نقد و بررسی فیلم Batman Ninja – بتمن نینجا

0

«آیا فکر می‌کنید تمام داستان‌های بتمن را شنیده‌اید؟» این سوالی است که در ابتدای فیلم Batman Ninja – بتمن نینجا یعنی تازه‌ترین اثر انیمیشنی وارنر پرسیده می‌شود. سازندگان قصد دارند به مخاطب القا کنند که با داستانی جدید از شخصیت کامیک بوکی بتمن سر و کار دارند اما سوال اصلی این است که آیا چنین چیزی واقعیت دارد؟ فرستادن بتمن به همراه چند تن از بزرگ‌ترین دشمنانش به عصر فئودالی ژاپن بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما حقیقت این است که اینجا هم شاهد همان درگیری سنتی و تکراری «شوالیه تاریکی علیه جوکر» با رنگ و بویی دیگر و نتایجی قابل پیش‌بینی هستیم.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

با اینکه «برادران وارنر» در اداره کردن دنیای سینمایی DC با شکست سنگینی مواجه شده، باید گفت که بخش انیمیشن این کمپانی در تولید فیلم‌های 80 دقیقه‌ای از شخصیت‌های محبوب دی‌سی، بسیار موفق بوده است. برخی از این انیمیشن‌ها مانند The Killing Joke (جوک کشنده) مستقیماً از کامیک‌ بوک‌های معروف اقتباس شده‌اند و برخی دیگر مانند همین فیلم Batman Ninja داستانی خلاقانه و جدید دارند. همین چند ماه قبل، فیلمی با عنوان Batman: Gotham by Gaslight منتشر شد که به عنوان اثری معمایی در دوره ویکتوریا، بسیار غافلگیرکننده‌ و جذاب بود. اکنون وارنر در تلاشی دیگر به سراغ یک داستان گفته‎نشده از بتمن رفته که در سرزمین کهن سامورائی‌ها جریان دارد.

هرچند که فیلم در داستان‌گویی لنگ می‌زند اما از نظر سبک بصری کاملاً منحصر به فرد و تماشایی است و شباهت جالبی به انیمه‌های ژاپنی دارد.

در ابتدا می‌بینیم که گوریلا گراد (یکی از دشمنان فلش که قابلیت‌های ذهنی و تلپاتیک دارد) دستگاه عجیبی با قابلیت سفر در زمان اختراع کرده و قصد دارد آن را در تیمارستان آرکهام راه‌اندازی کند. بتمن هم که طبق معمول برای خنثی کردن چنین نقشه شومی از راه می‌رسد، این بار کاری از دستش برنمی‌آید و در نتیجه او به همراه هرکسی که در تیمارستان بوده به گذشته منتقل می‌شود. پس از ورود بمتن به ژاپن، او متوجه می‌شود که جوکر و دیگر شخصیت‌های منفی نظیر دو چهره، دث‌استروک، پویزن آیوی و پنگوئن، هر کدام بخشی از سرزمین ژاپن را در دست گرفته و قصد دارند به شوگان تبدیل شوند تا تاریخ را بازنویسی کنند! از بدو ورود بتمن به ژاپن، می‌توان مسیر داستان را به سادگی حدس زد. البته سازندگان سعی کرده‌اند چند سورپرایز را در طول فیلم به نمایش بگذارند اما تلاش آن‌ها در حدی نیست که قادر به فریب دادن مخاطب باشد. به همین دلیل زمانی بتمن به جوکر می‌گوید :«بیا این موضوع رو برای همیشه خاتمه بدیم» هیچ دلیلی برای باور کردن حرف او وجود ندارد. چراکه بتمن همان بتمن است و اصول اخلاقی خودش را زیر پا نمی‌گذارد. (به غیر از بتمنِ فیلم‌های لایو اکشن دی‌سی که از به قتل رساندن حریفانش ترسی ندارد!)

بتمن نینجا باطنی به شدت تکراری دارد که به لطف طراحان، در ظاهری زیبا و جدید به تصویر کشیده شده است

یکی دیگر از مشکلات اصلی بتمن نینجا ، نپرداختن آن به شخصیت‌ها و مردم عادی ژاپن و همینطور فرهنگ غنی این کشور است. در این فیلم به جز ساختمان‌های قدیمی ژاپنی و یک گروه نینجا که مطیع بتمن هستند، چیز خاصی از ژاپن فئودالی نمی‌بینیم، در نتیجه اگر اتفاقات این فیلم در زمان حاضر جریان داشت، چندان تفاوتی حس نمی‌شد. هرچند که فیلم در داستان‌گویی لنگ می‌زند اما از نظر سبک بصری کاملاً منحصر به فرد و تماشایی است و شباهت جالبی به انیمه‌های ژاپنی دارد. بد نیست بدانید مانگا آرتیست و طراح ژاپنی یعنی «تاکاشی اوکازاکی» که بیشتر بخاطر مانگای Afro Samurai (افرو سامورائی) شناخته می‌شود، طراحی شخصیت‌های بتمن نینجا را بر عهده داشته و این کار را با موفقیت به انجام رسانده است. از طرفی اکشن فیلم به معنای حقیقی کلمه، هیجان‌انگیز و دیوانه‌وار است. از نبردهای تن به تن بتمن و جوکر یا کت‌وومن و هارلی‌کویین گرفته تا جنگ قلعه-روبات‌های تبدیل‌شونده در بخش انتهایی (حتی صحبت درباره آن عجیب است چه برسد به تماشایش!)، همه مواردی هستند که شما را به دیدن فیلم ترغیب می‌کنند. فیلم Batman Ninja – بتمن نینجا باطنی به شدت تکراری دارد که به لطف طراحان، در ظاهری زیبا و جدید به تصویر کشیده شده است اما در هرحال تماشای این اثر هنوز هم می‌تواند برای عاشقان بتمن، جوکر و همچنین طرفدران انیمه، تجربه‌ای لذت‌بخش باشد.

50%
  • امتیاز فیلم
توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar