نقد و بررسی فیلم The Meg – مگ

جیسون استاتهم در جدیدترین بلاک‌باستر تابستانی‌اش، به جدال یک کوسه عظیم‌الجثه و فوق‌العاده خطرناک می‌رود. این فیلم که بر اساس کتاب‎های Meg اثر استیون آلتن تولید شده، چندان قابل اعتنا نیست و آن کیفیت موردانتظار را ندارد. اما آیا واقعاً چنین موضوعاتی در بررسی این فیلم مهم هستند؟ پاسخ منفی است، چراکه فیلم The Meg را باید در دسته آثاری قرار داد که فقط به عنصر سرگرم‌کنندگی بها می‌دهند و فروش در گیشه برایشان حرف اول را می‌زند. در ادامه با نقد و بررسی این بلاک‌باستر کوسه‌ای همراه ما باشید.

in post ad

فیلم مگ 2018

پوستر فیلم Megخب، اینجا هم قهرمان ما با بازی استاتهم (جوناس تیلور) قرار است شخصیت‌های دیگر را از آرواره‌های عظیم و کشنده‌ی کوسه‌ای به نام «مگ» نجات دهد. داستان فیلم از این قرار است که یک گروه تحقیقاتی، در دریای چین به دنبال کشف اکوسیستمی جدید در عمیق‌ترین بخش آن هستند که تاکنون از چشم انسان‌ها پنهان بوده و پر از عجایب و مخلوقات ناآشنا است. ورود گروه به این ناحیه، موجب برخوردشان با یک کوسه ماقبل تاریخی و گیر افتادن آن‌ها در کف اقیانوس می‌شود. در این وضعیت اسفناک، جوناس باید آن‌ها را نجات دهد و فکری به حال مگ (که اکنون به سطح آب آمده) کند. شخصیت‌های دیگری هم در فیلمنامه وجود دارند مانند شخصیتی که روبی رز ایفای نقشش را بر عهده دارد و یک خوره کامپیوتر است یا لی بینگ‌بینگ در نقش سویان که دختر رئیس این مرکز تحقیقاتی و البته عشق احتمالیِ جوناس به حساب می‌آید. در کل بهتر است وقت خود را با معرفی آدم‌های داستان تلف نکنیم چونکه چیزی جز شخصیت‌های کارتونی نیستند. تنها شخصی که در فیلم The Meg تا حدودی اهمیت دارد، جوناس است که باید هر چند دقیقه‌ یک‌بار منتظر سخن یا عملی قهرمانانه از سوی او باشیم!

*از اینجا به بعد داستان فیلم فاش می‌شود.

همان‌طور که در ابتدا گفتم، فروش برای چنین فیلم‌هایی بسیار مهم است و نمی‌توان انتظاری جز سرگرمی محض از آن داشت. بااینکه میزان حماقت در نوشتن فیلمنامه غیرقابل باور است، باید گفت که فیلم از نظر ضرب‌آهنگ و سرگرم‌کنندگی کاملاً قابل قبول ساخته شده و حتی می‌توان از تماشای برخی سکانس‌های آن لذت برد. البته مدت زمان فیلم، کمی بیشتر از توانایی فیلمنامه است به همین دلیل شاهد توئیست احمقانه‌ای هستیم که در آن پس از کلی دردسر و کشته شدن اولین مگ، سر و کله کوسه بعدی پیدا می‌شود که به سیم آخر زده و می‌خواهد همانند فیلم کلاسیک Jaws (آرواره‌ها) به سواحل پرجمعیت حمله کند. (با این تفاوت که ذره‌ای از حس و حال Jaws را نمی‌توان در این فیلم یافت)

جیسون استاتهم

از این موضوع که بگذریم، تکرار وقایع در فیلم The Meg کمی خسته‌کننده است. یعنی هر بار باید شاهد این باشیم که جیسون استاتهم، به روش‌های مختلف شخصیت‌های دیگر را نجات می‌دهد و در برخی صحنه‌ها، می‌بینیم که فیلم به جای القای وحشت به مخاطب، بیشتر به سمت علمی تخیلیِ ماجرا سوق می‌یابد. اگر انصاف را رعایت کنیم، تعدادی از صحنه‌های شکار انسان‌ها توسط کوسه، به خوبی ساخته شده‌اند و از تعلیق مناسبی برخوردار هستند اما شاید هیچ‌‌یک به اندازه هنگامی که جوناس سعی می‌کند ردیاب را به کوسه شلیک کند و در بازگشت دچار مشکل می‌شود، دلهره‌آور نباشند.

آیا فیلم The Meg ارزش یک بار تماشا را دارد؟ بله، آن هم بخاطر حضور ستاره اکشنی همچون جیسون استاتهم. لازم به ذکر است باید در هنگام تماشای این اثر، حماقت‌های پرتعداد آن را نادیده بگیرید و فقط شاهد جدال سرگرم‌کننده‌ی «انسان علیه کوسه» باشید. مبارزه‌ای که از هر نظر غیر واقعی به نظر می‌رسد و قهرمان داستان، بدون حتی یک خراش از آن سربلند بیرون می‌آید! «مگ» فیلم کاملاً متوسطی است که تماشای آن در نهایت به سلیقه مخاطب بستگی دارد.

50%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar