استفاده کند و یک تجربه جدید و هیجان‌انگیز را وعده بدهد اما در واقعیت، موتورهای فانی به یکی از نازل‌ترین بلاک‌باسترهای سال 2018 تبدیل شده است. در ادامه با نقد فیلم همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

بزرگ‌ترین مشکل موتورهای فانی این است که محتوای کافی برای دو ساعت تجربه سینمایی را ارائه نمی‌کند. این در حالیست که رمان اصلی نوشته «فیلیپ ریو» بسیار مورد تعریف و تمجید قرار گرفته و می‌توان ادعا کرد که منبع اقتباس، کمبودی ندارد. بنابراین اینکه همه چیز در این فیلم، تا جای ممکن بی‌روح، بی‌اهمیت و ناامیدکننده است، تعجب بیننده را برمی‌انگیزد. این فیلم به شکلی ساخته شده که تا نیمه‌های خود مخاطب را مطمئن می‌کند تماشای آن، کاری به‌شدت نادرست بوده. موتورهای فانی نه قدرت کافی برای دنیاسازی و معرفی صحیح دنیای پساآخرالزمانی دارد و نه می‌تواند شخصیت‌هایی به‌یادماندنی در قاب سینما خلق کند. انگار که فقط روی جلوه‌ها و با شکوه به نظر رسیدن شهرهای متحرکِ غارتگرش مانور داده و اهمیت خاصی به آنچه که در سینمای واقعی اهمیت دارد، نمی‌دهد. یک بلاک باستر حداقل باید سرگرم‌کننده باشد که متاسفانه موتورهای فانی این ویژگی را هم ندارد. این فیلم در آن دسته‌ای قرار می‌گیرد که سعی می‌کنند پشت نام سازندگان معروفشان پنهان شوند، در حالیکه قادر نیستند تجربه جدیدی را به مخاطب هدیه کنند.

ولنتاین فیلم موتورهای فانی

پوستر فیلم موتورهای فانیدر این فیلم داستان دختری جوان به نام هستر شاو (با بازی هرا هیلمار) را دنبال می‌کنیم که درصدد انتقام شخصی از فردی است که مادرش را به قتل رسانده است. در ادامه‌ی ماجرا، تمرکز از روی این کینه و انتقام شخصی برداشته می‌شود و فیلم بیشتر به سلاح قدرتمندی به نام مدوسا که صدها سال قبل در جنگ بزرگ به کار گرفته شد و نابودی تمدن بشر را در پی داشت، می‌پردازد. موتورهای فانی یک داستان فرعی دیگر هم دارد که درباره رابطه موجودی مخوف و بی‌قلب به نام شرایک و هستر شاو است. همه‌ی این‌ها فقط باعث شده که فیلم بیش از حد طولانی باشد. شروع طوفانی و فوق‌العاده است اما در ادامه، فیلم از نفس می‌افتد و سرانجام به مرز غیرقابل تحمل بودن می‌رسد! هوگو ویوینگ در نقش شخصیت خبیث فیلم یعنی تادئوس ولنتاین، شاید تنها چهره‌ی آشنای فیلم باشد که البته یکی از نقاط قوت کم‌تعدادِ فیلم است. دیدن یک بازیگر آشنا و کاربلد در فیلمی که اکثر بازیگرانش ناشناخته هستند، موجب خوش‌حالی است. بازیگران دیگر بد نیستند و کار قابل قبولی انجام داده‌اند اما فیلمنامه‌ای که در اختیارشان قرار گرفته، مانع از شکوفایی هرگونه استعدادی شده است.

ماموریت اصلی چنین اثری می‌توانست دنیاسازی قدرتمند و زمینه‌چینی برای تولید چند فیلم دیگر در مجموعه باشد. واضح است که بسیاری از مخاطبان، رمان اصلی را نخوانده‌اند و اطلاعاتی درباره دنیا و شخصیت‌های آن ندارند، بنابراین یک فیلمساز ماهر ابتدا باید دنیایی را به تصویر بکشد که مخاطب قدرت درک اجزای آن و قبول کردنش را داشته باشد. این مقبولیت هم از نظر بصری مهم است و هم از این جهت که داستان را چگونه بسط و گسترش می‌دهد. فیلم Mortal Engines در بخش اول یعنی جلوه‌های بصری مشکل چندانی ندارد اما روایت، داستان‌گویی و شخصیت‌پردازی را به کلی دور ریخته است!

 

فیلم Mortal Engines حتی برای معمولی‌ترین مخاطب سینما که فقط به دنبال چند ساعتی سرگرمی و دور شدن از مشکلات روزانه‌ی خودش است، نه‌تنها چیز جدید و ساختارشکنی نیست بلکه نمی‌تواند برخی از عادی‌ترین استانداردهای یک اثر سینمایی را رعایت کند. یقیناً رمان موتورهای فانی، یک اثر تحسین‌شده تلقی می‌شود اما فیلم آن را باید در لیست بلاک‌باسترهای ضعیف سال 2018 قرار داد که تماشایش نتیجه‌ای جز اتلاف وقت ندارد. اصلاً نمی‌توان از شکست قابل توجه فیلم در باکس آفیس و ضرر اقتصادی هنگفتی که برای استودیوی سازنده داشته، متعجب بود.

30%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید

بخش دیدگاه‌ها

avatar