فیلم Spider-Man: Far From Home – میستریو کیست؟

دیروز (25 دی 97) اولین تریلر فیلم Spider-Man: Far From Home (مرد عنکبوتی: دور از خانه) منتشر شد و نکات قابل توجهی در آن به چشم می‌خورد. در این مطلب سعی کردیم، مهم‌ترین نکات و تئوری‌هایی که درباره حضور شخصیت میستریو (Mysterio) در این فیلم مطرح شده، بررسی کنیم. پس توصیه می‌کنیم همراه آی پیرامید باشید.

 

in post ad

میستریو کیست و چه قدرت‌هایی دارد؟

میستریو

قبل از هر چیز باید گفت که ظاهر جیک جیلنهال و آن لباس ابرقهرمانی‌اش بسیار جذاب و پر زرق‌وبرق است. می‌توان گفت که این ظاهر شباهت خوبی به نسخه‌ی کامیکی دارد و از طرفی برای نسخه‌ی سینمایی این شخصیت، عالی به نظر می‌رسد. میستریو یکی از دشمنان اصلی مرد عنکبوتی است که برای نخستین بار در سال 1964 در کامیک‌ The Amazing Spider-Man #13 (شماره سیزدهم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز) متعلق به کمپانی مارول حضور یافت و باید استن لی و استیو دیتکو را خالق او دانست. نام میستریو در دنیای کامیک، کوئین بِک است و قدرت‌های جادویی و توهم‌زای قدرتمندی دارد. لازم به ذکر است که او مزاحمت‌هایی را برای تعداد دیگری از قهرمانان مانند دردویل، ایجاد کرده است.

طبق چیزی که در تریلر فیلم Spider-Man: Far From Home مشاهده کردیم، میستریو در ابتدا سعی می‌کند خود را یک قهرمان نشان دهد و با آن هیولای آبی (احتمالاً هایدرو من) مبارزه می‌کند. اصلاً عجیب نیست که تصور کنیم تمام این هیولاها (که با نام Elementals شناخته می‌شوند) در واقع توسط میستریو تولید شده‌اند تا بتواند با شکست دادن آن‌ها، به شهرت و محبوبیت دست یابد، چراکه این شخصیت در کامیک‌ها نیز خود را فرد بااستعدادی می‌داند که توانایی‌هایش نادیده گرفته شده و سعی دارد با شکست دادن ابرقهرمانان نام‌دار، خودش را معروف کند. (او فکر می‌کرد مرد عنکبوتی ضعیف است و به راحتی شکست می‌خورد!) علاوه بر قدرت ایجاد توهم و بهره‌مندی از جادو، باید گفت که کوئین بک در مبارزات تن به تن نیز مهارت‌‍ بالایی دارد زیرا مدتی را به کار بدلکاری مشغول بوده و می‌داند که چگونه باید با حریفش درگیر شود.

اکنون نگاهی به چند تئوری مختلف خواهیم داشت:

تئوری – هیولاهای تریلر وجود خارجی ندارند: با توجه به قدرت‌های توهم‌زای میستریو و اینکه فقط او توانست با هیولای آبی مبارزه کند (و احتمالاً او را شکست دهد) این تئوری مطرح شده که این هیولاها در دنیای واقعی وجود ندارند و در واقع بخشی از نقشه‌ی بزرگ میستریو هستند. او هیولاها را به وجود آورده تا به راحتی شکست‌شان دهد و خود را به عنوان یک قهرمان؛ به دنیا معرفی کند.

تئوری – میستریو این موجودات را کنترل می‌کند: فرض کنیم که تئوری قبلی اشتباه است و این هیولاها وجود دارند. اما میستریو قادر است به نحوی آنان را تحت کنترل خود دربیاورد. در این صورت، ممکن است که این هیولاها از قلمروی تاریک (دورمامو و دکتر استرنج را به خاطر دارید؟) آمده باشند. به هر حال، بسیار واضح است که میستریو از این موجودات، به نفع خودش استفاده خواهد کرد تا بتواند به اهدافش دسترسی پیدا کند.

تئوری – همه اتفاقات فیلم فقط توهم هستند: اگر بخواهیم بیش از حد بدبین باشیم، می‌توان گفت که همه‌ی اتفاقات فیلم Far From Home در نیویورک جریان دارند و سفر پیتر پارکر به همراه دوستانش به اروپا، به کلی توهم و خیال است. هنوز از سرنوشت قهرمانان در فیلم Avengers: Endgame (انتقام‌جویان: پایان بازی) مطلع نیستیم اما باید این احتمال را نیز در نظر گرفت.

تئوری – میستریو یک قهرمان واقعی است: این مورد به احتمال زیاد غیرقابل قبول است چراکه مارول پس از سال‌ها یک شخصیت منفی نسبتاً معروف را وارد دنیای سینمایی کرده و قصد ندارد از پتانسیل آن بهره بگیرد؟ هنوز بسیاری از بخش‌های داستانی فیلم جدید مرد عنکبوتی، مبهم باقی مانده و چاره‌ای جز این نداریم که این تئوری را نیز مطرح کنیم. البته بعید است که میستریو در این فیلم، یک ابرقهرمانِ درست‌کار باشد. شاید اتفاقاتی در طول فیلم باعث شوند که او به یک شخصیت منفی تبدیل شود!

 

تاریخ انتشار: فیلم Spider-Man: Far From Home در تاریخ ۵ جولای ۲۰۱۹ (مصادف با ۱۴ تیر ۱۳۹۸) اکران خواهد شد.

مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar