نقد و بررسی فیلم Annihilation – نابودی

فیلم علمی تخیلی Annihilation – نابودی به کارگردانی الکس گارلند که رگه‌هایی از یک تریلر ترسناک را هم در خود دارد، اقتباسی فوق‌العاده‌ از رمانی به همین نام است که با نگاهی بدیع به مفهوم زندگی، تحول هویت و تمایل انسان به خودتخریبی می‌پردازد. «نابودی» توسط کمپانی پارامونت تولید شد اما در نهایت به دلیل ریسکی بودن عملکرد فیلم در باکس آفیس، نتفلیکس وظیفه انتشار آن را بر عهده گرفت. با تیمی از زنان دانشمند طرف هستیم که داوطلبانه وارد محیطی غیرعادی با منشا فرازمینی به نام «منطقه ایکس» یا همان «شیمر» می‌شوند تا از حقیقت نهفته در آن پرده بردارند. اما حقیقت ماجرا، پیچیده‌ و در عین حال قابل درک است. در ادامه با نقد فیلم Annihilation همراه آی پیرامید باشید.

in post ad

فیلم نابودی

لینا ازدواج به ظاهر موفق و بی‌نقص خود را با خیانت به ورطه نابودی کشانده (موضوعی که در فلش‌بک‌ها نمایش داده می‌شود) و حالا روح و روانش در عذابی دائمی به سر می‌برد. لینا می‌گوید که به کین «مدیون» است و باید او را نجات دهد. پس نه بخاطر عشق، بلکه به دلیل یافتن رستگاری و رهایی از حسی که مانند خوره به جانش افتاده، همراه چند شخصیت زن دیگر از جمله یک روانشناس به نام ونترس که از قضا دچار سرطان پیشرفته است و میلی به ادامه زندگی ندارد، یک فیزیکدان به نام جوزی (با بازی تسا تامسون) و دو نفر دیگر، وارد قلمروی عجیب «شیمر» می‌شود.گارلند سعی دارد مفهوم نهایی اثر را از همان ابتدا و به تدریج پرورش دهد به طوریکه در لحظات ابتدایی فیلم، با توضیحات زیست‌شناسی به نام لینا (با بازی خوب ناتالی پورتمن) درباره سلول‌های سرطانی مواجه می‌شویم که تنها یک استعاره‌ ساده علمی برای درک ایده اصلی نابودی و انتقال آن به مخاطب است.

در واقع سلول‌ها قبل از اینکه سرطانی شوند، بخش سالمی از بدن بوده‌اند که ناگهان شروع به تکثیر کنترل‌نشده و تحول می‌کنند. همین نکته را از دریچه شخصیت انسانی نگاه کنید تا متوجه شوید که چرا این فیلم، بر روی سرطان و خودتخریبی متمرکز است. سرطان ماهیت خارجی ندارد و جزئی از بدن به شمار می‌رود که بر علیه انسان قیام کرده است. پس می‌توان آن را همتای بیماری سرطان قرار داد. در ادامه فیلم، اطلاعات بیشتری از گذشته لینا به دست می‌آوریم و می‌فهمیم که همسر لینا یعنی کین (یک فرد نظامی که اسکار آیزاک ایفای نقش او را بر عهده دارد) حدود یک سال است به ماموریت مخفیانه‌ای اعزام شده و از آن وقت، هیچ اثری از او نیست. کین در ادامه به طرز عجیبی بازمی‌گردد اما رفتار او نشانی از شخصیت گذشته‌اش ندارد و علاوه بر این، با بیماری مهلکی دست و پنجه نرم می‌کند.

ناتالی پورتمن فیلم Annihilation

لینا ازدواج به ظاهر موفق و بی‌نقص خود را با خیانت به ورطه نابودی کشانده (موضوعی که در فلش‌بک‌ها نمایش داده می‌شود) و حالا روح و روانش در عذابی دائمی به سر می‌برد. لینا می‌گوید که به کین «مدیون» است و باید او را نجات دهد. پس نه بخاطر عشق، بلکه به دلیل یافتن رستگاری و رهایی از حسی که مانند خوره به جانش افتاده، همراه چند شخصیت زن دیگر از جمله یک روانشناس به نام ونترس که از قضا دچار سرطان پیشرفته است و میلی به ادامه زندگی ندارد، یک فیزیکدان به نام جوزی (با بازی تسا تامسون) و دو نفر دیگر، وارد قلمروی عجیب «شیمر» می‌شود. این محدوده همانند توموری بدخیم در حال گسترش است و شخصیت‌های داستان سعی دارند به مرکز آن یعنی فانوس دریایی برسد. تحولات حاکم بر اکوسیستم این منطقه و مخلوقات درون آن، در حقیقت معرف تغییراتی هستند که بشریت در زندگی خود ایجاد می‌کند. آن‌ها با آگاهی کامل مسیری را انتخاب کرده‌اند که می‌دانند انتهای آن پایان زندگی و تحول آن‌ها است و به نظر می‌رسد که همه افراد گروه دلایل شخصی خود را دارند.

داستان عمیق و پیچیده‌ی فیلم Annihilation تنها المانی نیست که مخاطبش را شگفت‌زده و کنجکاو نگه می‌دارد بلکه باید به سبک بصری و تصویرپردازی فوق‌العاده آن هم اشاره کنیم که کاملاً سزاوار احترام و تعریف است. از این نظر، اوج هنرنمایی در سینماتوگرافی و کارگردانی را شاید بتوان در بخش پایانی فیلم دید یعنی همان جایی که لینا با منشا فرازمینی ملاقات کرده و حقیقت را درباره سرنوشت همسرش کین، می‌فهمد.

او سرانجام بازمی‌گردد اما نه در فرم لینای اصلی. در واقع لینا بخشی از وجودش را در «شیمر» جا گذاشته است. می‌توان تفسیرهای مختلفی برای این داستان ارائه کرد که به دیدگاه مخاطب بستگی دارد. مثلاً می‌توانید خیانت لینا و نابود کردن رابطه را خارج از چارچوب مفاهیم علمی و تخیلی در نظر بگیرید. این موضوع بر هر دو نفر تاثیر گذاشته و بااینکه در انتها شاهد مواجه شدن آن‌ها با یکدیگر هستیم، اثری از انسان قبلی در هیچ کدامشان دیده نمی‌شود. خوش‌بختانه تولید این اقتباس به دستان توانای گارلند سپرده شد و او توانست چنین اثر هنرمندانه و حیرت‌انگیزی بسازد. کافی است برای غرق شدن در اثر، به فضاسازی استادانه برخی از صحنه‌های فیلم که به زیبایی هرچه تمام با موسیقی ترکیب شده‌اند، دقت کنید.

فیلم Annihilation - نابودی

در مجموع باید از جدیدترین ساخته الکس گارلند که قبل از این، فیلم تحسین‌‌برانگیز Ex Machina (اکس مشینا) را روانه سینما کرده بود، به عنوان یکی از بهترین علمی تخیلی‌های چند سال اخیر نام برد. «نابودی» در القای تاثیرگذار پیامش و البته کاوش ذهن شخصیت‌ها در محیطی ناشناخته موفق است، در نتیجه از آن دسته آثاری است که نیاز به تعمق و نگاه ریزبینانه دارد. در واقع فیلم Annihilation برای افرادی که صرفاً به دنبال دو ساعت سرگرمی و وقت‌گذرانی هستند ساخته نشده و احتمالاً برای این افراد به چیزی جز تجربه‌ای عذاب‌آور و بی‌مفهوم تبدیل نمی‌شود.

100%
  • امتیاز فیلم
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar