توضیحی بر پایان شوکه‌کننده سریال Sharp Objects – اشیا تیز

سریال Sharp Objects – اشیا تیز یکی از شوکه‌کننده‌ترین فینال‌ها در بین سریال‌های تلویزیونی چند سال اخیر را دارد. این سریال بر اساس رمانی اثر گیلین فلین (نویسنده Gone Girl – دختر گمشده) و توسط شبکه HBO تولید شده است. ایمی آدامز در نقش یک خبرنگار روزنامه (کمیل) به شهر زادگاهش یعنی وایند گپ بازمی‌گردد تا معمای دختران کشته شده را دنبال کند. معمایی که ذهن تمام مردم شهر و پلیس‌ها را درگیر خود کرده است. در طول فصل سرنخ‌هایی از قاتل پیدا می‌شود و همان طور که انتظار می‌رود اپیزود نهایی با دستگیری مادر کمیل (ادورا) به پایان می‌رسد اما در طول سریال همواره یکی از شخصیت‌ها دست کم گرفته شده بود و او کسی نیست جز «اما» (خواهر ناتنی و کوچک‌تر کمیل).

in post ad

توجه: در ادامه داستان سریال Sharp Objects – اشیا تیز  فاش می‌شود! اگر هنوز اپیزود نهایی را تماشا نکرده‌اید، از مطالعه ادامه مطلب بپرهیزید.

در حالی که فکر می‌کردیم این داستان دردناک به پایان رسیده و «ادورا» قرار است بخاطر سنگدلی‌اش مجازات شود، همه چیز در چند ثانیه آخر اپیزود هشتم عوض می‌شود. قاتل واقعی که بود؟ پاسخ می‌تواند هر کسی را غافلگیر کند، خواهر کمیل یعنی «اما»! اگر به محض شروع تیتراژ پایانی، مشاهده سریال را متوقف کردید و نفهمیدید که پیدا شدن دندان یکی از دختران به قتل رسیده در اتاق اما به چه معنی است، بهتر است بازگردید و صحنه‌های پس از تیتراژ از به قتل رسیدن دختران بی‌گناه توسط «اما» را مشاهده کنید!

اگر به محض شروع تیتراژ پایانی، مشاهده سریال را متوقف کردید، بهتر است بازگردید و صحنه‌های پس از تیتراژ از به قتل رسیدن دختران بی‌گناه توسط «اما» را مشاهده کنید!

«اما» یک شخصیت اغواگر را در سریال به تصویر می‌کشد و می‌توان در طول فصل، رفتارهای نامتعادل و عجیبی را از سوی وی مشاهده کرد. واقعاً چه کسی فکر می‌کرد یک دختر زیبا و معصوم بتواند چنین فرد خشن و سنگ‌دلی باشد و دو تن از دوستان خود را از بین ببرد؟ داستان جایی ترسناک‌تر می‌شود که می‌توان در همان صحنه‌های پس از تیتراژ دید که دو دوست دیگر اما (که آدم‌های نرمالی به نظر می‌رسیدند) هم به او کمک می‌کنند!

ایمی آدامز اشیای تیز
ایمی آدامز در نقش کمیل، عملکردی عالی و بی‌نقص دارد.

سوال اصلی این است که چرا «اما» دست به چنین کارهای هولناکی می‌زند؟ پاسخ ساده به سوال این است که او احساس بی‌قدرتی و حسادت می‌کند و ایده‌های شومی برای جبران این احساسات در ذهن می‌پروراند. «اما» شخصیتی است که حاضر است برای جلب کردن توجه و احساس حقیقی، جان بقیه را به راحتی بگیرد. او دو دختر (به نام‌های ناتالی و آن) را در وایند گپ سر به نیست می‌کند و پس از دستگیری ادورا به خانه خواهرش می‌رود تا مدتی را با او زندگی کند. در اینجا هم با دختری به نام «می» دوست می‌شود اما پس از اینکه می توجه کمیل و سردبیر روزنامه «کری» را جلب می‌کند، تصمیم به قتل او می گیرد.

«اما» در همین اپیزود آخر، خود را در نقش یکی از شخصیت‌های اساطیری یونان باستان به نام پرسفونه معرفی می‌کند. او دختری بود که توسط هیدیس، فرمانروای جهنم و دنیای زیرین ربوده شد و سپس با وی ازدواج کرد. آن طور که خود اما می‌گوید، پرسفونه ملکه دنیای زیرین و مجازات‌گر افراد در این دنیا بوده است. او خود را تجلی این شخصیت در دنیای واقعی می‌داند و متوجه شدیم که بر خلاف تصور اولیه، زن سفیدپوش نه ادروا، بلکه «اما» است. او در طول فصل چند بار گفت که دوستانش واقعاً او را دوست نداشتند، او هم تصمیم گرفته این احساسات غیرواقعی را با کشتن آن‌ها محو کند.

ژان-مارک ولی به طرز فوق‌العاده‌ای از پس کارگردانی چنین اثری برآمده و سازندگان هم تا حد بسیار زیادی به منبع اقتباس وفادار بوده‌اند. مجموع این عوامل باعث شد که Sharp Objects – اشیا تیز یکی از بهترین مینی سریال‌های سال 2018 باشد.

به نظر می‌رسد هر کس در وایند گپ قصه گناه‌آلود خودش را دارد. از «ادورا» بگیرید که مسئول کشته شدن دخترش ماریان بود تا خود کمیل که همواره بخاطر سرنوشت ناگوار و فاجعه‌بارش، با اشیای تیز به خود آسیب می‌رساند و «اما» که از روی حسادت، دختران هم سن و سال خودش را آزار می‌داد. سریال اشیا تیز شاید در ابتدا مقداری خسته‌کننده باشد اما با اپیزود آخرش کاملاً به یادماندنی شد و بار دیگر قدرت نویسندگی گیلین فلین را به رخ کشید. البته فراموش نکنیم که ژان-مارک ولی به طرز فوق‌العاده‌ای از پس کارگردانی چنین اثری برآمده و سازندگان هم تا حد بسیار زیادی به منبع اقتباس وفادار بوده‌اند. مجموع این عوامل باعث شد که Sharp Objects – اشیا تیز یکی از بهترین مینی سریال‌های سال 2018 باشد.

مطالب مرتبط

4
بخش دیدگاه‌ها

avatar
3 گفت و گوها
1 پاسخ‌ها
0
 
جدیدترین دیدگاه
داغ‌ترین قسمت دیدگاه‌ها
4 تعداد نویسندگان
زهرانگینIpiramid TeamGOT.1 افرادی که آخرین نظرات را داده‌اند
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
GOT.1
کاربر مهمان
GOT.1

وای چه پایانی داشت!!! شخصیت پردازی تو این سریال خیلی خیلی عالیه. فقط برای کمیل ناراحت شدم، که چرا تو زندگیش این همه بدبختی وجود داره

نگین
کاربر مهمان
نگین

خیلیییی جالب تموم شد.عالییی بود

زهرا
کاربر مهمان
زهرا

واقعا معركه بود امي آدامز تركوند توي اين سريال و صد البته صحنه آخر سريال رو هيچ وقت فراموش نميكنم . هميشه اوني تقصير كاره كه بهش اعتماد كردي
واقعا قشنگ بود…….