نقد و بررسی فیلم Bumblebee – بامبلبی

0

فیلم Bumblebee – بامبلبی با اینکه یک فیلم کاملاً خاص و متفاوت در مجموعه ترنسفورمرز (Transformers) است، نتوانسته به چیزی بیشتر از یک تجربه‌ی حوصله‌سربر و ناموفق، تبدیل شود. برخی بر این باورند که بالاخره بهترین فیلم مجموعه توسط تراویس نایت تولید شده اما این سخن، کیلومترها دورتر از واقعیت قرار دارد. در ادامه با نقد و بررسی فیلم همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

فیلم های ترنسفورمز (یا همان تبدیل شوندگان) که مایکل بی، هدایتشان را بر عهده داشت آثاری بی‌مغز هستند که فقط برای سرگرمی و صحنه‌های اکشن عظیم و البته سود فراوان ساخته شده‌اند. بامبلبی اما به عنوان یک پیش‌درآمد، مسیر متفاوت و در عین حال غلطی را در پیش گرفته است چراکه بیشتر به پیوند میان یک دختر نوجوان و رباتی فضایی می‌پردازد و از اصل ماجرا را به کلی نادیده گرفته است. این موضوع مخصوصاً برای افرادی که سبک مایکل بی را نمی‌پسندند، یک نکته مثبت تلقی می‌شود اما به هیچ وجه نمی‌توان گفت که بامبلبی به طور مستقل، به اثری شایسته و قابل قبول تبدیل شده است. بلکه برعکس، ترنسفورمز را همانند چیزی عجیب‌تر و احمقانه‌تر از گذشته، به تصویر کشیده است.

 

داستان فیلم Bumblebee باید در خدمت نبرد بین آتوبات‌ها و دیسپتیکان‌ها باشد اما دقیقاً برعکس عمل می‌کند. یعنی فیلمی است درباره یک دختر نوجوان، که پدرش را از دست داده و با مشکلات خاص این برهه از زندگی و عبور به بزرگسالی، دست و پنجه نرم می‌کند. بامبلبی به دستور آپتیموس پرایم به زمین فرستاده می‌شود تا مقری برای آن‌ها بسازد. دو ربات دیسپتیکان هم در فیلم داریم که شخصیت‌های منفی هستند و به جای رسیدن به هدفشان، به وراجی مشغول شده‌اند! اما نیروهای نظامی (از جمله جان سینا) و دانشمند داستان هم، فوق‌العاده نادان و ساده‌لوح به تصویر کشیده‌اند به طوریکه تمام ماهواره‌ها و راه‌های ارتباطی دولت آمریکا را بدون در نظر گرفتن عواقب، در اختیار دو ربات بیگانه‌ قرار می‌دهند! با دیدن این فیلم، این سوال در ذهنتان به وجود می‌آید که آیا یک نوجوان فیلمنامه را نوشته و در اختیار کمپانی پارامونت قرار داده؟ بی‌شک سعی بر این بوده که مخاطبان رده سنی کودک و نوجوان به سمت این فرنچایزِ رو به سقوط، جذب شوند!

دیسپتیکان ها

در بسیاری از صحنه‌های فیلم نمی‌توان تشخیص داد که آیا داریم هیلی استاینفلد (چارلی) را دوباره در «آستانه هفده سالگی» (The Edge of Seventeen) می‌بینیم یا فیلم درباره ربات آتوباتی به نام «بامبلبی» است. فیلم آنقدر روی شخصیت نوجوان و دغدغه‌ها و نگرانی‌های وی متمرکز شده که فراموش می‌کند متعلق به فرنچایز محبوبی به نام ترنسفورمز است. فیلم‌های قبلی این مجموعه با وجود تمام اِشکالات و کمبودهایشان، سرگرمی خالص بودند. هنگام تماشای فیلم‌ها می‌دانستید که دقیقاً با یک بلاک‌باستر احمقانه و سرگرم‌کننده طرف هستید اما سازندگان بامبلی، بیش از حد آن را جدی گرفته‌اند.

فیلم آنقدر روی شخصیت نوجوان و دغدغه‌ها و نگرانی‌های وی متمرکز شده که فراموش می‌کند متعلق به فرنچایز محبوبی به نام ترنسفورمز است.

متاسفانه فیلم Bumblebee بسیار ناامیدکننده و بر خلاف آن چیزی بود که در ذهن داشتم. داستان همراهی یک دختر جوان و دوستی عمیق او با بامبلبی، روی کاغذ جذاب است اما در عمل، این فیلم حرف خاصی برای گفتن ندارد. از میانه‌های فیلم بود که به این فکر افتادم چقدر در حق مایکل بی و آثار او ظلم شده است! بامبلبی علی‌رغم موفقیت‌ نسبی که در باکس آفیس به دست آورده، فیلمی توخالی محسوب می‌شود که از فرمول‌ِ به دست آوردن دل نوجوانان استفاده کرده و البته قدرت سرگرم‌کنندگی را نیز تا حدی از دست داده است. در نهایت، تنها توصیه‌ی صادقانه‌ی من می‌تواند این باشد که این فیلم را تماشا نکنید!

30%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar