راهنمای کامل دنیای سینمایی مارول (ترتیب تماشای فیلم ها)

8

DOCTOR STRANGE / دکتر استرنج

فیلم دکتر استرنج

 • تاریخ اکران: ۴ نوامبر ۲۰۱۶ (فاز ۳)
 • کارگردان: Scott Derrickson (اسکات دریکسون)

خلاصه داستان: دکتر استیون استرنج یک پزشک جراح اعصاب برجسته بود که در تصادفی به شدت مجروح شد و توانایی دستانش را از دست داد. بنابراین او قادر نبود به عنوان یک جراح فعالیت کند. استرنج درمان‌های بسیار مختلفی را امتحان کرد اما هیچ کدام موفقیت‌آمیز نبودند تا اینکه متوجه می‌شود نوعی از درمان در کوه‌های هیمالیا وجود دارد. سپس یک فرقه باستانی او را تحت تعلیم قرار می‌دهد تا بر فنون جادوگری مسلط شود. او در انتها با یک تهدید بزرگ فرابعدی به نام «دورمامو» مواجه می‌شود و با استفاده از سنگ زمان (چشم آگاموتو) آن را شکست می‌دهد.

اتفاقات مهم: معرفی دکتر استرنج، بارون موردو، دورمامو و به طور کلی دنیای جادو در دنیای سینمایی مارول / مشخص شد که چشم آگاموتو در واقع یکی از سنگ‌های بی‌نهایت یعنی سنگ زمان است.

 

BLACK PANTHER / پلنگ سیاه

فیلم پلنگ سیاه - بلک پنتر

 • تاریخ اکران: ۶ فوریه ۲۰۱۸ (فاز ۳)
 • کارگردان: Ryan Coogler (رایان کوگلر)

خلاصه داستان: پس از مرگ پادشاه واکاندا یعنی تچاکا در جریان فیلم Civil War (جنگ داخلی)، فرزند او تچالا به سرزمینش بازمی‌گردد تا رسما به پادشاه جدید آن تبدیل شود. او در هنگام اجرای مراسم تاج‌گذاری توسط رهبر یکی از قبایل واکاندا به چالش کشیده شد. ام‌باکو با تچالا مبارزه کرد اما در نهایت مغلوب شد اما مدتی بعد یک واکاندایی دیگر به نام اریک کیلمانگر به همراه جسد اولیسس کلایو به واکاندا آمده و تچالا را به مبارزه دعوت می‌کند. او موفق می‌شود تاج و تخت واکاندا را به دست بیاورد و تصمیم می‌گیر سلاح‌های پیشرفته را به سراسر جهان بفرستد. پس از کش و قوس‌های فراوان، تچالا و همراهانش موفق می‌شوند کیلمانگر را شکست دهند و واکاندا را به همراه صلح، به دنیا معرفی کنند.

اتفاقات مهم: معرفی شوری (خواهر تچالا)، اوکویه، ناکیا، ام‌باکو به دنیای سینمایی مارول / شخصیت‌های اریک کیلمانگر و زوی هم در این فیلم معرفی شدند اما تا انتها دوام نیاوردند و شاهد مرگ آن‌ها بودیم / اولیسس کلایو نیز در این فیلم به دست کیلمانگر کشته شد / پلنگ سیاه تصمیم گرفت با حضور در سازمان ملل، کشور پیشرفته واکاندا را رسماً به دنیا معرفی کند.

 

SPIDER-MAN: HOMECOMING / مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

مرد عنکبوتی بازگشت به خانه

 • تاریخ اکران: ۷ جولای ۲۰۱۷ (فاز ۳)
 • کارگردان: Jon Watts (جان واتس)

خلاصه داستان: مرد عنکبوتی پس از کمک به تونی استارک (مرد آهنی) در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، به محله‌ کویینز در شهر نیوریورک بازمی‌گردد و فعالیت خود را به عنوان یک قهرمان معمولی ادامه می‌دهد. در حالی که پیتر منتظر است تا تونی استارک او را به یک عضو دائمی انتقام‌جویان تبدیل کند، این قهرمان با یک فروشنده اسلحه برخورد می‌کند که تکنولوژی چیتاری را به خلافکاران می‌فروشد. سپس پیتر سعی می‌کند تونی را از خطر این فرد که لقب Vulture (والچر) را دارد، آگاه کند اما استارک حرف‌های او را جدی نمی‌گیرد. علی‌رغم هشدارهای متعدد استارک به پیتر، او به دنبال والچر می‌رود تا بتواند توانایی‌های خودش را به گروه انتقام‌جویان ثابت کند.

اتفاقات مهم: معرفی چند تن از دشمنان مرد عنکبوتی شامل والچر (آدریان تومز)، شوکر و اسکورپیون / معرفی میشل و فلش تامسون به دنیای سینمایی مارول / در این فیلم شاهد نتایج و عواقب نبرد اصلی Avengers (انتقام‌جویان) در نیویورک و اتفاقات جنگ داخلی بودیم که از دیدگاه پیتر پارکر روایت شدند.

 

THOR: RAGNAROK / ثور: راگناروک

ثور راگناروک مارول

 • تاریخ اکران: ۳ نوامبر ۲۰۱۷ (فاز ۳)
 • کارگردان: Taika Waititi (تایکا وایتیتی)

خلاصه داستان: پس از اتفاقات فیلم Avengers: Age of Ultron (انتقام‌جویان: عصر اولتران)، ثور به دنبال سنگ‌های ابدیت به قلمروهای مختلف سفر می‌کند و متوجه می‌شود که موجودی به نام «سورتور» سرزمین آزگارد را در واقعه‌‌ی «راگناروک» نابود خواهد کرد. ثور برای نجات سرزمین خود به نزد پدرش اودین می‌رود اما با لوکی مواجه می‌شود که خود را به جای اودین معرفین کرده و بر آزگارد حکومت می‌کند. هنگامی که دو برادر، پدرشان را می‌یابد، او رو به مرگ است اما قبل از اینکه از بین برود، فرزندانش از خطری جدی به نام «هلا» آگاه می‌سازد. هلا به عنوان دختر اودین و خدای مرگ شناخته شده و لحظاتی پس از رفتن پدرش، با ثور و لوکی مواجه می‌شود. اتفاقات بعدی سبب می‌شوند که این دو برادر از هلا شکست خورده و به سیاره «ساکار» فرستاده شوند، جایی که مانند آشغال‌دانی است و توسط Grandmaster (استاد اعظم) اداره می‌شود. خدای آذرخش برای بازگشت به آزگارد مجبور می‌شود از سد یک عضو قدرتمند انتقام‌جویان، یک جنگجوی سابق آزگاردی (والکری) و برادر فریب‌کارش لوکی، عبور کند و با تشکیل یک تیم خواهرش هلا را شکست دهد.

اتفاقات مهم: معرفی هلا خدای مرگ و همچنین والکری به دنیای سینمایی مارول / نابودی کامل آزگارد / مرگ اودین / مرگ گروه سه جنگجو شامل فاندرال، هوگن و ولستاگ / به علاوه در این فیلم فهمیدیم که چه اتفاقاتی برای هالک افتاده و بروس بنر هم برای بازگشت به زمین آماده شد / ثور حکومت آزگارد را به دست می‌گیرد اما با توجه به نابودی سرزمینش، تصمیم می‌گیرد به همراه اهالی آزگارد به سمت زمین حرکت کند / قبل از رسیدن به مقصد نهایی، سفینه تانوس در جلوی آن‌ها ظاهر می‌شود.

 

AVENGERS: INFINITY WAR / انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

انتقام جویان جنگ ابدیت مارول

 • تاریخ اکران: ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (فاز ۳)
 • کارگردان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: تانوس ملقب به تایتان دیوانه که تنها بازمانده سیاره‌اش محسوب می‌شود، به این نتیجه رسید که جمعیت هستی از حد منابع آن بیشتر شده است. او بر این عقیده است که برای جلوگیری از نابود شدن زندگی در سراسر هستی، باید نیمی از حیات را به وسیله  Infinity Gauntlet (دستکش بی‌نهایت) نابود کند. برای دست‌یابی به این هدف، او باید در ابتدا ۶ سنگ ابدیت را تصاحب کند و حتی حاضر است بهای شخصی این عمل را بپردازد. بدیهی است که این موضوع باعث ایجاد درگیری بین تانوس و فرقه سیاه وی، با Avengers (انتقام‌جویان) و Guardians of the Galaxy (نگهبانان کهکشان) می‌شود. هنگامی که تانوس هر ۶ سنگ را در اختیار بگیرد، هدف خود را نهایی می‌کند، آن هم به سادگی یک بشکن زدن با انگشتانش!

اتفاقات مهم: معرفی اعضای Black Order (فرقه سیاه) شامل Proxima Midnight (پروکسیما میدنایت)، Cull Obsidian (کول ابسیدان) ، Ebony Maw (ایبونی ماو)،  و Corvus Glaive (کوروس گلایو) به دنیای سینمایی مارول / کشته شدن لوکی، گامورا و ویژن به دست تانوس / نیمی از باقی‌مانده مردم آزگار دسلاخی شدند / فیلم با دست‌یابی تانوس به هدفش و محو کردن نیمی از موجودات دنیا پایان یافت / سرباز زمستان (باکی)، فالکون، پلنگ سیاه، اسکارلت ویچ، مرد عنکبوتی و دکتر استرنج از جمله شخصیت‌هایی بودند که به چنین سرنوشتی دچار شدند. / نیک فیوری قبل از محو شدن سعی کرد با قهرمان دیگری به نام Captain Marvel (کاپیتان مارول) ارتباط برقرار کند. فیلم مستقل این قهرمان مونث در سال ۲۰۱۹ اکران خواهد شد.

 

Ant-man and the Wasp / انت‌من و واسپ

 • تاریخ اکران: ۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۸ (فاز ۳)
 • کارگردان: Peyton Reed (پیتون رید)

خلاصه داستان: اسکات لنگ پس از دخالت در جنگ قهرمانان (اتفاقات فیلم Civil War) تحت نظر ماموران FBI قرار گرفته و از هرگونه فعالیت منع شده است. اما طولی نمی‌کشد تا یک بار دیگر به کمک هوپ و هنک پیم، لباس مرد مورچه‌ای را به دست آورد. هوپ هم لباس ویژه‌ی واسپ را دارد و در کنار اسکات فعالیت می‌کند. آن‌ها به همرا هنک پیم، سعی دارند جنت ون‌داین (مادر هوپ و همس پیم) را پس از سال‌ها، از قلمروی کوانتومی خارج کنند. البته این کار بریشان ا آسان نخواهد بود چراکه شخصیت‌های دیگری سعی دارند آنان را متوقف کنند.

اتفاقات مهم: بازگشت جنت ون‌داین از قلمروی کوامنتومی / معرفی شخصیت Ghost (گوست) و بیل فاستر / جنت ون‌داین، هوپ و هنک پیم در اثر بشکن تانوس (که نیمی از جمعیت هستی را نابود کرد) پودر شدند / اسکات لنگ هم در قلمروی کوانتومی محبوس شد.

 

سریال‌های مارول – نتفلیکس

سریال نتفلیکس و مارول

همکاری مارول و نتفلیکس از چند سال قبل با پخش سریال Daredevil (بی‌باک) آغاز شد. این سریال‌ها از نظر تکنیکی در دنیای سینمایی مارول جریان دارند اما ارتباط آن‌ها به فیلم‌های سینمایی در حد اشاراتی مانند نبرد بزرگ نیویورک یا اشاره به نام انتقام‌جویان باقی‌مانده است. شما می‌توانید دو فصل سریال Daredevil، دو فصل سریال Jessica Jones (جسیکا جونز)، دو فصل سریال Luke Cage (لوک کیج)، دو فصل سریال Iron Fist (مشت آهنین) و فصل اول The Punisher (مجازات‌گر) را تماشا کنید. اتفاقات این سریال‌ها تاثیری بر فیلم‌های مارول ندارند اما بهتر است آن‌ها به ترتیب زیر تماشا کنید:

 • Daredevil
 • Jessica Jones
 • Luke Cage
 • Iron Fist
 • The Defenders
 • The Punisher

توجه: تمام سریال‌ های مارول، توسط نتفلیکس لغو شده‌اند. 

 

سریال‌های مارول در شبکه‌های دیگر

AGENTS OF S.H.I.E.L.D / ماموران شیلد

سریال ماموران شیلد

 • تاریخ پخش: ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳
 • توجه: قبل از تماشای این سریال بهتر است مرد آهنی، کاپیتان آمریکا، ثور و انتقام‌جویان را مشاهد کنید.

مامور کولسن پس از مرگ در فیلم Avengers 2012 توسط نیک فیوری و شیلد به زندگی بازمی‌گردد. کولسن در ادامه رهبر گروهی از ماموران حرفه‌ای شیلد می‌شود. فیوری خطرناک‌ترین ماموریت‌ها را به کولسن و تیمش می‌سپارد و آن‌ها به دنبال شکار ماموران مخفی و عوامل هایدرا می‌روند. آن‌ها همچنین درباره تهدیدهای دیگری تحقیق و بررسی می‌کنند که شامل خطرات انسانی، غیرانسانی و حتی فرازمینی می‌شود.

Runaways / فراری‌ها

سریال فراری ها

 • تاریخ پخش: ۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (آیمکس) و ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷  (پخش از شبکه ABC)

داستان درباره گروهی از نوجوانان است که همیشه دوست و همراه یکدیگر بوده‌اند اما خودکشی تراژیک خواهر یکی از این نوجوانان به نام امی، دوستی آن‌ها را از هم پاشاند. آن‌ها در سالگرد مرگ امی برای یک بار دیگر دور هم جمع می‌شوند و به یک راز ترسناک پی می‌برند. آن‌ها متوجه می‌شوند که والدین شان در واقع عضو گروهی مخفی هستند که مدت‌هاست انسان‌ها را قربانی می‌کنند.

Inhumans / ناانسان‌ها

سریال ناانسان‌ها

 • تاریخ پخش: ۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (آیمکس) و ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (پخش از شبکه ABC) – پس از پخش فصل اول کنسل شد.

در حالیکه اتفاقات دنیای سینمایی مارول از جمله سریال ماموران شیلد در زمین اتفاق می‌افتد، خانواده سلطنتی ناانسان‌ها برای سال‌ها به طور مخفیانه در ماه زندگی کرده و خود را درگیر اتفاقات زمین نمی‌کنند. ماکسیموس که برادر شاه ناانسان‌ها یعنی بلک‌بولت است، به او خیانت می‌کند و خانوداه سلطنتی متفرق می‌شوند. بلک‌بولت و حامیان وی شامل مدوسا، کریستال، کارنک و گورگان از سرزمین پادشاهی (آتیلان) می‌گریزند و به زمین پناهنده می‌شوند.

Cloak and Dagger / کلوک و داگر

سریال کلوک و داگر

 • تاریخ پخش: ۷ ژوئن ۲۰۱۸

یک حادثه در دوران کودکی، باعث پیوند دو فرد به نام تای جانسون و تندی بوون می‌شود. آن‌ها در این حادثه قدرت‌هایی کسب می‌کنند اما برای مدتی از هم دور هستند و از قدرت‌هایشان خبر ندارند. پس از اینکه یکدیگر را به طور اتفاقی پیدا می‌کنند، متوجه می‌شوند که قدرت‌هایشان وقتی در کنار هم هستند بهتر کار می‌کند.

فیلم های آینده دنیای سینمایی مارول

این بخش برای پروژه‌های در دست توسعه دنیای سینمایی مارول است که پس از اکران یا معرفی فیلم‌های جدید، به روزرسانی خواهد شد.

فیلم CAPTAIN MARVEL / کاپیتان مارول

 • تاریخ اکران: ۸ مارس ۲۰۱۹
 • کارگردانان: Anna Boden and Ryan Fleck (آنا بودن و رایان فلک)

فیلم AVENGERS: ENDGAME / انتقام‌جویان: پایان بازی

 • تاریخ اکران جدید: ۲۶ آوریل ۲۰۱۹
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

فیلم SPIDER-MAN: FAR FROM HOME / مرد عنکبوتی: دور از خانه

 • تاریخ اکران: ۵ جولای ۲۰۱۹
 • کارگردان: Jon Watts (جان واتس)

 

مقاله راهنمای دنیای سینمایی مارول بر اساس مطلب سایت اسکرین‌رنت ترجمه شده است. برخی از بخش‌ها ممکن است طبق نظر ما تغییر کرده باشند. همچنین با اکران فیلم‌های جدیدتر، مطلب به روزرسانی خواهد شد. کپی‌برداری از ترجمه‌ی فارسی تنها در صورت ذکر منبع و لینک مستقیم مطلب مجاز است.

4+
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع Screenrant
8 دیدگاه کاربران
 1. علیرضا می‌گوید

  پس IRON MAN 3 چی شد ؟ انگار اون رو فراموش کردین بزاین تو دسته بندیتون؟!!!!

  0
  1. امین موسوی می‌گوید

   بله مثل اینکه جا انداختیم. در اسرع وقت به همراه Ant-man and wasp اضافه خواهد شد.

   0
   1. علیرضا می‌گوید

    ممنون بابت زحمات و سایت خوبتون . خدا قوت.

    0
 2. Iman می‌گوید

  این مطلب بسیار کامل و عالی بود ممنون.
  دنیای سینمایی مارول واقعاٌ باید یه الگوی جهانی باشه. بیشتر از 10 ساله دارن فیلم تولید میکنن و میلیاردها دلار سود نصیبشون شده – از طرفی طرفدرای کمیک هم دارن در بهترین سال های عمرشون زندگی میکننن البته مارول کاری کرد که DC و کمپانی فاکس هرگز نتونستند انجام بدن

  0
 3. Alii می‌گوید

  سلام پس ددپول چی شد

  0
  1. امین موسوی می‌گوید

   فیلم های ددپول و مردان ایکس متعلق به دنیای مارول نیستند. توسط کمپانی فاکس قرن بیستم تولید شدن. ونوم هم توسط سونی تولید شده. تشکر از همراهی شما.

   0
   1. مهران می‌گوید

    سلام. ولی مردان ایکس و ددپول متعلق به کامیک های مارول هست. صد در صد مطمئن باشید.

    0
    1. امین موسوی می‌گوید

     سلام.
     بله من هم میدونم که این شخصیت‌ها متعلق به مارول هستن. اما توجه کنید که این مطلب درباره Marvel Cinematic Universe هست یعنی فیلم و سریال هایی که استودیوی مارول در تولید آن‌ها نقش داشته.
     فیلم‌های سونی و فاکس از حق مالکیت این شخصیت‌ها استفاده کردن و آثارشون ربطی به این دنیا نداره. حتی مردعنکبوتی رو نمیتونستن استفاد کنن تا اینکه با سونی قرارداد بستن و اونو وارد دنیای سینمایی کردن.
     در واقع مارول در کامیک هاش صاحب تمام این شخصیت‌هاست اما در سینما نه. البته اگر توافق دیزنی و فاکس نهایی بشه – مارول میتونه از مردان ایکس و ددپول هم استفاده کنه.

     0

پاسخ دهید ..

ایمیل شما در سایت منتشر نمی‌شود