استن لی در ۹۵ سالگی درگذشت

0

یک خبر شوک‌آور برای تمام عاشقان کامیک بوک و آثار ابرقهرمانی. «استن لی» نویسنده اسطوره‌ای دنیای کامیک که در خلق شخصیت‌های محبوبی مانند مرد عنکبوتی، انتقام‌جویان، پلنگ سیاه و مردان-ایکس نقش داشته، فوت کرد. این نویسنده بزرگ، ۹۵ سال زندگی کرد و سرانجام در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ چشم از جهان فروبست. در ادامه خبر همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

استن لی در سال‌های اخیر از نظر جسمانی وضعیت خوبی نداشت و چندین جراحی انجام داده بود. همچنین قدرت بینایی او به شدت کاهش یافته بود به طوریکه در سال ۲۰۱۶ گفت:

قدرت بینایی من بسیار ضعیف شده و نمی‌توانم هیچ کامیک بوکی را بخوانم. چاپ آن بسیار کوچک است اما من نمی‌توانم روزنامه یا کتاب یا هر چیز دیگری را بخوانم. ۱۰۰ درصد دلم برای مطالعه کردن تنگ شده است. بزرگ‌ترین دلتنگی من در دنیا، همین است.

 

استن لی

این مرد اسطوره‌ای در سال ۱۹۲۲ در نیویورک متولد شد. استن لی کار روی کامیک‌ها را از سال ۱۹۳۹ در Timely Comics (تایملی کامیکس که بعداً تبدیل به مارول شد) شروع کرد و توانست در کارش پیشرفت کند. هنگامی که سردبیر تایملی کامیکس یعنی جو سیمون و طراحی به نام جک کربی، آن کمپانی را در سال ۱۹۴۱ ترک کردند، لی برای مدتی سردبیر باقی ماند. اما دوران اوج و شکوفایی او را باید در سال‌های بعدی فعالیت Marvel (مارول) جستجو کرد. در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی (عصر نقره‌ای کامیک‌ها)، کمپانی DC Comics با خلق ابرقهرمانانی جدید، بسیار پرطرفدار شده بود و استن لی با خلق گروه Fantastic Four (چهار شگفت‌انگیز) به همراه جک کربی، پاسخ داد.

او در ادامه توانست تعدادی از محبوب‌ترین قهرمانان کامیکی را خلق کند: مرد عنکبوتی، هالک شگفت‌انگیز، مردان-ایکس، ثور، آیرون من، پلنگ سیاه و دردویل، از جمله شخصیت‌های بزرگی هستند که او به کمک افراد خلاقی مانند جک کربی، استیو دیتکو، جین کولان و دان هک، به دنیا معرفی کرد.

همسر لی یعنی جوآن در سال ۲۰۱۷ و در سن ۶۹ سالگی درگذشت. از آن زمان، اخبار ناخوشایندی درباره جعل چک توسط نزدیکان او، اتهام دزدی خون از لی و مسائل دیگر مانند سوءاستفاده از مسن‌ بودنش، شنیده می‌شد. البته لی ماه گذشته مصاحبه‌ای انجام داد و تا حدودی این شایعات را رد کرد: «تا جایی که من می‌دانم؛ زندگی ما بسیار عالی است. من بسیار خوش‌شانس هستم. دخترم را دوست دارم و امیدوارم او نیز مرا دوست داشته باشد. نمی‌توانستم آرزوی زندگی بهتر از این را داشته باشم»

دیزنی در سال ۲۰۰۹ مارول را به مبلغ ۴٫۲۴ میلیارد دلار خرید، بنابراین صاحب اصلی این استودیو به شمار می‌رود. استن لی در تمام ۲۰ فیلمی که تاکنون در دنیای سینمایی مارول ساخته شده، حضور یافته بود و نقش‌های کوتاه و جالبی را بازی می‌کرد. باب ایگر مدیر عامل کمپانی دیزنی به این خبر غم‌انگیز، واکنش نشان داد:

استن لی به اندازه شخصیت‌هایی که خلق کرده است، فوق‌العاده بود. او خودش به نوعی برای طرفداران مارول در سراسر جهان یک ابرقهرمان محسوب می‌شد. استن این قدرت را داشت که الهام ببخشد، سرگرم کند و ارتباط برقرار کند.

 

لی از سال ۲۰۰۰ میلادی و حضوری کوتاه در فیلم X-Men و سپس Spider-Man به کارگردانی سم ریمی، در تمام فیلم‌های مارول حضور یافت. او اخیراً در فیلم Ant-man and the Wasp (انت‌من و واسپ) و Venom (ونوم) کمپانی سونی، ظاهر شده بود. طرفداران استن لی باید منتظر حضور او در انیمیشن Spider-man: Into the Spider-Verse (مرد عنکبوتی: به سوی دنیای عنکبوتی) باشند.

مرگ این شخصیت به یادماندنی، موج عظیمی از تسلیت‌ها و قدردانی‌ها را به همراه داشت.

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar