🔱 نقد و بررسی فیلم Aquaman – آکوامن

0

جیمز وان همواره فیلمسازی متفاوت بوده که فیلم‌های اکشن و ترسناک قابل توجهی را روانه سینما کرده است. او در جدیدترین تلاش خود، وارد عرصه فیلم‌های ابرقهرمانی شده و هدایت فیلم Aquaman را بر عهده گرفته. همان‌طور که انتظار می‌رفت، این فیلم برخلاف اثر قبلی دنیای DC (نسخه دستکاری شده‌ی لیگ عدالت) بسیار چشم‌نواز، تماشایی و قابل تحسین است. در ادامه با نقد و بررسی آکوامن همراه آی پیرامید باشید .

 

آن دسته از افرادی که با پیشینه شخصیت آکوامن در کامیک بوک‌ها آشنایی داشته باشند، می‌دانند که این شخصیت نوعی لکه ننگ و دستمایه تمسخر DC محسوب می‌شد اما اکنون پرفروش‌ترین فیلم در بین قهرمانان این کمپانی است. حالا چه اتفاقی افتاده که چنین شخصیتی، یکی از بهترین فیلم‌های کامیک بوکی چند سال اخیر را دارد؟ خب، این موضوع شاید بیش از یک دلیل داشته باشد! اول اینکه جیمز وان کارگردان قابلی است و هنگامی که خبر می‌رسد فیلمی را هدایت می‌کند، ناخودآگاه نسبت به نتیجه‌ی کار امیدوار می‌شویم. از طرفی جیسون موموآ در نقش آرتور کری/آکوامن یک انتخاب کاملاً مناسب به نظر می‌رسد (او سال‌ها قبل توسط زک اسنایدر برای این نقش برگزیده شد). اما موضوعی که کاملاً واضح و مبرهن به نظر می‌رسد، درس گرفتن برادران وارنر از دستکاری و کات کردن فیلم‌هاست زیرا حداقل این حس وجود دارد که فیلم Aquaman تا حد زیادی از این خطر در امان بوده و نسخه نهایی، از انسجام کافی برخوردار است!

فیلم آکوامن 2018

بلک مانتااثر جدید جیمز وان، یکی از خیره‌کننده‌ترین جلوه‌های بصری در میان فیلم‌های سال ۲۰۱۸ را دارد. دنیای زیر آب تاکنون در فیلم‌های کامیک بوکی به تصویر کشیده نشده بود و از این نظر، چالش عظیمی پیش‌روی تیم طراحی و جلوه‌های بصری فیلم قرار داشت. خوش‌بختانه دنیای زیر آب و  دنیایی که از آتلانتیسی‌ها دیدیم، بسیار منحصر به فرد و زیبا است. انگار که برخی از صحنه‌های آن را از دل حیرت‌انگیزترین صفحات کامیک بوکی کنده‌اند و به پرده سینما آورده‌اند! هرچند که فیلم آکوامن در این بخش موفق بوده، در بخش فیلمنامه و روایت، ناامیدکننده است. یکی از معدود مشکلات فیلم این است که مخاطب (مخصوصاً فردی که تمام تریلرها را دیده) به راحتی می‌تواند مسیر داستان و اتفاقات را پیش‌بینی کند. شاید عجیب باشد که بگویم یک فیلم ایرقهرمانی در هیچ‌کدام از لحظاتش، داستان غافلگیرکننده‌ای را ارائه نمی‌کند. می‌دانیم که آرتور یک قهرمان رانده‌ شده است که به دو دنیا تعلق دارد و می‌خواهد جایگاهش را به دست آورد، می‌دانیم که او با برادر کوچکترش اُرم درگیر می‌شود و حتی می‌دانیم که مجبور است برای کسب مقبولیت عمومی، ترایندت قدرتمند آتلانتیس را به دست آورد. البته تمام این دانستن‌ها باعث نشده که جذابیت فیلم، برای مخاطب از بین برود. برگ برنده‌ی آکوامن به تصویر کشیدن دنیایی بدیع با جلوه‌های ویژه مثال‌زدنی است که برای بسیاری از مخاطبان ناآشنا بوده و آنان را مشتاق تماشای این اثر سینمایی کرده است. آکوامن قصد ندارد تراژیک و تاریک باشد اما بیش از حد بامزه هم نیست. یعنی که فضای فیلم در حد بسیار متعادلی قرار گرفته، صحنه‌های حماسی و احساسی جایگاه خود را دارند و صحنه‌هایی که برای مزاح با مخاطب ساخته شده‌اند، قابل قبول هستند.

فیلم Aquaman هم مشکلات خودش را دارد اما نسبت به تجربه‌ی عذاب‌آور و ناامیدکننده‌ی Justice League (لیگ عدالت)، ده‌ها قدم جلوتر است.

 

یکی دیگر از نکات مثبت فیلم، تیم بازیگری آن است که به خوبی هماهنگ شده‌اند و همین موضوع، فیلم را در دنیای دی‌سی یکتا کرده است. جیسون موموآ در نقش آرتور کری می‌درخشد اما این درخشش بدون کمک یار و یاورش یعنی مِرا (با بازی امبر هرد) ممکن نیست. آکوامن یک قهرمان همه‌فن حریف به تصویر کشیده نشده بلکه برای دست‌یابی به جایگاهش، نیازمند کمک از سوی متحدانش است. امبر هرد بازیگری است که بیشتر برای زیبایی‌اش شناخته می‌شود و نه هنر بازیگری! اما در این فیلم، شخصیت مرا از آن دسته پرنسس‌هایی نیست که در مخمصه گیر بیفتد و کسی او را نجات دهد، بلکه او خودش نجات‌دهنده است! پاتریک ویلسون در نقش شاه اُرم و یحیی عبدالمتین دوم در نقش بلک مانتا، دو شخصیت منفی خوب (و نه عالی) هستند. مطمئناً کمبودهای فیلمنامه باعث شده که آن‌ها قادر نباشند همه‌ی توانایی خود را نشان دهند.

فیلم آکوامن

فیلم Aquaman هم مشکلات خودش را دارد اما نسبت به تجربه‌ی عذاب‌آور و ناامیدکننده‌ی Justice League (لیگ عدالت)، ده‌ها قدم جلوتر است. این فیلم در کنار Wonder Woman (زن شگفت‌انگیز) به عنوان فیلم‌های اختصاصی یک شخصیت، ثابت می‌کنند که چرا لازم است کمپانی وارنر قبل از تولید فیلم‌های گروهی و پرخرج، قهرمانانش را در فیلم‌های خودشان معرفی کند. این همان فرمولی است که مارول در پیش گرفت و پس از گذشت ۱۰ سال می‌توان ثمره آن را مشاهده کرد. در هر حال می‌توان از تماشای این فیلم لذت برد، آکوامن شاید به‌تنهایی بری نجات کِشتی در حال غرقِ دنیای دی‌سی کافی نباشد اما قطعاً اقدامی قابل توجه برای رساندن آن به ساحل امن انجام داده است.

2+
80%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید