بررسی فصل سوم سریال Daredevil – دردویل

3

بااینکه قبل از عرضه آثار مارول – نتفلیکسی، چند سریال بر اساس شخصیت‌های مارول پخش شده بودند اما سریال Daredevil را باید خط آغاز تعدادی از منحصربه‌فردترین سریال‌های ابرقهرمانی دانست. سریالی که فصل اولش در سال 2015 توانست توجه طرفداران زیادی را به سمت این قهرمان نابینا جلب کند. در ادامه با انتشار سریال‌های Jessica Jones (جسیکا جونز) و Luke Cage (لوک کیج) شاهد موفقیت‌های دیگری برای مارول و نتفلیکس بودیم. حتی Iron Fist (آیرون فیست) با اینکه از سوی منتقدان به عنوان اثری ناامیدکننده معرفی شد، بینندگان فراوانی داشت. بنابراین نتفلیکس در ساخت دنیایی کوچک برای قهرمانانی که قرار نیست دنیا را نجات دهند اما سعی می‌کنند خیابان‌های شهرشان را از جرم و جنایت پاک کنند، کاملاً موفق بوده است. فصل سوم سریال Daredevil – دردویل در ادامه حوادث ناگوار سریال Defenders (مدافعان) ساخته شده و می‌توان ادعا کرد که بهترین همکاری مارول – نتفلیکس تا امروز است. با بررسی سریال همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

توجه: در ادامه متن، برخی از بخش‌های داستانی فصل سوم فاش می‌شوند.

هرچند که فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، به فان بودن معروف هستند، سریال‌های نتفلیکسی توسط خشونت، تاریکی و ضدقهرمانان فوق‌العاده شناخته می‌شوند. البته نباید از مشکلات رایج این سریال‌ها نیز غافل شویم که مهم‌ترین آن‌، طولانی بودن بیش از حد (13 قسمت) و جهش‌های ناگهانی در سرعت داستان‌سرایی است. چنین مشکلاتی در فصل دوم Daredevil هم دیده می‌شود اما فصل دوم Iron Fist با خلاصه کردن داستان در 10 قسمت، سعی کرد تاحدودی از این قضیه دوری کند.

فصل سوم Daredevil

فصل سوم سریال Daredevil ، بازگشت حقیقی همان چیزهایی است که از فصل اول عاشق آن‌ها شدیم.

فصل سوم سریال Daredevil ، بازگشت حقیقی همان چیزهایی است که از فصل اول عاشق آن‌ها شدیم. فصل دوم سریال با حضور شخصیت‌هایی مانند فرنک کسل (پانیشر) و الکترا، اثری تاریک بود که تمرکز صحیحی بر روی شخصیت مت مورداک نداشت. اما در فصل سوم سریال Daredevil شاهد پرداختن بسیار عالی به مت مورداک و بحران وجودی او به عنوان یک ابرقهرمان هستیم. پس از اینکه مت (با بازی چارلی کاکس) به طرز معجزه‌آسایی از مرگ نجات یافت، لباس شیطان هلزکیچن را کنار می‌گذارد و مدتی طول می‌کشد تا خودش را پیدا کند. او در ابتدای فصل، فردی است که نه فقط از نظر جسمی، بلکه از نظر ذهنی و روحی کاملاً سقوط کرده و چیزی جز یأس و غضب در وجودش ندارد. او حتی به ریشه‌های کاتولیک خود پشت می‌کند و سعی دارد تاریکی را با تاریکی سرکوب کند. کار به جایی می‌رسد که حضرت ایوب (که خداوند سال‌ها او را دچار مصیبت و سختی کرد، با این وجود ایوب کاملاً شاکر باقی ماند) را یک انسان ضعیف تلقی می‌کند که در هیچ شرایطی حاضر نیست به حرف شیطان گوش فرادهد و خودش را نقطه مقابل او می‌داند. مت مورداک کم‌کم قوت خودش را به دست می‌آورد و فکر نابود کردن فیسک را در سر می‌پرواند تا تبدیل به شیطانی واقعی شود اما در همین زمان، ویلسون فیسک با فریب ماموران FBI و انجام یک معامله از زندان خارج می‌شود.

بزرگ‌ترین برگ برنده فصل سوم سریال Daredevil بازگشت ویلسون فیسک است. کسی که او را به عنوان استاد اعظم جنگ روانی، فریب‌کاری و مغزمتفکر جنایت می‌شناسیم. او در این فصل بازگشتی تمام‌عیار دارد و هدفش بازپس گرفتن جایگاه و رسیدن دوباره به عشق زندگی‌اش یعنی ونسا (که در فصل اول مجبور شد از کشور بگریزد) است. فیسک حضور کوتاهی در فصل دوم هم داشت و همان‌جا متوجه شدیم ذره‌ای از خطرناک بودنش کاسته نشده و دیوارهای بلند زندان، نمی‌توانند چنین هیولای انتقام‌جویی را در خود نگه دارند. عملکرد وینسنت دن‌آفریو در نقش فیسک را  باید بی‌نقص و ستودنی دانست. او هر صحنه‌ای را به راحتی هدایت می‌کند و با خونسردی و شرارت کامل، نقشه‌هایش برای بی‌گناه نشان دادن خود و بدنام کردن دردویل، پیش می‌برد. ویلسون فیسک که در فصل سوم با پوشیدن کت و شلواری سفید رنگ، به ظاهر کامیک‌بوکی‌ کینگ‌پین نزدیک‌تر شده، می‌تواند کلاس درسی برای ضدقهرمانان کامیک بوکی در آثار لایو-اکشن باشد.

 

حضور یکی از دشمنان مهم دردویل به نام بولزآی نیز بر جذابیت مبارزات و درگیری‌ها افزوده است. به ویژه در قسمت 6 از فصل سوم سریال Daredevil که دردویل واقعی و قلابی در حال مبارزه هستند، تبحر و مهارت خاص گروه سازندگان و بدلکاران به وضوح دیده می‎شود به طوری‌که می‌توان آن را یکی از جذاب‌ترین مبارزات تن‌به‌تن در دنیای سریال‌های ابرقهرمانی دانست. در سریال، البته هیچ اشاره‌ای به نام بولزآی نمی‌شود اما مامور بن پوین‌دکستر (ویلسون بتل) را داریم که از اختلالات روانی شدیدی رنج می‌برد و از طرفی استعداد فوق‌العاده‌ای در پرتاب اشیای گوناگون دارد. باید گفت که حضور این شخصیت در فصل سوم، تصمیم بسیار مناسبی بوده و زمینه را برای حضور احتمالی او در فصل چهارم فراهم می‌کند (البته با وضعی که نتفلیکس در حال کنسل کردن سریال‌های مارول است، مطمئن نیستیم که فصل چهارمی در کار باشد). مبارزات و کوریوگرافی بی‌نظیر سریال در قسمت 4 و دیگر صحنه‌های اکشن، بیننده را حیرت‌زده می‌کند. در قسمت چهارم مت مورداک وارد یک زندان شده و در راهروهای تنگ و خطرناک آن گیر می‌افتد و دوباره شاهد مبارزات تماشایی این شخصیت در راهرو هستیم که به نوعی، تبدیل به امضای آشکار سریال شده است.

بولزآی فصل سوم Daredevil

مامور ندیم نمونه‌ای از یک انسان خوب است که طعمه‌ی سیستمی فاسد و بی‌رحم شده و راهی برای فرار ندارد.

یکی دیگر از شخصیت‌های حائز اهمیت در فصل سوم، مامور ندیم (جی علی) است. یک مامور FBI درست‌کار که در بازی فیسک و دار و دسته‌اش گیر می‌افتد. مامور ندیم نمونه‌ای از یک انسان خوب است که طعمه‌ی سیستمی فاسد و بی‌رحم شده است. او راهی برای فرار ندارد، نه‌تنها نمی‌تواند جلوی مجرمان را بگیرد بلکه خودش هم ناچار است وارد جمع آن‌ها شود. ندیم می‌داند که جان خانواده‌اش به اعمال او وابسته است و این موضوع، مثالی از مسائل سیاسی مطرح شده در سریال دردویل به شمار می‌رود. در این فصل، درباره مقامات و ماموران فاسدی صحبت می‌شود که حاضرند از روی ترس یا بخاطر موضوعات مالی، روی حقیقت سرپوش بگذارند. حتی حمله فیسک به روزنامه بولتن، نمونه‎ای از تلاش افراد بانفوذ برای ساکت کردن خبرنگاران است که در آمریکای امروز، امری غیرعادی نیست. علاوه بر این، پس‌زمینه داستانی کارن پیج (دبورا آن وال) و ماجرای مرگ برادرش نیز به تصویر کشیده می‌شود و اطلاعات بیشتری از او به دست می‌آوریم. حتی رازهایی درباره هویت مادر مت مورداک به دست می‌آید که برای مخاطب به اندازه مت، غافلگیرکننده است. در مجموع سریال سعی کرده هم به شخصیت‌های جدید بپردازد و هم بخش داستانی شخصیت‌های قبلی‌اش را گسترش دهد.

فصل سوم سریال Daredevil حتی بهتر از آن چیزی است که تصور می‌کردم. داستانی مهیج که خوش‌بختانه تک بعدی نیست و به همه شخصیت‌هایش اهمیت می‌دهد، بازی‌های عالی و البته مبارزات درجه یک، همگی باعث شده‌اند که این سریال، اثر مورد علاقه من در بین سریال‌های ابرقهرمانی سال 2018 باشد.

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

3
بخش دیدگاه‌ها

avatar
2 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
3 تعداد نویسندگان
امین موسویjijimaroSepehr افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
Sepehr
کاربر مهمان
Sepehr

این فصلش واقعاٌ شاهکار بود. خیلی همه چیز عالی کار شده بود … مرسی بخاطر بررسی

jijimaro
کاربر مهمان
jijimaro

زیباترین فیلمی که تا بحال دیدم، هیچ چیزی جز فصل چهارم این فیلم نمیتونه منو خوشحال کنه… انشالله که فصل چهارم ok میشه…