بررسی فصل ششم سریال House of Cards – خانه پوشالی

3

شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که پس از رسوایی جنسی کوین اسپیسی، سریال House Of Cards – خانه پوشالی ادامه پیدا کند. شبکه Netflix (نتفلیکس) کوین اسپیسی را از مجموعه اخراج کرد اما علاقه نداشت که یکی از محبوب‌ترین سریال‌های شبکه‌اش بدون ارائه یک پایان‌بندی واحد، به حال خود رها کند. اکنون فصل ششم و نهایی مجموعه پس از شایعات و مشکلات فراوان در پروسه تولید، در قالب هشت قسمت منتشر شده است و دراین مطلب، بررسی خواهیم کرد که آیا فصل نهایی مجموعه بدون حضور مهره جذاب و نیروی محرکه سریال (کوین اسپیسی) و حضور رابین رایت در نقش اصلی، از همان کیفیت و جذابیت فصول گذشته برخوردار است یا خیر. در ادامه بررسی سریال با آی پیرامید همراه باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

در یازدهم اکتبر سال 2017، گزارش شد که سریال House Of Cards (خانه پوشالی) برای فصل ششم تمدید شده است اما ناگهان در سی‌ام اکتبر، شبکه Netflix (نتفلیکس) اعلام کرد که فصل ششم مجموعه، آخرین فصل سریال خواهد بود. این خبر فقط چند ساعت پس از صحبت‌های آنتونی رپ (بازیگری که در سن نوجوانی توسط اسپیسی مورد سوءاستفاده جنسی قرارگرفته بود) تأیید شد و سرانجام شبکه نتفلیکس رسماً اعلام کرد که به همکاری با کوین اسپیسی پایان می‌دهد. همچنین مشخص شد که به جای سیزده قسمت، فصل آخر تنها هشت قسمت دارد.

فرانک آندروود
حذف شخصیت فرانک آندروود، همان‌طور که انتظار می‌رفت لطمه‌ای جدی به فصل آخر زده است.

در ماه سپتامبر سال جاری، رابین رایت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که گروه سازنده تلاش‌های بسیاری برای زنده نگه داشتن سریال می‌کند تا بتوانیم مجموعه را به یک سرانجام درست‌وحسابی برسانیم. با تمام این مشکلات در پروسه ساخت فصل نهایی (می‌توانیم حتی حادثه تیراندازی در نزدیکی محل فیلم‌برداری را به این مشکلات اضافه کنیم)، رابین رایت و عوامل سازنده سریال بالاخره موفق شدند که مجموعه را به یک پایان واحد برسانند. البته این فصل ضعف‌های بسیاری در روند روایت داستان دارد به طوریکه در مواقعی همانند فصل‌های اول و دوم به اوج خود می‌رسد و بعضی‌ اوقات (به‌خصوص در اپیزودهای پایانی) به سراشیبی مطلق می‌رود.

این فصل ضعف‌های بسیاری در روند روایت داستان دارد به طوریکه در مواقعی همانند فصل‌های اول و دوم به اوج خود می‌رسد و بعضی‌ اوقات (به‌خصوص در اپیزودهای پایانی) به سراشیبی مطلق می‌رود.

اصلی‌ترین مشکل فصل نهایی سریال، دقیقاً نبود همان مهره اصلی سریال یعنی شخصیت «فرانک آندروود» است. شکی نیست که کوین اسپیسی بازیگر توانایی است و برای ایفای نقش فرانک آندروود، سنگ تمام گذاشته بود. طرفداران و منتقدان نیز به‌شدت از بازی کوین اسپیسی به وجد آمده بودند و فرانک را جز یکی از بهترین شخصیت‌های دنیای تلویزیون در کنار تونی سوپرانو، والتر وایت و دن هارپر قرار دادند. به هیچ وجه قصد هم نداریم که از عمل شنیع اسپیسی دفاع کنیم اما باید این واقعیت را بپذیریم که حذف ناگهانی فرانک، ضربه بزرگی به نحوه روایت این فصل زده است. شبکه نتفلیکس به‌گونه‌ای شخصیت فرانک آندروود را حذف کرده است که انگار چنین شخصیتی در طول سریال حضور نداشته است و اگر هم حضور داشته، جزو نقش‌های فرعی سریال محسوب می‌شده. حتی تصویری از شخصیت آندروود بر در و دیوار اتاق «کلیر آندروود» نمی‌بینیم و چند تصویر هم که از مراسم خاک‌سپاری فرانک آندروود به بیننده نشان می‌دهد، درواقع فقط شامل قسمتی از دست و انگشتر فرانک است و نه چیزی بیشتر. خیلی از طرفداران ممکن است بخاطر عدم حضور فرانک، از تماشای این فصل دست بکشند و کاملاً هم به آن‌ها حق می‌دهم. زیرا نتفلیکس نتوانسته است جای خالی اسپیسی را پر کند و با تولید فصل ششم، خلأهای زیادی در داستان به وجود آورده است.

سریال خانه پوشالی
کلیر آندروود با مرگ ناگهانی فرانک، چهره اصلی فصل ششم خانه پوشالی شد.

در فصل ششم سریال House Of Cards دو شخصیت تازه به نام‌های «آنت» و «بیل» شپرد وارد داستان می‌شوند. خانواده شپرد علاوه بر این‌که فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای برای کمپین انتخاباتی کلیر آندروود انجام می‌دهند، در فعالیت‌های سیاسی و پشت پرده، نقش مهمی دارند و بسیاری از اوقات جلوی تصمیمات او سنگ می‌اندازند و موانعی ایجاد می‌کنند. حضور دو شخصیت اضافه که شخصیت‌پردازی چندان خوبی هم ندارند، به خط داستانی فصل کمک نکرده است و علاوه بر این، چرا شخصیت‌هایی که قبلاً اشاره‌ای به آنان نشده بود، ناگهان به شخصیت‌های اصلی زنجیره تبدیل می‌شوند؟ آن‌ها مدام از فرانک تعریف می‌کنند اما سؤال اینجاست، آیا فرانک در طول فصول گذشته، اشاره‌ای به خانواده شپرد کرده بود؟!

برگ برنده اصلی فصل آخر سریال House Of Cards (خانه پوشالی)، حضور خود رابین رایت است و حداقل باید از وی تشکر کنیم که روح فرانک را تا حدی زنده نگه‌داشته است.

برگ برنده اصلی فصل آخر سریال House Of Cards (خانه پوشالی)، حضور خود رابین رایت است و حداقل باید از وی تشکر کنیم که روح فرانک را تا حدی زنده نگه‌داشته است. شخصیت کلیر آندروود در این فصل دچار تحول بزرگی شده؛ دیگر خبری از کلیر آندروودی که در فصل‌های دوم و سوم مجموعه که در فعالیت‌های بشردوستانه همکاری می‌کرد نیست و آن‌قدر از طعم و مزه قدرت خوشش آمده است که حاضر است برای حفظ قدرت خود، هر کاری انجام بدهد. کلیر آندروود در این فصل خطرناک‌تر از هر فرانک آندروودی است و به هیچ‌کس رحم نمی‌کند. کلیر در قسمت ششم که یکی از بهترین قسمت‌های فصل آخر خانه پوشالی است، اقداماتی را انجام می‌دهد که نتیجه‌ای جز خون‌آلود شدن دستانش، حتی بیشتر از فرانک ندارد.

کلیر اندروود

کشمکش این فصل یا همان «کلیر علیه داگ» خوب از کار درآمده و در پایان؛ مخاطب را در وضعیتی قرار می‌دهد که می‌خواهد بداند در این ماجرا، کدام یک پیروز از میدان خارج می‌شود؟ اما متأسفانه پایان‌بندی سریال ضعیف است. بسیاری از شخصیت‌ها در دو قسمت نهایی فصل به حاشیه رانده شده و تمرکز فقط بر دو شخصیت داگ استمپر و کلیر آندروود حفظ می‌شود.

*در ادامه بخشی از داستان فصل ششم فاش می‌شود.

بعد از 5 سال انتظار داشتیم که سریال در یک نقطه اوج به پایان برسد که متأسفانه این‌گونه نیست. سؤال اصلی که در کل فصل به آن اشاره دارد این است که چه کسی فرانک را به قتل رسانده و در پایان هم جواب منطقی به این سؤال داده نمی‌شود. چنین مسئله‌ای برمی‌گردد به همان حذف ناگهانی شخصیت فرانک که لطمه بزرگی به پایان سریال زده است. کشته شدن داگ توسط کلیر را می‌توانیم این گونه در ذهن خود شبیه سازی کنیم که قرار بود فرانک برای قتل کلیر، به دفتر ریاست جمهوری بیاید و در میان بحث‌ و مجادله، کلیر فرانک را به قتل برساند! (که در واقع به نظر می‌رسد پایان سریال این چنین بوده)

سریال House Of Cards – خانه پوشالی از آن دسته سریال‌هایی است که قطعاً در عصر طلایی تلویزیون پس از سوپرانوها (Sopranos) و بریکینگ بد (Breaking Bad) در یاد باقی می‌ماند اما باید پایان‌بندی ناامیدکننده‌اش را هم در کنار سریال‌هایی مثل دودمان (Bloodline) و مد من (Mad Men) قرار بدهیم.

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
مطالب مرتبط

3
بخش دیدگاه‌ها

avatar
2 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
3 تعداد نویسندگان
ALIغزلمسعود افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
مسعود
کاربر مهمان
مسعود

دقیقا من 5 فصل این سریال با اشتیاق فراوان نگاه کردم ولی فرانک که حذف شد اصلا سمت فصل شش هم نرفتم و دلم هم نمیخواد فصل شش رو نگاه کنم….چون کوین اسپیسی یعنی خانه پوشالی 🙁

غزل
کاربر مهمان
غزل

من دیدم فقط برای اینکه ببینم آخرش چی میشه بالاخره ولی متاسفانه هیچی به نتیجه نرسید و انگار همه چی نصفه رها شد داستان نصفه موند

ALI
کاربر مهمان
ALI

من الان فصل 6 رو تموم کردم واقعا افتضاح بود.و سریال پایان خاصی نداش و نبود فرانک اندروود خیلی خیلی به ارزش سریال لطمه زد. اگر 5 رو پایان بگیرید و 6 رو نبینید به نظرم بهتره چون 6 چیز خاصی اضافه نکرد و فصل 5 بهترین پایان برای سریاله