نقد و بررسی فیلم Venom – ونوم

2

فیلم ونومِ سونی بالاخره اکران شد و منتقدان تا جایی که ممکن بود، این اثر تحقیر کردند! البته موضوع چندان تعجب‌آوری نیست، چراکه وقتی یک شخصیت مارولی، خارج از دنیای مارول به پرده سینما می‌آید، بازخوردها نیز متفاوت هستند. با نگاهی به نمرات فیلم در وبسایت راتن تومیتوز و متاکریتیک می‌توان مطمئن شد که اکثر قریب به اتفاق منتقدان دل خوشی از ونوم ندارند و این فیلم را آکنده از ضعف و ایراد می‌دانند. آیا یکی از موردانتظارترین فیلم‌های کامیک بوکی سال 2018 واقعاً تا این حد فاجعه‌بار است؟ در ادامه با نقد و بررسی فیلم Venom – ونوم همراه ما باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

پوستر فیلم Venomبااینکه کاملاً قبول دارم «ونوم» فیلم خوبی نیست اما نکته جالب درباره‌اش، این است که می‌تواند نوعی از سرگرمی یک‌بار مصرف را به مخاطب ارائه کند. هرچند که با داستانی ساده، فاقد هرگونه پیچش خاص، جلوه‌های ویژه نه‌‌چندان تاثیرگذار و شخصیت‌های غیرقابل تحمل مواجه هستیم، می‌توان گفت که این اثر در صورتی که فقط به دنبال سرگرمی باشید؛ آن‌قدرها افتضاح و غیرقابل تماشا نیست. در واقع ونوم را باید فیلمی دانست که در عین بد بودن، می‌تواند تماشایی باشد!

حضور تام هاردی در نقش اصلی، تا حدودی انتظارات را از این فیلم بالا برده بود. او نقش ادی براک را بازی می‌کند که به عنوان یک خبرنگار در یک شوی خبری فعالیت دارد اما پس از اینکه پایش را از گلیمش درازتر کرده و در کار کمپانی مرموزی به نام Life foundation دخالت می‌کند، شغل و نامزدش را از دست می‌دهد. میشل ویلیامز در نقش آنی وینگ، یعنی نامزد ادی براک در فیلم Venom حضور دارد. این نقش، برای بازیگری که تاکنون 4 بار نامزد جایزه اسکار شده، کمی نامناسب به نظر می‌رسد و البته خود او در مصاحبه‌ای اعتراف کرد که بخاطر تام هاردی و پول، این کار را پذیرفته است! نه هاردی و نه میشل ویلیامز، بازی‌های بسیار خوبی که در گذشته از آن‌ها دیده‌ایم را به نمایش نمی‌گذارند و این مسئله را می‌توان به شخصیت‌های سطحی و داستانی که پیکره آن با حفره‌های ریز و درشت تیرباران شده است، ربط داد. البته نقش‌آفرینی تام هاردی در این فیلم آن‌قدری که برخی منتقدانِ شاکی می‌گویند بد نیست، او فقط سعی کرده از لاک شخصیت‌های خشک و جدی بیرون بیاید تا بتواند ادی براکی ضعیف و گیج را به نمایش بگذارد.

در واقع ونوم را باید فیلمی دانست که در عین بد بودن، می‌تواند تماشایی باشد!

فیلم ونوم

اکثر بخش‌های حوصله‌سربر فیلم را می‌توان در زمان غیبت «ونوم» حس کرد. مخاطب دوست دارد هرچه زودتر این شخصیت ضدقهرمان بدشکل و ترسناک را بر پرده سینما مشاهده کند اما به جای آن باید دقایق زیادی را شاهد خراب‌کاری‌های ادی براک باشد. پس از اینکه ونوم، ادی را به عنوان میزبان انتخاب کرده و به‌تدریج با او صحبت می‌کند، باید منتظر گفت‌و‌گوهایی عجیب و از آن بدتر رابطه‌ای فاجعه‌بار میان یک انسان و بیگانه باشید که البته قادر است مخاطبش را در موقعیت‌هایی بخنداند. این رابطه در ادامه داستان، نوعی جنبه عاطفی عجیب و غریب هم پیدا می‌کند که فقط موجب غیرقابل درک شدن فضای فیلم می‌شود! ونوم، ادی را بهترین گزینه می‌داند زیرا بر این باور است که آن‌ها مانند هم «بازنده» هستند. نحوه ارتباط ونوم و ادی و صحبت‌هایشان، یکی از مثبت‌ترین بخش‌های فیلم به شمار می‌رود که بار کمدی قابل قبولی به آن افزوده است.

کارلتون دریک یکی از بی‌خاصیت‌ترین افراد حاضر در فیلم است و وظیفه‌ای جز تکرار جملات آزاردهنده و بی‌معنی ندارد.

آنتاگونیست فیلم یعنی کارلتون دریک (با بازی ریز احمد) که پافشاری بیش از حدی بر ترکیب دو گونه انسان و سیمبیوت دارد، شعارهایی نخ‌نما شده مانند «ما انسان‌ها دنیا را به لبه سقوط رسانده‌ایم» را در طول فیلم Venom تکرار می‌کند. او نمونه‌ بارزی از یک شخصیت منفی فوق‌العاده پیش‌پا افتاده است که تمام سعی خود را در برتر نشان دادن علم ناچیز انسان به کار گرفته و در نهایت به جزای اعمالش می‌رسد. کارلتون دریک یکی از بی‌خاصیت‌ترین افراد حاضر در فیلم است و وظیفه‌ای جز تکرار جملات آزاردهنده و بی‌معنی ندارد. همان‌طور که در تریلرها مشخص بود، او در نهایت زمانی که سیمبیوتی به نام رایوت، کنترل بدنش را در اختیار می‌گیرد، در یک نبرد سی‌جی‌آی محور با ونوم حضور می‌یابد و نقشه شرورانه‌اش، با شکستی سخت به پایان می‌رسد.

فیلم Venom قرار بود یک اثر متفاوت و منحصر به فرد در ژانر خودش باشد اما در واقعیت، به ترکیبی دو قطبی با بخش‌هاس مثبتی و منفی تقریباً برابری تبدیل شده است. شاید اگر مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی سونی حضور داشت، تقابل این دو شخصیت می‌توانست نیروی محرکه فیلم باشد و حداقل ونوم دلیل مناسبی برای خیانت به هم‌نوعانش و باقی ماندن در سیاره زمین، پیدا می‌کرد. (دلیل او در این فیلم، بازنده و ضعیف بودن در سیاره سیمبیوت‌ها اعلام شده!)

فیلم Venom

باید اشاره کرد که مشکل ونوم، عدم حضور مرد عنکبوتی نیست بلکه استفاده از فرمولی است که از همان ابتدا پتانسیل شکست خوردن، بیش از موفقیت بود. ریشه شخصیت ونوم در کامیک‌ها، ارتباط مستقیمی با مرد عنکبوتی دارد اما سونی برای ساخت چند اسپین‌‌اف در دنیای عنکبوتی برنامه‌ریزی کرده است و در حالیکه تصور می‌شد این فیلم با رده سنی R و صحنه‌های تاریک و رعب‌‌آورش به سینما می‌آید، یک اثر به شدت معمولی و متوسط تحویل گرفتیم. به هر حال، شکست ونوم نزد منتقدان، به معنای عدم موفقیت آن در باکس آفیس نیست. این فیلم فروش قابل ملاحظه‌ای را به دست آورده و احتمالا دنباله آن نیز تولید می‌شود. بله، ونوم فیلم خوبی نیست اما ویژگی اساسی یک بلاک‌باستر کامیک بوکی یعنی «سرگرم کردن» را دارد.

50%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

2
بخش دیدگاه‌ها

avatar
1 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
2 تعداد نویسندگان
امین موسویامیر محمد شمس افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
امیر محمد شمس
کاربر مهمان
امیر محمد شمس

منتقدان چرت و پرت میگن
بهترین فیلم بود این واقعا قشنگ بود
این فیلم سعی داشت بگه دنیا آنقدر هم بد نیست و میتونه کسی دیگه هم خوشش بیاد و در عین حال ونوم هم میتونه کنترل بشه
که کارهای خوبی انجام بده که این بر میگرده به میزبانش که جنبه داشته باشه و بتونه کنترلش کنه
و کنترلش کرد ولی اسپایدر من جنبه نداشت