بررسی فصل اول سریال Jack Ryan – جک رایان

سرانجام سریال Jack Ryan – جک رایان ؛ یکی از سریال‌های پرخرج آمازون پرایم منتشر شد. سریالی که از حیث بصری مهیج و جذاب است و سعی می‌کند پیام‌هایی متفاوت را به گوش مخاطب برساند. در ادامه با بررسی فصل اول جک رایان همراه ما باشید.

in post ad

جان کرازینسکی که احتمالاً نام او را بخاطر کارگردانی و هنرنمایی در فیلم ترسناک «یک مکان ساکت» شنیده‌اید؛ عملکرد فوق‌العاده‌ای در نقش یک آنالیست CIA به نام جک رایان (خلق شده توسط تام کلنسی) دارد. کرازینسکی نسخه‌ای دوست‌داشتنی از یک «جیمز باند آمریکایی» است که در گذشته جزو نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان بوده و اکنون، هر روز کارش را در واشنگتن دی.سی و پشت یک میز آغاز می‌کند. او ناگهان به تعدادی حساب‌ بانکی برخورد می‌کند که احتمالاً برای حملات تروریستی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همین موضوع باعث می‌شود توجه آمریکایی‌ها به یک عملیات بزرگ تروریستی جلب شود و رایان را به همراه گریر (با بازی وندل پیرس که نقش راهنما و دوست رایان را دارد و اتفاقاً مسلمان است) به یمن می‌کشاند.

سریال Jack Ryan یک نام آمریکایی را یدک می‌کشد اما سازندگان تاکید بسیاری بر زندگی شخصیت تروریست داستان یعنی سلیمان داشته‌اند.

سلیمان در سریال جک رایان
گذشته و انگیزه‌های سلیمان برای جنگ برعلیه کشورهای غربی؛ متقاعدکننده است اما کمکی به باورپذیر بودن آن نمی‌کند

سریال Jack Ryan یک نام آمریکایی را یدک می‌کشد اما سازندگان تاکید بسیاری بر زندگی شخصیت تروریست داستان یعنی سلیمان (با بازی علی سلیمان) داشته‌اند. فردی که تاکنون در سایه‌ها فعالیت می‌کرده و از دید آمریکایی ها دور بوده است. آن‌ها سلیمان را خطری به بزرگی بن لادن می‌‌دانند و با گذشت هر قسمت، زندگی شخصی سلیمان بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد. سلیمان فردی تحصیل‌کرده و شدیداً باهوش به تصویر کشیده شده که البته در زندگی شخصی‌اش با مشکلاتی مواجه است. او در لبنان متولد شده، در پاریس تحصیل کرده و به زندان رفته است. سازندگان سعی کرده‌اند در فلش‌بک‌ها بخشی از زندگی دردناک سلیمان و پذیرفته نشدن او در جامعه اروپا را نشان دهند. درباره انگیزه‌هایی صحبت می‌کنیم که به تدریج در وی پرورش یافته و این شخصیت را دگرگون می‌کند.

داستان جک رایان در این سریال مدرنیزه شده است و با افزودن المان‌های جدید، تصویری ارائه شده که با معیارهای امروزی و شرایط جهانی سازگار است. جک رایان شخصیت جدیدی نیست و قبل از جان کرازینسکی بازیگران دیگری همچون الک بالدوین، هریسون فورد، کریس پاین و بن افلک این شخصیت را در فیلم‌های سینمایی به تصویر کشیده‌اند. اما کارلتون کیوس و گراهام رولند (سازندگان) با بودجه عظیم آمازون، این شخصیت را به قاب تلویزیون آورده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت آن‌ها در این کار موفق بوده‌اند. اگر سریال Jack Ryan را فارغ از مسائل سیاسی مورد بررسی قرار دهیم، 8 قسمت هیجان‌انگیز داریم که البته کیفیت آن با نزدیک شدن به نقطه پایان سریال، سیری نزولی را در پیش می‌گیرد.

سریال جک رایان
رابطه این دو در ابتدا وضعیت خوبی ندارد، اما صبر کنید زیرا قرار است به بهترین دوست‌های یکدیگر تبدیل شوند.

سناریوی تکراری نجات دنیا (بخوانید کشورهای غربی) توسط یک مامور آمریکایی همان چیزی است که از این سریال‌ها انتظار می‌رود و موضوع جدیدی هم نیست.

مشهودترین مشکل سریال Jack Ryan را می‌توان همین شخصیت منفی دانست. سریال با صحنه‌ای از گذشته جک رایان آغاز نمی‌شود و در عوض، کودکی آنتاگونیست‌های خود و داستان تراژیک دو برادر لبنانی را به تصویر می‌کشد. این تاکید آن قدر زیاد است که با گذشت چند قسمت حس می‌کنید، بهتر بود نام سریال را به «سلیمان» تغییر می‌دادند. همسر سلیمان به نام هنین و برادر وی هم نقش بسیار مهمی در سریال ایفا می‌کنند و خط‌های داستانی خود را دارند. هرچند که انگیزه‌های سلیمان برای انتقام از غرب متقاعدکننده به نظر برسد، او در نهایت تروریستی دیوانه معرفی شده که باید توسط پاتریوت‌های آمریکایی از بین برود. سناریوی تکراری نجات دنیا (بخوانید کشورهای غربی) توسط یک مامور آمریکایی همان چیزی است که از این سریال‌ها انتظار می‌رود و موضوع جدیدی هم نیست.

البته سازندگان سعی کرده‌اند آن روی سکه را هم با ارائه تصویری گناهکار از آمریکایی‌ها نشان دهد. یکی از خرده داستان‌های سریال مربوط به یک افسر نیروی هوایی آمریکا است که از هزاران کیلومتر دورتر، مردم سوریه را با هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار می‌دهد. در یکی از عملیات‌ها او فرد اشتباهی را به قتل می‌رساند و عذاب وجدان وجودش را فرا می‌گیرد. به قول این افسر، آن‌ها مثل بازی‌های ویدیویی افراد را می‌کشند، از کشوری که فرسنگ‌ها با هدفشان فاصله دارد و جانشان هم ذره‌ای به خطر نمی‌افتد! حداقل می‌توان سریال Jack Ryan را برای پرداختن به چنین نکاتی تحسین کرد. اینکه به وضوح می‌گوید غربی‌ها نیز بی‌گناه نیستند و سال‌ها سرکوب و ظلم در حق مسلمانان کشورهای خاورمیانه؛ چنین شرایطی را ایجاد کرده است. با این وجود، مکان ثابت خیر و شر در این گونه آثار عوض نمی‌شود زیرا آمریکایی‌ها همواره آدم خوب‌های داستان هستند و حق دارند طرف مقابل را از صحه روزگار محو کنند.

جک رایان
جان کرازینسکی در نقش جک رایان. او ثابت کرده که می‌تواند ستاره فیلم‌های اکشن و جاسوسی باشد.

جان کرازینسکی با حضور در این سریال ثابت کرد که می‌تواند ستاره فیلم‌های اکشن و جاسوسی باشد. با اینکه انتظار می‌رفت بیشتر از این با سرگذشت و تفکرات جک رایان آشنا شویم؛ می‌توان امید داشت که در «فصل دوم»؛ شاهد پرداخت گسترده‌تر از این شخصیت باشیم. اثر جدید سرویس آمازون پرایم، شروع قدرتمند و البته پر از ضعف‌های منطقی دارد. از طرفی، تمدید شدن سریال برای فصل دوم، قبل از اینکه فصل اول پخش شود، حاکی از این است که سازندگان برنامه‌ریزی بلندمدتی برای آن در نظر گرفته‌اند و قرار است مخاطبان را چند فصلی با ماجراجویی‌های جک رایان همراه کنند.

مطالب مرتبط

1
بخش دیدگاه‌ها

avatar
1 گفت و گوها
0 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
1 تعداد نویسندگان
Iman افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
Iman
کاربر مهمان
Iman

سریال خوبی بود جک رایان. من که خوشم اومد فقط از نظر هیجان وگرنه همون طور که اشاره کرید توی متن، این امریکایی ها خودشونو خوب میدونن همه رو بد