راهنمای کامل دنیای سینمایی مارول (ترتیب تماشای فیلم ها)

8

Iron Man 3 / مرد آهنی ۳

فیلم Iron Man 3

 • تاریخ اکران: ۳ می ۲۰۱۳ (فاز ۲)
 • کارگردان: Shane Black (شین بلک)

خلاصه داستان: ۶ ماه از اتفاقات فاجعه‌بار اولین فیلم انتقام‌جویان گذشته و تونی استارک هنوز با استرس آن دست و پنجه نرم می‌کند. او برای محافظت از خودش و افرادی که عاشقشان است، تعداد زیادی لباس آهنی فوق پیشرفته می‌سازد. در این حین، تروریستی خطرناکی به نام Mandarin (ماندارین) پیدا می‌شود و مشکلاتی را برای استارک ایجاد می‌کند. حالا او باید به ریشه‌های ابرقهرمانی خود بازگردد و دنیا را نجات دهد!

اتفاقات مهم: معرفی شخصیت منفی ماندارین و گروه Advanced Idea Mechanics به دنیای سینمایی مارول / تونی استارک arc-reactor را از قفسه سینه‌اش خارج کرد.

THOR: THE DARK WORLD / ثور: دنیای تاریک

ثور دنیای تاریک

 • تاریخ اکران: ۸ نوامبر ۲۰۱۳ (فاز ۲)
 • کارگردان: Alan Taylor (آلن تیلور)

خلاصه داستان: پس از شکست هجوم لوکی به زمین، او در زندان آزگارد نگه‌داری می‌شود. در این حین، ثور به یک رهبر سخاوتمند و مناسب برای مردمش تبدیل شده اما یک شخصیت باستانی بازمی‌گردد تا امنیت قلمروها را به خطر بیندازد. فردی به نام مالکیث که رهبری الف‌های تاریک در سوارت‌آلفهایم را بر عهده دارد، با نیرویی عظیم در مقابل آزگاردی‌ها ایستاده و به دنبال گرفتن انتقام از اودین و فریگا است. ثور نمی‌تواند به تنهایی بر مالکیث غلبه کند، بنابراین او باید دوستان زمینی و جنگجویان آزگاردی را برای جلوگیری از نابودی دنیا به دست مالکیث، متحد کند.

اتفاقات مهم: لوکی خود را به جای اودین جا زده و مخفیانه بر آزگارد حکم‌فرمایی می‌کند / ثور به همراه جین فاستر در زمین می‌ماند / ایتر (ِسنگ واقعیت) به کالکتور تحویل داده می‌شود.

 

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER / کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

کاپیتان آمریکا سرباز زمستان

 • تاریخ اکران: ۴ آوریل ۲۰۱۴ (فاز ۲)
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: کاپیتان آمریکا اکنون به یکی از مهره‌های اصلی گروه S.H.I.E.L.D تبدیل شده و به همراه بلک ویدو، تعداد زیادی از ماموریت‌ها را با موفقیت به انجام رسانده است. هنگامی که نیک فیوری مورد حمله قرار می‌گیرد و به شدت زخمی می‌شود، استیو راجرز می‌فهمد که Hydra (هایدرا) به طور گسترده‌ای در سازمان شیلد نفوذ کرده است و حتی رده‌های بالای آن نیز درگیر این موضوع هستند. بدین ترتیب کاپیتان آمریکا و بلک ویدو سعی می‌کنند از گذشته شیلد سر در بیاورند اما یک شخصیت مرموز و خطرناک به نام سرباز زمستان آن‌ها را دنبال می‌کند.

اتفاقات مهم: معرفی فالکون، کراس‌بونز و شارون کارتر در کنار سرباز زمستان (باکی بارنز به دنیای سینمایی مارول) / اعضای هایدرا در سازمان شیلد نابود شدند اما نیک فیوری پنهان می‌شود. کاپیتان راجرز و فالکون، ردپای سرباز زمستان را تعقیب می‌کنند و ناتاشا رومانوف به دفاع از ابرقهرمانان در برابر کمیته سنا می‌پردازد.

 

GUARDIANS OF THE GALAXY / نگهبانان کهکشان

فیلم نگهبانان کهکشان مارول

 • تاریخ اکران: ۱ آگوست ۲۰۱۴ (فاز ۲)
 • کارگردان: James Gunn (جیمز گان)

خلاصه داستان: پسری به نام پیتر کوئیل که در سال ۱۹۸۸ توسط گروهی از راهزنان فضایی ربوده شده بود، سال‌ها بعد به یک جایزه‌گیر کهکشانی به نام استارلرد تبدیل می‌شود. او در یکی از ماموریت‌هایش برای یافتن یک وسیله ارزشمند، گیر می‌افتد و به زندان فضایی نوا کورپ فرستاده می‌شود. کوئیل در زندان با چند شخصیت قدرتمند دیگر آشنا می‌شود و آن‌ها با همکاری یکدیگر از زندان می‌گریزند.

اتفاقات مهم: معرفی گروه نگهبانان کهکشان شامل پیتر کوئیل (استارلرد)، راکت راکون، گروت، درکس نابودگر و گامورا به دنیای سینمایی مارول / معرفی دختران تانوس یعنی گامورا و نبیولا / کالکتور بازمی‌گردد و مشخص می‌شود که اورب همان سنگ قدرت است (مانند ایتر و تسراکت)

 

GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2 / نگهبانان کهکشان قسمت ۲ 

قسمت سوم نگهبانان کهکشان

 • تاریخ اکران: ۵ می ۲۰۱۷ (فاز ۳)
 • کارگردان و نویسنده: James Gunn (جیمز گان)

خلاصه داستان: شش ماه پس از مغلوب شدن رونان به دست نگهبانان کهکشان، این گروه تبدیل به حل‌کننده مشکلات و خطرات فضایی شده است. نگهبانان شامل پیتر کوییل (استارلرد)، گامورا، درکس نابودگر، راکت راکون و بچه گروت، شهرت فراوانی پیدا کردند. بنابراین یکی از نژادهای فرازمینی به نام Sovereign (ساورین) آن‌ها را برای ربودن قطعه‌ای از تکنولوژی پیشرفته، استخدام کرد. راکت راکون کارفرمای خود را دور می‌زند و آن قطعه را برای خودش برمی‌داد. ساورین هم از این موضوع خشمگین شده و برای نابودی نگهبانان اقدام می‌کنند. علاوه بر این، رازهای بزرگی از گذشته پیتر کوییل و هویت واقعی پدرش (ایگو) در این فیلم فاش می‌شوند.

اتفاقات مهم: با اکران نگهبانان کهکشان قسمت ۲، نژاد ساورین و همچنین ایگو ملقب به سیاره زنده به دنیای سینمایی مارول معرفی شدند. همچنین اشاراتی به گروه اصلی نگهبانان شد (که توسط استارهاوک با بازی سیلوستر استالونه رهبری می‌شد) / در صحنه پس از تیتراژ نیز به یک قهرمان معروف کامیک‌های مارول یعنی آدام وارلاک اشاره شد.

وضعیت قسمت سوم: پس از اخراج کارگردان محبوب این فیلم یعنی جیمز گان، تولید قسمت سوم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. البته کوین فایگی گفته که این فیلم بالاخره ساخته می‌شود اما زمان آن مشخص نیست.

 

AVENGERS: AGE OF ULTRON / انتقام‌جویان: عصر اولتران

انتقام جویان عصر اولتران

 • تاریخ اکران: ۱ می ۲۰۱۵ (فاز ۲)
 • کارگردان و نویسنده: Joss Whedon (جاس ویدون)

خلاصه داستان: پس از اتفاقات فیلم سرباز زمستان، انتقام‌جویان به دنبال باقی‌مانده اعضای هایدرا در دنیا هستند که در این زمان؛ یک تکنولوژی بسیار پیشرفته فضایی را می‌یابند. تونی استارک مجاب می‌شود که این هوش مصنوعی فرازمینی، کلید حفاظت از زمین در برابر خطرات آینده است. او با انجام آزمایش‌هایی موفق می‌شود، هوش مصنوعی پیشرفته و جدیدی به نام اولتران را خلق کند اما اولتران بر علیه انتقام‌جویان وارد عمل شده و سعی می‌کند انسان‌ها را از چهره زمین محو کند. او همچنین با دو فرد قدرتمند به نام اسکارلت‌ویچ و کوییک‌سیلور همراه می‌شود تا گروه انتقام‌جویان را شکست دهد.

اتفاقات مهم: کراس-اور فیلم با قسمت ۲۰ از فصل دوم سریال Agents of S.H.I.E.L.D (ماموران شیلد) / معرفی اعضای جدید انتقام‌جویان (اسکارلت‌ویچ و ویژن) / استارک و کاپیتان آمریکا دوست هم باقی‌ می‌مانند اما درباره نحوه حفاظت از زمین دچار اختلاف عقیده می‌شوند / با مرگ بارون استراکر در فیلم، شرایط برای معرفی یک شخصیت منفی جدید در سریال ماموران شیلد هموار شد. / مرگ کوئیک سیلور و پیوستن اسکارلت‌ویچ به گروه انتقام‌جویان / معرفی ویژن به دنیای سینمایی مارول.

 

ANT-MAN / مرد مورچه‌ای

 • تاریخ اکران: ۱۷ جولای ۲۰۱۵ (فاز ۲)
 • کارگردان: Peyton Reed (پیتون رید)

خلاصه داستان: اسکات لنگ که به تازگی از زندان آزاد شده، به دلیل ناتوانی در یافتن یک شغل مناسب، باز هم به سرقت اشیای باارزش مشغول می‌شود.  او در کار آخرش، یک لباس فوق پیشرفته با قابلیت کوچک شدن را می‌رباید و بعداً متوجه می‌شود که صاحب اصلی آن یعنی نابغه‌ای به نام هنک پیم، او را استخدام کرده است. هنک پیم به همراه دخترش هوپ ون داین، اسکات را برای استفاده از لباس مرد مورچه‌ای تعلیم می‌دهند تا یک اختراع خطرناک را از درن کراس پس بگیرد.

اتفاقات مهم: معرفی هنک پیم، اسکات لنگ و هوپ ون داین به دنیای سینمایی مارول / معرفی ذرات پیم و قلمروی کوانتومی / حضور هایدرا در این فیلم و آشنایی مرد مورچه‌ای با فالکون / همچنین اشاراتی به گروه S.H.I.E.L.D. (شیلد) در دوران جنگ سرد وجود داشت. در آن زمان شیلد توسط پگی کارتر اداره می‌شد.

 

CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR / کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

 • تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۶ (فاز ۳)
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: پس از اینکه مردم عادی در نبرد میان قهرمانان و دشمنان قدرتمند، صدمه دیدند، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت طرح کنترل ابرقهرمانان را اجرا کند. طبق این طرح، هر فردی که دارای قدرت‌های فرابشری بود؛ باید پیمان را امضا می‌کرد و تحت نظر دولت ب فعالیت خود ادامه می‌داد. این موضوع باعث بروز اختلاف میان انتقام‌جویان می‌شود، تونی استارک عقیده داشت که این طرح می‌تواند باعث کنترل و پاسخگو شدن قهرمانان و همچنین حفظ جان مردم عادی شود. از طرفی استیو راجرز کاملاً با تحت کنترل بودن توسط دولت مخالف است و آن را نقض حریم شخصی افراد می‌داند.  در حالی که این دو قهرمان و گروه‌هایشان با یک دیگر درگیر شدند، یک تهدید بزرگ در حال آماده شدن برای مواجه با آن‌ها و گرفتن جان بی‌گناهان بود.

اتفاقات مهم: معرفی مرد عنکبوتی، پلنگ سیاه و بارون زیمو به دنیای سینمایی مارول / بازگشت ژنرال تادئوس تاندربولت راس و سرباز زمستان / مشخص شد که پدر و مادر تونی استارک توسط هایدرا و سرباز زمستان کشته شده‌اند / در انتها پلنگ سیاه و کاپیتان آمریکا، باکی (سرباز زمستان) را در کشور واکاندا ساکن کردند.

 

ادامه مطلب در صفحه ۳

4+
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع Screenrant
8 دیدگاه کاربران
 1. علیرضا می‌گوید

  پس IRON MAN 3 چی شد ؟ انگار اون رو فراموش کردین بزاین تو دسته بندیتون؟!!!!

  0
  1. امین موسوی می‌گوید

   بله مثل اینکه جا انداختیم. در اسرع وقت به همراه Ant-man and wasp اضافه خواهد شد.

   0
   1. علیرضا می‌گوید

    ممنون بابت زحمات و سایت خوبتون . خدا قوت.

    0
 2. Iman می‌گوید

  این مطلب بسیار کامل و عالی بود ممنون.
  دنیای سینمایی مارول واقعاٌ باید یه الگوی جهانی باشه. بیشتر از 10 ساله دارن فیلم تولید میکنن و میلیاردها دلار سود نصیبشون شده – از طرفی طرفدرای کمیک هم دارن در بهترین سال های عمرشون زندگی میکننن البته مارول کاری کرد که DC و کمپانی فاکس هرگز نتونستند انجام بدن

  0
 3. Alii می‌گوید

  سلام پس ددپول چی شد

  0
  1. امین موسوی می‌گوید

   فیلم های ددپول و مردان ایکس متعلق به دنیای مارول نیستند. توسط کمپانی فاکس قرن بیستم تولید شدن. ونوم هم توسط سونی تولید شده. تشکر از همراهی شما.

   0
   1. مهران می‌گوید

    سلام. ولی مردان ایکس و ددپول متعلق به کامیک های مارول هست. صد در صد مطمئن باشید.

    0
    1. امین موسوی می‌گوید

     سلام.
     بله من هم میدونم که این شخصیت‌ها متعلق به مارول هستن. اما توجه کنید که این مطلب درباره Marvel Cinematic Universe هست یعنی فیلم و سریال هایی که استودیوی مارول در تولید آن‌ها نقش داشته.
     فیلم‌های سونی و فاکس از حق مالکیت این شخصیت‌ها استفاده کردن و آثارشون ربطی به این دنیا نداره. حتی مردعنکبوتی رو نمیتونستن استفاد کنن تا اینکه با سونی قرارداد بستن و اونو وارد دنیای سینمایی کردن.
     در واقع مارول در کامیک هاش صاحب تمام این شخصیت‌هاست اما در سینما نه. البته اگر توافق دیزنی و فاکس نهایی بشه – مارول میتونه از مردان ایکس و ددپول هم استفاده کنه.

     0

پاسخ دهید ..

ایمیل شما در سایت منتشر نمی‌شود