نغمه آتش و یخ: قیام رابرت براتیون

دنیای بازی تاج و تخت، تاریخ کهن و هیجان‌انگیزی دارد و شاید بسیاری از طرفداران سریال، اطلاعات چندانی از پیشینه شخصیت‌ها و حوادث گذشته نداشته باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در سری مقالات نغمه آتش و یخ، نگاه موشکافانه‌تری به دنیای خلق شده توسط جرج آر. آر. مارتین و سریال Game of Thrones داشته باشیم. در ادامه با نگاهی به ماجرای قیام رابرت براتیون و سرنگونی شاه دیوانه همراه ما باشید.

in post ad

ریگار تارگرین، ولیعهد و پادشاه آینده وستروس، لیانا استارک خواهر ادارد استارک (ند) را می‌رباید، او را به عنوان گروگان نزد خود نگه می‌دارد و مورد تجاوز قرار می‌دهد. مطالبی که خواندید تنها یک نسخه کوتاه و رسمی از اظهارات رابرت براتیون درباره حوادث گذشته است و واقعیت ندارد. در حقیقت، کل قیام رابرت و تغییر آینده وستروس بر اساس یک دروغ شکل گرفت. همین موضوع باعث شد که ریکارد استارک (نگهبان شمال) به همراه پسر و جانشین او یعنی برندون استارک به کینگزلندینگ بروند و از اریس دوم (هفدمین پاداشاه خاندان تارگرین) تقاضای اجرای عدالت کنند. شاه دیوانه، ریکارد استارک و پسرش را پس از شکنجه‌های فراوان، کشت و برای جلوگیری از شورش در آینده، دستور اعدام ند استارک و رابرت براتیون (که تحت تعلیم و پروش جان آرین، نگهبان شرق بودند) را صادر کرد.

اریس دوم ملقب به شاه دیوانه.

کینه و خشم رابرت براتیون نسبت به ریگار از مسابقات هارنلال قوت گرفت. همه خانواده‌های اشرافی وستروس در این مکان گرد هم آمده بودند تا نمایشی از دلاوری شوالیه‌ها و جنگجویان را مشاهده کنند اما برنده شدن ریگار در مسابقات، نخستین جرقه‌های قیامی بزرگ را ایجاد کرد. طبق سنتی دیرینه، برنده مسابقات می‌توانست یک زن را به عنوان «ملکه زیبایی و عشق» برگزیند و با اینکه معمولا این لقب به همسر قهرمان می‌رسید، ریگار همسرش یعنی الیا مارتل (خواهر دوران و اوبرین مارتل) را نادیده گرفت و دسته گل‌ رزهای آبی را به لیانا استارک هدیه کرد. طبق گفته ند استارک این لحظه‌ای بود که تمام لبخندها در جمع خاموش شد.

پرنس ریگار در نبرد ترایدنت به دست رابرت کشته شد و پادشاه دیوانه توسط یکی از محافظانش به نام سِر جیمی لنیستر به قتل رسید

اریس دوم به دلیل رفتارهای عجیب و دیوانه‌وار خود، لقب شاه دیوانه را یدک می‌کشید (بسیاری بر این عقیده‌اند که این موضوع بخاطر سال‌‌های متمادی ازدواج درون فامیلی تارگرین‌ها رخ داده است) در نتیجه خاندان‌های استارک، براتیون و آرین رسماً آغاز جنگ با حکومت اریس را اعلام کرده و از خاندان‌های بزرگ وستروس خواستند که در راه خلع اریس از سلطنت به کمک آن‌ها بشتابند. این شورش با نام قیام رابرت شناخته شد و حدود 1 سال به طول انجامید. پرنس ریگار در نبرد ترایدنت به دست رابرت کشته شد و پادشاه دیوانه توسط یکی از محافظان شخصی‌اش به نام سر جیمی لنستر به قتل رسید. اریس قصد داشت تمام کینگزلندینگ را در شعله‌های سهمگین «وایلد فایر» بسوزاند اما جیمی با ضربه‌ای از پشت سر، کار او را تمام کرد و جان هزاران نفر از بیگناهان را نجات داد.

تصویری از نبرد ترایدنت. رابرت براتیون در نبردی تن به تن، پرنس ریگار را شکست داد.

پس از فتح مقر پادشاهی، به دستور مستقیم تایوین لنیستر، الیا مارتل و دو نوزادش کشته شدند اما دو فرزند اریس به نام‌های ویسریس و دنریس قبل از کشته شدن به دست سپاهیان لنیسر از وستروس گریخته و به اسوس رفتند. پس از اتمام جنگ، لیانا استارک پس از به دنیا آوردن پسرش در برج لذت (واقع در سرزمین دورن) از دنیا رفت. ند استارک تنها پسر خواهرش و ریگار تارگرین را به عنوان حرام‌زاده خود معرفی کرد و او را به وینترفل برد. در فصل هفتم سریال مشخص شد که جان اسنو (ایگون، تنها پرنس باقی‌مانده از نسل تارگرین) بر خلاف آنچه تصور می‌شد یک حرام‌زاده نیست بلکه فرزند قانونی لیانا و ریگار و ثمره عشق میان آن دو بوده است.

 در فصل هفتم سریال مشخص شد که جان اسنو (ایگون، تنها پرنس باقیمانده از نسل تارگرین) بر خلاف آنچه تصور می‌شد یک حرام‌زاده نیست بلکه فرزند قانونی لیانا و ریگار بوده است.

پس از سرنگونی تارگرین‌ها، رابرت براتیون بر تخت آهنین نشست و جان آرین را به عنوان دست راست  خود منصوب کرد. سپس جان آرین ترتیبی داد تا سرسی از خاندان لنیستر با رابرت ازدواج کند و صلح به سرزمین وستروس بازگردد. از موارد قابل توجه دیگر می‌توان به پیوستن خاندان تالی (حاکمان ریورران) به قیام رابرت اشاره کرد که ازدواج لیزا تالی با جان آرین باعث استحکام روابط آن‌ها شد. از طرفی خاندان تایرل به تارگرین‌ها وفادار ماندند و سعی کردند سرزمین اصلی رابرت یعنی «استورمز اند» را تصاحب کنند اما استنیس براتیون (برادر رابرت) و افرادش در مقابل آن‌ها ایستادگی کردند.

مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar