نقد و بررسی فیلم The Nun – راهبه

1

فیلم The Nun – راهبه یکی از موردانتظارترین آثار ترسناک سال ۲۰۱۸ بود اما اسپین‌آف چندان شایسته‌ای برای دنیای Conjuring (احضار) نیست. «راهبه» همانند «آنابل» (Annabelle) در مجموعه‌ی احضار معرفی شد. البته تاکنون ۲ فیلم از آنابل ساخته شده و امسال هم شاهد بازگشت راهبه با فیلم اختصاصی‎اش بودیم (این شخصیت در احضار ۲ حضور داشت). در ادامه با بررسی فیلم همراه آی پیرامید باشید.

در فیلم راهبه، شاهد داستانی ساده و کلیشه‌ای هستیم. یک کشیش (با بازی دمیان بیچر) و خواهر آیرین (تیسا فارمیگا) توسط کلیسای واتیکان مامور می‌شوند به قلعه‌ای در کشور رومانی بروند تا مسائل ماوراءطبیعه آن و خودکشی یکی از راهبه‌ها را بررسی کنند. از نظر داستانی، نکته خاصی در این اثر وجود ندارد و ریشه شخصیت نامقدس Valak – والک به آسان‌ترین شیوه ممکن روایت شده است. می‌توان گفت که حضور والک در تمام این فیلم، نمی‌تواند به اندازه تقابل او با «اد و لورن وارن» در فیلم Conjuring 2 هیجان‌انگیز باشد!

فیلم راهبه

بزرگ‌ترین گلایه از فیلم The Nun می‌تواند این باشد که بخش اعظمی از پتانسیل والک و قدرت وحشت‌آفرینی آن را هدر داده است.

به نظر می‌رسد که فیلم The Nun برای ترساندن مخاطبی که در سال ۲۰۱۸ و با اشتیاق فراوان به تماشای فیلم نشسته، اصلاً کافی نیست. بی‌شک اگر این فیلم اسم و رسم دنیای سینمایی احضار را یدک نمی‌کشید، به فروش خوبی هم دست نمی‌یافت زیرا در اغلب لحظاتش، قدرت خلق هراس و آشوب ندارد. در واقع با فیلمی طرف هستیم که همه تمرکزش را بر جامپ اسکرهای مکرر قرار داده و می‌خواهد به وسیله شیوه‌های کهنه و از کارافتاده مانند ظاهر شدن شیطان پشت سر شخصیت‌ها و راه رفتن در راهروهای تاریک، بیننده را بترساند که به هیچ وجه موفق نیست. بزرگ‌ترین گلایه از فیلم The Nun می‌تواند این باشد که بخش اعظمی از پتانسیل والک و قدرت وحشت‌آفرینی آن را هدر داده است. در چند سال گذشته، شاهد این بوده‌ایم که آثار ترسناک سینمایی به سمت خلاقیت‌های جالبی پیش رفته‌اند. فیلم Don’t Breathe (نفس نکش)، Get Out (برو بیرون) و Hereditary (موروثی) نمونه‌های برتر آثار خلاق و در عین حال رعب‌آور هستند که به شکل‌های مختلف، ترس را در وجود مخاطب ایجاد می‌کنند. اما The Nun (راهبه) در مسیری همانند راهروهای بی‌نورِ فیلم قدم گذاشته و راه خود را گم کرده است. در نتیجه به همان المان‌های کلیشه‌ای چنگ می‌زند. البته بهره‌گیری از این همه کلیشه و مسائل تکراری، ناوارد بودن کارگردان و فیلمنامه‌نویس در ژانر وحشت را نشان می‌دهد و این تنها مشکلی نیست که راهبه را به فیلمی ضعیف تبدیل کرده است. شخصیت‌های داستان نیز بسیار پرایراد هستند و اعمالشان تاثیر خاصی بر مخاطب ندارد.

پایین‌تر بودن سطح کیفی و کارگردانی «راهبه» و همچنین فیلم‌های «آنابل» نسبت به فیلم‌های «احضار» (به کارگردانی جیمز وان) به شدت قابل توجه است. اگر شما هم مانند بسیاری دیگر، منتظر بودید راهبه به کارگردانی کورین هاردی تبدیل به یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های سال شود، باید بگویم که متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاده است. فیلم The Nun نه‌تنها جایگاهی در میان برترین ترسناک‌های امسال ندارد، بلکه می‌توان آن را یکی از غیرترسناک‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر دانست.

0
30%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید