بررسی فصل سوم سریال True Detective – قسمت اول و دوم

0

پس از پخش فصل دوم سریال True Detective (کارآگاه واقعی) متوجه شدیم که چگونه می‌توان یک سریال جنایی فوق‌العاده را تبدیل به اثری سخیف و نه چندان تماشایی کرد. نیک پیزولاتو در سال 2014، فصل اول این سریال را برای شبکه HBO ساخت که توانست به لطف بازی بی‌نظیر متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون و البته فیلمنامه‌ای مستحکم، تبدیل به یکی از سریال‌های ماندگار شود. حالا در سال 2019 هستیم و با یک پرونده مرموز دیگر طرف سر و کار داریم. در ادامه با بررسی افتتاحیه (قسمت اول و دوم) فصل سوم True Detective همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

نکته‌ای که از شروع تیتراژ ابتدایی و سپس سرنخ‌های پرونده می‌توان برداشت کرد، بازگشت سریال به ریشه‌ی خودش یعنی همان فصل اول است. مورد True Detective کمی عجیب است، چراکه مانند اکثر سریال‌ها سعی نمی‌کند به چیزی فراتر از فصل اول خودش دست پیدا کند! دلیل موضوع این است که در فصل اول این سریال، همه چیز آن‌چنان بی‌نقص و عالی کار شده بود که فصل دومِ عجولانه‌ی آن، به شکست بزرگی تبدیل شد. نیک پیزولاتو هم سعی کرد مدتی دست نگه دارد و با ایده‌ای بهتر، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های معمایی – جنایی چند سال اخیر را به قاب تلویزیون بازگرداند. اما آیا فصل سوم می‌تواند انتظارات ما را برآورده کند؟ به نظر می‌رسد که کارآگاه حقیقی برخلاف فصل دومش، این‌بار مخاطب را ناامید نمی‌کند اما برای پاسخ به چنین پرسشی، باید تا پخش قسمت نهایی صبر داشته باشیم.

توجه: بهتر است این متن را قبل از تماشای قسمت اول و دوم فصل سوم کارآگاه حقیقی، مطالعه نکنید.

داستان فصل سوم درباره کارآگاهی به نام وین هیز (با بازی ماهرشالا علی) است که پرونده ربوده شدن دو کودک در آرکانزاس را بررسی می‌کند. نویسندگان فصل سوم (پیزولاتو به کمک دیوید میلچ)، به طور واضحی سعی کرده‌اند به فصل اول بازگردند و نکات مثبت آن را تکرار کنند. فصل سوم سریال True Detective مانند فصل اول، سکانس‌هایی از اظهارات کارآگاه درباره پرونده‌ای مرموز دارد. سپس اتفاقات را به بیننده نشان می‌دهد و سرنخ‌هایی را به همراه مضنون‌های احتمالی در اختیار او قرار می‌دهد. رباینده حتی نمادهای عروسکی را از خود به جای گذاشته که احتمالاً معنی خاصی دارند. البته این عروسک‌ها مانند یک عروس تزئین شده بودند و اینکه دختر گمشده، سال‌ها بعد پیدا شده به جذاب‌تر شدن معما، کمک کرده است.

اتفاقات در 3 خط داستانی اصلی روایت می‌شود. اولین خط داستانی، سال 1980 و زمان وقوع ربوده شدن آن بچه‌هاست. در دومین خط داستانی، 10 سال بعد از پرونده به سراغ وین هِیز می‌رویم که اکنون شغل کارآگاهی را رها کرده اما فکر و ذهنش کاملاً درگیر پرونده مانده است. در خط سوم، نگاهی به دوران سالمندی وین هیز (سال 2015) داریم و متوجه می‌شویم که مشکلات حافظه‌ی او به شدت عمیق است، با این حال سعی می‌کند اتفاقات را برای یک برنامه‌‌ی مستند بازگو کند. همین موضوع ممکن است در آینده، داستان فصل را دچار تغییرات مهمی کند چراکه یک راوی نامطمئن داریم. این موضوع شاید تا حدودی به فصل دوم Westworld (وست‌ورلد) و مشکلی که برنارد در یادآوری اتفاقات داشت، شباهت داشته باشد. امیدواریم این سریال هم در دام مشکلات وست‌ورلد نیفتد و سعی نکند پرونده را با سوءاستفاده از مشکل حافظه‌ی شخصیت اصلی، پیچیده کند. البته باید گفت که ماهرشالا علی توانسته در همین دو قسمت، هنرنمایی خوبی را در تمام خط‌وط زمانی داشته باشد.فصل سوم True Detective

تفاوت مهم فصل سوم سریال با دو فصل قبلی، در تمرکز روی شخصیت‌ها است. در فصل سوم، اغلب اتفاقات از دیدگاه کارآگاه هیز و همسرش آملیا (با بازی کارمن اجوگو) نمایش داده می‌شود اما در فصل اول دو شخصیت اصلی داشتیم که هردو کاراگاه بودند. فصل دوم که نتیجه‌ای فاجعه‌بار داشت (شاید آن‌قدرها بد نبود اما با وجود فصل اول، این سریال نباید چیزی جز عالی باشد)، داستانش را با چند شخضیت مختلف، پیش می‌برد. اشتباه فصل دوم این بود که علاوه بر آدم خوب‌های داستان، یک شخصیت منفی را هم به ماجرا اضافه کرده بود و دیدگاه او را نیز به تصویر می‌کشید.

نکته دیگری که باید اشاره کنم، کارگردانی محشر جرمی سالنی‌یر است. سالنی‌یر ثابت کرده که استاد به تصویر کشیدن مکان‌های کوچکی است که رازهای تاریکی را دورن خود پنهان کرده‌اند. در این دو قسمت هم به خوبی می‌توان این فضای دلهره‌آور و حس تردید و غم را کاملاً حس کرد. متاسفانه همکاری سالنی‌یر و پیزولاتو در این فصل با مشکلاتی مواجه شد و سرانجام این سالنی‌یر بود که به دلیل اختلاف نظر، پروژه را ترک کرد.

فصل سوم کارآگاه حقیقی

تماشای دو قسمت اول فصل سوم True Detective بی‌شک هر بیننده‌ای را به یاد شخصیت‌های فصل اول و خاطرات خوبی که از تماشای آن دارند، می‌اندازد. افتتاحیه‌ی فصل سوم کمی کند اما قدرتمند است. هنوز نمی‌توان آن را در حد فصل اول سریال دانست اما با تماشای همین دو قسمت، می‌توان آن را به عنوان یک «درس گرفتن از فصل دوم» به شمار آورد. ماهرشالا علی یک‌بار دیگر نشان داده که اسکار و گلدن گلوب‌هایش را بی‌خودی به دست نیاورده است. او در نقش وین هیز، فوق‌العاده است و معمای فصل هم جالب و درگیرکننده به نظر می‌رسد. در قسمت 1 و 2 فصل سوم کارآگاه حقیقی، سرنخ‌های زیادی برملا می‌شوند اما همان‌طور که وین هیز گفت: همه دروغ می‌گویند و باید تمام احتمالات را در نظر بگیرید!

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar