نقد و بررسی فیلم Black Panther – پلنگ سیاه

در این بررسی خواهیم گفت که چرا فیلم Black Panther – پلنگ سیاه به طرز غافلگیرکننده‌ای به بهترین فیلم مستقل کامیک بوکی در میان آثار سینمایی مارول تبدیل شده و پایش را فراتر گذاشته تا از دیگر بلاک باسترهای ابرقهرمانی فاصله بگیرد. در ادامه همراه آی پیرامید باشید.

in post ad

در بررسی زیر سعی بر این بوده که بخش‌های مهم داستان فاش نشود. پس اگر فیلم را تماشا نکرده‌اید با خیال راحت متن را مطالعه کنید.

پس از فتح گیشه‌ توسط فیلم «واندر وومن» در سال گذشته و تبدیل شدن آن به نمادی الهام‌بخش از قدرت و اعتماد به نفس زنان، این بار نوبت به شخصیت «پلنگ سیاه» رسیده تا یک قهرمان متفاوت و البته «غیر سفیدپوست» را در پرده نقره‌ای سینما به تصویر بکشد. فیلم Black Panther برای جامعه ستم‌دیده سیاهپوستان همانند رویایی دیرینه است که به حقیقت پیوسته و این امکان را برایشان فراهم آورده تا پیامشان را از این طریق در گوش تمام دنیا فریاد بزنند! از هویت و فرهنگی غنی که مدت‌ها دست کم گرفته شده سخن بگویند، مشکلات و چالش‌های روزمره را پیش‌روی مخاطب قرار دهند و در انتها راه حل‌ها را بررسی کنند.

فیلم Black Panther برای جامعه ستم‌دیده سیاهپوستان همانند رویایی دیرینه است که به حقیقت پیوسته و این امکان را برایشان فراهم آورده تا پیامشان را از این طریق در گوش تمام دنیا فریاد بزنند!

کارگردان فیلم یعنی رایان کوگلر، مجموعه‌ای از بازیگران با استعداد سیاهپوست را گرد هم آورده است. از چادویک بوزمن در نقش تچالا (پلنگ سیاه) بگیرید که برای اولین در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» شاهد هنرنمایی او بودیم تا شخصیت منفی داستان یعنی اریک کیلمانگر که با بازی تحسین‌برانگیز مایکل بی. جردن (بازیگر فیلم Creed) همراه شده و تعدادی شخصیت مکمل همانند شوری (خواهر نابغه و شوخ‌طبع تچالا با بازی لتیتیا رایت) که همگی حضور به جا و مناسبی دارند. سازندگان فیلم، مدت کوتاهی پس از جنگ داخلی و کشته شدن پادشاه تچاکا در شهر وین را برای آغاز ماجراجویی انتخاب کرده‌اند. اکنون تچالای جوان باید پادشاهی را در دست گرفته و مسئولیت بزرگ حفاظت از مردمش و منابع ارزشمند وایبرنیوم (فلزی فرازمینی که راه پیشرفت واکاندا را هموار کرده) را بپذیرد. اما همه چیز برای پادشاه جوان به این سادگی نیست و چالش‌های عظیمی برای تعیین آینده واکاندا در مسیر او قرار خواهند گرفت.

فیلم Black Panther همواره شخصیت‌ها و مخاطبانش را در برابر ایدئولوژی‌های متفاوت و دوراهی سیاسی قرار می‌دهد. پنهان شدن از استعمارگران و حفظ منابع و یا راه دوم که به دست گرفتن اسلحه و اقدام نظامی بر علیه آن‌هاست؟ اریک کیلمانگر به عنوان کسی که طعم تلخ بی‌عدالتی در جامعه را چشیده و از طرفی وجودش با فکر انتقام مسموم شده (دلایل قانع‌کننده‌ای دارد که حتی تچالا هم آن را رد نمی‌کند اما اینجا قصد لو دادن داستان را نداریم) می‌خواهد روش دوم را به کار بگیرد و قدرت مردم سرزمینش را بدین وسیله نشان دهد. فیلم‌های مارول هیچ‌گاه بخاطر شخصیت‌های منفی قدرتمند شناخته نشده‌اند اما این‌بار پلنگ سیاه متفاوت ظاهر شده و علاوه بر کیلمانگر، در نیمه نخست خود یک شخصیت منفی دیگر به نام اولیسس کلاو (با بازی اندی سرکیس) دارد و هر دو در نقش‌هایشان عالی ظاهر شده‌اند.

سازندگان در اکثر اوقات با جلوه‌های بصری ویژه بی‌نظیری سرزمین یوتوپیایی و فوق پیشرفته واکاندا را به تصویر کشیده‌اند اما زمانی که کار به صحنه‌های اکشن و مبارزه می‌رسد، جلوه‌های ویژه آنقدر کارساز نیست. این مورد را می‌توان به ویژه در نبرد پایانی بین دو شخصیت اصلی مشاهده کرد که مقداری از هیجان قسمت نهایی کاسته است اما اثر در مجموع، اکشن بسیار تماشایی و مطلوبی دارد.

«پلنگ سیاه» در سینمای امروز که مملو از آثار توخالی و پوچ ابرقهرمانی است، مانند گوهری نادر به نظر می‌رسد که در اعماق تاریکی می‌درخشد. این فیلم به تنهایی از کشش لازم برای جذب مخاطب و تماشای تچالا در آن لباس فوق‌العاده برخوردار است اما زمانی که پیام‌های اجتماعی سیاسی خود را قاطعانه و بدون هیچ هراسی مطرح می‌کند (البته در حدی که مخاطب را زده نکند) پایش را فراتر گذاشته تا از دیگر بلاک باسترهای ابرقهرمانی فاصله بگیرد. می‌خواهم این متن را با جمله «واکاندا برای همیشه!» به اتمام برسانم زیرا این شعاری است که احتمالاً پس از پایان فیلم در ذهن اکثر مخاطبان نقش می‌بندد.

90%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar