سریال کلوک و داگر : هر آنچه باید از اقتباس جدید کامیک‌های مارول بدانید

0

دورنمای سریال‌های تلویزیونی اقتباس شده از کتاب‌های کامیک با شروع پخش سریال کلوک و داگر (Cloak & Dagger) حتی از قبل هم ازدحام بیشتری پیدا کرده است. این سریال بر اساس یک کامیک Marvel به همین نام ساخته شده است و روایت‌گر زندگی دو نوجوان است که یکدیگر را نمی‌شناسند اما زندگی آن‌ها به وسیله یک قدرت مرموز به هم پیوند می‌خورد.

احتمال اینکه شما چیزی در مورد Cloak & Dagger (کلوک و داگر) ندانید بسیار زیاد است. اگرچه این شخصیت‌ها در جهان مارول برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ در شماره ۶۴ کامیک «پیتر پارکر، مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» ظاهر شدند، هنوز هم نتوانسته‌اند به نوعی از محبوبیت که Spider-Man (مرد عنکبوتی)، The Fantastic Four (چهار شگفت‌انگیز) و Captain America (کاپیتان امریکا)  از آن لذت می‌برند، برسند. با این‌ وجود، حتی مرد آهنین قبل از اینکه وارد دنیای سینمایی مارول شود، به این میزان محبوبیت دست نیافته بود.

این مقاله از وب‌سایت گیم اسپات ترجمه شده و به شما کمک می‌کند تا  این شخصیت‌ها را بهتر بشناسید. هر چند که آن‌ها در حدود سه دهه است که در کتاب‌های کامیک حضور دارند، احتمال این وجود دارد که حتی نامشان را نیز نشنیده باشید، بنابراین مطالعه این مقاله قبل از تماشای سریال کلوک و داگر می‌تواند اطلاعات مفیدی را دراختیار شما قرار دهد.

معرفی کلوک و داگر:

تایرون جانسون (Cloak) و تندی بوون (Dagger) دو شخص فراری هستند که در شهر نیویورک همدیگر را ملاقات می‌کنند (اگرچه آن‌ها با داستان Runaways (فراری‌ها)  ارتباط دارند، سعی کنید کلوک و داگر را با آن‌ها اشتباه نگیرید). نحوه بزرگ‌شدن آن‌ها بسیار متفاوت است؛ تایرون از یک محله فقیرنشین در بوستون آمده و تندی یک زندگی اشرافی در اوهایو دارد. بااین‌حال، این دو به سرعت دوست شده و در نهایت توسط یک شیمیدان شرور اسیر می‌شوند.

درحالی‌که این دو اسیرشده‌اند، شیمیدان آن‌ها را به‌عنوان افراد آزمایشی برای تولید هروئین مصنوعی که در حال ساخت است استفاده می‌کند. چیزی که انتظار نمی‌رود این است که این آزمایش‌ها به آن‌ها قدرت‌های ابرقهرمانی بدهد. آن‌ها از آن مکان می‌گریزند و با توانایی‌های جدید خود، تبدیل به ابرقهرمان می‌شوند. حقیقت را بگوییم، داستان منشأ آن‌ها در کامیک بسیار خشن است و جای تعجب نیست که نسخه تلویزیونی کلوک و داگر در شبکه Freeform، منشأ و جنبه‌های داستانی متفاوتی دارند. خوشبختانه، شخصیت‌ها عمدتاً به همان اندازه فوق‌العاده‌ هستند و قدرت‌های ابرقهرمانی هم تغییر چندانی نکرده اما نباید انتظار داشته باشید که یک دانشمند دیوانه به آن‌ها هروئین تزریق کند.

قدرت‌های کلوک و داگر:

قدرت‌های آن‌ها همان چیزی است که باعث عجیب‌تر شدن داستان می‌شود. کلوک و داگر هر دو قدرت‌های کاملاً متفاوتی دارند. تندی قادر است خنجرهای نوری از دستش بیرون بیاورد. در کمیک، او می‌تواند در مورد اینکه این خنجرها به کجا پرتاب می‌شوند کنترل داشته باشد و این موضوع باعث می‌شود که یک سلاح قدرتمند و کشنده در اختیار او قرار بگیرد. او همچنین قادر است یک فرد را از مواد مخدر و سموم آن با استفاده از «نور زندگی» که در اختیار دارد و از نیروی زندگی او ساخته شده، پاکسازی کند.

اما تایرون به نیروهای تاریک و شرور متصل شده است، بُعد دیگری از انرژی که بارها در دنیای مارول شاهد آن بوده‌ایم. برای مثال، Nightcrawler (عضوی از مردان ایکس) از نیروی دارک‌فورس برای انجام تلپورت استفاده می‌کند. کلوک هم دارای توانایی مشابهی است و همچنین می‌تواند افرادی را که در اطراف خود قرار دارند را با این انرژی غوطه‌ور سازد.

تاریخچه کامیک بوکی:

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، دو شخصیت برای  اولین بار در شماره ۶۴ کامیک «پیتر پارکر، مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز»، در کنار شخصیت پیتر پارکر که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد، ظاهر شدند. یک سال بعد آن‌ها سرانجام به‌صورت محدود در ۴ قسمت، سری خود را به دست آوردند که بعدها کامیک ماهانه آن‌ها در سال ۱۹۸۵ روانه بازار شد.

از آنجا، این دو شخصیت در تعدادی از کامیک‌های خود حضور یافتند و علاوه بر آن، در مجموعه‌ای به نام the Strange Tales (داستان‌های عجیب‌) با شخصیت دکتر استرنج همراه شدند. کلوک و داگر همچنین در تعدادی از بازی‌های ویدئویی مارول و حتی مجموعه انیمیشنی Ultimate Spider-Man ظاهر شده‌اند. با این‌ حال، آن‌ها هرگز محبوبیت فراوان مابقی شخصیت‌های مارول را به دست نیاوردند و هرگز فیلمی به آن‌ها اختصاص داده نشد. قرار بود که در سال ۲۰۰۶ این اتفاق رخ دهد. یعنی حتی قبل از اینکه Marvel Cinematic Universe (دنیای سینمایی مارول) راه‌اندازی شود، Cloak & Dagger یکی از مواردی بود که کمپانی پارامونت پیکچرز قصد داشت فیلم لایو اکشن آن را بسازد اما متأسفانه، این موضوع عملی نشد.

دشمن اصلی:

کلوک و داگر شخصیت‌های کامیکی همیشگی و معمولی نیستند. درحالیکه آن‌ها در داستان‌های بزرگ‌تر مارول و در برابر دشمنان برجسته‌تر – ازجمله در Civil War (جنگ داخلی) و Secret Invasion (تهاجم مخفی) – نقش داشته‌اند اما در اغلب موارد، آن‌ها قهرمانانی هستند که به مبارزه با جرم و جنایت در خیابان‌ها می‌پردازند. بیشتر مبارزات کلوک و داگر با کسانی است که در اطرافشان حضور دارند، ازجمله فروشندگان مواد مخدر، باندهای خلافکار و هرکسی که در خیابان‌ها تهدیدی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که سریال کلوک و داگر هم مشابه کامیک خواهد بود، چراکه این دو در برابر جرم و جنایت خیابانی، بی‌عدالتی‌های اجتماعی، و دیگر مشکلات به‌طور غیرمستقیم مبارزه می‌کنند.

شخصیت‌های مرتبط در دنیای مارول:

همه در جهان ماورل تقریبا بقیه شخصیت‌ها را می‌شناسند. کلوک و داگر در طول سه دهه دنیای مارول، با بسیاری از شخصیت‌ها، از Dark X-Men (مردان ایکس دارک) گرفته تا Secret Avengers (انتقام جویان مخفی) مرتبط بوده‌اند. با این‌ حال، بیشترین ارتباط این دو شخصیت با Runaways (فراری‌ها) بوده است. کلوک و داگر یک داستان مشترک با Runaways داشتند که در آن، در تلاش برای اتحاد و مغلوب کردن نیروهای Pride (آنتاگونیست‌های اصلی گروه Runaways) بودند و می‌توان این داستان را یک همسویی این دو شخصیت با کاراکترهای MCU دانست. متأسفانه همکاری آن‌ها با گروه فراری‌ها در صفحه تلویزیون، به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد. جف لوب، رئیس بخش تلویزیونی مارول، در انجمن مطبوعاتی منتقدان تلویزیون در جولای ۲۰۱۷، اظهار کرد که قبل از نگرانی در مورد کراس اورها، سریال کلوک و داگر باید طرفدارانی به دست آورد و جایگاه خود را تثبیت کند.

سریال کلوک و داگر از شبکه Freeform پخش می‌شود و تاکنون نمره متاکریتیک ۶۸ را از مجموع ۱۵ نقد به دست آورده است.

 

0
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود