نقد و بررسی فیلم Mile 22 – بیست و دو مایل

فیلم Mile 22 (بیست و دو مایل) جدیدترین اثر پیتر برگ است و البته یکی از ضعیف‌ترین آثاری که می‌توان در کارنامه این کارگردان یافت. طبق معمول مارک والبرگ هم با پیتر برگ همکاری کرده اما نتوانسته به اندازه فیلم‌های چند سال اخیر آن‌ها از جمله «دیپ واتر هورایزن» (Deepwater Horizon) و «روز میهن‌پرستان» (Patriots Day) حرفی برای گفتن داشته باشد. در ادامه با بررسی فیلم همراه آی پیرامید باشید.

in post ad

اولین تفاوت فیلم Mile 22 با آثار قبلی برگ و والبرگ، این است که فیلمنامه‌ای تخیلی دارد و رویدادهای واقعی را روایت نمی‌کند. در آغاز فیلم کمی با شخصیت اصلی و گذشته او آشنا می‌شویم و یک عملیات توسط نیروهای آمریکایی به تصویر کشیده می‌شود که با تماشای همین عملیات، می‌توان تا حدی عمق فاجعه را مشاهده کرد. فیلم بیشتر به جیمز سیلوا (با بازی والبرگ) و آلیس (لارن کوهن) می‌پردازد که باید به همراه اعضای گروهشان (از جمله روندا روزی!) یک افسر پلیس (ایکو اویس) را که اطلاعات مهمی در اختیار دارد، به مکانی امن برسانند. بنابراین با داستانی کاملاً ساده مواجه هستیم که در انتها یک غافلگیری برای آن در نظر گرفته شده، اما مشکل «بیست و دو مایل» نه فقط در فیلمنامه، بلکه در شخصیت‌پردازی‌ها و صحنه‌های اکشن بسیار بد و بی‌کیفیت است.

پیتر برگ به هیچ‌وجه با فیلم‌های اکشن بیگانه نیست چراکه با نگاهی به همین «روز میهن‌پرستان» و «تنها بازمانده» (Lone Survivor) که خود والبرگ ایفای نقش اصلی‌شان را بر عهده داشت، می‌توان متوجه شد که پیتر برگ به حداقل‌های سینمای اکشن کاملاً مسلط است. اما در فیلم Mile 22 شاهد مشکلات فنی متعددی هستیم، به ویژه در صحنه‌های اکشن که به بدترین شکل ممکن و تدوینی ضعیف، به تصویر کشیده‌ شده‌اند. در دقایقی از فیلم، سیلی از کات‌های پی‌درپی و نماهای متفاوتی از فیلمبرداری به چشم می‌خورد که سعی دارد آدرنالین مخاطب را بالا ببرد. اما دقیقاً برعکس این اتفاق می‌افتد؛ زیرا در اکثر زمان فیلم دیالوگ‌ها و وقایع آن‌چنان سریع پیش می‌روند که عملاً چیزی دستگیر مخاطب نمی‌شود. البته این سرعت زیاد باعث شده فیلم زودتر به پایان برسد که خودش نکته مثبتی است.

 

مشکل دیگر فیلم این است که سعی دارد تاریکی و بی‌رحمی شغل شخصیت‌هایش را به رخ بکشد و از این نظر کمی به «سیکاریو» نزدیک شود، در حالیکه صدها فرسنگ با اثری مانند آن فاصله دارد. دقیقاً مانند «سیکاریو» گروهی از افراد نظامی را داریم که می‌خواهند ماموریت را به روش کثیف انجام دهند و حاضرند بخاطر هدفشان، مرزهای اخلاقی را زیر پا بگذارند. اما پیتر برگ و نویسنده فیلمنامه (لی کارپنتر)، به این موضوع توجه نکرده‌اند که شخصیت‌پردازی‌هایشان فراتر از فاجعه است. نه می‌توان با هیچ یک از اعضای این گروه همذات‌پنداری کرد، نه می‌توان برایشان نگران شد و نه می‌توان کوچک‌ترین اهمیتی به اعمال آن‌ها داد.

فیلم Mile 22 پر از ضعف‌های ریز و درشت است. نه‌تنها عقلانی و مهیج نیست، بلکه نمی‌تواند مخاطب را سرگرم کند. پیتر برگ کارگردان بزرگی محسوب نمی‌شود اما ثابت کرده بود که می‌تواند کارهای قابل قبول و حتی خوبی را روانه سینما کند. جدیدترین فیلم او در کمال ناباوری، یکی از بدترین اکشن‌ – ماجراجویی‌هایی است از در چند سال گذشته دیده‌ام!

20%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar