نقد فیلم A Simple Favor – یک لطف ساده

2

پاول فیگ که بیشتر برای ساخت آثاری کمدی همچون Bridesmaids (ساقدوش‌ها) و Spy (جاسوس) شناخته شده، این بار به سراغ داستانی شبیه به Gone Girl (دختر گمشده) دیوید فینچر رفته و البته چاشنی طنز را کنار نگذاشته است. این کارگردان در فیلم Spy هم یک اثر جاسوسی تحویلمان داد که صحنه‌های کمدی وارد بدنه آن شده بود و این بار هم چنین کاری را با ژانر معمایی و جنایی کرده است. البته فیگ علاقه خاصی دارد که شخصیت‌های زن را محور اصلی کارهایش قرار دهد و حتی ریبوت Ghostbusters (شکارچیان اشباح) را با حضور گروهی از زنان، کارگردانی کرد! در ادامه با نقد و بررسی جدیدترین اثر فیگ یعنی فیلم A Simple Favor همراه ما باشید.

در این نقد و بررسی نکات اصلی داستانی فاش نشده‌اند. توجه کنید که فیلم با رده سنی R (بزرگسال) منتشر شده است.

[bs-quote quote=”استفانی که یک مادر خانه‎‌دار فعال و پرانرژی است، نمی‌تواند تحت تاثیر قرار گرفتن خود از جذابیت و جسارت امیلی را پنهان کند.” style=”default” align=”left”][/bs-quote]

استفانی (با بازی آنا کندریک) یک مادر خانه‌دار است که با مادر دیگری به نام امیلی (با بازی بلیک لایولی) آشنا می‌شود. امیلی از شخصیتی فوق‌العاده جذاب و کاریزماتیک برخوردار است و در صنعت مد و فشن فعالیت می‌کند. این خاص بودن را می‌توان در تک‌تک سکانس‌های مربوط به او مشاهده کرد و باید گفت که بلیک لایولی به خوبی از پس این نقش برآمده. امیلی و استفانی خیلی زود به دوست صمیمی یکدیگر تبدیل می‌شوند و رازهایشان را با هم به اشتراک می‌گذارند. استفانی که یک مادر خانه‎‌دار فعال و پرانرژی است، نمی‌تواند تحت تاثیر قرار گرفتن خود از جذابیت و جسارت امیلی را پنهان کند. او به تدریج مهم‌ترین راز زندگی خود را برای به اصطلاح «بهترین دوستش» فاش می‌کند. اما امیلی یک روز به طور ناگهانی ناپدید می‌شود و این موضوع نتیجه‌ای جز برملا شدن رازهای بیشتر ندارد…

فیلم A Simple Favor تقلیدی آشکار از Gone Girl (دختر گمشده) است با این تفاوت که کمدی تاریک در همه‌جای به چشم می‌خورد. یک شخصیت اصلی مونث داریم که از قضا خودشیفته است، رازهای زیادی برای مخفی کردن دارد و نقشه‌ای کشیده تا همه فکر کنند زندگی‌اش یه پایان رسیده! از طرفی استفانی که به نظر می‎رسد فردی ساده‌لوح باشد (در حالیکه نیست) در میان نقشه امیلی گیر می‌افتد و چاره‌ای جز یافتن حقیقت ندارد. بنابراین در طول فیلم باید منتظر انواع توئیست‌ها باشید. البته جدی گرفتن «یک لطف ساده» با این همه صحنه‌های کمدی، کار سختی است و سازندگان ابداً قصد نداشته‌اند کسی اثرشان را جدی بگیرد! این فیلم به لطف بازی‌های بسیار خوب لایولی و کندریک، سرگرم‌کننده شده اما چیز زیادی برای تاثیرگذاری بر مخاطب ارائه نمی‌کند. با این حال، حس کنجکاوی را برای دیدن پایان ماجرا قلقلک می‌دهد.

برخی از نکات داستانی در ابتدا غیرقابل حدس هستند اما از نیمه‌های فیلم، می‌توان سرنخ‌ها را کنار هم قرار داد و نتیجه را پیش‌بینی کرد. در بخش سوم، فیلم به صحنه جدال امیلی، استفانی و شان (همسر امیلی با بازی هنری گلدینگ) تبدیل می‌شود. اغلب شبیه مبارزه‌ای منزجرکننده است که پیچیدگی تصنعی دارد. این دو شخصیت از تاریک‌ترین رازهای زندگی یکدیگر برای شکست رقیب بهره می‌گیرند اما فیلم در بخش پایانی، دچار چرخه‌ای تکراری می‌شود.

بااینکه اثر جدید پاول فیگ نقص‌هایی دارد، از نظر سرگرم‌کنندگی و غافلیگری کار قابل قبولی است. برگ برنده اثر، بدون هیچ شکی دو بازیگر زن آن هستند که به خوبی در نقش‌هایشان فرو رفته‌اند و فیلم را متعلق به خودشان کرده‌اند. داستان فیلم A Simple Favor دیوانه‌وار و در مواقعی احمقانه به نظر می‌رسد اما در مجموع می‌تواند مخاطبان را بخنداند و رضایت‌شان را جلب کند!

منبع آی پیرامید