نقد فیلم Ant-man and the Wasp – انت‌من و واسپ

0

مارول در چند سال اخیر توانسته با برنامه‌ریزی دقیق و مثال‌زدنی‌اش کاری کند که حتی شخصیت‌های درجه چندمی مانند انت‌من، فرصت خودنمایی پیدا کنند. در حالی که دنیای سینمایی DC با مشکلات متعددی مواجه شده و حتی نتوانسته فیلم مستقل بتمن و فلش را اکران کند، مارول دنباله فیلم Ant-man (انت‌من) که این‌بار شخصیت واسپ راهم دارد، روانه سینما کرده است. فیلمی که به نظر می‌رسد غیرضروری بوده و فقط آمده تا المان‌های سرگرم‌کننده قسمت قبلی را تکرار کند. در این مطلب به نقد و بررسی فیلم Ant-man and the Wasp – انت‌من و واسپ می‌پردازیم.

در بین نزدیک به ۲۰ فیلمی که تاکنون از سوی استودیوی مارول منتشر شده‌اند، می‌توان آثاری یافت که علاوه بر داستان جذاب و شخصیت‌پردازی خوب، در بخش اکشن هم موفق بوده‌اند. فیلم‌های Captain America: Winter Soldier (کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان)، Black Panther (پلنگ سیاه) و Avengers: Infinity War (انتقام‌جویان: جنگ ابدیت) را می‌توان در صدر لیست بهترین آثار ابرقهرمانی مارول قرار داد. بقیه فیلم‌های این کمپانی متوسط یا بد هستند اما همگی یک ویژگی مشترک دارند که آنان را نزد مخاطبان سینما محبوب کرده است: سرگرم‌کننده یا به اصطلاح فان بودن! به همین دلیل فیلم‌های دیگری مانند Batman v Superman (بتمن علیه سوپرمن) گرچه تعداد زیادی از فیلم‌های مارول را از نظر کیفی پشت سر می‌گذارند، بخاطر تم تاریک و پیچیده‌شان مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

فیلم انت من و واسپ

فیلم Ant-man که در سال ۲۰۱۵ اکران شده بود، در دسته فیلم‌های متوسط مارول قرار می‌گیرد که بیشتر بر روی سرگرم‌شدن مخاطب تمرکز دارد و دنیای آن به نوعی جدا از دیگر انتقام‌جویان است. اکنون اسکات لنگ (پل راد) بازگشته تا به همراه هوپ ون‌داین (شخصیت واسپ با بازی اوانجلین لیلی)، داستان همسر هنک پیم یعنی «جنت ون‌داین» که در قسمت اول به طور جزئی مطرح شده بود، ادامه دهد. در بازه زمانی میان این دو فیلم، اسکات لنگ در فیلم Civil War (جنگ داخلی) حضور یافت و پس از اتفاقات آن که منجر به نقض پیمان سوکوویا شد، در حبس خانگی به سر می‌برد و تحت نظر FBI است.

در واقع فیلم Ant-man and the Wasp با محوریت «قلمرو کوانتومی» ساخته شده و در آن برای بازگرداندن همسر هنک پیم تلاش می‌شود. نحوه تفسیر و به تصویر کشیدن قلمرو کوانتومی را شاید بتوان یکی از احمقانه‌ترین بخش‌های مطرح‌شده در دنیای سینمایی مارول به حساب آورد. قطعاً نمی‌خواهیم به یک فیلم ابرقهرمانی که اصلاً خود را جدی نمی‌گیرد ایرادات علمی وارد کنیم، اما واقعیت این است که چنین موضوعاتی بدرد همان کامیک‌های دهه ۶۰ میلادی می‌خورند. شاید بهترین تعریف از این فیلم را بتوان در حضور کوتاه استن لی (خالق بسیاری از شخصیت‌های کامیکی مارول) دید که می‌گوید: «دهه ۶۰ عالی بود اما الان دارم تقاصشو پس می‌دم!»

فیلم مرد مورچه‌ای

می‌توانید با گیر آوردن صحنه پس از تیتراژ فیلم در فضای مجازی، خیال خود را راحت کرده و بی‌خودی یک فیلم حوصله‌سربر به نام «انت‌من و واسپ» را تماشا نکنید.

در حالیکه داشتیم به تماشای شخصیت‌های منفی قدرتمند در فیلم‌های مارول (کیلمانگر و تانوس) عادت می‌کردیم، فیلم Ant-man and the Wasp با معرفی یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌هایش (اگر بتوان آن را شخصیت نامید!) به نام Ghost (هانا جان کامن)، همه چیز را خراب می‌کند. نقش‌آفرینی هانا جان کامن اصلاً بد نیست و ضعف را باید در فیلمنامه جستجو کرد. گذشته گوست با فعالیت‌های هنک پیم پیوند خورده و او اکنون پیم را مسئول مشکلاتش می‌داند. در نهایت گوست تنها وسیله‌ای برای ادامه دادن داستان احمقانه فیلم و ایجاد تنش و مبارزه است. از شخصیت‌های منفی که بگذریم، باید به بخش کمدی نگاه کنیم که در اینجا هم به جز چند سکانس که خنده نصف و نیمه‌ای را بر چهره بیننده به جای می‌گذارد، مورد قابل توجهی وجود ندارد. کارگردان فیلم یعنی پیتون رید، دوباره از لوئیس (مایکل پنیا) برای خلق کمدی توسط روش ویژه‌اش که به همراه فلش‌بک‌هایی با لب‌خوانی بازیگران است، استفاده می‌کند. و البته باید به جنت ون‌داین اشاره کنیم که میشل فایفر نقش وی را ایفا می‌کند. در حالیکه هیچ دلیلی برای حضور بازیگری مانند میشل فایفر در این فیلم وجود ندارد و سازندگان فقط می‌خواسته‌اند یک ستاره سینمایی را به فیلمشان اضافه کنند.

فیلم Ant-man and the Wasp دنباله‌ای است که سعی دارد پس از اتفاقات غم‌انگیز قسمت سوم انتقام‌جویان، کمی فضا را شادتر کند اما تماشای آن حتی برای عاشقان سینه‌چاک مارول ضروری نیست. البته بخش‌هایی از مبارزات و تعقیب و گریزهای آن، تماشایی و سرگرم‌کننده هستند اما هیچ نکته قابل‌توجهی در مقایسه با آثار اخیر مارول و حتی فیلم انت‌من، در آن وجود ندارد. شاید دلیل برخی برای تماشای فیلم، این باشد که می‌خواهند از سرنوشت شخصیت‌ها پس از اتفاقات «جنگ ابدیت» مطلع شوند. تمام اتفاقات فیلم قبل از جنگ ابدیت رخ می‌دهند و می‌توانید با گیر آوردن صحنه پس از تیتراژ فیلم در فضای مجازی، خیال خود را راحت کرده و بی‌خودی یک فیلم حوصله‌سربر به نام «انت‌من و واسپ» را تماشا نکنید.

.

0
30%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید