نقد و بررسی فیلم July 22 – بیست و دوم جولای

پس از حادثه تروریستی یازده سپتامبر، حادثه تلخ و تروریستی بیست و دو جولای در نروژ را می‌توان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین حوادث تروریستی قرن به شمار آورد. در این حمله، بیش از 79 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 300 نفر مجروح شدند. بازخورد این حادثه تروریستی در رسانه به‌گونه‌ای بود که حتی آن را بزرگ‌ترین حمله تروریستی تاریخ اروپا پس از جنگ جهانی دوم اعلام کردند. این اتفاق بعدها تبدیل به یک سوژه داغ برای تولید یک اثر مستند یا سینمایی شد و اکنون کارگردان خوش تکنیک و کاربلد در ایجاد فضای هیجان‌انگیز و پر تنش یعنی پائول گرینگرس (Paul Greengrass)، فیلم July 22 بر اساس این رخداد تلخ ساخته که نه تنها اثری جذاب  است بلکه می‌توان آن را در رده بهترین فیلم‌های سال 2018 قرار داد. در ادامه بررسی فیلم با آی پیرامید همراه باشید.

in post ad

«بیست و دوم جولای» فیلم مهیج بیوگرافی محصول شبکه اینترنتی نتفلیکس است که توسط پائول گرینگرس کارگردانی شده و پیش از پخش و اکران جهانی، در بخش رقابتی جشنواره فیلم ونیز امسال شرکت کرد. این فیلم توانست نظر منتقدان و اهالی رسانه را به خود جلب کند. گرینگرس با داشتن اطلاعات محکم، سعی داشته که روایت دقیق و بی‌تحریفی از حادثه حملات نروژ را در قالب فیلمی دو ساعته عرضه کند. داستان دقیقاً از صبح روز 21 جولای 2011 آغاز می‌شود که گروهی از دانشجویان فعال در رشته سیاست به کمپ تفریحی اتویا می‌روند و از طرف دیگر آندرس برویک خودش را برای حمله تروریستی آماده می‌کند.

فیلم بیست و دوم جولای

پس از گذراندن 21 جولای، روز موعود فرا می‌رسد. آندرس با پوشیدن لباس ویژه افسران پلیس نروژ، ابتدا در خارج دفتر نخست وزیر نروژ و ساختمان دولتی بمب می‌گذارد که پس از انفجار بمب، در آن شلوغی، سوار ماشین دیگری می‌شود و به سمت کمپ تفریحی اتویا می‌رود. آندرس به کمپ می‌رسد و سپس کشتار جمعی را در کمپ آغاز می‌کند. در میان دانشجویان کمپ، ویلجار که قهرمان اصلی داستان فیلم به حساب می‌آید. در میان تعقیب و گریزها، به شدت مجروح می‌شود اما با رسیدن نیروهای امنیتی و انتقال وی به بیمارستان و عمل جراحی، جان سالم بر در می‌برد. سپس روایت داستان به سه بخش تقسیم می‌شود؛ بخش نخست آندرس و حملات تروریستی و رابطه با وکیلش که چندان علاقه‌ای به همکاری با آندرس ندارد، بخش دوم نخست وزیر نروژ که پیگیر خسارات ایجاد شده پس از حملات نروژ است و بخش سوم زندگی ویلجار پس از حملات تروریستی.

بیست دقیقه ابتدایی فیلم July 22 (بیست و دوم جولای)، طوفانی است که بیننده را در صندلی‌اش میخکوب می‌کند. پائول گرینگرس در آن بیست دقیقه پر از تنش، التهاب، هیجان و ترس، توانسته مراحل آغازین رویداد تروریستی را بدون نقص به تصویر بکشد. فیلم‌برداری و افکت‌های صوتی به شدت عالی کار شده‌اند که در خلق سکانس‌های اکشن نقش اصلی را داشتند. پائول گرینگرس به جای استفاده از بازیگران هالیوودی در فیلم، به صورت هوشمندانه تصمیم گرفت که در فیلم از بازیگران نروژی و اروپایی استفاده کند که همه‌شان نقش‌آفرینی خوبی داشته‌اند و بازی‌ها همه در یک سطح مطلوب قرار دارند. آندرس دانیلسون لی در نقش آندرس، کولاک کرده است. او نقش قاتلی خونسرد را به عالی‌ترین شکل بازی کرده و یکی از برگ‌های برنده فیلم پائول گرینگرس به شمار می‌رود.

در کنار نکات برجسته فیلم July 22 ، باید به دو مشکل اشاره کنم؛ اول اینکه فیلم پس از شروع هیجان‌انگیز و میخکوب کننده، کم‌کم هیجان را از دست می‌دهد و روایت مستندگونه و نسبتاً آهسته‌ای به خود می‌گیرد که با توجه به مدت زمان طولانی فیلم، مخاطب را خسته می‌کند. دومین مشکل اینجاست که ای کاش فیلم 22 جولای، به همان زبان اصیل نروژی ساخته می‌شد زیرا به کارگیری صددرصد زبان انگلیسی در دیالوگ‌ها به همراه فضای کشور نروژ، همخوانی ندارند و انگار احساس می‌کنید که دارید یک فیلم هالیوودی تمام عیار تماشا می‌کنید. پائول شاید در انتخاب بازیگران نروژی، تصمیم هوشمندانه‌ای گرفته است اما می‌توانست فیلم را به زبان نروژی بسازد که با لوکشین فیلم و با اتفاقات آن، سازگار باشد و بدین ترتیب اثر را رئال‌تر و جاودانه‌تر می‌کرد.

فیلم July 22 یک فیلم خوب و هیجان انگیز و نکته‌ای مثبت در کارنامه حرفه‌ای پائول گرینگرس تلقی می‌شود. کسانیکه اطلاعات دقیق و جامعی از حادثه ندارند، می‌توانند با تماشای این فیلم به خوبی عمق فاجعه را درک کنند.

80%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar