نقد و بررسی فیلم Unfriended: Dark Web – غیر دوستانه: وب تاریک

4

داشتن ایده‌ی جذاب اولین قدم برای ساخت یک فیلم موفق در هر ژانری است. به خصوص در ژانر وحشت که اگر به آثار موفق آن نگاهی بیندازیم، ایده‌ی به کار گرفته شده در فیلم بیشتر به چشم بیننده می‌آید. فیلم Unfriended با یک ایده بکر، فضای متفاوتی از ژانر وحشت را به بیننده نشان داد که به خصوص برای بینندگان عصر نوین، جذابیت بیشتری داشت و اینکه می‌تواند رایانه و فضای مجازی موقعیت‌های ترسناکی را برای مخاطب به وجود بیاورد، در نوع خود جالب است. قسمت اول Unfriended – غیردوستانه به موفقیتی نسبی دست یافت و قسمت دوم که فیلم Unfriended: Dark Web – غیر دوستانه: وب تاریک است، با همان فرم و شکل قسمت قبلی اما با بودجه نسبتاً کمتر، این بار چهره ترسناک و واقعی‌تری از فضای مجازی (تأکید بر دارک وب) را به نمایش می‌گذارد. در ادامه بررسی با آی پیرامید همراه باشید.

ماتیاس، برنامه نویس جوان و عاشق کار با کامپیوتر، سعی دارد در یک شب با ساخت یک برنامه‌ی آموزشی برای ایجاد ارتباط با افراد کر و لال، دل نامزد سابقش را به دست آورد. در این میان ماتیاس لپ‌تاپ جدیدی گرفته است و قصد دارد با این لپ تاپ پرسرعتش، با دوستان خود از سراسر آمریکا (و یکی در لندن) از طریق اسکایپ ارتباط برقرار کند و شب را با چت و بازی کردن با هم بگذرانند اما پیام‌های مشکوک از حساب کاربر ناشناس فیس بوک، ماتیاس را کنجکاو می‌کند که به پیام‌ها رسیدگی کند که بعد متوجه می‌شود که لپ تاپی که خریده (یا در فیلم اشاره می‌کند که دزدیده) متعلق به شخص خطرناکی است که همه کاری می‌کند تا لپ تاپش را از ماتیاس پس بگیرد. از اینجاست که ماتیاس باید به دوستان خود هشدار دهد که خطایی از آن‌ها سر نزند.

فیلم Unfriended: Dark Web از آن دسته فیلم‌هایی است که ابتدا احساس می‌کنید که می‌خواهد اطلاعات پر جزییاتی را از فضای اینترنت تاریک (دارک وب) به بیننده نشان دهد که متأسفانه فقط در چند پلان ویژگی‌های ساختاری دارک وب را می‌بینیم که همان تایپ و نوشته‌ها هم چندان برای بیننده واقع‌گرایانه نیستند. اما از نکات خوب، آن هیجان و دلهره‌ای که در اواسط به داستان  فیلم تزریق می‌شود و انتظار لازم را برای یک اثر استاندارد در ژانر وحشت را برای ما فراهم می‌کند. از نشان دادن کلیپ‌های دلهره‌آور و حال به هم زن گرفته تا اولین مرگ یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم که هیجان و دلهره فیلم را چند برابر می‌کند. سکانس‌های نحوه مرگ هریک از شخصیت‌ها به بهترین شکل ممکن و غیرقابل پیش بینی ساخته‌شده‌اند که در نوع خود جای تحسین و تمجید دارد. مثل سکانس مرگ شخصیت AJ و کارهایی که هکر اینترنت برای ایجاد تله برای وی انجام می‌دهد، به‌شدت جذاب و حیرت‌انگیز است.

این فیلم دو ایراد اساسی دارد؛ اولین ایراد این است که فیلم فضای آن‌چنان واقعی را از دارک وب به بیننده نشان نمی‌دهد و به‌شدت اغراق آمیز و دور از ذهن است و دومی هم برمی‌گردد به شخصیت‌های اصلی.

غیردوستانه وب تاریک

فیلم Unfriended: Dark Web دو ایراد اساسی دارد؛ اولین ایراد این است که فیلم فضای آن‌چنان واقعی را از دارک وب به بیننده نشان نمی‌دهد و به‌شدت اغراق آمیز و دور از ذهن است و دومی هم برمی‌گردد به شخصیت‌های اصلی فیلم که می‌توانیم آن‌ها را احمق فرض کنیم چراکه حتی در قسمت اوج فیلم، هیچ‌ یک از آن‌ها به فضای ایجادشده پس از مرگ اولین دوستشان، واکنش چندان احساسی و شوک‌آوری از خود نشان نمی‌دهند و هم‌چنان پشت سیستم نشسته و در حال برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. طوری رفتار می‌کنند که انگار هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است و فقط در این وضعیت بهتر است که به حرف‌های شخصیت احمق‌تر از آن‌ها یعنی پروتاگونیست (ماتیاس) گوش دهند که دست از پا خطا نکنند! آیا نمی‌توانستند همان لحظه با پلیس تماس بگیرند؟ قرار دادن چنین موقعیت‌هایی هم می‌توانست فیلم را جذاب‌تر و واقع‌گرایانه‌تر کند و هم از حالت اغراق شده دارک وب بیرون بکشد.

فیلم Unfriended: Dark Web با این که موجی از هیجان و دلهره در داستان هموار است و مخاطب را تا لحظه آخر نگه می‌دارد اما نشان دادن فضای غیرواقعی از دارک وب بدون هیچ اطلاعات منطقی و شخصیت‌پردازی‌های ناقص و غیرهوشمندانه، نکات برجسته فیلم را کاملاً می‌پوشاند.

0
50%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید