راهنمای کامل دنیای سینمایی مارول – فاز ۱ تا ۳

فهرست آثار دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe) و ترتیب تماشای آن‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد گیج‌کننده باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم لیست کاملی از سریال‌ها و فیلم‌های تولید شده در طول این سال‌ها، تهیه کنیم تا راهنمایی برای افراد علاقه‌مند به این آثار باشد. این مقاله از وبسایت اسکرین‌رنت ترجمه شده و به تدریج کامل‌تر خواهد شد.

دنیای سینمایی مارول را می‌توان بهترین دنیای مشترک دانست که از معرفی منشا قهرمانان خود شروع کرد و در ادامه، شاهد چندین کراس‌اور با حضور تعداد زیادی از شخصیت‌های محبوب کامیک بوکی بودیم. شاید کمتر کسی می‌توانست تصور کند که سال‌ها پس از حضور نیک فیوری در صحنه پس از تیتراژ فیلم Iron Man (مرد آهنی)، موفقیت‌های مارول با تولید تعداد بیشتری فیلم و سریال ادامه یابد اما این اتفاق افتاده و مارول با رهبری «کوین فایگی» به جایگاه عظیمی در هالیوود رسیده است.

بدون شک، طرفداران سرسخت کامیک بوک‌های مارول از همان روز اول پیگیر تمام آثار در سینما و تلویزیون بوده‌اند اما با گسترش دنیای مارول و افزایش تعداد طرفداران، ادامه تماشای این آثار و متوجه شدن ارتباط میان آن‌ها برای طرفداران و مخاطبان معمولی به تدریج سخت و چالش‌برانگیز شد. در ادامه همراه آی پیرامید باشید، چراکه راهنمای کاملی از فیلم‌ها و سریال‌ها و پروژه‌های در دست تولید، برای شما تهیه کرده‌ایم.

آثار دنیای سینمایی مارول و ترتیب تماشای آن‌ها:

CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER / کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو

کاپیتان آمریکا نخستین انتقام جو

 • تاریخ اکران: ۲۲ جولای ۲۰۱۱ (فاز ۱)
 • کارگردان: Joe Johnston (جو جانستون)

خلاصه داستان: کمیسیون نظامی ایالات متحده آمریکا، تصمیم گرفت برای مغلوب کردن دشمنانش در جنگ جهانی دوم، به خلق سربازی فرا انسانی دست بزند. آن‌ها استیو راجرز – مردی قهرمان با بدنی نحیف – را برای این آزمایش برگزیدند و پس از اجرای موفقیت‌آمیز آن، راجرز به «کاپیتان آمریکا» تبدیل شد. او توانست به نمادی برای نیروهای متحدین تبدیل شود و زمینه را برای معرفی ابرقهرمانان آینده مهیا کند. کاپیتان آمریکا به کمک دوستانش توانست دانشمند خبیث نازی یعنی Red Skull (رد اسکول) را شکست دهد و بخشی از یک تکنولوژی قدرتمند و مرموز به نام «تسراکت» را برای سال‌ها در امان نگه دارد.

اتفاقات مهم: معرفی استیو راجرز (کاپیتان آمریکا) به عنوان اولین انتقام‌جوی دنیای سینمایی مارول / معرفی تسراکت، هاوارد استارک (پدر تونی استارک)، باکی بارنز و مامور پگی کارتر. راجرز در دهه ۴۰ میلادی طی یک عمل قهرمانانه ناپدید شد اما پس از سال‌ها، بدن سالم او را یافتند و در دنیای کنونی به هوش آمد. سپس نیک فیوری، راجرز را وارد پروژه اولیه انتقام‌جویان (Avengers Initiative) کرد.

 

IRON MAN / مرد آهنی

فیلم مرد آهنی

 • تاریخ اکران: ۲ می ۲۰۰۸ (فاز ۱)
 • کارگردان: Jon Favreau (جان فاورو)

خلاصه داستان: پس از اینکه میلیادر مشهور و نابغه‌ای به نام تونی استارک توسط گروه تروریستی Ten Rings به اسارت درآمد، استارک به به کمک یک زندانی دیگر، لباسی آهنی برای خود می‌سازد و به وسیله آن موفق به فرار می‌شود. تونی استارک دشمنان خود را شکست داده و به آمریکا بازمی‌گردد. او متعهد می‌شود که با استفاده از لباس آهنی‌اش، از مظلومان دفاع کند. البته یکی از مدیران شرکت او به نام اوبادیا استین سعی می‌کند صنایع استارک را به دست بگیرد و لباس آهنی خودش (آیرون مانگر) را هم می‌سازد.

اتفاقات مهم: معرفی تونی استارک (مرد آهنی) ، پپر پاتس، J.A.R.V.I.S. (جارویس که نوع پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی و دستیار استارک است) / اولین حضور نیک فیوری و زمینه‌سازی برای تشکیل گروه اولیه انتقام‌جویان (Avengers Initiative).

 

THE INCREDIBLE HULK / هالک شگفت‌انگیز

فیلم هالک

 • تاریخ اکران: ۱۳ ژوئن ۲۰۰۸ (فاز ۱)
 • کارگردان: Louis Leterrier (لویی لتریر)

خلاصه داستان: پس از آزمایشات موفقیت‌آمیز و خلق ابرسربازی به نام کاپیتان آمریکا، ژنرال تادئوس تاندربولت راس درصدد این است که پروژه جدیدی برای خلق سربازان مدرن را با کمک دکتر بروس بنر اجرا کند. اختلالاتی در روند آزمایش باعث شکل گرفتن هیولایی به نام هالک در بدن بروس بنر می‌شود. با این وجود راس معتقد است که می‌تواند از هالک برای مقاصد خودش استفاده کند اما این هیولای سبز رنگ فرار می‌کند و ….

اتفاقات مهم: معرفی بروس بنر و هالک به علاوه ژنرال راس و دخترش بتی راس / معرفی امیل بلونسکی و هیولای دیگری به نام Abomination (ابامینیشن) / در صحنه پس از تیتراژ، تونی استارک به ملاقات ژنرال راس رفته و او را از پروژه ابتدایی گروه انتقام‌جویان مطلع می‌کند.

 

IRON MAN 2 / مرد آهنی ۲

فیلم مرد آهنی 2

 • تاریخ اکران: ۷ می ۲۰۱۰ (فاز ۱)
 • کارگردان: Jon Favreau (جان فاورو)

خلاصه داستان: پس از اتفاقات فیلم اول، تونی استارک اکنون یک شخصیت شناخته‌شده و قهرمانی خیرخواه است اما طولی نمی‌کشد تا او به هدفی برای ارتش ایالات متحده و افراد شروری که می‌خواهند از تکنولوژی او سوءاستفاده کنند، تبدیل شود. از جمله این افراد، مهندسی به نام ایوان ونکو (ملقب به Whiplash – ویپلش) است و تونی استارک باید ثابت کند که توانایی به دوش کشیدن مسئولیت‌های سنگین یک ابرقهرمان را دارد.

اتفاقات مهم: ادامه داستان تونی استارک، پپر پاتس و جیمز «رودی» رودز / معرفی Black Widow (بیوه سیاه)، نسخه مسن‌تر هاوارد استارک (با بازی جان اسلتری) و جاستیم همر / مامور کولسن در صحنه پس از تیتراژ، پیدا شدن پتک ثور را گزارش می‌دهد و زمینه برای معرفی خدای آذرش به دنیای سینمایی مارول آماده می‌شود.

THOR / ثور

فیلم ثور 2011

 • تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۱ (فاز ۱)
 • کارگردان: Kenneth Branagh (کنت برانا)

خلاصه داستان: علی‌رغم اینکه ثور سال‌ها به عنوان یک جنگ‌جوی دلاور شناخته می‌شد، اعمال خودسرانه و بی‌احتیاطی او باعث شد که پدر او شاه اودین، پتک قدرتمند (میولنیر) و نیروهای ثور را از وی گرفته و او را به سیاره زمین تبعید کند. پس از اینکه ثور با چند انسان همراه شده و تجربه‌های زیادی را کسب کرد، نیروهایش به او بازگردانده شد. همچنین در زمان حضور او در زمین، یک دشمن دیرینه که می‌تواند زمین و آزگارد را نابود کند، دوباره ظاهر می‌شود.

اتفاقات مهم: معرفی چند شخصیت دیگر به دنیای سینمایی از جمله ثور، جین فاستر، لوکی، هاکای، دکتر اریک سلویگ، اودین، فریگا، همیدال، لیدی سیف، گروه سه جنگجو، دستکش بی‌نهایت (Infinity Gauntlet)، نه قلمرو و بایفراست.

 

MARVEL’S THE AVENGERS / انتقام‌جویان مارول

انتقام جویان مارول

 • تاریخ اکران: ۴ می ۲۰۱۲ (فاز ۱)
 • نویسنده و کارگردان: Joss Whedon (جاس ویدون)

خلاصه داستان: پس از آزمایشات شیلد (S.H.I.E.L.D.) برای ایجاد یک پورتال در زمان-فضا، لوکی به زمین بازمی‌گردد تا از برادرش ثور انتقام بگیرد و مردم زمین را به اسارت خود در بیاورد. در واکنش به این اتفاق، نیک فیوری اعضای Avengers شامل مرد آهنی (تونی استارک)، کاپیتان آمریکا (استیو راجرز)، بلک ویدو (ناتاشا رومانوف)، هالک (بروس بنر)، ثور و هاکای را گرد هم می‌آرود. آن‌ها با وجود اختلافاتی که دارند در برابر بیگانگان ایستادگی می‌کنند و به سختی آن‌ها را شکست می‌دهند.

اتفاقات مهم: داستان شخصیت‌های قبلی از جمله ثور، کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، هالک و … ادامه می‌یابد. همچنین ماریا هیل و بزرگ‌ترین دشمن انتقام‌جویان یعنی «تانوس» معرفی شدند. حمله چیتاری‌ها با شکست مواجه شد اما نبرد عظیم نیویورک زمینه را برای پیشرفت دنیای سینمایی مارول و زمینه‌سازی فاز دوم آماده کرد.

 

THOR: THE DARK WORLD / ثور: دنیای تاریک

ثور دنیای تاریک

 • تاریخ اکران: ۸ نوامبر ۲۰۱۳ (فاز ۲)
 • کارگردان: Alan Taylor (آلن تیلور)

خلاصه داستان: پس از شکست هجوم لوکی به زمین، او در زندان آزگارد نگه‌داری می‌شود. در این حین، ثور به یک رهبر سخاوتمند و مناسب برای مردمش تبدیل شده اما یک شخصیت باستانی بازمی‌گردد تا امنیت قلمروها را به خطر بیندازد. فردی به نام مالکیث که رهبری الف‌های تاریک در سوارت‌آلفهایم را بر عهده دارد، با نیرویی عظیم در مقابل آزگاردی‌ها ایستاده و به دنبال گرفتن انتقام از اودین و فریگا است. ثور نمی‌تواند به تنهایی بر مالکیث غلبه کند، بنابراین او باید دوستان زمینی و جنگجویان آزگاردی را برای جلوگیری از نابودی دنیا به دست مالکیث، متحد کند.

اتفاقات مهم: لوکی خود را به جای اودین جا زده و مخفیانه بر آزگارد حکم‌فرمایی می‌کند / ثور به همراه جین فاستر در زمین می‌ماند / ایتر (ِسنگ واقعیت) به کالکتور تحویل داده می‌شود.

 

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER / کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

کاپیتان آمریکا سرباز زمستان

 • تاریخ اکران: ۴ آوریل ۲۰۱۴ (فاز ۲)
 • کارگردانان: Anthony and Joe Russo (آنتونی و جو روسو)

خلاصه داستان: کاپیتان آمریکا اکنون به یکی از مهره‌های اصلی گروه S.H.I.E.L.D تبدیل شده و به همراه بلک ویدو، تعداد زیادی از ماموریت‌ها را با موفقیت به انجام رسانده است. هنگامی که نیک فیوری مورد حمله قرار می‌گیرد و به شدت زخمی می‌شود، استیو راجرز می‌فهمد که Hydra (هایدرا) به طور گسترده‌ای در سازمان شیلد نفوذ کرده است و حتی رده‌های بالای آن نیز درگیر این موضوع هستند. بدین ترتیب کاپیتان آمریکا و بلک ویدو سعی می‌کنند از گذشته شیلد سر در بیاورند اما یک شخصیت مرموز و خطرناک به نام سرباز زمستان آن‌ها را دنبال می‌کند.

اتفاقات مهم: معرفی فالکون، کراس‌بونز و شارون کارتر در کنار سرباز زمستان (باکی بارنز به دنیای سینمایی مارول) / اعضای هایدرا در سازمان شیلد نابود شدند اما نیک فیوری پنهان می‌شود. کاپیتان راجرز و فالکون، ردپای سرباز زمستان را تعقیب می‌کنند و ناتاشا رومانوف به دفاع از ابرقهرمانان در برابر کمیته سنا می‌پردازد.

ادامه مطلب در صفحه ۲ 

امتیازدهی: 5.0/5. (1 رای)
منتظر بمانید ...
توجه: استفاده از کل یا بخشی از مطالب، تنها در صورت ذکر دقیق منبع و لینک مطلب مجاز است و در غیر این صورت، شامل پیگرد می‌شود.
1 2 3برگه بعد
منبع
ipiramid.com
برچسب‌ ها

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن