نقد و بررسی فیلم Sicario: Day of the Soldado – سیکاریو 2: روز سولدادو

فیلم Sicario: Day of the Soldado – سیکاریو 2: روز سولدادو بیش از اینکه یک دنباله باشد، تبدیل به اثری مستقل در این فرنچایز هولناک شده است. تعدادی از شخصیت‌ها از فیلم اول بازگشته‌اند تا خشونت بی‌تعارف را به پرده سینما بیاورند اما آیا روز سولدادو (به معنی سرباز) موفق شده در حد و اندازه سیکاریو به کارگردانی دنی ویلنوو ظاهر شود؟ در ادامه با نقد و بررسی این فیلم همراه ما باشید.

in post ad

فیلم Sicario به نویسندگی تایلر شریدان، به یکی از بهترین و کم‌یاب‌ترین آثار سال 2015 تبدیل شد. اکنون سه سال بعد، فیلم Sicario: Day of the Soldado روانه سینما شده است. سیکاریو هنوز خشن و تاریک است، با مخاطب شوخی ندارد و در مواقعی کاملاً ترسناک می‎شود. بنابراین هنوز اثر منحصر به فردی است اما جای خالی برخی از بهترین ویژگی‌های قسمت قبلی (از جمله امیلی بلانت) را می‌توان در آن حس کرد. در فیلم قبلی، اتفاقات از دیدگاه یک مامور FBI روایت می‌شد که بازیچه دست شخصیت‌های دیگر قرار گرفته بود و نمی‌دانست که در پشت پرده این عملیات، واقعاً چه خبر است. همین دیدگاه، باعث شد که برملا شدن حقایق داستان، ضربه شوکه‌کننده‌ای به مخاطب بزند.

فیلم سیکاریو 2

فیلم جدید به کارگردانی استفانو سولیما (فیلمساز ایتالیایی که قرار است فیلم Call of Duty را هم کارگردانی کند) با صحنه‌ای در مرز آمریکا و مکزیک شروع می‌شود. سپس شاهد حملاتی وحشیانه به خاک آمریکا هستیم؛ آن هم توسط تروریست‌هایی که از طریق مرز مکزیک وارد شده‌اند اما فیلمنامه شریدان درباره متوقف کردن حملات چند تروریست نیست و سعی می‌کند ابعاد متفاوتی از این اتفاق را بررسی کند. این حملات، مسئولان آمریکایی را متقاعد می‌کند که به روش‌های کثیف روی آورده و کارتل‌های مکزیک را از درون به جان هم بیندازند.

کارگردانی خوب صحنه‌های اکشن و بازی‌های تاثیرگذار جاش برولین و دل‌تورو، این اثر را بسیار تماشایی کرده است.

خب، چه کسی بهتر از مت گریور (جاش برولین) سراغ دارید که بتواند از طریق روش‌های ناجوان‌مردانه دشمن را نابود کند؟ و چه کسی بیشتر از آلخاندرو (با هنرنمایی بنیسیو دل‌تورو) از کارتل‌ها نفرت دارد؟ به همین دلیل این دو نفر یک بار دیگر هم‌تیمی می‌شوند. به قول مت گریور «اگر می‌خواهید یک جنگ را شروع کنید، شاهزاده را بدزدید، پادشاه جنگ را شروع خواهد کرد» طبق همین تفکر، دختر یک رئیس بسیار قدرتمند کارتل به نام ایزابل (با بازی ایزابلا مونر) را می‌دزدند تا جنگ میان کارتل‌ها، آن‌ها را تضعیف کند. به نظر می‌رسد که این روش در خاورمیانه جواب داده اما در مکزیک همه چیز طبق نقشه اصلی پیش نمی‌رود …

روز سولدادو

در تمام طول فیلم می‌توان حس کرد که این یک دنباله نیست، بلکه باید آن را داستانی تازه در دنیای پر از خشم و نفرت سیکاریو دانست که با جنبه انسانی شخصیت‌هایش آمیخته شده است.

کارگردانی بسیار خوب صحنه‌های اکشن و بازی‌های تاثیرگذار جاش برولین و بنیسیو دل‌تورو، این اثر را بسیار تماشایی کرده است. تایلر شریدان در مصاحبه‌ای گفته بود، سولدادو کاری می‌کند که فیلم اول شبیه یک کمدی به نظر آید! شاید از نظر او این چنین باشد اما تاریک‌تر شدن داستان، نمی‌تواند دلیلی برای بهتر بودن آن باشد. فیلم Sicario: Day of the Soldado شاید به پای قسمت قبل نرسد، اما بدون شک ارزش تماشا کردن دارد. تنها مشکلات اصلی آن را می‌توان در فیلمنامه شریدان و شخصیت‌های جدیدی که اضافه کرده (به ویژه پسر نوجوانی که به یک کارتل می‌پیوندد) یافت. در تمام طول فیلم می‌توان حس کرد که این یک دنباله نیست، بلکه باید آن را داستانی تازه در دنیای پر از خشم و نفرت سیکاریو دانست که با جنبه انسانی شخصیت‌هایش آمیخته شده است.

60%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar