نقد و بررسی فیلم Avengers: Infinity War – انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

0

سال‌ها پس از معرفی تانوس ملقب به تایتان دیوانه در صحنه پس از تیتراژ نخستین فیلم انتقام جویان در سال 2012، سرانجام زمان رویارویی این شخصیت با بزرگ‌ترین قهرمانان زمین فرا رسید. مارول پس از 10 سال برنامه‌ریزی بی‌وقفه، فیلم Avengers: Infinity War – انتقام‌جویان: جنگ ابدیت را به کارگردانی برادران روسو روانه سینما کرد تا بسیاری از مشتاقان داستان‌های کامیک بوکی را به آرزوی دیرینه‌شان برساند. در ادامه با بررسی بدون اسپویل این فیلم همراه آی پیرامید باشید.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

سازندگان فرض را بر این گذاشته‌اند که مخاطب اکثر فیلم‌های قبلی را تماشا کرده و اکنون به سراغ جنگ ابدیت آمده است. به همین دلیل، بدون کمترین اتلاف وقتی داستان خود را روایت می‌کنند.

قبل از هر چیز باید توجه کرد که برای درک صحیح داستان فیلم و تعامل با شخصیت‌ها، باید اطلاعات کافی از دنیای سینمایی مارول و تعدادی از فیلم‌های قبلی آن‌ها داشته باشید در غیر این صورت دچار سردرگمی خواهید شد. فیلم Avengers: Infinity War بسیار شلوغ است و تعداد بسیاری از شخصیت‌های آشنای این دنیای سینمایی را بازهم ملاقات می‌کنیم و البته چند شخصیت جدید هم دارد که قبلاً در هیچ فیلمی حضور نداشته‌اند. سازندگان فرض را بر این گذاشته‌اند که مخاطب اکثر فیلم‌های قبلی را تماشا کرده و اکنون به سراغ جنگ ابدیت آمده است. به همین دلیل، بدون کمترین اتلاف وقتی داستان خود را روایت می‌کنند. به نظر من این مورد را نباید در دسته نکات منفی قرار داد، چراکه با این کار، تنها تلاش مارول در معرفی شخصیت‌هایش در فیلم‌های جداگانه و متعدد را زیر سوال می بریم. پس برای درک هرچه بیشتر باید با اطلاعات کافی به تماشای سومین قسمت انتقام‌جویان بنشینید.

جنگ ابدیت یک فیلم به شدت هیجان‌انگیز است و البته در این ژانر به هیچ وجه اثر بی‌ عیب و نقصی محسوب نمی‌شود اما با در نظر گرفتن مقیاس حماسی و تعداد بسیار زیاد شخصیت‌های حاضر، باید به تحسین از عملکرد مارول پرداخت. همان طور که کارگرادانان فیلم یعنی برادران روسو گفته بودند، جنگ ابدیت یک فیلم سرقت‌محور است که داستان تانوس را به عنوان بزرگ‌ترین خبیث دنیای مارول، در راه دستیابی به سنگ‎‌های بی‌نهایت دنبال می‌کند. تانوس (با بازی جاش برولین) را می‌توان برگ برنده فیلم دانست و باید گفت مارول با موفقیت، شخصیت منفی پیچیده و باعظمتی را به تصویر کشیده که برای برقرار کردن تعادل در جهان هستی، از انجام هیچ کاری (حتی نادیده گرفتن احساسات شخصی‌اش) امتناع نمی‌کند.

فیلم Avengers: Infinity War یک اثر سرقت‌محور است که داستان تانوس را به عنوان بزرگ‌ترین خبیث دنیای مارول، در راه دستیابی به سنگ‎‌های بی‌نهایت دنبال می‌کند.

 

 

یکی از تصمیماتی که به بهبود اثر و کمتر شلوغ به نظر رسیدن آن کمک کرده، جدا کردن قهرمانان در گروه‌های متفاوت است که البته از نظر منطقی هم درست به نظر می‌آید چراکه باید عواقب ازهم پاشیدن گروه انتقام جویان در فیلم «جنگ داخلی» احساس شود. آیرون من (با بازی همیشه عالی رابرت داونی جونیور)، اسپایدرمن جوان و جادوگر محبوب دنیای مارول یعنی دکتراسترنج (بندیکت کامبربچ) در یک ماجراجویی قرار گرفته‌اند. استیو راجرز هم با شخصیت‌هایی مثل بلک ویدو و فالکون همراه شده و یک بازگشت حماسی را به نمایش می‌گذارد. از طرفی گروه فوق‌العاده نگهبانان کهکشان را داریم که در ادامه با تعدادی از انتقام جویان ملاقات می‌کنند. مانند تمام فیلم های مارول، جنگ ابدیت هم در به کار گرفتن موقعیت‌های طنز و دیالوگ‌های خنده‌دار (مخصوصاً وقتی پای ثور و استارلرد در میان باشد)، کم نمی‌گذارد که این موضوع تا حدی به ضرر فیلم تمام شده است. هر چقدر که مطمئن بودیم در «جنگ داخلی» خطر آنقدر جدی نیست و قهرمانان آسیب خاصی نمی‌بینند، در جنگ ابدیت با تاریک‌ترین اتفاقات دنیای سینمایی مارول مواجه هستیم و شاید بهتر بود مقداری از بار طنز فیلم کاسته شود.

تانوس جنگ ابدیت

فیلم Avengers: Infinity War بیشتر از آنکه درباره قهرمانان باشد، به تانوس تعلق دارد و می‌تواند در مدت زمان دو ساعت و نیم، بیننده را حیرت‌زده کند. از طرفی با فیلمنامه‌ای مشکل‌دار به نویسندگی کریستوفر مارکوس و استفن مک‌فیلی طرف هستیم که به اندازه کافی به روابط قهرمانان و شخصیت‌های خود نمی‌پردازد، بنابراین از این نظر شاهد هیچ پیشرفت ملموسی نیستیم. بدیهی است که فیلمی به این عظمت قادر نیست همه طرفداران کامیک بوکی و مخاطبان معمولی را راضی نگه دارد و در پایان نیز سوالات جدیدی مطرح می‌شود که پاسخ آن‌ها را باید در قسمت بعدی یافت که این وابستگی برخلاف چیزی است که مارول وعده داده بود. به هر حال تا آن زمان می‌توانید با تماشای جنگ ابدیت، ترکیب مناسبی از اکشن، لحظات سرگرم‌کننده و تراژیک را در قالب داستانی جدی تجربه کنید.

80%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar