نگاهی به سریال Miss Sherlock – خانم شرلوک

نتفلیکس این روزها به اوج موفقیت و شکوفایی خود نزدیک شده است و سالانه صدها سریال اوریجینال را از طریق سرویس استریم پخش می‌کند. برخی از این آثار بد هستند اما در بین این همه سریال‌ و برنامه تلویزیونی، آثار فاخر و جذابی هم به چشم می‌خورند. البته سریال موردنظر ما مربوط به نتفلیکس نیست. شبکه HBO با پخش سریال Miss Sherlock – خانم شرلوک سعی داشته از قافله عقب نماند و دل مخاطبان آسیایی‌اش را به دست آورد. حتماً با شنیدن نام شرلوک به یاد فیلم‌های سینمایی این شخصیت با حضور رابرت داونی جونیور و یا سریال خاص و پرطرفدار شبکه BBC با بازی فوق‌العاده بندیکت کامبربچ می‌افتید. البته سریال‌های دیگری مانند مجموعه آمریکایی Elementary  هم دست روی این شخصیت گذاشته‌اند (در این سریال واتسون یک زن است) و اگر این‌ آثار برای شما کافی نیست، باید به اثر کمدی ماجراجویی جدید ویل فرل به نام Holmes and Watson (هولمز و واتسون) اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۸ اکران می‌شود! در ادامه این بررسی همراه آی پیرامید باشید.

شرلوک شخصیت خاص و عامه‌پسندی است اما شخصیت‌های مکمل و معماهای چالش‌برانگیز نیز بخش زیادی از این خاص بودن را تشکیل می‌دهند. در واقع، یک کارآگاه باهوش داریم و یک دستیار که به نوعی مکمل این شخصیت همه فن‌حریف است. سریال Miss Sherlock هم به عنوان جدیدترین اقتباس تلویزیونی شرلوک، به شکل یک سریال ۸ قسمتی از شبکه HBO پخش شده است. این سریال در دنیای امروزی جریان دارد و بالاخره از فضای غربی این شخصیت دور شده و ما را به کشور ژاپن می‌برد. جایی که با دو شخصیت زن و فضایی متفاوت از آنچه که تاکنون دیده شده، سر و کار داریم.

سریال خانم شرلوک

شاید حتی نام سریال Miss Sherlock در ابتدا عجیب و بی‌مفهوم به نظر آید. حتی قبل از تماشای آن از خود می‌پرسید که چرا به جای این سریال دوباره مجموعه BBC را نگاه نکنم؟ شرلوک یک زن ژاپنی باشد؛ مگر ممکن است؟ این نمونه‌ای از قضاوت‌هایی است که شاید قبل از تماشای سریال به وجود آید اما «خانم شرلوک» در ارائه یک داستان و شخصیت‌هایی جذاب، موفق است. در واقع این موفقیت را می‌توان مدیون شیمی بسیار خوب دو شخصیت اصلی یعنی شرلوک (با بازی خوب یوکو تاکه‌اوچی) و  واتو تاپیبانا (شیهوری کانچییا در نقش دکتر واتسون خودمان!) دانست. گزینش بازیگرها به درستی انجام شده و از آن مهم‌تر، این دو نفر کاملاً متضاد و در عین حال مکمل یکدیگر هستند.

یوکو تاکه‌اوچی به خوبی یک کارآگاه باهوش و عجیب را به تصویر کشیده که برخلاف شرلوک کامبربچ، نه یک ویولن کوچک بلکه ویولنسل می‌نوازد. از طرفی رابطه دوستانه او با واتو بسیار قابل قبول و جالب از کار درآمده است. همیشه در آثار اقتباسی از شرلوک هولمز، دوستی هولمز و واتسون و همکاری آن‌ها برای حل مسائل پیچیده، از بیشترین اهمیت برخوردار بوده است. در اینجا واتو یک پزشک است که به تازگی از جنگ‌های سوریه بازگشته و به محض ورود به ژاپن، با معمای یک قتل مواجه می‌شود. بدین ترتیب زمینه‌های آشنایی او با شرلوک ژاپنی داستان، شکل می‌گیرد.

سریال خانم شرلوک

خوش‌بختانه سریال Miss Sherlock یک اقتباس آبکی و بدردنخور از شرلوک نیست. هم معماهای جالبی در آن مطرح می‌شود و هم رابطه دو شخصیت اصلی، دوست‌داشتنی و قابل تماشا است. در این سریال برای اولین بار، یک زن نقش شرلوک را ایفا می‌کند اما این موضوع چیزی از ویژگی‌های جذاب شخصیت کم نکرده و می‌توان آن را تجربه جدیدی تلقی کرد که قادر به راضی نگه داشتن مخاطب است. پس اگر شک و تردیدی برایتان باقی مانده، بهتر است آن را کنار گذاشته و «خانم شرلوک» را تماشا کنید.

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...
استفاده از کل یا بخشی از مطالب، تنها در صورت ذکر دقیق منبع و لینک مطلب مجاز است و در غیر این صورت، شامل پیگرد می‌شود.
منبع
آی پیرامید
برچسب‌ ها

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن