بررسی فصل اول سریال Altered Carbon – کربن تغییریافته

0

در چند سال اخیر، نام و لوگوی کمپانی Netflix را در ابتدای چند سریال بسیار پرطرفدار همانند «چیزهای عجیب‌تر» و «13 دلیل برای اینکه» دیده‌ایم اما در این مطلب درباره یکی از جدیدترین و البته جاه‌طلبانه‌ترین مجموعه‌های اوریجینال علمی تخیلی نتفلیکس یعنی سریال Altered Carbon (کربن تغییریافته) بحث خواهیم کرد. این سریال 10 قسمتی که با بودجه‌ای هنگفت تولید شده و اقتباسی از رمان سایبرپانکی نوشته ریچارد مورگان است، ما را به آینده‌ای دور می‌برد.

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

سریال عصری را به تصویر می‌کشد که در آن با اختراع دیسک‌هایی موسوم به «استک» و قرار دادن ذهن و آگاهی افراد در آن، معنا و ماهیت مرگ دچار تغییر اساسی شده است. شخصیت اصلی ما تاکشی کوواچ (با بازی جوئل کینامن) نام دارد که 250 سال پس از مرگ کالبدش (یک فرد در صورتی دچار مرگ واقعی می‌شود که استک حاوی آگاهی او از بین رفته باشد وگرنه مرگ جسمانی را می‌توان با خرید یک کالبد بهتر جبران کرد البته هرکسی پول این کار را ندارد!)، به هوش می‌آید تا معمای مرگ یک فرد ثروتمند و جاویدان به نام بنکرافت (با بازی جیمز پیورفوی) را حل کند این افراد در دنیای کربن با عنوان Meth شناخته می‌شوند که برگرفته از نام متوشالح در کتب مذهبی و مظهری از طول عمر فراوان است. کوواچ در اصل یک فرد دورگه آسیایی اروپایی بود که زمانی به نیروهای مدافع خدمت می‌کرد اما حوادثی که زمینه‌ساز آشنایی او با جنبش انقلابی «اِنووی‌ها» و رهبرشان یعنی کوئل فالکونر شد را رفته رفته در فلش‌ بک‌ها می‌بینیم.

«کربن تغییریافته» نمی‌تواند در به تصویر کشیدن دنیای دیستوپیایی‌اش به اندازه «بلید رانر 2049» موفق باشد اما به لطف میلیون‌ها دلار سرمایه نتفلیکس، از دنیایی پرزرق و برق و جلوه‌های بصری ویژه کاملاً قابل قبولی برخوردار است.

سریال Altered Carbon از همان اپیزود اولش درگیرکننده است و شما را به ادامه دادن تا انتها ترغیب می‌کند. با اینکه می‌توان تشابهات بسیاری میان این مجموعه با شاهکار سینمایی «بلید رانر» و حتی سریال عظیم شبکه HBO یعنی «وست ورلد» پیدا کرد اما دنیایی که پیش روی شما قرار می‌گیرد جذابیت‌های منحصر به فرد خودش را دارد. هم قادر به منفجر کردن مغزتان است و هم می‌تواند حس تکراری و احمقانه بودن را به شما القا کند. بله، با دنیاسازی بی عیب و نقصی رو به رو نیستیم، به طوریکه شاهد افول کاراکترها و تغییر ناگهانی خط داستانی در ادامه سریال خواهیم بود. در اینجا از داستانی پیچیده، چندلایه و کاوش مفاهیم روان‌کاوانه «وست ورلد» خبری نیست. علاوه بر این، «کربن» نمی‌تواند در به تصویر کشیدن دنیای دیستوپیایی‌اش به اندازه «بلید رانر 2049» موفق باشد اما به لطف میلیون‌ها دلار سرمایه نتفلیکس، از دنیایی پرزرق و برق و جلوه‌های بصری ویژه کاملاً قابل قبولی برخوردار است.

پتانسیل بسیار بالای این اثر به دلیل کوتاهی سازندگان و بی‌میلی آن‌ها به ریسک‌پذیری از دست رفته است.

سریال Altered Carbon می‌توانست شگفتی تازه‌ای در دنیای سریال‌ها خلق کند اما چنین پتانسیلی به دلیل کوتاهی سازندگان و بی‌میلی آن‌ها به ریسک‌پذیری از دست رفته است. این سریال با یک داستان معمایی (راز قتل و یا خودکشی بنکرافت) آغاز شده و در ادامه از این مسیر منحرف می‌شود تا به خط های داستانی دیگر خود مانند گذشته کواچ و خواهرش ری، بها ببخشد. در این بین سعی می‌کند همانند دیگر ساخته‌های این ژانر، مفاهیم اخلاقی و فلسفی خود را آشکار کند که البته در این راه هم به توفیقی دست نمی‌یابد. «کربن تغییریافته» نشان داد که داشتن بودجه عظیم و یک منبع اقتباس خوب، به تنهایی برای موفقیت کافی نیست بلکه باید به خلاقیت و هوش سازندگان در استفاده صحیح از منابع توجه کرد. با این حال، هنوز هم می‌توان 10 اپیزود با تاکشی کوواچ همراه شد و از تماشای سریال Altered Carbon لذت برد، آن هم به یک شرط: پایین آوردن سطح انتظارات!

توجه: کپی‌برداری و هرگونه استفاده از مطالب، فقط در صورت ذکر نام و لینک مطلب مجاز است. در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی می‌شود
منبع آی پیرامید
مطالب مرتبط

بخش دیدگاه‌ها

avatar