نقد فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom – قلمرو سقوط‌کرده

فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom – دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط‌ کرده ، بدترین دنباله‌ای است که می‌شد برای فیلم «دنیای ژوراسیک» ساخت. با اینکه سازندگان سعی کرده‌اند برخی از اشتباهات فیلم گذشته را جبران کنند، اثر نهایی آن چیزی نیست که مخاطب سینما انتظار دارد. در ادامه با نقد و بررسی این فیلم همراه ما باشید.

in post ad

کالین ترورو در سال 2015 فیلم Jurassic World – دنیای ژوراسیک را روانه سینما کرد. اینکه توانستیم پس از سال‌ها اثری داشته باشیم که اسم و رسم «دنیای ژوراسیک» اسپیلبرگ را یدک می‌کشد، موضوع هیجان‌انگیزی بود. آن فیلم با وجود تمام اشکالاتش، تبدیل به بلاک‌باستری تماشایی شد که فروش بسیار خوبی را در باکس آفیس تجربه کرد اما دنباله آن به کارگردانی خوان آنتونیو بایونا، اثری ناامیدکننده است که حتی نمی‌تواند نیمی از هیجان فیلم قبلی را به مخاطب ارائه کند.فیلم پارک ژوراسیک

فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom به طرز غیرباوری، با یک فیلمنامه ساده‌انگارانه و مملو از ایراد ساخته شده است. فیلمنامه‌ای که دایناسورهای شکارچی را با حیواناتی بی‌آزار اشتباه گرفته و می‌خواهد آن‌ها را از انقراض نجات دهد. حتی اگر سطحی بودن فیلمنامه و شخصیت‌های منفی حقیقتاً بدردنخور و افتضاح فیلم را کنار بگذاریم، در بخش کارگردانی هم نمی‌توان نشان خاصی از خلاقیت (که از این فرنچایز انتظار داریم) یافت. در واقع فیلمنامه‌ی کالین ترورو و درک کانلی، مرزهای بد بودن را جابه‌جا کرده و به سبک کارگردان و شخصیت‌ها نیز آسیب رسانده است.

این فیلم چند سال پس از اتفاقات قسمت قبلی، به سراغ کلیر (برایس دالاس هاوارد) و اوون (کریس پرت جذاب و شوخ‌طبع) می‌رود. اکنون کلیر به مدافع حقوق دایناسورها تبدیل شده (و البته شکل و ظاهری قدرتمندتر به خود گرفته تا جوابی به منتقدان جنسی بودن این شخصیت در فیلم اول باشد) و اوون هم زندگی خود را با ساخت یک کابین ادامه می‌دهد. نیمه ابتدایی به بازگشت آن‌ها به جزیره ایسلا نوبلار و تلاش برای نجات دایناسورها اختصاص دارد. حداقل بخش‌هایی از آن و تلاش شخصیت‌ها برای زنده ماندن در شرایط بحرانی جزیره را می‌توان سرگرم‌کننده دانست اما پس از خروج از جزیره، فیلم آن قدری حوصله‎سربر می‌شود که آرزو می‌کنید ای کاش نیمه اول با آن هیجان نصف و نیمه‌اش را نیز تماشا نمی‌کردید.

ژوراسیک ورلد

فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom همانند نامش، یک اثر سقوط کرده است. قرار است قسمت سوم هم در سال 2021 اکران شود اما وضعیت آشفته و نه چندان رو به راه این فیلم، احتمالاً قسمت بعدی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در دورانی که هر ساله شاهد تعداد زیادی از فیلم‌های آخرالزمانی با هیولاهای عظیم هستیم، دایناسورها جذابیت سال‌های دور را ندارند. اینکه سازندگان سعی کرده‌اند کار متفاوتی در این فیلم انجام دهند و دنیای انسان‌ها را یا دایناسورها پیوند بزنند موضوع بدی به شمار نمی‌رود اما خبر بد، شکست آن‌ها در اجرای این ایده است.

30%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar