بررسی فصل دوم سریال Westworld – وست‌ورلد

0

فصل دوم سریال Westworld قصد داشت اثری جاه‌طلبانه‌تر از فصل اول خود باشد اما به نظر می‌رسد که تلاش سازندگان برای گسترش دنیای سریال و طرح مفاهیم تازه، تنها به قرار گرفتن آن در وضعیتی دشوار و آشفته‌ منجر شده است. بالاخره انتظار داشتیم که با بزرگ‌تر شدن دنیای وست‌ورلد، شاهد مشکلات و فراز و نشیب‌های بیشتری باشیم و متاسفانه همین اتفاق رخ داده است. در ادامه با بررسی فصل دوم وست‌ورلد همراه ما  باشید.

 

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

بخش‌هایی از داستان فصل دوم سریال Westworld در ادامه مطلب فاش می‌شود. اگر هنوز این مجموعه را تماشا نکرده‌اید، از مطالعه این بررسی صرف نظر کنید.

وست‌ورلد از آن دسته سریال‌هایی است که باید با ذره‌بین به تماشای آن نشست و هرچقدر هم که دقت به خرج دهید، در نهایت تعدادی از جزئیات ساده اما حیرت‌انگیز را از دست خواهید داد. فصل دوم نیز دارای نکات ظریفی و حاوی چندتا از بهترین اپیزودهای سریال بود که اطلاعاتی بسیاری را درباره اهداف پشت‌پرده این پارک تحریفی (بهتر است بگوییم تحقیقاتی) در اختیار مخاطبان قرار داد. اما آن چیزی که بیشترین ضربه را به بدنه وست‌ورلد وارد کرده، عدم انسجام روایی داستان و پتانسیل فراموش‌شده در نقاط مشترک خط‌های داستانی است. پیچیدگی در ژانر علمی تخیلی بد نیست اما فصل دوم سریال Westworld از مرزهای پیچیدگی هم عبور کرده و به جای آنکه مانند فصل اول هوشمندانه باشد، اثری آشفته است. از همان اپیزود اول و به هوش آمدن برنارد در ساحل، متوجه می‌شویم که سازندگان به شروع روایت از انتها رو آورده‌اند و در اپیزودهای بعدی، شاهد سیل دیوانه‌واری از رفت و آمد در گذشته و حال هستیم. بهانه سازندگان برای این کار، استفاده از حافظه و خاطرات معیوب برنارد است که شاید در خدمت داستان فصل و مخفی نگه داشتن برگ برنده تا اپیزود نهایی باشد اما هیچ چیزی جز سردرگمی برای مخاطب ندارد.

دولورس سریال وست ورلد

پیچیدگی در ژانر علمی تخیلی بد نیست اما فصل دوم سریال Westworld از مرزهای پیچیدگی هم عبور کرده و به جای آنکه مانند فصل اول هوشمندانه باشد، اثری آشفته است.

دولورس به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های فصل اول، تبدیل به ضدقهرمان ترمیناتورمانندی شده که هیچ چیز نمی‌تواند جلوی او را برای دستیابی به هدف نهایی‌اش (که نابودی نژاد انسان و تصاحب دنیای آن‌هاست) را بگیرد. مشکل آنقدر جدی است که خط داستانی دولورس و انقلابش را به بی‌اهمیت‌ترین در میان آن‌ها تبدیل کرده است. گرچه صحنه به قتل رساندن دکتر فورد توسط دولورس یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات فصل اول سریال بود اما او اکنون به یک اندروید غیرقابل درک تبدیل شده و مخاطب هیچ دلیل خاصی برای طرفداری از جنبش به راه افتاده توسط او و ژست‌های بی‌رحمانه‌اش ندارد. به ویژه اگر بر این باور باشید که احساسات و عقاید ربات‌ها چیزی جز یک سری کد نیستند و حق در هر حالتی با گونه خالق (انسان) است! البته سریال سعی کرده خلاف این موضوع را مطرح کند و ماهیت ترسناک انسان‌ها را در معرض نمایش قرار دهد. در واقع اندرویدها ساخته شده‌اند تا نسخه کامل و فناناپذیر ما باشند و هدف پارک همواره چیزی والاتر بوده که مرزهای اخلاقی را زیر پا می‌گذارد اما به قول شارلوت هیل، اگر پروژه دلوس موفق شود ذهن انسان را به کالبد جدیدی منتقل کند، چه کسی به جنبه‌ی اخلاقی اهمیت خواهد داد؟

برنارد سریال وست ورلد

از طرفی شاهد اوج گرفتن هرچه بیشتر «مرد سیاهپوش» و «میو» بودیم که البته تا نقطه‌ای از سریال جواب می‌دهد که در نهایت با پایان‌بندی نه چندان خوب، توسعه شخصیتی آن‌ها در طول فصل، بی‌نتیجه باقی می‌ماند. از تحول شخصیتی ویلیام و اهمیت دادن وی به میزبان‌هایی که بارها شکنجه کرده و کشته بود بگیرید تا بخش‌های مربوط به امیلی (دختر ویلیام) و مرگ دردناک همسرش، همه باعث شدند که داستان ویلیام جالب‌تر از قبل باشد و حداقل کمبودهای خط داستانی بی‌رمق دولورس را جبران کند. سازندگان تا جایی پیش می‌روند که در هویت واقعی ویلیام شک کنیم. او چنان در توهم وست‌ورلد غرق شد که خودش هم نمی‌دانست انسان است یا نسخه رباتیک ویلیام. آنقدر درک اشتباهی از واقعیت داشت که همه چیز را بخشی از بازی فورد می‌دید و بر اساس همین ظن و گمان اشتباه، جان دختر خود را گرفت.

موضوعی که از آن مطمئن هستیم این است که نسخه فعلی ویلیام یک ربات نیست اما شاید آن صحنه پس از تیتراژ با حضور ویلیام و امیلی کمی گیج‌کننده باشد. این بخش در آینده‌ای بسیار دور اتفاق می‌افتد و ویلیام به همان شکلی که سال‌ها جیمز دلوس (تلاشی نافرجام برای پیوند ذهن انسان و بدن ربات) را مورد آزمایش قرار داد، حالا خودش (احتمالاً نسخه‌ای که نه کاملاً ربات است و نه انسان) توسط امیلی آزمایش می‌شود. ویلیام به دنبال معنای فلسفی ویژه‌ای می‌گردد و می‌خواهد ثابت کند که حق انتخابی وجود دارد. او بر این باور است که هیچ سیستمی نمی‌تواند ماهیت واقعی وی را بشناسد و رفتارش را پیش‌بینی کند. امیلی به دنبال فهمیدن حقیقت بود اما در نهایت قربانی ساختار دراماتیک اپیزود نهم شد. اپیزودی که بالاخره پس از مدت‌ها صحبت درباره حقیقت شخصیت ویلیام، نوع هراس‌آوری از توهم و افراطی‌گری نسبت به پارک را به تصویر کشید و دیدیم که او چگونه زندگی شخصی‌اش را به ورطه نابودی کشاند و به اطرافیانش صدمه زد.

سریال Westworld

سریال Westworld با وجود تمام ضعف‌هایش در فصل دوم، هنوز هم یکی از باکیفیت‌ترین و جذاب‌ترین سریال‌های علمی تخیلی تلویزیون به شمار می‌رود.

«میو» هم به وسیله صدای جدیدی که برای ارتباط با دیگر میزبان‌ها پیدا کرده، در چند اپیزود به ویژه در بخش‌های مربوط به شوگان‌ورلد (جایی که او و گروهش با کپی‌های ژاپنی خود مواجه می‌شوند) می‌درخشد. البته ملاقات او و ویلیام در میانه فصل می‌توانست نتایج تاثیرگذارتری داشته باشد اما چیزی که در عمل مشاهده کردیم، تا حد زیادی استانداردهای وست‌ورلد را زیر سوال برد. ویلیام پس از خودکشی همسرش به پارک آمد تا حقیقت خودش را کشف کند و در نتیجه به مادر و دختری بی‌پناه (میو و دخترش) حمله کرد تا میزان شیطانی بودن شخصیت خود را بسنجد. اتفاقی که منجر به خودآگاهی میو شد و مسئولان پارک را وادار کرد نقش او را در دنیای وست‌ورلد تغییر دهند. میو و ویلیام هر دو شخصیت‌های بسیار مهمی هستند و منطقی است که سازندگان به این راحتی از آن‌ها دل نمی‌کنند. اکنون میو موفق شده دخترش را روانه بهشت مجازی میزبان‌ها کند اما خودش در میان دلوسی‌ها گرفتار شده است. البته طولی نمی‌کشد تا فلیکس و سیلوستر باز هم او تعمیر کرده و به زندگی بازگردانند.

سریال Westworld با وجود تمام ضعف‌هایش در فصل دوم، هنوز هم یکی از باکیفیت‌ترین و جذاب‌ترین سریال‌های علمی تخیلی تلویزیون به شمار می‌رود. بدون شک طرفداران، بی‌صبرانه منتظر فصل سوم خواهند بود و حالا که تقابل دو گونه به خارج از مرزهای وست‌ورلد کشانده شده، باید منتظر اتفاقات شوکه‌کننده‌ای باشیم. به هر حال هنوز تکلیف بسیاری از میزبان‌ها مشخص نیست. همچنین سوالات فراوانی درباره سرنوشت میزبان‌هایی که در پارک‌های دیگر (راج‌، شوگان‌ورلد و …) بودند و حتی آن‌هایی که قرار است دوباره آنلاین شوند، وجود دارد. امیدواریم شبکه HBO فصل سوم وست‌ورلد را قدرتمند و هوشمندانه‌تر از گذشته، به قاب تلویزیون بازگرداند.

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar