نقد و بررسی فیلم Searching – جستجو

0

معمولاً در بیشتر فیلم‌هایی که بر مبنای موضوعات فضای مجازی و اینترنت ساخته می‌شوند، کارگردان و نویسنده سعی دارند که جنبه‌ی منفی این موارد را در آثار خود به نمایش بگذارند. آثاری که می‌گویند فضای مجازی بر زندگی انسان‌ها تأثیر می‌گذارد، روابط عاطفی را از بین می‌برد و زندگی انسان‌ها را مخدوش می‌کند. بنابراین گاهی اوقات فضای غیر رئالی را از فضای مجازی به بیننده نشان می‌دهند. می‌توان نمونه‌هایی مثل فیلم Unfriended: Dark Web و Men, Woman and Children و حتی در نمونه‌های داخلی فیلم جشن دلتنگی (که می‌توان آن را یکی از آثار ضعیف چند دهه اخیر سینمای ایران دانست) را در این دسته قرار داد. اما فیلم Searching – جستجو برخلاف محتوا و پیام موجود در آثار ذکرشده، فضای واقع‌گرایانه‌تری از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به تصویر می‌کشد که با فیلم‌نامه‌ی قدرتمند و کارگردانی منحصربه‌فرد، به اثری جذاب و بااهمیت در سال 2018 تبدیل شده است. در ادامه نقد فیلم با آی پیرامید همراه باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

فیلم Searching

دیوید کیم (با بازی جان چو) مرد خوشبخت کره‌ای – آمریکایی است که در زمان خرید کامپیوتر و تولد تک‌فرزندش مارگو، عکس‌ها و ویدئویی از زندگی روزمره خود را در کامپیوتر ذخیره می‌کند. دیوید چنین کارهایی را با پیشرفت هم‌زمان فنّاوری و کامپیوتر انجام می‌دهد تا این‌که همسرش براثر بیماری فوت می‌کند و مجبور می‌شود در غم از دست دادن همسرش، از دختر خود مراقبت کند. حالا در سال 2017، مارگو شانزده‌ ساله شده است و در کنار یادگیری موسیقی، برای تحصیل به دبیرستان می‌رود و بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی با پدرش در ارتباط است تا این‌که در یک روز، مارگو جواب تلفن‌های پدرش را نمی‌دهد و حتی در فضای مجازی حضور فعالی نمی‌یابد. دیوید کم‌کم نگران می‌شود و پلیس را در جریان می‌گذارد تا بتواند دختر گمشده خود را پیدا کند. در این راستا، دیوید می‌تواند از طریق دسترسی به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دخترش، به سرنخ‌هایی از جایگاه وی دست یابد.

فرم و ساختار فیلم Searching همانند فرم فیلم ترسناک Unfriended است و بیشتر اتفاقات فیلم را از طریق صفحه کامپیوتر دیوید تماشا می‌کنیم. گرچه چنین ساختار ثابت مانندی، بیننده را خسته می‌کند اما فیلم یک برگ برنده دارد و آن هم فیلم‌نامه‌اش است که هیجان و التهاب را در روایت فیلم چند برابر می‌کند. فیلم خیلی ساده شروع می‌شود و همانند یک ملودرام پیش می‌رود اما در عین شروع ساده و ابتدایی، پیچیدگی‌های جذاب و عمیقی در اواسط فیلم برای بیننده به وجود می‌آورد که ما را هیجان‌زده می‌کند تا بتوانیم با رمز و رازهای دختر دیوید، بیشتر آشنا بشویم.

فضا و روایت فیلم آن‌ قدر رئال و واقعی است که راحت می‌توانیم خودمان را جای دیوید بگذاریم. سازندگان کاری کرده‌اند که فکر کنیم انگار چنین اتفاق ناگواری برای ما و یکی از عزیزانمان پیش‌آمده است و مجبوریم از طریق شبکه‌های اجتماعی و اینترنت، ردپای او را پیدا کنیم. چنین زاویه دیدی، جذابیت و هیجان فیلم را چند برابر می‌کند که کارگردانی منحصربه‌فرد آنیش چاگانتی و جلوه‌های بصری یونیک، در ایجاد چنین فضایی کمک فراوانی کرده‌اند.

Searching به طرز شگفتی تأثیرگذار و عمیق است، نه‌تنها در خلق یک تنش واضح و مداوم، بلکه در خلق اوج‌های احساسی و خاص نیز بی‌نظیر عمل می‌کند

بازی جان چو در نقش اصلی فیلم عالی است. گرچه حضور وی در فیلم عاشقانه درام کلمبوس، نشان داد که آینده درخشانی به عنوان یک بازیگر آمریکایی آسیایی در سینمای هالیوود دارد. او در فیلم Searching نقش آدمی که به‌ظاهر خونسرد رفتار می‌کند اما درونش پر از دلهره و نگرانی از گم‌شدن دخترش است. او سعی می‌کند این احساسات را بروز ندهد و با راحتی نسبی و تمرکز کافی، به پیدا کردن دخترش بپردازد.

فیلم Searching از آن دسته فیلم‌هایی است که می‌تواند در بحبوحه سینمای ابرقهرمانی هالیوود و تولیدات بزرگ شرکت‌های عظیم فیلم‌سازی، اثری جذاب، میخکوب کننده، پیچیده و یکتا باشد که چهره واقع‌گرایانه‌ و مؤثرتری از اینترنت و فضای مجازی را به بیننده نشان می‌دهد. Searching به طرز شگفتی تأثیرگذار و عمیق است، نه‌تنها در خلق یک تنش واضح و مداوم، بلکه در خلق اوج‌های احساسی و خاص نیز بی‌نظیر عمل می‌کند. می‌توان آن را تا حدودی شبیه آثار اصغر فرهادی دانست که ابتدا سرنخ‌هایی را در اختیار مخاطبش قرار داده و در زمان مناسب، آن‌ها را برملا می‌کند.

80%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar