نقد و بررسی فیلم Welcome Home – به خانه خوش آمدید

معمولاً از فیلم‌های ویدئویی (که در اصطلاح به آن‌ها فیلم‌های Video On Demand می‌گویند.) نباید انتظار یک اثر به یادماندنی و شاهکار داشت اما به عنوان یکی از طرفداران پروپاقرص سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) و شخصیت دوست داشتنی آن مجموعه یعنی جسی پینکمن با بازی فوق‌العاده آرون پال،  انتظار زیادی از این بازیگر داشتم و واقعاً مایه شرمساری است که در چنین فیلم ضعیف و پیش‌پا افتاده‌ای حضور یافته است. فیلم Welcome Home – به خانه خوش آمدید یک فیلم ناامیدکننده و بی‌ارزش در ژانر معمایی و رازآلود است که ممکن است طرفداران آرون پال هم از تماشای آن ناامید شوند. در ادامه بررسی با آی پیرامید همراه باشید.

*توجه این نقد حاوی اسپویل بخش‌هایی از داستان فیلم است.

فیلم Welcome Home به کارگردانی جورج رتلیف و نویسندگی دیوید لوینسون ، داستان زوجی جوان به نام‌های برایان (آرون پال) و کسی (امیلی راتایکوفسکی) را به تصویر می‌کشد که برای استراحت و درست کردن رابطه‌ی عاشقانه‌ی خود پس از یک حادثه تلخ، ویلایی مجلل را در ایتالیا از فردی به نام ادواردو اجاره می‌کنند تا مدتی در آن جا اقامت کنند. همه چیز در ابتدا عاشقانه و طبیعی برای آن دو پیش می‌رود اما با ورود یک شخص مرموز به نام فدریکو، رابطه‌ی عاشقانه‌ی برایان و کسی دوباره خدشه‌دار می‌شود و برایان با فهمیدن رازهای فدریکو، سعی می‌کند که وی را از همسرش دور کند.

Welcome Home Aaron Paul

فیلم Welcome Home از نظر طرح و روایت، شباهت ملموسی به فیلم کلاسیک سگ‌های پوشالی (Straw Dogs) دارد که در آن اثر قابل قبول، داستین هافمن در نقش «دیوید» به همراه همسرش به کلبه‌ای نقل و مکان می‌کنند. در آن فیلم همسایگان، مزاحمت‌های فراوانی برای همسر دیوید به وجود می‌آورند و سرانجام هم پایان تراژیکی را شاهد هستیم. اما «به خانه خوش آمدید» فیلم‌نامه چندان یونیک و خلاقانه‌ای ندارد و شخصیت‌ها، موقعیت‌ها و کشمکش‌های داستانی هم دقیقاً  مشابه فیلم سگ‌های پوشالی می‌ماند؛ تنها تفاوت آن دو فیلم عصر و دوره زمانی است، چراکه شخصیت آنتاگونیست فیلم (فدریکو) از طریق کامپیوتر و تکنولوژی، آن‌ها را نظارت می‌کند.

این فیلم سعی می‌کند که علاوه بر ارائه یک داستان معمایی و رازآلود هیجان انگیز، موقعیت‌های اروتیکی هم برای مخاطب به نمایش بگذارد. به خصوص این که شخصیت مؤنث زن فیلم امیلی راتایکوفسکی است که در زمینه فشن و مد فعالیت‌های دراز مدتی انجام داده است و کارگردان به این فکر افتاده که با استفاده از این بازیگر خوش اندام و جذاب، این زمینه را هم در فیلم اضافه کند. جدا از این که امیلی بازی به شدت مصنوعی در فیلم دارد، کارگردان هم به خوبی نتوانسته چنین موقعیت‌هایی را ایجاد کند و آن فضای اروتیک با روایت معمایی و رازآلود فیلم به خوبی ترکیب نشده‌اند. در کنار بازی بد امیلی که اشاره شد، آرون پال هم چندان بازی قدرتمندی ارائه نکرده است و همچنان معتقدم که پال فقط یک شیوه و یک تیپ بازی را می‌داند و آن هم فرو رفتن در جنس شخصیت جسی پینکمن است. به خصوص در چند سکانس که در فیلم خشمگین و بر اثر نوشیدن مشروبات الکی، مست و سرگردان می‌شود. واقعاً مایه شرمساری است که آرون پال علاوه بر عدم پیشرفت در سبک بازیگری، پیشنهاد بازی در این فیلم را قبول کرده است!

فیلم Welcome Home

می‌توان گفت که در ۱۵ دقیقه پایانی، فیلم Welcome Home تازه از روند موش و گربه بازی‌های خسته‌کننده و کند برایان و فدریکو فاصله می‌گیرد و به قسمت هیجان‌انگیز فیلم می‌رسد که متأسفانه اتفاقات به شکل سرسری و فاقد کشش لازم، پایان می‌یابد. فیلم می‌توانست با ورود شخصیت ادواردو در داستان و استفاده بیشتر این شخصیت کاملاً مرموز در سکانس‌های پایانی، هیجان و دلهره را افزایش دهد اما کارگردان و فیلم‌نامه نویس، سریعاً شخصیت مخوف ادواردو را وارد ماجرا می‌کنند و او پس از مشاهد اینکه برایان و کسی، فدریکو را کشته‌اند، سریع آن شخصیت واقعی‌اش را به نمایش می‌گذارد و با نشانه‌گیری اسلحه به سمت کسی، خواستار توضیح در مورد قتل فدریکو می‌شود. در نهایت شخصیتی که می‌توانست نکته مثبت فیلم تلقی شود، سریع از نقش خارج می‌شود. البته پایان بندی فیلم قابل قبول است و در میان اتفاقات سرسری، می‌توان آن را یک نکته مثبت دانست.

فیلم Welcome Home با فیلم نامه ضعیف و قابل پیش‌بینی و بازی‌های مصنوعی امیلی راتایکوفسکی و آرون پال، به اثری غیرقابل تحمل و ناامیدکننده در ژانر معمایی و رازآلود تبدیل شده است.

نمره فیلم به خانه خوش آمدید - ۳

۳

User Rating: Be the first one !
هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...
استفاده از کل یا بخشی از مطالب، تنها در صورت ذکر دقیق منبع و لینک مطلب مجاز است و در غیر این صورت، شامل پیگرد می‌شود.
منبع
آی پیرامید
برچسب‌ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 6

بستن