نقد فیلم Mission Impossible: Fallout – ماموریت غیرممکن: فال‌اوت

«ماموریت غیرممکن» به عنوان یکی از برندهای مهم در سینمای اکشن، به لطف ستاره تمام عیارش یعنی تام کروز از حدود 22 سال پیش تاکنون مخاطبان سینما را مجذوب و شیفته‌ی خود نگه داشته است. فیلم Mission Impossible: Fallout را می‌توان دستاوردی فوق‌العاده برای کارگردان آن یعنی کریستوفر مک‌کوئری و حتی خود تام کروز دانست. یک فیلم به شدت عالی، که مملو از صحنه‌های اکشن نفس‌گیر، بدلکاری‌های تحسین‌برانگیز کروز و فیلمبرداری‌های بی‌نظیر است. در ادامه با بررسی فیلم «فال‌اوت» همراه آی پیرامید باشید.

in post ad

پوستر ماموریت غیرممکن

تام کروز و شخصیت ایتن هانت، همیشه غافلگیری‌های جدیدی برای بیننده دارند. او را به شکل آویزان از سقف؛ در حالی که به کاخ کرملین نفوذ کرده، در حال بالا رفتن از یک آسمان‌خراش در دبی و حتی چسبیده به گوشه هواپیمای در حال تیک‌آف مشاهده کرده‌ایم و در حال حاضر هیچ بازیگری را نمی‌توان در هالیوود یافت که به اندازه تام کروز برای تولید یک فیلم اکشن، خطر کند و حتی آسیب ببیند. (فیلمبرداری فال‌اوت بخاطر صدمه پای کروز در هنگام پریدن از ساختمان چند ماه متوقف شده بود.) البته فرنچایز ماموریت غیرممکن همواره از این موضوع در کمپین‌های تبلیغاتی بهره گرفته است. به هر حال باید گفت که تلاش‌های کروز و تیم سازنده کاملاً موفقیت‌آمیز بوده و فیلم Mission Impossible: Fallout یک اکشن ناب و تماشایی از کار درآمده که نه‌تنها از تمام بلاک‌باسترهای مشابه خود بهتر است بلکه می‌توان آن را در جمع بهترین‌های مجموعه (6 فیلم) قرار داد. فال‌اوت یک کارگردان نام‌آشنا دارد چراکه مک‌کوئری، فیلم قبلی یعنی Rogue Nation (ملت سرکش) را هم کارگردانی کرده بود و علاوه بر این، «جک ریچر» را نیز با حضور تام کروز ساخته که به معنی شناخت فراوان این دو نفر از سبک کاری یکدیگر است. داستان فیلم جدید، از جهاتی ادامه فیلم قبلی است و برای نخستین بار شاهد حضور دوباره یک شخصیت منفی (سولمون لین از ملت سرکش) در مجموعه هستیم. البته از همان  لحظات ابتدایی می‌توان متوجه شد که قرار است به سوالاتی دیگری از جمله سرنوشت همسر ایتن (جولیا) که او را از قسمت سوم Mission Impossible به یاد داریم، پاسخ داده شود.

56 ساله است! ستاره‌ای که بدلکاری‌ها را خودش انجام می‌دهد! موتورسواری، کنترل هلیکوپتر و پرش از هواپیما…

فال‌اوت تفاوت‌هایی اساسی و چشم‌گیر با دیگر فیلم‌های مجموعه دارد که حتی باعث شده برخی منتقدان و طرفداران آن را به «اسکای‌فال» جیمز باند تشبیه کنند.

برخی سکانس‌ها تکرار همان چیزی هستند که در فیلم‌های قبلی دیده‌ایم، مثل صحنه‌سازی و استفاده از ماسک و صدای شخصیت‌های دیگر برای بازجویی و دست یافتن به اطلاعات که در ابتدای فال‌اوت شاهد آن هستیم. هرکس که طرفدار مجموعه باشد، چنین ارجاعاتی را به متوجه می‌شود، فال‌اوت اما تفاوت‌هایی اساسی و چشم‌گیر با دیگر فیلم‌های مجموعه دارد که حتی باعث شده برخی منتقدان و طرفداران آن را به «اسکای‌فال» جیمز باند تشبیه کنند. شاید در هنگام تماشای فیلم، آن حس اغراق همیشگی و ناممکن بودن ماموریت را حس نکنید، که البته از نظر من چیزی از ارزش‎های فیلم کم نمی‌کند. سازندگان سعی کرده‌اند در این قسمت به جای اینکه، یک سری کارهای به شدت غیرممکن و تخیلی را تحویل مخاطب دهند، چالش‌های جدیدی را بپذیرند. از صحنه‌های تعقیب و گریز محشر در خیابان‌های زیبای پاریس گرفته تا پریدن تام کروز از هواپیما و کنترل هلیکوپتر در عین فیلمبرداری، همه ثابت می‌کنند که ماموریت غیرممکن هم‌چنان در خلق صحنه‌های اکشن حیرت‌انگیز بی‌رقیب است. حتی در مبارزات تن به تن فیلم Mission Impossible: Fallout هم شاهد کوریوگرافی بسیار عالی هستیم که شاید حکم مبارزات «دردویل» در سریال‌های تلویزیونی را داشته باشد. درست فهمیدید، منظورم صحنه درگیری 2 به 1 ایتن و واکر با جان لارک سرسخت (با بازی لیانگ یانگ) است!

باز هم داستان بمب‌ها و گروهی که به باید در لحظات آخر، آن‌ها را خنثی کرده و جان میلیون‌ها نفر را نجات دهند.

اگر کمی از تمام تعریف و تمجیدها که بدون شک فیلم Mission Impossible: Fallout لایق آن است، فاصله بگیریم، باید گفت که بخش‌هایی از داستان کاملاً قابل‌ پیش‌بینی و اغلب فاقد پیچش‌های مناسب است، به‌ویژه زمانی که پای شخصیت‌های منفی فیلم در میان باشد. به شخصه هیچ وقت ماموریت غیرممکن را برای «داستان» تماشا نکرده‌ام؛ چراکه از این نظر حرف خاصی برای گفتن ندارد. صرفاً به دنبال صحنه‌های اکشن فوق‌العاده‌ای بودم که در بلاک‌باسترهای بزرگ دیگر وجود ندارد. بسیاری از کارگردانان و ستارگان سینما به خود زحمت تولید و ضبط صحنه‌های واقعی یا عملی را نمی‌دهند و تا جای ممکن از پرده سبز استفاده می‌کنند. در نتیجه، مخاطب چیزی جز صحنه‌های مصنوعی و کم‌هیجان تحویل نمی‌گیرد. برخی هم به طور کلی توانایی فنی انجام کاری در حد و انداره ماموریت غیرممکن را ندارند اما فال‌اوت در خلق اکشن «واقعی» کم نگذاشته و قادر است هر مخاطبی را راضی کند. نمونه‌اش بخش‌های مربوط به تعقیب و مبارزه در هلیکوپتر است که تام کروز برای اجرای آن، هدایت هلیکوپتر را کاملاً یاد گرفته و تک نفره تمام آن حرکات و مانورهای هیجان‌انگیز را در میان کوهستان انجام می‌دهد! یا صحنه‌‌ای را در نظر بگیرید که کروز از هواپیما پایین می‌پرد (هیلو جامپ) و قبل از آن فیلمبردار را داریم که مجبور است هر بار همراه ستاره فیلم بپرد و صحنه‌های مربوط را فیلمبرداری کند!

حضور هنری کویل در نقش واکر، به جذابیت فیلم Mission Impossible: Fallout افزوده است.

بااینکه شخصیت واکر چندان به یادماندنی و جذاب نیست؛ هنری کویل توانسته یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های دوران بازیگری‌اش را تجربه کند.

در فیلم «ملت سرکش»؛ ربکا فرگوسن در نقش السا فاوست به فیلم اضافه شده بود که رابطه جالب و قابل قبولی را با شخصیت ایتن هانت شکل داد. نقش او در  ششمین قسمت ماموریت غیرممکن کمتر است و سعی شده مدت زمان بیشتری به شخصیت جدید ماجرا یعنی واکر (یک مامور CIA که آدمکش قهاری محسوب می‌شود) با بازی هنری کویل داده شود. کویل که بیشتر او را برای بازی در نقش سوپرمن و اخیراً ویچر می‌شناسیم، در فیلم .The Man From U.N.C.L.E اثر گای ریچی، به خوبی درخشیده بود و نشان داد که قادر است نقش‌های بزرگ‌تری را به عنوان یک جاسوس یا مامور ویژه بر عهده بگیرد. خوش‌بختانه این اتفاق در فیلم فال‌اوت افتاد و بااینکه شخصیت واکر چندان به یادماندنی و جذاب نیست؛ هنری کویل توانسته یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های دوران بازیگری‌اش را تجربه کند.

 

در انتها باید بگویم که فیلم Mission Impossible: Fallout یک اثر تابستانی فوق‌العاده تماشایی است که داستان ایتن هانت را هم به سرانجامی موقتی ‌می‌رساند. تام کروز بهتر و سرحال‌تر از همیشه ظاهر شده و بازیگران مکمل به ویژه سایمون پگ (بنجی)، هنری کویل (واکر) و ربکا فرگوسن (السا) به بهترین شکل به ایفای نقش‌هایشان پرداخته‌اند. کریستوفر مک‌کوئری هم باید به کارش افتخار کند، چراکه هر کسی نمی‌تواند کارگردان این بلاک‌باستر خوش‌ساخت و باکیفیت باشد.

100%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

2
بخش دیدگاه‌ها

avatar
1 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
2 تعداد نویسندگان
امین موسویahad افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
ahad
کاربر مهمان
ahad

ممنون از نقد عالیتون و اینکه من هم یکی از فانیتک های های این فرنچایز هستم و ازتماشای این فیلم خیلی لذت بردم.