راهنمای تماشای فیلم و سریال‌های دنیای مارول (به ترتیب)

0

 

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR / کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

 • تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۶ (فاز ۳)
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: پس از اینکه مردم عادی در نبرد میان قهرمانان و دشمنان قدرتمند، صدمه دیدند، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت طرح کنترل ابرقهرمانان را اجرا کند. طبق این طرح، هر فردی که دارای قدرت‌های فرابشری بود؛ باید پیمان را امضا می‌کرد و تحت نظر دولت ب فعالیت خود ادامه می‌داد. این موضوع باعث بروز اختلاف میان انتقام‌جویان می‌شود، تونی استارک عقیده داشت که این طرح می‌تواند باعث کنترل و پاسخگو شدن قهرمانان و همچنین حفظ جان مردم عادی شود. از طرفی استیو راجرز کاملاً با تحت کنترل بودن توسط دولت مخالف است و آن را نقض حریم شخصی افراد می‌داند.  در حالی که این دو قهرمان و گروه‌هایشان با یک دیگر درگیر شدند، یک تهدید بزرگ در حال آماده شدن برای مواجه با آن‌ها و گرفتن جان بی‌گناهان بود.

اتفاقات مهم: معرفی مرد عنکبوتی، پلنگ سیاه و بارون زیمو به دنیای سینمایی مارول / بازگشت ژنرال تادئوس تاندربولت راس و سرباز زمستان / مشخص شد که پدر و مادر تونی استارک توسط هایدرا و سرباز زمستان کشته شده‌اند / در انتها پلنگ سیاه و کاپیتان آمریکا، باکی (سرباز زمستان) را در کشور واکاندا ساکن کردند.

 

DOCTOR STRANGE / دکتر استرنج

فیلم دکتر استرنج

 • تاریخ اکران: ۴ نوامبر ۲۰۱۶ – فاز ۳
 • کارگردان: Scott Derrickson (اسکات دریکسون)

خلاصه داستان: دکتر استیون استرنج یک پزشک جراح اعصاب برجسته بود که در تصادفی به شدت مجروح شد و توانایی دستانش را از دست داد. بنابراین او قادر نبود به عنوان یک جراح فعالیت کند. استرنج درمان‌های بسیار مختلفی را امتحان کرد اما هیچ کدام موفقیت‌آمیز نبودند تا اینکه متوجه می‌شود نوعی از درمان در کوه‌های هیمالیا وجود دارد. سپس یک فرقه باستانی او را تحت تعلیم قرار می‌دهد تا بر فنون جادوگری مسلط شود. او در انتها با یک تهدید بزرگ فرابعدی به نام «دورمامو» مواجه می‌شود و با استفاده از سنگ زمان (چشم آگاموتو) آن را شکست می‌دهد.

اتفاقات مهم: معرفی دکتر استرنج، بارون موردو، دورمامو و به طور کلی دنیای جادو در دنیای سینمایی مارول / مشخص شد که چشم آگاموتو در واقع یکی از سنگ‌های بی‌نهایت یعنی سنگ زمان است.

 

BLACK PANTHER / پلنگ سیاه

فیلم پلنگ سیاه - بلک پنتر

 • تاریخ اکران: ۶ فوریه ۲۰۱۸ – فاز ۳
 • کارگردان: Ryan Coogler (رایان کوگلر)

خلاصه داستان: پس از مرگ پادشاه واکاندا یعنی تچاکا در جریان فیلم Civil War (جنگ داخلی)، فرزند او تچالا به سرزمینش بازمی‌گردد تا رسما به پادشاه جدید آن تبدیل شود. او در هنگام اجرای مراسم تاج‌گذاری توسط رهبر یکی از قبایل واکاندا به چالش کشیده شد. ام‌باکو با تچالا مبارزه کرد اما در نهایت مغلوب شد اما مدتی بعد یک واکاندایی دیگر به نام اریک کیلمانگر به همراه جسد اولیسس کلایو به واکاندا آمده و تچالا را به مبارزه دعوت می‌کند. او موفق می‌شود تاج و تخت واکاندا را به دست بیاورد و تصمیم می‌گیر سلاح‌های پیشرفته را به سراسر جهان بفرستد. پس از کش و قوس‌های فراوان، تچالا و همراهانش موفق می‌شوند کیلمانگر را شکست دهند و واکاندا را به همراه صلح، به دنیا معرفی کنند.

اتفاقات مهم: معرفی شوری (خواهر تچالا)، اوکویه، ناکیا، ام‌باکو به دنیای سینمایی مارول / شخصیت‌های اریک کیلمانگر و زوی هم در این فیلم معرفی شدند اما تا انتها دوام نیاوردند و شاهد مرگ آن‌ها بودیم / اولیسس کلایو نیز در این فیلم به دست کیلمانگر کشته شد / پلنگ سیاه تصمیم گرفت با حضور در سازمان ملل، کشور پیشرفته واکاندا را رسماً به دنیا معرفی کند.

 

SPIDER-MAN: HOMECOMING / مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

مرد عنکبوتی بازگشت به خانه

 • تاریخ اکران: ۷ جولای ۲۰۱۷ – فاز ۳
 • کارگردان: Jon Watts (جان واتس)

خلاصه داستان: مرد عنکبوتی پس از کمک به تونی استارک (مرد آهنی) در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، به محله‌ کویینز در شهر نیوریورک بازمی‌گردد و فعالیت خود را به عنوان یک قهرمان معمولی ادامه می‌دهد. در حالی که پیتر منتظر است تا تونی استارک او را به یک عضو دائمی انتقام‌جویان تبدیل کند، این قهرمان با یک فروشنده اسلحه برخورد می‌کند که تکنولوژی چیتاری را به خلافکاران می‌فروشد. سپس پیتر سعی می‌کند تونی را از خطر این فرد که لقب Vulture (والچر) را دارد، آگاه کند اما استارک حرف‌های او را جدی نمی‌گیرد. علی‌رغم هشدارهای متعدد استارک به پیتر، او به دنبال والچر می‌رود تا بتواند توانایی‌های خودش را به گروه انتقام‌جویان ثابت کند.

اتفاقات مهم: معرفی چند تن از دشمنان مرد عنکبوتی شامل والچر (آدریان تومز)، شوکر و اسکورپیون / معرفی میشل و فلش تامسون به دنیای سینمایی مارول / در این فیلم شاهد نتایج و عواقب نبرد اصلی Avengers (انتقام‌جویان) در نیویورک و اتفاقات جنگ داخلی بودیم که از دیدگاه پیتر پارکر روایت شدند.

 

THOR: RAGNAROK / ثور: راگناروک

ثور راگناروک مارول

 • تاریخ اکران: ۳ نوامبر ۲۰۱۷ – فاز ۳
 • کارگردان: Taika Waititi (تایکا وایتیتی)

خلاصه داستان: پس از اتفاقات فیلم Avengers: Age of Ultron (انتقام‌جویان: عصر اولتران)، ثور به دنبال سنگ‌های ابدیت به قلمروهای مختلف سفر می‌کند و متوجه می‌شود که موجودی به نام «سورتور» سرزمین آزگارد را در واقعه‌‌ی «راگناروک» نابود خواهد کرد. ثور برای نجات سرزمین خود به نزد پدرش اودین می‌رود اما با لوکی مواجه می‌شود که خود را به جای اودین معرفین کرده و بر آزگارد حکومت می‌کند. هنگامی که دو برادر، پدرشان را می‌یابد، او رو به مرگ است اما قبل از اینکه از بین برود، فرزندانش از خطری جدی به نام «هلا» آگاه می‌سازد. هلا به عنوان دختر اودین و خدای مرگ شناخته شده و لحظاتی پس از رفتن پدرش، با ثور و لوکی مواجه می‌شود. اتفاقات بعدی سبب می‌شوند که این دو برادر از هلا شکست خورده و به سیاره «ساکار» فرستاده شوند، جایی که مانند آشغال‌دانی است و توسط Grandmaster (استاد اعظم) اداره می‌شود. خدای آذرخش برای بازگشت به آزگارد مجبور می‌شود از سد یک عضو قدرتمند انتقام‌جویان، یک جنگجوی سابق آزگاردی (والکری) و برادر فریب‌کارش لوکی، عبور کند و با تشکیل یک تیم خواهرش هلا را شکست دهد.

اتفاقات مهم: معرفی هلا خدای مرگ و همچنین والکری به دنیای سینمایی مارول / نابودی کامل آزگارد / مرگ اودین / مرگ گروه سه جنگجو شامل فاندرال، هوگن و ولستاگ / به علاوه در این فیلم فهمیدیم که چه اتفاقاتی برای هالک افتاده و بروس بنر هم برای بازگشت به زمین آماده شد / ثور حکومت آزگارد را به دست می‌گیرد اما با توجه به نابودی سرزمینش، تصمیم می‌گیرد به همراه اهالی آزگارد به سمت زمین حرکت کند / قبل از رسیدن به مقصد نهایی، سفینه تانوس در جلوی آن‌ها ظاهر می‌شود.

 

AVENGERS: INFINITY WAR / انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

انتقام جویان جنگ ابدیت مارول

 • تاریخ اکران: ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ – فاز ۳
 • کارگردان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: تانوس ملقب به تایتان دیوانه که تنها بازمانده سیاره‌اش محسوب می‌شود، به این نتیجه رسید که جمعیت هستی از حد منابع آن بیشتر شده است. او بر این عقیده است که برای جلوگیری از نابود شدن زندگی در سراسر هستی، باید نیمی از حیات را به وسیله Infinity Gauntlet (دستکش بی‌نهایت) نابود کند. برای دست‌یابی به این هدف، او باید در ابتدا ۶ سنگ ابدیت را تصاحب کند و حتی حاضر است بهای شخصی این عمل را بپردازد. بدیهی است که این موضوع باعث ایجاد درگیری بین تانوس و فرقه سیاه وی، با گروه Avengers (انتقام‌جویان) و Guardians of the Galaxy (نگهبانان کهکشان) می‌شود. هنگامی که تانوس هر ۶ سنگ را در اختیار بگیرد، هدف خود را نهایی می‌کند، آن هم به سادگی یک بشکن زدن با انگشتانش!

اتفاقات مهم: معرفی اعضای Black Order (فرقه سیاه) شامل Proxima Midnight (پروکسیما میدنایت)، Cull Obsidian (کول ابسیدان) ، Ebony Maw (ایبونی ماو)،  و Corvus Glaive (کوروس گلایو) به دنیای سینمایی مارول / کشته شدن لوکی، گامورا و ویژن به دست تانوس / نیمی از باقی‌مانده مردم آزگار دسلاخی شدند / فیلم با دست‌یابی تانوس به هدفش و محو کردن نیمی از موجودات دنیا پایان یافت / سرباز زمستان (باکی)، فالکون، پلنگ سیاه، اسکارلت ویچ، مرد عنکبوتی و دکتر استرنج از جمله شخصیت‌هایی بودند که به چنین سرنوشتی دچار شدند. / نیک فیوری قبل از محو شدن سعی کرد با قهرمان دیگری به نام کاپیتان مارول ارتباط برقرار کند. ادامه‌ی داستان فیلم Infinity War را باید در قسمت چهارم انتقام‌جویان دنبال کنید.

 

ANT-MAN AND THE WASP / انت‌من و واسپ

 • تاریخ اکران: ۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۸ – فاز ۳
 • کارگردان: Peyton Reed (پیتون رید)

خلاصه داستان: اسکات لنگ پس از دخالت در جنگ قهرمانان (اتفاقات فیلم Civil War) تحت نظر ماموران FBI قرار گرفته و از هرگونه فعالیت منع شده است. اما طولی نمی‌کشد تا یک بار دیگر به کمک هوپ و هنک پیم، لباس مرد مورچه‌ای را به دست آورد. هوپ هم لباس ویژه‌ی واسپ را دارد و در کنار اسکات فعالیت می‌کند. آن‌ها به همرا هنک پیم، سعی دارند جنت ون‌داین (مادر هوپ و همس پیم) را پس از سال‌ها، از قلمروی کوانتومی خارج کنند. البته این کار بریشان ا آسان نخواهد بود چراکه شخصیت‌های دیگری سعی دارند آنان را متوقف کنند.

اتفاقات مهم: بازگشت جنت ون‌داین از قلمروی کوامنتومی / معرفی شخصیت Ghost (گوست) و بیل فاستر / جنت ون‌داین، هوپ و هنک پیم در اثر بشکن تانوس (که نیمی از جمعیت هستی را نابود کرد) پودر شدند / اسکات لنگ هم در قلمروی کوانتومی محبوس شد.

 

CAPTAIN MARVEL / کاپیتان مارول

پوستر فیلم Captain Marvel

 • تاریخ اکران: ۸ مارس ۲۰۱۹  – فاز ۳
 • کارگردانان: Anna Boden and Ryan Fleck (آنا بودن و رایان فلک)

خلاصه داستان: کارول دنورز وارد جنگی میان نیروهای کری و دشمنان آن‌ها یعنی اسکرول ها شده است. او اطلاعات چندانی درباره گذشته خودش ندارد اما طولی نمی‌کشد که متوحه شود قبلاً در سیاره زمین زندگی می‌کرده و یک خلبان بوده است. اما در ادامه رازهای بیشتری فاش می‌شوند و کارول می‌فهمد که در سمتِ اشتباه جنگ میان کری و اسکرول قرار گرفته است. در نهایت او قدرت واقعی‌اش را به معرض نمایش می‌گذارد و نیروهای مهاجم به زمین را، نابود می‌کند.

اتفاقات مهم: معرفی کارول دنورز ملقب به کاپیتان مارول به دنیای سینمایی مارول / معرفی نژاد اسکرول به رهبری تالوس و جنگ جویان کری / آشنایی نیک فیوری با کارول دنورز که زمینه‌ساز شکل‌گیری گروه اونجرز شد / نجات اسکرول‌ ها به دست کاپیتان مارول / دنورز در انتهای فیلم زمین را ترک می‌کند تا به مردم سیارات دیگر کمک کند / کور شدن یک چشم نیک فیوری توسط گربه فضایی!

 

فیلم AVENGERS: ENDGAME / انتقام‌جویان: پایان بازی

انتقام‌جویان: پایان بازی

 • تاریخ اکران جدید: ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ – فاز ۳
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: پس از حوادث مرگبار فیلم «جنگ ابدیت» که در طی آن گروه اونجرز با شکست سختی مواجه شدند، تانوس توانست با به دست آوردن تمام سنگ‌های ابدیت و استفاده از آن‌ها، نیمی از جمعیت دنیا را پودر کند. اکنون اعضای باقیمانده انتقام جویان باید برای آخرین بار در فیلم Avengers: Endgame تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا کار ظالمانه‌ی تانوس را بی‌اثر کنند و جمعیت دنیا را بازگردانند. این فیلم یک نتیجه گیری و پایان مهم برای ۲۲ فیلم اول مارول استودیو است که باید آن‌ها را با عنوان Infinity Saga (حماسه ابدیت) بشناسیم.

اتفاقات مهم: مرگ تانوی در ابتدای فیلم / سفر در زمان برای یافتن سنگ‌های ابدیت / شکست دوباره تانوس در انتهای فیلم و بازگرداندن جمعیت پودر شده‌ی دنیا پس از ۵ سال – بازگشت قهرمانان / مرگ آیرون من با یک فداکاری بزرگ / سفر استیو راجرز به گذشته و زندگی در آنجا / مرگ ناتاشا رومانوف (بیوه سیاه) / تبدیل شدن بروس بنر به پروفسور هالک / رسیدن سپر کاپیتان آمریکا به سم ویلسون (فالکون) / پیوستن ثور به گروه نگهبانان کهکشان

 

سریال‌های مارول در نتفلیکس

سریال نتفلیکس و مارول

همکاری مارول و نتفلیکس از چند سال قبل با پخش سریال Daredevil (بی‌باک) آغاز شد. این سریال‌ها از نظر تکنیکی در دنیای سینمایی مارول جریان دارند اما ارتباط آن‌ها به فیلم‌های سینمایی در حد اشاراتی مانند نبرد بزرگ نیویورک یا اشاره به نام انتقام‌جویان باقی‌مانده است. با این حال، این قهرمانان هیچ وقت به طور مستقیم در فیلم های مارول حضور نیافتند. شما می‌توانید سه فصل سریال Daredevil (دردویل)، سه فصل سریال Jessica Jones (جسیکا جونز)، دو فصل سریال Luke Cage (لوک کیج)، دو فصل سریال Iron Fist (مشت آهنین) و دو فصل The Punisher (مجازات‌گر) را تماشا کنید. :

توجه: تمام سریال‌ های مارول، توسط نتفلیکس لغو شده‌اند و احتمالاً دیگر شاهد پخش آن‌ها از هیچ شبکه‌ای نخواهیم بود.

 

سریال‌های مارول در شبکه‌های دیگر

Agents of S.H.I.E.L.D / ماموران شیلد

سریال ماموران شیلد

 • تاریخ پخش: ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳
 • فصل‌های پخش شده: ۶
 • توجه: قبل از تماشای این سریال بهتر است مرد آهنی، کاپیتان آمریکا، ثور و انتقام‌جویان را مشاهد کنید.

مامور کولسن پس از مرگ در فیلم Avengers 2012 توسط نیک فیوری و شیلد به زندگی بازمی‌گردد. کولسن در ادامه رهبر گروهی از ماموران حرفه‌ای شیلد می‌شود. فیوری خطرناک‌ترین ماموریت‌ها را به کولسن و تیمش می‌سپارد و آن‌ها به دنبال شکار ماموران مخفی و عوامل هایدرا می‌روند. آن‌ها همچنین درباره تهدیدهای دیگری تحقیق و بررسی می‌کنند که شامل خطرات انسانی، غیرانسانی و حتی فرازمینی می‌شود.

Runaways / فراری‌ها

سریال فراری ها

 • تاریخ پخش: ۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (آیمکس) و ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷  (پخش از شبکه ABC)
 • فصل‌های پخش‌ شده: ۲ – برای فصل سوم تمدید شده است.

داستان درباره گروهی از نوجوانان است که همیشه دوست و همراه یکدیگر بوده‌اند اما خودکشی تراژیک خواهر یکی از این نوجوانان به نام امی، دوستی آن‌ها را از هم پاشاند. آن‌ها در سالگرد مرگ امی برای یک بار دیگر دور هم جمع می‌شوند و به یک راز ترسناک پی می‌برند. آن‌ها متوجه می‌شوند که والدین شان در واقع عضو گروهی مخفی هستند که مدت‌هاست انسان‌ها را قربانی می‌کنند.

Inhumans / ناانسان‌ها

سریال ناانسان‌ها

 • تاریخ پخش: ۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (آیمکس) و ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (پخش از شبکه ABC) – پس از پخش فصل اول کنسل شد.

در حالیکه اتفاقات دنیای سینمایی مارول از جمله سریال ماموران شیلد در زمین اتفاق می‌افتد، خانواده سلطنتی ناانسان‌ها برای سال‌ها به طور مخفیانه در ماه زندگی کرده و خود را درگیر اتفاقات زمین نمی‌کنند. ماکسیموس که برادر شاه ناانسان‌ها یعنی بلک‌بولت است، به او خیانت می‌کند و خانوداه سلطنتی متفرق می‌شوند. بلک‌بولت و حامیان وی شامل مدوسا، کریستال، کارنک و گورگان از سرزمین پادشاهی (آتیلان) می‌گریزند و به زمین پناهنده می‌شوند.

 

Cloak and Dagger / کلوک و داگر

سریال کلوک و داگر

 • تاریخ پخش: ۷ ژوئن ۲۰۱۸
 • فصل‌های پخش شده: ۲

یک حادثه در دوران کودکی، باعث پیوند دو فرد به نام تای جانسون و تندی بوون می‌شود. آن‌ها در این حادثه قدرت‌هایی کسب می‌کنند اما برای مدتی از هم دور هستند و از قدرت‌هایشان خبر ندارند. پس از اینکه یکدیگر را به طور اتفاقی پیدا می‌کنند، متوجه می‌شوند که قدرت‌هایشان وقتی در کنار هم هستند بهتر کار می‌کند.

 

سریال Ghost Rider / گوست رایدر

سریال Ghost Rider

 • تاریخ پخش: سال ۲۰۲۰ از شبکه Hulu

سریال Ghost Rider درباره شخصیت رابی ریز خواهد بود که پیش از این شاهد حضورش در سریال Agents of SHIELD (ماموران شیلد) بودیم. همچنین تایید شده که گابریل لونا برای نقش آفرینی دوباره در نقش رابی ریز ملقب به گوست رایدر در این سریال بارخواهد گشت، اما خط داستانی و اتفاقات این مجموعه کاملا از این ماموران شیلد جدا خواهد بود.

 

مقاله راهنمای دنیای مارول بر اساس مطلب سایت اسکرین‌رنت ترجمه شده است. برخی از بخش‌ها ممکن است طبق نظر ما تغییر کرده باشند. همچنین با اکران فیلم‌های جدیدتر، مطلب به روزرسانی خواهد شد. کپی‌برداری یا استفاده از این ترجمه‌ی فارسی تنها در صورت ذکر منبع و لینک مستقیم مطلب مجاز است.spi

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar