نقد و بررسی فیلم Eighth Grade – کلاس هشتم

0

پس از اکران فیلم‌های لیدی برد (Lady Bird) و گل (Flower) در سال گذشته، فیلم Eighth Grade (کلاس هشتم) جدیدترین اثری است که دوباره دغدغه و کنش‌های یک نوجوان در جامعه‌ی مدرن آمریکا را به تصویر می‌کشد. وابستگی شدید به فضای مجازی و دور شدن از محیط اجتماع، ضعف در اعتماد به‌ نفس، عدم خودباوری، شرم، عدم رابطه‌ی خوب با والدین و ضعف در روابط عاطفی و…. معمولاً موضوعات و پیام‌های این‌گونه فیلم‌ها را دربر می‌گیرد. پس اگر علاقه‌مند هستید که دغدغه‌های دوباره نوجوانان را در یک اثر نمایشی تماشا کنید، به زندگی کاراکتر اصلی فیلم «کایلا» خوش آمدید. در ادامه نقد و بررسی فیلم همراهو وبسایت آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

کایلا دختر نوجوانی است که بزودی مقطع تحصیلی راهنمایی را تمام می‌کند و وارد دبیرستان می‌شود اما همچنان قبل از ورود به مقطع جدید تحصیلی، با مشکلاتی دست‌ و پنجه نرم می‌کند. کایلا که دختری گوشه‌گیر و خجالتی است، سعی می‌کند با ساخت ویدیوهای آموزشی درباره تقویت ویژگی‌های شخصیتی در یوتیوب، ضعف‌های درونی شخصیت خود را بپوشاند اما ضعف‌ها همچنان مانع ایجاد احساسی راحت در محیط اجتماعی و اطرافش می‌شود که زندگی‌اش را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این موضوع حتی باعث می‌شود کایلا رابطه‌ای چندان صمیمی با پدرش نداشته باشد.

کایلا همانند دخترهای هم سن و سالش، وابستگی بسیار زیادی به فضای مجازی دارد، به این‌گونه تصور می‌کند که می‌تواند زندگی‌اش را همانند فضای مجازی اداره کند و تمام چیزهای که در اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و اسنپ چت می‌بیند، در رفتار و برخورد با دیگران استفاده کند که متأسفانه نه‌تنها به شخصیت وی کمک نمی‌کند، بلکه وضعیت را برای او دشوارتر می‌کند.

فیلم کلاس هشتم

با وجود این که فیلم Eighth Grade (کلاس هشتم) داستان ساده‌ای دارد اما نباید از شخصیت پردازی خوب کاراکتر کایلا در فیلم غافل شد. می‌دانیم که نوجوانان با رفتار و آدابی مشابه کایلا در جوامع امروزی زیاد هستند و فیلم هم درباره همین قشر ساخته‌شده است. پس کاملاً با یک اثری با محتوا و پیام‌های آموزنده طرف هستیم که نوجوانان از این دسته را راهنمایی می‌کند. سکانس‌های آموزنده فیلم هم برمی‌گردد به بخش‌هایی که کایلا دربار تقویت خودباوری، اعتمادبه‌نفس و تجربیات خود را در ویدیوهای آموزشی در یوتیوب به اشتراک می‌گذارد و به لطف تدوین مثال‌زدنی، اوج صحبت‌های مهم کایلا در مورد این مباحث زمانی نشان داده می‌شود که خودش دست‌به‌کار شده و از لاک گوشه‌گیری و خجالت بودن بیرون می‌آید تا تظاهر کند که آدمی اجتماعی است.

با وجود این که فیلم Eighth Grade (کلاس هشتم) داستان ساده‌ای دارد اما نباید از شخصیت پردازی خوب کاراکتر کایلا در فیلم غافل شد

از نکات برجسته فیلم هم می‌توان به بازی جذاب السی فیشر اشاره کرد که نمی‌شود آن را در موفقیت فیلم نادیده گرفت. کایلا با تمام احساس در فیلم در حال زندگی کردن است و این مسئله جای تعجبی ندارد، زیرا خود السی فیشر در سن ۱۴ سالگی این نقش را بازی کرده است که روایت فیلم به‌مراتب طبیعی‌تر و واقع‌گرایانه‌تر شکل بگیرد.

السی فیشر

در کنار خام بودن داستان، فیلم Eighth Grade (کلاس هشتم) یک اثر قابل قبول و آموزنده‌ است که می‌تواند دل منتقدان و داوران جشنواره‌های مطرح سینمایی را به دست آورد.

نکات ضعف فیلم شاید همان سادگی بیش‌ از حد داستان و خام بودنِ ایده فیلم است. زیرا درنهایت چیزی تحویل مخاطب می‌دهد که به شدت شبیه یک زندگی واقعی است. این که می‌خواهد فضای داستان را بیش از حد واقعی جلوه بدهد که نه تنها فیلم و به خصوص سکانس‌های پایانی را کسل کننده می‌کند بلکه احساسی به مخاطب دست می‌دهد که چه زمانی قرار است با قسمت مهیج و غیرقابل پیش‌بینی فیلم رو‌به‌رو شویم؟ گرچه همین ایراد را هم در فیلم لیدی برد و آستانه هفده سالگی (The Edge Of Seventeen) شاهد بودیم.

در کنار خام بودن داستان، فیلم Eighth Grade (کلاس هشتم) یک اثر قابل قبول و آموزنده‌ است که می‌تواند دل منتقدان و داوران جشنواره‌های مطرح سینمایی را به دست آورد. کلاس هشتم به‌ عنوان یک فیلم تابستانی، توان رقابت با سایر فیلم‌های نامدار در فصل پاییز برای مراسمی همانند اسکار را دارد.

70%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید

بخش دیدگاه‌ها

avatar